Dauphiné: Na záver vyhral Van Baarle, Fuglsang ubránil dres bez boja, Yates nedokončil

16.6.2019, 12:50 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
8. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Cluses > Champéry 113 km Van Baarle
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
dauphine 8
profil etapy, 2993 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Rozhodujúci deň bol poriadne horský. Masívna nálož siedmich kopcov mala definitívne rozlúštiť hádanku, ktorý zo zúčastnených má najlepšiu formu v jazde do kopca. Medzi tých, ktorí mali mútiť vodu a v poslednom kopci bojovať o etapový vavrín a celkové víťazstvo boli Adam Yates, Jakob Fuglsang či Thibault Pinot. Posledná etapa sa tak mala stať korisťou tých najlepších.
 
Dopredu sa však dostal veľmi početný únik a veľké množstvo kvalitných vrchárov. Až 13 jazdcov sa rozhodlo ukázať v poslednom dni. Boli nimi Van Baarle (Ineos), Haig (Mitchelton), Alaphilippe (Quick-Step), Grossschartner (Bora), Verona (Movistar), Reichenbach (FDJ), Kuss (Jumbo), Bernard (Trek), Politt (Katuša), Hagen (Lotto), Pernsteiner (Bahrain Merida), De Marchi (CCC) a Barguil (Arkéa). Utiecť sa im podarilo už na prvom hodnotenom stúpaní.
 
Úvodné tri kopca boli ľahšími previerkami, boli to dve trojky a jedna dvojka. Na všetky tri vyliezol ako prvý Alaphilippe (Quick-Step) a splnil tak úlohu, s ktorou išiel do dnešného úniku. Už pri prechode cez vrchol Montée des Gets bol istým víťazom vrchárskej súťaže v tohtoročnej edícii Critérium du Dauphiné. Na opačnom fronte stále panovala pokojná atmosféra. Pelotón, ktorý v tomto okamihu strácal skoro štyri minúty, ťahala Astana.
 
Ďalšie stúpanie bolo už oveľa náročnejšie. Col du Corbier (7,6 km - 7,5 %) v najprudších častiach dosahoval sklon až desať percent. Organizátori ho preto označili ako kopec prvej kategórie. Ešte pred ním dali podujatiu zbohom Venturini (Ag2r) a Doubey (Wanty-Gobert). Iné starosti riešili muži v čele, aj tentokrát plný počet bodov získal Alaphilippe (Quick-Step), ktorý pokračoval v demonštrácii sily.
 
Medzera medzi oboma skupinami dlhý čas zostávala nezmenená. Ak sa balík o niečo priblížil, tak len preto, aby o pár kilometrov neskôr zas niečo stratil. Podobnú schému sme sledovali až do jedinej šprintérskej prémie, na ktorej sa tešil Politt (Kaťuša). Potom však prišla šokujúca správa. Adam Yates odstúpil! Na vine bola horúčka, ktorou Brit trpel. Informáciu priniesol Lorenzo Lapage, športový riaditeľ Mitcheltonu - Scott.
 
Fuglsang (Astana) tak prišiel o najväčšieho súpera, zatiaľ čo jeho kolegovia sa pomaly pripravovali na útoky ostatných adeptov na celkové víťazstvo. Na Pas de Morgins ešte neprišli, pretože to bol jednoduchší kopec a rapídne sa zrýchlilo tempo pelotónu. Ruky v tom mali Ag2r La Mondiale, UAE Team Emirates a Bora - hansgrohe, ktoré vystriedali Astanu v čele balíka. Náskok klesol pod tri a pol minúty.  
 
Mimo hru sa dostával aj Kruijswijk (Jumbo), deviaty muž v priebežnej klasifikácii. Holanďan už na predposlednom stúpaní začal hlásiť problémy. V zjazde sa však dokázal vrátiť naspäť. Nasledovalo veľké finále, Côte des Rives, kde museli prísť útoky od jazdcov, ktorí chceli vyzliecť Fuglsanga (Astana) zo žltého dresu. Situácia sa zmenila aj v úniku, kde sa začalo nastupovať.
 
