Dauphiné: V úniku vyhral Julian Alaphilippe, potrápil ho Mühlberger, GC bez zmien

14.6.2019, 12:35 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
6. 14.6. rovinata etapa ciel rovina St-Vulbas > St-Michel-Mauriene 229 km Alaphilippe
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
dauphine 6
profil etapy, 3715 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Pretekári sa konečne dostali do relevantných kopcov, ale na záverečnom stúpaní Col de Beaune bolo treba ukázať veľmi silné nohy, aby sa významne delila aj skupina kandidátov na titul. Oveľa väčšie nepríjemnosti mohol vo finále narobiť technický zjazd do cieľa. Pri pohľade na profil sa najčastejšie skloňovalo meno Juliana Alaphilippa a medzi favoritmi na titul disponovali potrebným zrýchlením v kopci napríklad Daniel Martin alebo Michael Woods.
 
V prvej časti etapy sa jazdilo v daždivých podmienkach a na vytvorenie brejku sme čakali vyše desať kilometrov. Potom sa zdvihli zo sedla Julian Alaphilippe (Deuceninck - Quick-Step), Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) a Alessandro De Marchi (CCC), ktorí vytvorili parádnu vedúcu skupinu. Julian Alaphilippe ako najväčší kandidát na dnešné víťazstvo si chcel podmaniť etapu v úniku. Podobným spôsobom útočil už počas druhého dňa, ale tentoraz už nebol hrozbou pre jazdcov na celkové poradie, keďže v klasifikácii strácal šestnásť minút.
 
Na čele pretekov dostal vítanú spoločnosť. Alessandro de Marchi sa ocitol v brejku po tretí raz na podujatí a včera ukázal v závere etapy dobrú formu. Gregor Mühlberger zase obsadil piatu priečku v úvodnej previerke, takže aj nemecký jazdec mohol tajne dúfať, že na konci bude môcť zabojovať o najvyšší stupienok. Vedúca trojica si postupne vybudovala až 14-minútový náskok, no na začiatku to nemala také jednoduché. Do brejku sa chcel dostať aj Sunweb, ktorý viedol balík, ale po chvíli sa stiahol a ostatné celky už vedúca skupina nevyrušovala. Mitchelton - Scott nemusel cítiť hrozbu zo strany žiadneho utečenca.
 
Ponuku horských prémii naplno využil Alaphilippe, ktorý si podmanil šesť hodnotených kopcov a z tretieho miesta sa vyhupol na čelo vrchárskej súťaže. Šprintérsku prémiu získal Mühlberger. Postupne sa vyčasilo a cyklisti sa tak mohli sústrediť už len na záverečné dve stúpania. V klesaní z Saint-Georges-d’Hurtières spadli v pelotóne Fuglsang (Astana) a Schultz (Mitchelton-Scott). Obaja vyskočili späť na bicykle a táto Fuglsangova nepríjemnosť musela prebrať favoritov na titul.
 
Štyridsať kilometrov pred páskou vedúca skupina stále jazdila s náskokom cez dvanásť minút a Mühlberger s De Marchim už mohli začať premýšľať, ako na konci prekabátiť Alaphilippa. V priebehu dňa sa mihli na krátky moment na čele pelotónu tímy Ineos a EF Education, ale hlavnú časť si odpracoval Mitchelton - Scott. A keďže austrálska zostava nechala víťazný náskok vedúcej trojici, na kopci Col de Beaune sme mali pred sebou súboj o etapový triumf a aj bitku favoritov na titul.
 
 
dauphine 19 etapa 6 spurt bohfb
Vedúca trojica (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Po dlhšom čase sa objavila na trati horská prémia a aj Côte du Bocher pokoril Alaphilippe. Potom sa už pretekári blížili k dnešnému rozhodujúcemu kopcu a v tomto momente trápil cyklistov silný vietor. Pred Col de Beaune zrýchlil tempo v pelotóne EF Education a všetci favoriti sa už museli dostať na predné pozície.
 
Na záverečnom stúpaní si pomerne skoro otestoval svojich súperov Alaphilippe krátkym nástupom, ale obaja jeho súperi to zvládli bez problémov. Druhý pokus francúzskeho cyklistu už bol razantnejší, no ani ten nepriniesol zmenu na čele pretekov. Veľmi dobre pôsobil aj Mühlberger. Zaujímavé ataky sa odohrávali pred vrcholom a doplatil na ne De Marchi. AlaphilippeMühlbergerom si to rozdali o etapu v klesaní. V pelotóne kontroloval situáciu Ineos, zaútočil Guillaume Martin, ale britský celok všetko pokrýval. Hlavná skupina sa okresala, no nikto z dôležitých jazdcov sa nedostal do problémov a ani sa tu nepokúsil nastúpiť.
 
Záverečný zjazd nerozdelil Alaphilippa s Mühlbergerom a obaja spoločne dorazili na cieľovú čiaru. V šprinte to bolo veľmi tesné a etapu vybojoval Julian Alaphilippe o pár centimetrov. Alessandro de Marchi sa musel uspokojiť s tretím miestom. Jazdci na celkové poradie v klesaní neriskovali a bez problémov prišli do cieľa spokojní s mankom cez šesť minút.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer
 
 
Kopcovitá previerka skončila v rukách utečencov, a aj keď sa dostala do vedúcej skupiny len trojica jazdcov, tí disponovali potrebnou kvalitou, aby to dotiahli do úspešného konca. Na čele pretekov budil najväčšiu pozornosť Julian Alaphilippe, ktorý ako hlavný favorit nechcel riskovať, že o výhru sa bude bojovať v úniku bez neho. Na Col de Beaune nenasadil očakávané zrýchlenie, ani v klesaní nešiel na hranu a veril si, že v šprinte dokáže poraziť Gregora Mühlbergera. Rakúsky jazdec bol však veľmi zdatný súper a nechýbalo veľa, aby sa mu podarilo vytvoriť prekvapenie na konci etapy.
 
 
dauphine 19 etapa 6 spurt bohfb
Špurt vedúceho dua (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Julian Alaphilippe vybojoval svoj jubilejný desiaty triumf v sezóne a správne sa naladil pred Tour de France. Po dnešku mu patrí aj bodkovaný dres, ale počas víkendu je pripravených ešte množstvo vrchárskych bodov, takže ak chce ovládnuť túto súťaž, v nejakom brejku sa ešte musí ukázať. Vo finále sa ukázal Gregor Mühlberger, ktorý bol hlavnou príčinou toho, že na finálnom kopci Alaphilippe neušiel, a francúzskeho cyklistu výrazne potrápil aj v šprinte. Jazdec tímu Bora - hansgrohe tak stále čaká na svoj prvý tohtoročný triumf. Na druhom mieste skončil aj v Katalánsku na vrchole La Molina. Alessandro de Marchi už nemal dostatok energie, aby sa vyrovnal svojím súperom na Col de Beaune. Úlohu zohralo aj to, že sa objavil druhý deň po sebe v brejku, ale aj napriek tomu sa snažil na poslednom kopci nastúpiť. V skupine favoritov sa neatakovalo a šetrili sa sily na zajtrajší dlhý cieľový dojazd Montée de Pipay, kde sa bude skutočne rozhodovať o titule.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Vždy som hladný po úspechu a každé víťazstvo je dôležité nielen pre mňa, ale aj celý náš tím. Prvýkrát v sezóne som sa presadil na domácej pôde, preto som veľmi spokojný. Vedel som, že Mühlberger je veľmi silný. Dával som si na neho pozor aj z toho dôvodu, že má výbušnosť. Na páske fúkal protivietor, takže som musel vyčkávať čo najdlhšie. Cítim, že mám dobrú formu."
 
 
Výsledky etapy
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 6:00:54 60
2. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. DE MARCHI Alessandro CCC Team link ikonka 00:22 10
4. POELS Wout Team Ineos link ikonka 06:10  
5. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 06:10  
6. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 06:10  
7. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 06:10  
8. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 06:10  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 06:10  
10. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 06:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 23:35:04  
2. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
3. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:06  
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:07  
5. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:24  
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:25  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:26  
8. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:30  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:40  
10. POELS Wout Team Ineos link ikonka 00:40  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape



 
 
audio ikonkaKrátky audio návrat k pádu Chrisa Frooma
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 147,5 km - Col de la Chambotte: dĺžka 5 km; sklon 7,8 %
4-20 129,5 km - Côte de Lachat: dĺžka 2,9 km; sklon 4,7 %
4-20 98 km - Col de Frêne: dĺžka 2,2 km; sklon 5,1 %
4-20 85 km - Côte de Châteauneuf: dĺžka 1,4 km; sklon 6,6 %
3 20 75,5 km - Côte d’Aiton: dĺžka 1,3 km; sklon 8 %
2 20 65 km - Côte de Saint-Georges-d’Hurtières: dĺžka 4,9 km; sklon 5,9 %
3 20 26 km - Côte du Bocher: dĺžka 1,6 km; sklon 7,4 %
2 20 8 km - Col de Beaune: dĺžka 8,1 km; sklon 6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Rozhodujúce previerky v kopcoch odpáli útočná ponuka na stúpaní Col de Beaune. Na prvú horskú prémiu sa bude čakať osemdesiat kilometrov a Col de la Chambotte privíta jazdcov s ôsmimi percentami. Potom bude nasledovať ďalších päť hodnotených stúpaní, ktoré budú zvyšovať únavu v pelotóne, ale pred príchodom do rozhodujúcej fázy etapy dostanú cyklisti štyridsať kilometrov na zotavenie sa. Krátky výstup Côte du Bocher opäť zahreje vrchárske nohy a tie sa naplno prejavia na finálnom kopci, kde sa očakávajú ataky dynamických vrchárov. Col de Beaune neposkytuje tvrdé sklony, no v druhej časti sa objavia sklony v okolí sedem percent, čo bude stáť za pokus zdvihnúť sa zo sedla, najmä ak stúpanie vrcholí len sedem kilometrov pred páskou a do cieľa vedie už iba rýchly zjazd. Úderný šprint do kopca po 220 kilometroch dokáže predviesť len kvalitne pripravený jazdec.
 
 
dauphine 7 kopec
profil záverečného kopca (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop