5. 13.6. zvlnena etapa ciel rovina Boën-sur-Lignon > Voiron 201 km Van Aert
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
dauphine 5
profil etapy, 2098 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Pred rozhodujúcimi vrchárskymi súbojmi dostali ešte jednu šancu najrýchlejší jazdci v balíku. Predchádzajúci šprint si jasne podmanil Sam Bennett a írsky pretekár bol hlavným favoritom aj tentoraz. Po nevydarenej koncovke tretej etapy mali čo naprávať Álvaro Hodeg s Quick-Stepom, čo bolo zárukou napínavého dojazdu.
 
Vytvorenie vedúcej skupiny inicioval Stéphane Rossetto (Cofidis), ku ktorému sa onedlho pridali Yoann Bagot (Vital Concept) a Alessandro De Marchi (CCC). S tromi útočníkmi boli veľmi spokojné nielen šprintérske celky, ale aj tím Mitchelton - Scott, ktorý vlastnil najcennejší dres. Aj keď na čele pretekov nikto neohrozoval Yatesovu líderskú pozíciu a na jednoduchom profile sa objavili pred balíkom len traja jazdci, brejk nedostal k dobru viac ako tri minúty. Spoločne s austrálskou zostavou to mal na svedomí Bora - hansgrohe.
 
V úniku sa objavili samí tridsiatnici. De Marchiho sme videli na tejto pozícii už v druhej etape a aj dnes sa rozhodol jazdiť pred pelotónom, čo bol pre neho dobrý tréning pred TdF. Yoann Bagot a Stéphane Rossetto tiež patria medzi skúsených cyklistov, no už niekoľko rokov čakajú na nejaký výraznejší úspech.
 
Trojica si podelila horské prémie. Dve získal De Marchi a po jednom vrchárskom bode vybojovali Bagot a Rossetto. Od začiatku kontroloval rozdiel medzi skupinami Bora - hansgrohe, keďže Bennett vyčnieval nad ostatnými šprintérmi v tretej etape a nemecká zostava to chcela patrične využiť aj v meste Voiron. Ako sa pretekári dostali cez všetky hodnotené stúpania, v balíku sa vytiahol dopredu aj Deuceninck - Quick-Step.
 
Jediná šprintérska prémia skončila v rukách Stéphana Rossetta. V tom momente sa nachádzali pretekári na otvorených cestách a v balíku to spôsobilo istú obozretnosť zo strany celkov bojujúcich v klasifikácii, aby ich nezaskočil prípadný vietor. Cyklistom začalo fúkať do chrbta a tempo v balíku sa skutočne zvýšilo. Bora a Quick-Step však mali pred sebou statočných utečencov, ktorí sa len tak nevzdávali a držali dobrý odstup.
 
Postupne však strácali zo svojho náskoku a letiaca hlavná skupina potrebovala zmazať už len tridsať sekúnd desať kilometrov pred cieľom. Potom sa však dostali cyklisti na pomerne úzku a technickú cestu, navyše sa išlo v klesaní, takže balík sa veľmi nepribližoval k vedúcej trojici. Vo finále to bolo veľmi tesné a pelotón chytil únik 1300 metrov pred páskou, hoci Alessandro de Marchi hrýzol.
 
Pred cieľom ešte nastúpili Boasson Hagen s Gilbertom, ktorí sa snažili využiť mimoriadne technickú koncovku, ale všetko dospelo k záverečnému šprintu, hoci ten sa stal záležitosťou skôr klasikárov, ako čistokrvných šprintérov. Druhý etapový triumf v rade získal Wout van Aert. Za ním preťali pásku Sam Bennett a Julian Alaphilippe.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Etapa vyvrcholila očakávaným spôsobom, ale koncovka bola dramatickejšia, ako sa predpokladalo. Pelotón si poradil s únikom len tesne pred páskou, čo samo o sebe musela byť stresujúca situácia pre šprintérov, a potom najrýchlejších jazdcov ešte rozhodili technické momenty, čo sa napokon prejavilo na výsledkoch.
 
Wout van Aert predvádza na podujatí skvelé výkony. Druhýkrát po sebe zvíťazil a štvrtý raz sa dostal na stupne víťazov. Na dnešný dojazd si trúfal a pred páskou bolo na ňom vidieť aj veľkú motiváciu. Výborne si pripravil pozíciu pred samotným šprintom, skúsene sa držal na čele hlavnej skupiny a vo finále vyrazil dopredu presne vtedy, keď to potreboval. V podstate zviedol férový šprintérsky súboj proti Alaphilippovi, no francúzsky borec na neho nestačil. Jeho dnešný triumf len potvrdil jeho mimoriadne univerzálne schopnosti.
 
 
van aert 19 triumf dauphine bohfb
Wout Van Aert a ďalší triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na druhom mieste skončil Sam Bennett, ktorý bol pripravený na úplne iný záverečný scenár. Bol nachystaný na technickú koncovku, ale jeho kolegovia sa vyšťavili pri chytaní pôvodného brejku a aj posledných útočníkov, preto nemal pri sebe kompaktnú podporu, ktorá by ho udržala na potrebnej pozícii pred páskou. Na konci musel šprintovať príliš zozadu a aspoň z toho vydoloval druhú priečku. Ale určite chcel skončiť ešte vyššie. Dramatickú koncovku sa snažil využiť Julian Alaphilippe a skutočne sa ocitol pred cieľom na správnom mieste, ale po rýchlostnej stránke nestačil na víťaza etapy. V celkovom poradí nenastali výrazné zmeny, len Wout van Aert sa posunul dopredu o štyri miesta. Zajtra sa už dostane pelotón do kopcov a budeme zvedaví, ktorí z favoritov to vyskúšajú na stúpaní Col de Beaune.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"V tomto týždni ide všetko správnym smerom. Vo finále som chcel získať nejaké body do bodovacej súťaže a napokon som bol najrýchlejší. Bolo to technické finále, museli ste sa dostať dopredu skoro. Pomohli mi kolegovia a potom som si vyhliadol zadné koleso Alaphilippa. Keď začal šprintovať, cítil som sa dobre a dokázal som silne odpovedať."
    
 
Výsledky etapy
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 5:00:34 60
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 10
4. MANZIN Lorrenzo Vital Concept - B&B Hotels 00:00  
5. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Team Dimension Data link ikonka 00:00  
7. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
8. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
9. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
10. WÜRTZ SCHMIDT Mads Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 17:28:00 10
2. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
3. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:06  
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:07  
5. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:20  
6. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:24  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:25  
8. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:26  
9. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:30  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:40  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4-20 167 km - Côte de Saint-Galmier: dĺžka 3,8 km; sklon 4 %
4-20 153 km - Côte de Saint-Symphorien-sur-Coise: dĺžka 1,3 km; sklon 4,8 %
4-20 114 km - Côte de Givors: dĺžka 2,9 km; sklon 4,8 %
4-20 89,5 km - Côte de Vienne: dĺžka 2,1 km; sklon 4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri dostanú ešte príležitosť a v meste Voiron ju musia náležite využiť. Zvlnená trasa bude síce obsahovať len štyri menšie horské prémie, ale zároveň sa bude prechádzať cez niekoľko nehodnotených výstupov a keď sa k tomu pridá 200-kilometrová štreka, aj najrýchlejší jazdci v balíku budú musieť ukázať potrebnú vytrvalosť. Finále bude hektické, pretože pred kľúčovými úsekmi čaká na pelotón rýchly zjazd, posledné pasáže sa mierne zdvihnú na tri percentá a pred páskou stojí ostrá pravotočivá zákruta. Na konci piatej etapy tak bude o zábavu postarané.