Hneď ako sa cesta naklonila zaútočil Verona (Movistar), lenže jeho pokus úspešný nebol. Ostatní utečenci si k nemu okamžite doskočili. Hneď na to atakovali Barguil (Arkéa) a Hagen (Lotto). Ani táto dvojička však vpredu nevydržala. Po ďalších útokoch sa podarilo osamostatniť až Haigovi (Mitchleton). Ku nemu sa pripojil Van Baarle (Ineos) a čelo tak obsahovalo len dve mená. Za nimi však boli ešte Hagen a Alaphilippe (Quick-Step), ktorí cítili šancu vrátiť sa k vedúcemu duu.
 
Hlavné pole sa v druhom jednotkovom kopci poriadne vyprázdnilo. V skupine adeptov na celkové víťazstvo zostalo len 25 jazdcov, vypadol aj Teuns. Dopomohol k tomu predovšetkým Ineos. Z tempa, ktoré v posledných kilometroch diktoval Kwiatkowski ani jeden líder nedokázal nastúpiť. K veľkej bitke favoritov tak ešte nedošlo a Pinot, Buchmann alebo Quintana už nemali veľa príležitostí vylepšiť svoje pozície.
 
Pod posledný kopec prišiel Van Baarle a Haig o celých 30 sekúnd skôr ako Alaphilippe a Hagen. Pelotón strácal dve minúty. Prvá dvojka pekne spolupracovala, čo sa o tej druhej nedalo povedať. Jazdec Quick-Stepu už v sebe nemal toľko síl, aby dokázal byť rovnocenným partnerom pre Hagena. Snažil sa, ale nakoniec mu došli sily. Všetko hralo do kariet duu vpredu, pretože ani v pelotóne sa nič zaujímavé nedialo. 
 
Carl Fredrik Hagen sa už do boja o etapu nevrátil. Dylan Van Baarle a Jack Haig stále ťahali za rovnakú časť lana, taktizovať začali až v poslednom kilometri. Ich súboj rozhodol šprint, do ktorého z výhodnejšej pozície vstupoval pretekár Ineosu. Ten to skúsil na dlhý šprint, a aj keď Haig sa dostal do háku, nedokázal vyprodukovať väčšiu rýchlosť ako Van Baarle a prehral. Tretie miesto patrilo Hagenovi.
 
Iba tretie profesionálne víťazstvo dosiahol Dylan Van Baarle, ktorý v nedeľu ukázal, že vie jazdiť nielen dobre do kopca, ale aj hlavou. V záverečných pasážach sa správal veľmi rozumne, uvedomoval si svoje prednosti. Na cieľovej rovinke na nič nečakal, skúsil to dosť ďaleko pred páskou, ale urobil dobre. Rýchlosť, ktorú dokázal dosiahnuť, urobila z jeho súpera iba štatistu. Vavrín za poslednú etapu tak putoval do celku Ineos.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Očakávané divadlo favoritov sa nekonalo. Jakob Fuglsang tak vybojoval ďalšie cenné víťazstvo vo svojej kariére a sám sa klasifikoval do roly čierneho koňa pred nadchádzajúcou Tour de France. Fuglsang dnes nemusel hasiť žiaden požiar, jeho tím každú ťažšiu situáciu vyriešil s prehľadom a Dán viac-menej v pohode ubránil žltý dres. Teraz už musí len dúfať, že mu táto forma vydrží aj do najslávnejších cyklistických pretekov, na ktorých by mohol dať krásnu bodku za veľmi úspešnou sezónou.
 
Adam Yates do cieľa dnes neprišiel kvôli horúčke a preto nastali zmeny aj na ďalších miestach v najlepšej trojke. Na druhú pozíciu poskočil Tejay Van Garderen, ktorý tiež dosiahol najlepší výsledok za posledných niekoľko rokov. Američan záverečný deň zobral defenzívne a nakoniec mu zahralo do kariet aj odstúpenie britského súpera. Na stupne víťazov sa dostal aj Emanuel Buchmann, ktorý tiež už v závere neútočil a skôr sa sústredil na to, aby mu niekto z rivalov neušiel.
 
Najznámejšie cyklistické mená sa v nedeľu držali v úzadí, rovnako ako na celom podujatí. Nairo Quintana už očividne rezignoval, dnes nepredviedol ani náznak útoku. Thibault Pinot sa o niečo pokúsil, ale bolo to už príliš neskoro a na jeho zvýšenú aktivitu doplatil len Richie Porte. Rovnako Dan Martin a Romain Bardet dnes nevystúpili zo svojho tieňa a ich pôsobenie na Critérium du Dauphiné bolo skôr sklamaním. Pred vrcholom sezóny musia ešte doladiť veľa detailov. To Dylan Teuns a aj Wout Poels boli príjemným prekvapením. Posledný menovaný dokonca ukončil podujatie na výbornom štvrtom mieste. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Van Baarla (víťaz)
"Plán bol, aby sme sa ja a Gianni dostali do úniku s cieľom pomôcť neskôr Woutovi. Skončilo to trochu inak. Som za to naozaj veľmi šťastný. Už v minulosti som na týchto pretekoch bojoval, ale teraz som trénoval ešte tvrdšie, aby som sem prišiel naozaj dobrý. Som šťastný, že prišiel tento výsledok."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (celkový víťaz)
"Očakával som, že dnešný deň bude ťažší. Tím ale všetko ukontroloval. V podstate som si len naskočil do modrej limuzíny a odviezol sa do cieľa. Neviem, čo sa stalo Adamovi, ale odstúpil. Aj Steven mal nejaké problémy. Včerajšie počasie poznačilo viacerých jazdcov. Mojimi ďalšími pretekmi je Tour de France, teším sa na to. Myslím si, že som v dobrej forme, mám za sebou fantastickú sezónu."
 
 
Výsledky etapy
1. VAN BAARLE Dylan Team Ineos link ikonka 3:05:48 60
2. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 25
3. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 00:50 10
4. BARGUIL Warren link ikonka Team Arkéa Samsic 01:12  
5. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 01:12  
6. REICHENBACH Sébastien Groupama - FDJ link ikonka 01:12  
7. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:16  
8. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:59  
9. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 01:59  
10. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 01:59  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 30:44:27 500
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:20 400
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:21 325
4. POELS Wout Team Ineos link ikonka 00:28 275
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:33 225
6. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:11 175
7. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:12 150
8. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:21 125
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:24 100
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:38 85
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov


Kopce na trase etapy:
3 20 106,5 km - Côte de Châtillon-sur-Cluses: dĺžka 4,7 km; sklon 5 %
2 20 98,5 km - Côte de Rond: dĺžka 3,9 km; sklon 6,5 %
3 20 91 km - Montée des Gets: dĺžka 4 km; sklon 4,7 %
1 20 64 km - Col du Corbier: dĺžka 7,6 km; sklon 7,5 %
3 20 36,5 km - Pas de Morgins: dĺžka 4,8 km; sklon 5,3 %
1 20 11,5 km - Côte des Rives: dĺžka 8,5 km; sklon 6,2 %
3 20 0,5 km - Montée de Champéry: dĺžka 5,5 km; sklon 4,2 %
 
Krátke preview etapy:
V záverečnej etape prinesie zmeny v klasifikácii iba aktívna jazda. Ďalšie krátke horské predstavenie odštartuje na sklonoch do päť percent, ale úvodných dvadsať kilometrov sa pôjde väčšinou iba do kopca, čo sa môže podpísať pod náladou v pelotóne. Najťažšie stúpanie celého dňa Col du Corbier (6 km; 8,6 %) natiahne balík na prudkých sklonoch a dlhých úsekoch v okolí desať percent. Z jeho vrcholu však zostáva do cieľa 62 kilometrov a aj dlhý presun na ďalší kopec prvej kategórie. Côte des Rives (8,5 km; 6,2 %) už nebude obsahovať také nepríjemné prevýšenie, maximálne sa zdvihne cesta na sedem percent, ale aj tak musí motivovať s vrchárov, ktorí sa chcú posunúť v poradí. Potom bude nasledovať 3000-metrové klesanie, krátka falošná rovina a finálnych 5500 metrov vyskočí na štyri percentná. Vo finále etapy sa teda nenachádzajú náročné sklony, ale na konci pretekov budú pretekári vyčerpaní, čo nahráva dramatickej jazde po útokoch z väčšej diaľky.
 
 
dauphine 8 kopec
profil záverečných kopcov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop