2. 10.6. rovinata etapa ciel rovina Mauriac > Craponne-sur-Arzon 180 km Teuns
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
dauphine 2
profil etapy, 3127 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Aj druhý deň poskytoval ťažký profil, kde sa mohli znovu ukázať pretekári so silnou koncovkou v okresanom balíku, alebo vo finále sa mohli presadiť aj kvalitní utečenci. Náročnú cestu cez osem horských prémii malo ešte umocniť daždivé počasie.

Veľké veci sa začali diať hneď na prvom hodnotenom stúpaní. Do vedúcej skupiny naskočilo štrnásť cyklistov a medzi nimi také mená ako Julian Alaphilippe (Deuceninck - Quick-Step), Tom Dumoulin (Sunweb), Emanuel Buchmann, Gregor Mühlberger (obaja Bora-hansgrohe) a David Gaudu (FDJ), ktoré mali ambície v celkovom poradí. Pôvodne sa medzi nimi objavil aj Kwiatkowski, ale toho stiahol späť tím Ineos, ktorý sa podujal kontrolovať túto silnú skupinu.
 
Na čele pretekov sa nachádzali aj Jack Haig (Mitchelton-Scott), Benoit Cosnefroy (Ag2r), Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Gorka Izagirre (Astana), Ruben Fernandez (Movistar), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Carl Hagen (Lotto-Soudal), Alessandro De Marchi (CCC) a táto partia predstavovala skutočne veľký problém pre pelotón nielen z pohľadu etapového triumfu, ale aj celkovej klasifikácie. Preto sa snažil všetko sledovať tím Ineos, ktorý nedoprial utečencom väčší náskok ako dve minúty.

Úvodných päť horských prémii si podmanil Alaphilippe a po kopci  Côte de Chavanon klesol rozdiel medzi skupinami na jednu minútu. V jednom momente sa balík rozdelil na dve časti, ale keďže nasledovala jednoduchšia pasáž, hlavná skupina sa spojila. Dnešný svižný prinútil odstúpiť niekoľkých jazdcov a domov putovali aj Bouhanni, Cummings či Declercq.
 
Na nasledujúcej jednoduchšej pasáži nastúpil Cavagna, rozbil brejk a spolu s ním ostali na čele pretekov len Alaphilippe, Cosnefroy, Carl Hagen a De Marchi. Pred kopcom Côte de la Baraque sa však únik znovu spojil. Na šiestej horskej prémii sa situácia opäť menila. Tentoraz atakovali Izagirre, Dumoulin, Gaudu, Buchmann a podarilo sa im definitívne odpárať ostatných utečencov. Všetci ostatní putovali späť do balíka, s výnimkou De Marchiho, ktorý sa ešte mohol vrátiť na čelo pretekov. A taliansky jazdec to dokázal. Túto prémiu ovládol Izagirre a hneď sa začalo stúpať na ďalší náročný kopec.
 
Stúpanie Côte de la Barbatte bolo definitívnou stopkou pre De Marchiho, ale vedúca štvorica mala k dobru už iba štyridsať sekúnd. Tím Ineos odvádzal svoju tradične kvalitnú stíhaciu jazdu. Netrvalo dlho a Dumoulinova partia bola chytená, no ihneď sa odohrali nové ataky a pred balíkom sa zjavila ďalšia 12-členná skupina. Tentoraz útočili Vakoč, Gilbert (obaja Deceuninck-QuickStep), Bernas, Pauwels (obaja CCC), Molard (FDJ), Martin (Wanty-Groupe), Power (Sunweb), Teuns (Bahrain Merida), Cherel (Ag2r), Lutsenko (Astana), Politt (Kaťuša) a Atapuma (Cofidis).
 
Posledné stúpanie bolo prudkou záležitosťou a vedúca skupina si vybudovala 40-sekundový náskok. Na tvrdých sklonoch vydržali vpredu iba Teuns a Martin, za nimi ešte bojoval Lutsenko. V balíku kontroloval situáciu Ineos, ale potom zaútočili Pinot s Woodsom a mohol sa začať súboj favoritov. Zo sedla sa zdvihol aj Froome, ktorého museli nasledovať aj ostatní jazdci na GC. Podarilo sa to Fuglsangovi, Quintanovi, Yatesovi a Poelsovi. V druhej skupine favoritov zostali Bardet, Porte, Kruijswijk, Dan Martin a Buchmann.
 
Na záverečných kilometroch sa snažili Teuns s Martinom zachovať svoj krehký náskok, aby mohli bojovať o etapový triumf. Za nimi však jazdila motivovaná Froomova partia, kde sa nachádzali aj Vakoč alebo Lutsenko, a títo mali záujem, aby získali čo najviac času na ostatných favoritov. Aj keď sa v druhej skupine nastupovalo, skúšali to Pinot, Lutsenko, Woods, tieto pohyby nič nezmenili.
 
O etapový triumf bojovali Dylan Teuns a Guillaume Martin a na páske bol z nich rýchlejší belgický jazdec. Šprint o tretie miesto a zvyšné bonifikácie si podmanil Jakob Fuglsang. Druhá skupina stratila cez desať sekúnd a mohla byť spokojná, lebo na Porteho a spol. získali cez tridsať sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Druhá etapa ponúkla počas celého dňa intenzívnu jazdu. Najskôr sa o to postaral silný únik s Alaphilippom, Dumoulinom a Gauduom, ktorý musel starostlivo strážiť tím Ineos. Nebol to však rozhodujúci pohyb, ten sa vytvoril až po predposlednom stúpaní, keď sa dostala dopredu ďalšia silná skupina, ale len Dylan Teuns a Guillaume Martin v nej mali potrebnú výkonnosť, aby ustáli prejazd cez záverečné stúpanie. Táto dvojica potom úspešne spolupracovala až do cieľa a Teuns mohol oslavovať etapový triumf po takmer dvoch rokoch. Belgickému pretekárovi náramne vyhovuje takýto klasikársky finiš a na páske to patrične predviedol svojmu súperovi, ktorý by potreboval na konci výbušnejší dojazd. Ale obaja predviedli veľmi kvalitné výkony. Martin mal veľkú šancu, aby vybojoval svoju prvú výhru na úrovni WT.
 
Na kopci Saint-Victor-sur-Arlanc útočili aj kandidáti na titul a napokon sa z toho stala pekná bitka o dôležité sekundy. Rozhodujúci nástup vyprovokovali Thibaut Pinot a Michael Woods, francúzsky jazdec len potvrdil svoje slová spred pretekov, že bude  pretekať agresívne, a hneď pri prvej príležitosti sa delili aj jazdci na GC. Spolu s nimi ukázali dobré nohy aj Jakob Fuglsang, Chris Froome, Adam Yates a Nairo Quintana, ktorí boli najlepšie pripravení na dnešné finále. Všetci títo získali 31 sekúnd na niektorých svojich súperov, s čím musia byť spokojní.
 
 
teuns 19 dauphine zlty tbmf
Dylan Teuns (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto)
 
 
Na poslednom stúpaní zaváhali Porte, Kruijswijk, Bardet a aj Buchmann, no nemecký jazdec sa ukázal v prvom úniku a vo finále ešte dokázal zabojovať. Prvú skupinu favoritov muselo najviac potešiť manko Richie Porteho, ktorý bude silný v časovke. Tím Deuceninck - Quick-Step dnes vytiahol do veľkej ofenzívy, ale etapový triumf mu to nezaručilo. Julian Alaphilippe stratil akúkoľvek šancu na dobrý výsledok v poradí a Vakoč s Gilbertom nevydržali na poslednom stúpaní s dvomi najlepšími, ktorí napokon súperili o výhru. V dobrom svetle sa predviedol Tom Dumoulin. Hoci prišiel o možnosť uspieť v GC, po zranení potrebuje presne takéto dni, aby sa dostal do formy. V prvom brejku sa objavil aj Gaudu a aj on už stratil šancu na úspech v klasifikácii.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Teunsa (víťaz)
"Na túto výhru som čakal veľmi dlho. Na začiatku sa dostala dopredu silná skupina, ale tím Ineos ju dokázal chytiť. Stálo ho to však veľa energie. Videl som, že jeho jazdci sú vyčerpaní, preto keď sa odohrali nové nástupy, pridal som sa. Na prudkom stúpaní sme zostali vpredu len s Martinom. Bol to dobrý spoločník na čele pretekov a som rád, že som ho dokázal poraziť vo férovom šprinte. Je to pre mňa sen, že som vybojoval aj žltý dres."
    
 
Výsledky etapy
1. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:12:41 60
2. MARTIN Guillaume Wanty - Gobert Cycling Team 00:00 25
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:13 10
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:13  
5. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 00:13  
6. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:13  
7. VAKOČ Petr link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:13  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:13  
9. POELS Wout Team Ineos link ikonka 00:13  
10. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:13  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 7:37:03 10
2. MARTIN Guillaume Wanty - Gobert Cycling Team 00:03  
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:20  
4. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:21  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:24  
6. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 00:24  
7. POELS Wout Team Ineos link ikonka 00:24  
8. FROOME Christopher link ikonka Team Ineos link ikonka 00:24  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:24  
10. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:24  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 

 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 169 km - Côte de Moussages: dĺžka 4 km; sklon 6,5 %
3 20 142 km - Côte de la Martel: dĺžka 2,4 km; sklon 5,7 %
3 20 134 km - Côte de Cheylade: dĺžka 4,2 km; sklon 6 %
4-20 124 km - Côte de la tourbière du Jolan: dĺžka 2 km; sklon 5,5 %
3 20 112 km - Côte de Chavanon: dĺžka 3,6 km; sklon 5 %
3 20 51,5 km - Côte de la Baraque: dĺžka 6,9 km; sklon 5,3 %
2 20 42,5 km - Côte de la Barbatte: dĺžka 5,8 km; sklon 7 %
2 20 18 km - Côte de Saint-Victor-sur-Arlanc: dĺžka 3,1 km; sklon 9,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Vyzývavý kopcovitý terén bude klásť značné nároky na výkonnosť. Na prvej horskej prémii Côte de Moussages a na nasledujúcom nehodnotenom stúpaní sa môže dostať do úniku silná skupina, ktorá to dotiahne až do cieľa, pretože takýto profil dostane pelotón pod kontrolu len s veľkým vypätím. Onedlho sa objavia pretekári na sérii krátkych, ale svižných stúpaní s prevýšením v okolí piatich percent, a táto náročná časť skončí až po sedemdesiatich kilometroch. Nasledujúcich šesťdesiat kilometrov bude vhodných na regeneráciu a v samotnom finále sa bude rozhodovať na záverečných troch horských prémiách. Côte de la Baraque vybehne na štyri percentá, ale už Côte de la Barbatte ponúkne zaujímavú vrchársku prekážku. Kľúčovým bodom etapy bude kopec Côte de Saint-Victor-sur-Arlanc, kde  môžu atakovať na tvrdých sklonoch odvážni cyklisti s najlepšou formou. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa osemnásť kilometrov, ktoré sa odohrajú na falošnej rovine. Okresaný balík alebo úspešný brejk sa budú najčastejšie skloňovať v meste Craponne-sur-Arzon.