4. 12.6. rovinata etapa ciel rovina Roanne > Roanne 26,1 km Van Aert
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
dauphine 3
profil etapy, 340 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
 
 
Streda bola jedným z dôležitých dní na tohtoročnom Critérium du Dauphiné. Na programe bol súboj s chronometrom, ktorý mal premiešať pozície v celkovej klasifikácii. Trasa časovky merala 26 kilometrov, teda dosť na to, aby niektorí lídri stratili viac, či menej času. Dnešok mohol potešiť aj Toma Dumoulina, ktorý sa radí medzi špecialistov. Ďalší veľký favorit na zisk etapy, Chris Froome, kvôli pádu na tréningu podujatie opustil.
 
Prvým pretekárom, ktorý opustil štartovú rampu bol Venter (Dimension Data), ktorého výsledný čas bol 37:22. Dlho v pomyselnom vedení nevydržal, pretože ho skoro okamžite prekonali Erviti (Movistar) a Van den Berg (EF Education). Poslednému menovanému vyšla predovšetkým prvá časť. Stopky v jeho prípade zastavili na hodnote 36:31, čo bol nový najrýchlejší čas. Medzi tými, ktorí časovku absolvovali na jej začiatku bol aj Greipel (Arkéa). Podľa predpokladov skončil hlboko v poli porazených.
 
Van den Berga z popredného miesta zosadil jeho tímový kolega. Whelan (EF Education) svojho kamaráta porazil o štyri sekundy, pričom v polovici časovky viedol o celú pol minútu. Veľmi zlou nohou do časovky vstúpil Kirienka (Ineos). Niekdajší svetový šampión v tejto disciplíne v stúpajúcej časti nakúpil poriadnu nálož, cez dve minúty, a to tí najlepší boli stále ešte na štarte. Medzičasom sa na prvé miesto dostal Tusveld (Sunweb). V cieli mu namerali čas 36:13.
 
Prvý kvalitnejší čas dosiahol až Dowsett (Kaťuša). Ten dovtedy vedúcemu mužovi nadelil takmer minútu. Bol tak prvým jazdcom, ktorý 26 kilometrov prešiel pod 36 minút, presne za 35:16. Za ním svoje súboje so stopkami zviedli aj Benedetti, Bennett a Pfingsten (všetci Bora), ale ani jednému trať príliš nesvedčila. Najlepší čas z tohto trojlístka dosiahol Talian, ktorého manko na Dowsetta bolo dve a pol minúty.
 
Veľmi dobrý motor zdobí Cavagnu (Quick-Step) a túto skutočnosť dnes iba dokladoval. Rémi to napálil hneď od začiatku a rýchle tempo udržať až do cieľa, kde mu namerali čas 34:48. Dostal sa na prvé miesto. Jeho pozíciu na medzičase atakovali Alaphilippe (Quick-Step), Impey (Mitchelton) a Van Baarle (Ineos). Francúz dokonca kolegu v polovici trati predbehol a svoj náskok si udržal do cieľa. Viedol tak o jedenásť sekúnd. Ostatní dvaja sa zaradili až za duo Quick-Stepu.
 
Potom už traťou doslova preletel Dumoulin (Sunweb), ktorý na bicykli vyzeral veľmi dobre. Jeden z hlavných favoritov na víťazstvo v časovke v jej prvej polovici mal totožný čas ako vtedy vedúci Alaphilippe. Holanďan tlačil na pílu až do pásky a v cieli mu namerali výsledný čas 34:25. Bol prvý. Naopak, Moscon (Ineos) tiež patril do širšej skupiny adeptov na zisk vavrínu, lenže dnešok mu vôbec nechutil a tak to aj vyzeralo. Na Dumoulina stratil celú minútu.
 
Na štarte sa stále nachádzalo veľa zaujímavých mien, ale už len pár kvalitných časovkárov. Americký šampión v tejto disciplíne bol veľkým vyzývateľom Dumoulina, lenže už na kopci bolo jasné, že Rosskopf (CCC) Holanďana z piedestálu nezosadí. Nakoniec preťal cieľovú pásku o 40 sekúnd neskôr. Veľkým prekvapením bol Van Aert (Jumbo), ktorý na vrchole Saint-André-d'Apchon viedol o 18 sekúnd. Mladý Belgičan tempo neprepálil a Holanďana porazil o 47 sekúnd!
 
Výborný vstup mal aj Kruijswijk (Jumbo), ktorý otvoril súboj favoritov na celkové víťazstvo. Jeho výkon kopíroval výkon Dumoulina, v cieli mu namerali 34:27. O dosť horšie si viedol Martin (UAE), u neho sa stopky zastavili na čase 35:16. Ďalším ambicióznym mužom bol Porte (Trek), ale ani on dnes nezašiel to, čo chcel. Na Kruijswijka stratil pol minúty. Bardet (Ag2r) nakúpil ešte viac, spomedzi najväčších favoritov dnes zašiel najhoršie. Na víťaza stratil skoro dve minúty.
 
Van Garderen (EF Education) svoju rolu zvládol dobre, 34:09 bol veľmi dobrý čas. Ani Buchmann (Bora) nemal dôvod na smútok, práve naopak. Čas 34:30 mu pomohol v tom, aby sa v celkovej klasifikácii posunul smerom hore. V trende dobrých výkonov pokračoval aj Yates (Mitchelton). Adam stratil na prvé miesto bez štyroch sekúnd minútu, ale na svojich súperov v boji o žlté tričko nakúpil len niekoľko sekúnd. Prihlásil sa do boja o najcennejšie tričko.
 
Poels (Ineos) a Woods (EF Education) dnes nemali najlepší deň, obaja sa v časovke poriadne vytrápili. Podobne aj Pinot (FDJ), ktorému časomiera namerala čas 34:59, čo ale neznamenalo koniec ambícii na Critérium. Quintana (Movistar) sa pridal do skupiny jazdcov, ktorí dnes nakupovali. Stratil ešte o 13 sekúnd viac ako Francúz pred ním. Potom už zviedli veľký súboj o žlté tričko Fuglsang (Astana) a Teuns (Bahrajn). Dánovi však došla šťava na posledných kilometroch, naopak Belgičan druhú polovicu trasy zajazdil veľmi dobre. 
 
Veľa skúseností so súbojom s chronometrom do dnešného dňa nemal, ale napriek tomu Wout Van Aert predviedol, že aj táto disciplína mu problémy nerobí. Talentovaný belgicky pretekár zvládol nástrahy dnešnej časovky najlepšie, najmä rýchlosť v druhej časti určite vzbudila veľký rešpekt. V nej dokázal nadeliť aj keď stále nie celkom zdravotne zostavenému Dumoulinovi celú pol minútu a dočkal sa už ôsmeho víťazstva v profesionálnej kariére, prvého v časovke, aj keď prológ už raz vyhral.
 
Podľa predpokladov, dnešná časovka poriadne naklonila misky váh na stranu niektorých cyklistov. Dylan Teuns robil, čo bolo v jeho silách, aby ubránil žlté tričko. Jakob Fuglsang a Adam Yates na neho vytvorili veľký tlak a Brit nakoniec doviedol svoj boj do úspešného konca. Stal sa novým lídrom, síce jeho náskok pred zajtrajším dňom bude minimálny. Na druhé miesto klesol práve Teuns, jeho strata je štyri sekundy. Veľmi dobrý deň má za sebou Tejay Van Garderen, ktorý sa dostal na tretie miesto. Veľmi dobrú východiskovú pozíciu má stále aj Jakob Fuglsang na štvrtej pozícii, ktorý po strede stráca iba sedem sekúnd.
 
Nairo Quintana klesol na desiatu priečku a jeho manko na najväčších súperov narástlo už na 40 sekúnd. Ešte horšie sa darilo domácim esám. Thibault Pinot a Romain Bardet sa budú musieť v horách poriadne vyžmýkať, aby sa dokázali vrátiť do boja o celkové víťazstvo. Pinot je na tom lepšie, jeho strata po dnešnom dni nebude taká veľká, ale od ideálnej situácie má ďaleko. Veľký prepadák zažili aj Michael Woods a Guillaume Martin, obom sa časovka vôbec nevydarila.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"Je to veľké víťazstvo, moje prvé vo World Tour. Nemôžem tomu uveriť. V poslednom čase sme veľa pracovali na mojich časovkárskych zručnostiach, ale netušil som, že môžem vyhrať v takejto silnej konkurencii. Som super šťastný. Bola to pekná trasa a sadla mi. Obsahovala množstvo rovných ciest, v strede ťažké stúpanie a potom ste museli ísť naplno až do cieľa. Časova je vždy utrpenie, no dnes to stálo za to."
 
 
Výsledky
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 33:38 60
2. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:31 25
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:47 10
4. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:49  
5. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:51  
6. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:56  
7. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:59  
8. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:05  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:07  
10. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 12:27:26 10
2. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:04  
3. VAN GARDEREN Tejay link ikonka EF Education First Pro Team link ikonka 00:06  
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:07  
5. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:24  
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:25  
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:26  
8. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:30  
9. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:30  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:40  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Časovka jednotlivcov poteší špecialistov na túto disciplínu a tých jazdcov na celkové poradie, ktorí vynikajú aj tempárskymi kvalitami. Okolo mesta Roanne sa urobí 26-kilometrový okruh, ktorý sa väčšinou skladá z dlhých a svižných úsekov, kde bude potrebné dosiahnuť čo najvyššiu rýchlosť. Jedinú výnimku bude tvoriť kopec Saint-André-d'Apchon (2,3 km; 7,6 %), ktorý na chvíľu spomalí pretekárov a pri výstupe spolu s klesaním ponúkne technické momenty. Bude to však len krátkodobá záležitosť, takže v ITT bude rozhodovať najmä časovkárske nohy.