3. etapa Tirrena pre Phila Bauhausa, Jasper Philipsen spadol v poslednej zákrute

6.3.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
3. 6.3. zvlnena etapa ciel rovina Volterra > Gualdo Tadino 225 km Bauhaus
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
profil etapy, 2100 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Tretia etapa na trase z Volterra do Gualdo Tadino nemala ambície výraznejšie zotrhať štartové pole, no pretekári v stredu nemali vôbec príjemný "výjazd na bicykli". Museli ísť až 225 kilometrov väčšinou v daždi. Väčšinou ale šli po vetre, a tak bola etapa veľmi rýchla. Nebol veľký záujem o únik, málokto sa chcel v takomto počasí vetrať dlhé hodiny. Odišla len dvojica Samuele Zoccarato (VF Group - Bardiani CSF - Faizané) a Jan Stöckli (Corratec - Vini Fantini).
Druhý menovaný Švajčiar bol v úniku aj včera a už 80 km pred cieľom sa rozhodol počkať pelotón. Zoccarato ostal sám bojovať pred hlavnou skupinou ešte ďalšie desiatky kilometrov.  V pelotóne sa nič vážne nedialo. Pretekári našťastie toto počasie zvládali bez pádov. Pelotón nebol nervózny, všetci vedeli, o čo ide a že až v samotnom závere sa bude bojovať o etapový triumf.

Záver mal stúpajúci charakter. Posledných sedem kilometrov bolo do 3,2-percentného kopca s miernym úvodom aj záverom, v strede tam ale boli aj dlhé úseky okolo piatich percent. To otváralo možnosti pre triumf širokej škále ľudí - od odolnejších šprintérov ako Biniam Girmay, Jasper Philipsen či Magnus Cort až po výbušných vrchárov ako Julian Alaphilippe či Thomas Pidcock. Vzhľadom na dominantný triumf Philipsena vo včerajšej etape si Belgičan mohol veriť, že to zvládne aj dnes. Potreboval pasívnu jazdu súperov.
Samuele Zoccarato bol dobehnutý 21 km pred cieľom ešte kompletným pelotónom. Dobrou správou preň bolo, že prestalo pršať. Borec tímu VF Group bol dobehnutý pod jediným klasifikovaným kopcom dňa a zdalo sa, že tak dostane priestor líder vrchárskej súťaže Davide Bais (Polti Kometa), aby vyhral prémiu. Napokon sa tak ale nestalo, pretože EF Education sa s Richardom Carapazom rozhodli preosiať štartové pole a poriadne zvýšili tempo. Nepodarilo sa im ale nič zásadné, len natiahli pelotón. Ostali tam aj šprintéri.
Pod záverečný "kopec" teda prišiel celý pelotón, no a čakalo sa, či prídu prirodzeneé selekcie zozadu, alebo niekto skúsi v najprudších pasážach nastúpiť. Hoci s vedomím, že posledný kilometer a pol má už veľmi malý sklon. Nepodarilo sa. Bol to príliš mierny kopec. Israel - Premier Tech a Bahrain Victorious priviedli pole do záveru a Phil Bauhaus zvíťazil. Previedol výborné nohy i načasovanie. Zdolal Jonathana Milana, ktorý bol zrejme v rozhodujúcom okamihu mierne zavretý.
Obaja dobre zvládli aj poslednú zákrutu, kde na mokrej ceste kolidoval Jasper Philipsen. Neskoro si uvedomil, že má zlú pozíciu a snažil sa tlačiť tam, kde nemal a zhodil pri tom aj ďalších dvoch pretekárov. Našťastie to bolo v miernom kopci, teda rýchlosť nebola obrovská a nikomu sa nič vážne nestalo.
Milana ešte viac škrelo, že nevyhral, pretože už by bol celkovo druhý len dve sekundy za Juanom Ayusom. Celkovo teda nenastali zásadné zmeny.
Výsledky etapy
1. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 05:25:51
2. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:00
3. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:00
4. BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost 00:00
5. VENDRAME Andrea Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
6. VELASCO Simone Astana Qazaqstan 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AYUSO Juan UAE Team Emirates 10:09:22
2. MILAN Jonathan Lidl - Trek 00:06
3. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:14
4. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:17
5. VINGEGAARD Jonas Team Visma | Lease a Bike 00:22
6. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:22
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop