Nice: Roglič po páde a veľkej dráme prišiel o žltý dres, Schachmann obhájil triumf

14.3.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Nice: Roglič po páde a veľkej dráme prišiel o žltý dres, Schachmann obhájil triumf
(© ASO / Fabien Boukla)

8. 14.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 93 km cieľ: 16:55
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 8
profil etapy, 2150 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Po tom ako starosta mesta Nice nedal povolenie na konanie sa záverečnej etapy v centre mesta a na promenáde kvôli protipandemickým opatreniam museli organizátori vymyslieť náhradné riešenie a podarilo sa im to celkom dobre. Uchovali zaujímavú etapu aj s troma kopcami a koniec-koncov, hoci to malo byť väčšie a náročnejšie vrchárske predstavenie, v celkovom poradí už bolo rozhodnuté a takáto etapa práveže dávala väčšiu šancu tímom mimo Jumba, že by ju nemusel vyhrať Primož Roglič.
Šlo sa teda len 93 kilometrov na takom krátkom okruhu, ktorý si dali pretekári trikrát. Štartovalo sa v Le Plan-du-Va a finišovalo v Levens. Bolo veľkým problémom dostať sa do úniku, tempo pelotónu bolo vysoké, Jumbo to chcelo mať pod kontrolou. Pokus Rémiho Cavagnu (Deceuninck) a Juliena Bernarda (Trek) nemohol vyjsť, boli to veľmi silní tempári.
Dvadsať kilometrov po štarte sa v zjazde podarilo spadnúť Primožovi Rogličovi čo tak trocha pripomenulo podobný scenár z minuloročného Critérium du Dauphiné, no nebolo to teraz až také vážne a  pomerne rýchlo sa vrátil do balíka. To sa už ale nedalo povedať o Davidovi Gaudovi (Groupama), ktorý spadol tiež, ale nemohol pokračovať ďalej. Bola to pre neho iste veľká škoda, lebo si robil zálusk na dnešnú etapu, hoci v celkovom poradí nefiguroval vysoko.
Televízne kamery presný moment pádu nezachytili, ale i napriek tomu, že sa vďaka adrenalínu rýchlo vrátil do balíka, pohľad na jeho zodratý bok aj ruku nevyzeral ideálne. Ak by to nebola posledná etapa a neviedol by jasne celkové poradie, ťažko povedať, či by sa s tímom nedohodli na odstúpení. Bolo však jasné, že súperi ho šetriť nebudú a ak ho zranenie bude limitovať, utečú mu tak ako si on včera poradil s Mäderom pár metrov pred páskou.
Potom sa roztrhlo vrece s atakmi a Jumbo už zďaleka nemalo takú kontrolu v hlavnej skupine ako predtým. Muselo sa prispôsobiť doráňanému lídrovi. To vycítili súperi a skúšali to pri druhom výjazde na kopec. Vpredu sa objavila skupina Tim Declercq (Deceuninck), Jonas Rutsch (EF), Sven Bystrom (UAE) a Edward Theuns (Trek). Po chvíli ďalších atakov z pelotónu sa za nimi vyformovala trojička Warren Barguil (Arkéa), Stefano Oldani (Lotto) a Cees Bol (DSM). Neskôr sa k nim ešte dostal Laurens De Plus (Ineos). Neboli tam až takí silní vrchári a už vôbec ľudia z poradia, takže Jumbu až tak neprekážali. Naopak, ak by pobrali bonifikácie takýto pretekári, úplne im to vyhovovalo.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Druhý výjazd na krátke, ale veľmi ťažké stúpanie, Côte de Duranus (3,8; 13,3 %), Roglič zvládol bez problémov. Minimálne tak vyzeral. Aj sa tam dvihol zo sedla. Jeho súperi v celkovom poradí zatiaľ nič neskúšali. Partie vpredu sa spojili, takže tam šlo osem ľudí, no s náskokom len dvadsiatich sekúnd na hlavné pole. Hlásený bol aj ďalší pád, tentoraz Alexeja Lucenka z Astany. Tesne pred prejazdom cieľovou páskou 38 km pred cieľom už mal únik skoro minútu náskoku. Vzadu sa spomalilo.
Jumbu sa to páčilo, koniec-koncov, režírovali to, ale Luis Leon Sánchez (Astana) mal iné úmysly a zaútočil. Na to čakali viacerí ľudia a začalo sa znova riadne bojovať. Za zadné koleso skúseného Španiela sa zavesil Krists Neilands (Israel) a aj ďalší sa chytali. Dnes už absolútne nikto nemal čo stratiť. Stále sa tam však neobjavoval nikto z najlepšej desiatky celkového poradia.
Únik (© ASO / Fabien Boukla)
Situácia sa vyvinula tak, že vpredu šla dobre spolupracujúca osmička a za ňou sa vyprofilovala skupina ďalších deviatich ľudí, ktorá sa odčlenila od hlavného poľa. Tam boli Luis Leon Sanchez a Omar Fraile (2x Astana), Krists Neilands (Israel), Michael Matthews (BikeExchange), Matteo Trentin (UAE), Julien Bernard (Trek), Damien Touzé (Ag2r) a Dylan Theuns (Bahrain - Victorious). Viacerí pretekári začali hrať klasické cyklistické hry. V oboch skupinách mal pretekárov Trek aj UAE, takže títo ľudia príliš nerobili vpredu ani vzadu. Obe partie sa na rovine pred sebou videli, balík strácal 1:20.
Na širokej rovnej ceste 25 km pred páskou sašlo tak rýchlo, že sa balík na vetre rrozdelil a Primož Roglič sa ocitol sám zo svojho tímu s dierou. Neskôr sme sa dozvedeli, že znova spadol. Tak to bolo veľmi zaujímavé. Hlavná skupina im unikala a líder pretekov sa ocitol zrazu vzadu len s domestikmi Groupamy či Lotta, ktorí nemali veľký záujem mu pomáhať. Až po chvíli sa zpredu vrátili Kruijswijk a Bennett a začali ťahať túto odpadnutú skupinu. V tom čase sa už Bora s druhým mužom GC Maxom Schachmannom poskladala na čelo pelotónu. To nebolo všetko. Neskôr sa sformovala sa veľká protirogličovská aliancia aj s Astanou, Qhubekou, Cofidisom a ďalšími tímami.
Pod záverečným výjazdom na kopec už ostal Roglič vzadu úplne sám a musel dobiehať balík, ktorý videl pred sebou. Rozhodcovia tam pustili len pár áut, takže cez kolónu sa dotiahnuť nemohol. Strácal dvadsať sekúnd, no sám už mal len malú šancu, keď to tam ťahali celé tímy. Slovinec by už veľmi rýchlo potreboval jazdu do prudkého kopca, no ešte pár nekonečných kilometrov mu chýbalo. Dokonca mu dlhšie pomáhal Nacer Bouhanni (Arkea). Logicky manko narastalo, dostalo sa už k minúte.
Táto situácia zlikvidovala početný únik. Skrátka mal smolu. Najdlhšie vpredu vydržali Bernard, Barguil a Bystrom. Roglič prišiel pod kopec s odstupom 75 sekúnd. Virtuálne už bol v žltom Schachmann, ktorý mal pred setapou 19 sekúnd na Aleksandra Vlasova a 23 na Iona Izagirreho (obaja Astana). Nečudo, že Kazaši si riadne verili. Šanca vyhrať Paríž - Nice sa len tak nenaskytne.
Roglič (© ASO / Fabien Boukla)
KIlometer pred vrcholom prudkého kopca zaútočil Vlasov, ale Schachamann si ho po chvíľkovom zaváhaní došiel. A za ním aj ostatní. Rogličovo manko stúpalo už na dve minúty. Nevzdával sa. Stále sa snažil ísť naplno. Vrcholom kopca prešiel pozostatok pelot´pnu pohromade, nemecký obhajca minuloročného triumfu tam už bol osamotený, takže situácia mu vyhovovala. Stačilo mu prísť do cieľa v skupine. Pozor si musel dávať hlavne na Astanu. A Izagirre aj zaútočil. No len nakrátko.
Po skoro ďalšom páde v krátkom zjazde to už Roglič zabalil. Nezvesil nohy úplne, ale už bola na ňom vidieť veľká frustrácia. Vpredu to následne skúsili ľudia mimo poradia. Krists Neilands (Israel), Guillaume Martin (Cofidis) a včerajší hrdina Gino Mäder (Bahrain - Victorious). Im to vyšlo trochu viac ako naťahovačky Schachmanna s Astanou, no odskočili len na pár sekúnd. Ešte to nebolo definitívne. Ostávali tri kilometre do cieľa.
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
Napokon to bol špurt dvadsaťčlennej skupiny v boji o etapový triumf. Na dlhý špurt nasadil Magnus Cort Nielsen (EF Education), ale uhájil to tesne pred Christophom Laportom (Cofidis), ktorý prežil tieto kopce, no v tomto zložení skupiny si určite veril vo víťazstvo. Poriadne sa dnes natrel, no ostal s dlhým nosom. Tretí bol Pierre Latour (Direct Energie). Roglič dorazil na pásku s odstupom 3:07.
Max Schachmann po tom celom týždni, keď Roglič totálne panoval a nadeľoval straty, určite nedúfal, že sa mu podarí celkovo vyhrať. Len veľká zhoda okolností by mu pomohla. Ale je to život a cyklistika, práve sa to dnes stalo. Zvládol aj útoky oboch prenasledovateľov z Astany a po veľmi zvláštnom covidovom vlaňajšku si napokon uchmatol oba ročníky počas pandémie, na čo bude určite veľmi dlho spomínať.
Pódium (© ASO / Fabien Boukla)
Astana prežila veľmi dobré preteky. S Vlasovom aj Izagirrem boli vysoko, no ten dnešný záver nezrežírovali tak, aby naozaj vyrušili Schachamnna. Keď jedného dobehol, hneď mal nastúpiť druhý, nie tak, že až po chvíli orazenia. Prosto nemali také nohy, aby naozaj na Nemca niečo vymysleli, a to sa šlo aj o etapu, ktorá im takto ušla tiež. Roglič napokon celkovo obsadil až pätnáste miesto.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maxa Schachmanna (víťaz pretekov)
"Bol to šialený deň. Mám zmiešané pocity, lebo Roglič dvakrát spadol. Neviem či to boli jeho chyby, každopádne ja som mal tiež defekt počas etapy a tiež ma nečakali. My sme ešte Rogliča po prvom páde počkali. Potom sa už nedalo, keď spadol druhý raz a vpredu bola skupina. Nie som úplne šťastný, nie je dobré takto vyhrať. Neviem ani čo povedať. Zrazu som znova stál na pódiu ako víťaz."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stevena Kruijswijka (kolega Rogliča)
"Primož druhý raz spadol úplne na konci zjazdu, v jednej z posledných zákrut. Spadla mu aj reťaz, tak sa tam zdržal a vpredu začali ťahať. Hneď nasledovala veľmi veterná pasáž, kde sme ho už nedokázali vrátiť späť. Myslím si, že by to zvládol a udržal dres. Veľká škoda. Ale bojoval až do konca. Videli sme, že bol najsilnejším v týchto pretekoch, ale všetko sa môže stať aj v posledný deň."
Výsledky
1. CORT Magnus EF Education - Nippo 2:16:58 60
2. LAPORTE Christophe Cofidis 00:00 25
3. LATOUR Pierre Total Direct Energie 00:00 10
4. TEUNS Dylan Bahrain Victorious 00:00
5. BARGUIL Warren link ikonka Team Arkéa - Samsic 00:00
6. BAARLE Dylanvanvan Ineos Grenadiers 00:00
7. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:00
8. JORGENSON Matteo Movistar Team link ikonka 00:00
9. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step 00:00
10. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Konečné poradie pretekov
1. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 28:49:51 500
2. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:19 400
3. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:23 325
4. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 00:41 275
5. BENOOT Tiesj Team DSM 00:42 225
6. MARTIN Guillaume Cofidis 01:14 175
7. HAIG Jack Bahrain Victorious 01:18 150
8. JORGENSON Matteo Movistar Team link ikonka 01:29 125
9. PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r Citroën Team 01:31 100
10. MäDER Gino Bahrain Victorious 01:32 85
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Tradičná kopcovitá etapa v okolí Nice ponúka na krátkej dĺžke až šesť stúpaní, ktoré majú nabádať k útokom z väčšej vzdialenosti. Favoritov na titul bude lákať už Côte de Peille, kde sa rozbiehala akcia aj v minulosti, a hneď za ním bude nasledovať klasický výstup tohto podujatia Col d'Eze, ktorý sa pôjde z kratšej strany. Na obidvoch kopcoch sa môžu zdvihnúť zo sedla tí jazdci na GC, ktorí budú ešte chcieť upraviť pomery v GC, a poslednou šancou na vytvorenie rozdielov bude Col de Quatre Chemins, ktorého vrchol sa nachádza len deväť kilometrov pred cieľom a kde sa objavia na začiatku aj 7-percentné pasáže. V minulosti táto etapa vytvorila drámu v celkovej klasifikácii, keď favoriti atakovali ďaleko pred cieľom, a pre nespokojných cyklistov bude len povzbudzujúce, že takéto útoky bývali úspešné.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop