Nice: V druhej etape vietor balík nerozdelil, v šprinte zvíťazil Bol pred Pedersenom

8.3.2021, 00:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
2. 8.3. rovinata etapa ciel rovina Oinville-Montcient > Amilly 188 km Bol
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 2
profil etapy, 1050 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
V pondelok pokračovali preteky rovinatou previerkou, ktorá priniesla ďalšiu príležitosť pre najrýchlejších jazdcov v balíku. Profil etapy bol úplne jednoduchý. Cyklistom sa v priebehu dňa postavilo do cesty len jedno kategorizované stúpanie, a to tretej kategórie. Zvyšok viedol plochým terénom až do cieľa. Problémy však mohol narobiť vietor. Ten aj v roku 2017, keď sa finišovalo v meste Amilly, rozdelil hlavnú skupinu a šprintovalo sa napokon len z oklieštenej skupiny. O víťazstvo sa v závere chceli pobiť opäť tí istí, čo včera - Sam Bennett, Arnaud Démare, Giacommo Nizzolo a Mads Pedersen. Pascal Ackermann chcel konečne pretrhnúť smolu nemeckého tímu a pripísať si na svoje konto prvé tohtosezónne prvenstvo.
Do úniku sa ani dnes dlho nikto nechcel vydať. Napokon sa odhodlala dvojica Sander Armée (Lotto) a Dries De Bondt (Alpecin). Pelotón im najprv doprial štyri minúty, no postupne ich začal rýchlo sťahovať Deceuninck – Quick-Step, ktorý chcel využiť dnešné veterné počasie. Jedinú vrchársku prémiu si podmanil Armée z úniku, jeden bod získal aj Fabien Doubey a poistil si vrchársky dres. Následne sa ku Quick-Stepu pridali aj ďalšie tímy a hlavná skupina sa na vetre rozdelila. Únik dvojice borcov bol na konci.
Aktivita belgického celku netrvala pridlho a skupinky sa pospájali. Tá posledná, v ktorej jazdil aj Steven Kruijswijk však stále zaostávala. Pelotón sa následne potrhal aj po druhý raz. Ku Quick-Stepu sa pridal aj Trek. Vpredu sa ocitla približne tridsiatka pretekárov. Boli tam aj Sam Bennett s Madsom Pedersenom. No ani táto snaha napokon úspešná nebola a pelotón sa opäť spojil. Ešte pred šprintérskou prémiou sa do hlavnej skupiny dotiahla aj skupinka jedenástich pretekárov, kde jazdil Kruijswijk.
O šprintérsku prémiu sa napokon zviedol súboj štvorice pretekárov. Presadil sa veterán André Greipel pred Michaelom Matthewsom. Jednu bonusovú sekundu získal Nils Politt. Časový bonus chcel získať aj Tao Geoghegan Hart, no bez úspechu. Krátko nato spadol George Bennett. Novozélandský majster bol otrasený, ale nasadol na bicykel a pokračoval v pretekoch. 24 kilometrov pred cieľom sa na zemi ocitli Senne Leysen (Alepcin) a Alexis Vuillermoz. Francúzsky pretekár si pri páde nepríjemne narazil pravé rameno, vyzeralo to na zlomeninu kľúčnej kosti a pretekár Directu Energie musel odstúpiť.
S pribúdajúcimi kilometrami prišlo k výraznému zrýchleniu. Šlo sa po úzkych vozovkách a mnohé tímy sa snažili natlačiť dopredu. Nastali preto pozičné súboje, bojovalo sa o dobré pozície. Desať kilometrov pred páskou spadli Gregor Mühlberger a Daniel Arroyave, no nešlo o vážny pád. Záver bol technického charakteru. Cesty sa zužovali a rozširovali. Nepríjemnosti narobili aj ostré zákruty a kruhové objazdy. 500 metrov pred cieľom sa nachádzala prudká zákruta, ktorá nasledovala po krátkej vlne. Spadlo tam niekoľko pretekárov, no žiaden z favoritov na zisk etapy. Nasledoval hromadný šprint. Najrýchlejšie nohy ukázal Cees Bol, ktorý výborne načasoval svoj šprint a zvíťazil.  Na druhom mieste šprintoval Mads Pedersen, ktorý ťažil z výbornej tímovej podpory. Na tretej pozícii preťal pásku Michael Matthews, ktorý sa vďaka pozbieraným bonifikáciám dostal do žltého dresu lídra pretekov.
Mladý holandský šprintér si na svoje konto pripísal piate profesionálne víťazstvo. Po sérii druhých miest z Tour de France sa to pripíše pravdepodobne k jeho najväčším úspechom. Výborne šprintoval opäť Mads Pedersen, ktorý ukazuje dobrú formu a ťaží aj zo skvelej tímovej podpory. Dnes jeho tím po celý deň pracoval na čele, v závere ho udržali na výbornej pozícii a šprint mu rozbiehal Jasper Stuyven. Sam Bennett to v závere pozične nezvládol a do šprintu sa už poriadne nezapojil. Ďalšie sklamanie zažil Pascal Ackermann, ktorý sa síce v závere úspešne vyhol pádu, v ktorom zostali jeho tímový kolegovia, no v šprinte patril opäť k tým slabším. Elitnú desiatku uzavrel, podobne ako včera, Rudy Barbier z Izraelu. Do žltého dresu sa v zajtrajšej časovke oblečie Michael Matthews. Ten zelený si udržal Sam Bennett.
Vyjadrenie Ceesa Bola:
"Je to skvelý pocit. Spočiatku začiatku sezóny som mal problémy, no tím mi veril a poskytol mi dobrú podporu. Prešiel som dobre poslednú zákrutu, schoval som sa v háku za Pedersenom a začal som šprintovať v správny moment. To rozhodlo. Dodáva mi to motiváciu do ďalších pretekov. Podstatné je, že sme sa dokázali poučiť zo zlého včerajšieho dňa."
Výsledky
1. BOL Cees Team DSM 4:27:59
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team BikeExchange 00:00
4. COQUARD Bryan B&B Hôtels p/b KTM 00:00
5. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step 00:00
6. DEGENKOLB John link ikonka Lotto - Soudal 00:00
7. ACKERMANN Pascal Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00
8. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
9. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Fenix 00:00
10. BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team BikeExchange 8:19:23
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:04
3. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step 00:04
4. BOL Cees Team DSM 00:04
5. DéMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:08
6. GREIPEL André Israel Start-Up Nation 00:11
7. BENOOT Tiesj Team DSM 00:12
8. VERMEERSCH Florian Lotto - Soudal 00:12
9. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:13
10. SWIFT Ben Ineos Grenadiers 00:13
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Takmer úplne rovinatú etapu vytvorili organizátori pre najrýchlejších jazdcov v pelotóne. Len jedna menšia horská prémia a plochý terén terén vedúci až do cieľa, kde sa tesne pred páskou objavia menšie vlny, by si mali postrážiť šprintérske zoskupenia. Nemusí to byť však také jednoduché. Celý deň sa pôjde po otvorenom priestranstve a v prípade silného vetra bude hroziť delenie pelotónu, ako tomu bolo v roku 2017, keď sa takisto finišovalo v meste Amilly a v hlavnom balíku zostalo iba 45 jazdcov.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop