Paríž - Nice: Roglič dobre naplánoval útok v krátkom kopci. Vyhral a vedie aj v GC

10.3.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Paríž - Nice: Roglič dobre naplánoval útok v krátkom kopci. Vyhral a vedie aj v GC
Triumf Primoža Rogliča (© ASO / Fabien Boukla)

4. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Chalon-sur-Saône > Chiroubles 187 km Roglič
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 4
profil etapy, 3550 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
V stredu sa na Paríž - Nice prvýkrát dostali do permanencie vrchári. V druhej najdlhšej etape tohto ročníka ich čakalo šesť horských prémií a záverečné stúpanie na Chiroubles (7,3 km; 6%), ktoré malo odhaliť vrchársku formu jednotlivých adeptov na celkové poradie. Dnes sa bojovalo až o štyridsať bodov do súťaže o bodkovaný dres, preto sa Fabien Doubey musel mať na pozore. 
Práve držiteľ bodkovaného dresu vyrazil do úniku a spolu s ním sa dopredu dostali aj Anthony Perez (Cofidis). Oliver Naesen (AG2R Citroën), Julien Bernard (Trek), José Joaquim Rojas (Movistar) a Oscar Riesebeek (Alpecin). Najvyšší náskok vedúcej skupiny počas dnešného dňa bol päť minút aj tridsať sekúnd. Do dnešnej etapy už nenastúpil víťaz vlaňajšej časovky Soren Kragh Andersen (DSM) ani majster sveta do 23 rokov z Yorkshire Samuele Battistella (Astana). 
Prvé tri vrchárske prémie uchmatol Perez a priebežne sa tak obliekal do bodkovaného dresu. V pelotóne začal únik kontrolovať ako prvý tím EF Education. Stefan Bissegger mal dnes veľký deň v žltom drese. Narodeniny dnes oslavoval dlhoročný domestik a klasikár Luke Rowe (Ineos). Francúz v službách Cofidisu pokračoval v hromadnom zbere bodov aj na štvrtej HP, ešte predtým odstúpil niekdajší pretekár Ineosu Chris Lawless (Direct Energie). 
Na stúpaní na Mout Brouilly (3 km; 7,7%) mal únik k dobru dve a pol minúty. Na vrchole získal najviac bodov opäť Perez. Najvyššie postaveným človekom v GC spomedzi ľudí v úniku bol Perez, po včerajšej ITT strácal rovnú minútu na Bisseggera. V pelotóne sa už otáčali aj ľudia z Jumba a UAE. Vedúcej skupiny sa podarilo zvýšiť náskok na viac ako tri minúty. Cyklisti už krúžili na záverečnom okruhu a Mout Brouilly ich čakal ešte raz. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Problém s nastoleným tempom už mali niektorí šprintéri, na konci balíka sa držal Jordi Meeus (Bora). Z vedúcej skupiny pred prvou šprintérskou prémiou vycúval Doubey a v balíku zaútočil vlaňajší víťaz Paríž - Tours Casper Pedersen (DSM). Dán jazdil pred pelotónom len s minimálnym náskokom. Šprintérsku prémiu uchmatol Bernard a Pedersenova snaha sa skončila neúspechom. 
V balíku srdnato bojoval aj Bissegger, ktorý napokon prežil kopec vedúci ku šprintérskej prémií. Mechanické problémy musel riešiť Nacer Bouhanni (Arkéa Samsic). Priemerná rýchlosť pelotónu atakovala 40 km/h. Únik si naďalej udržiaval prijateľný náskok, 32 kilometrov pred páskou mal k dobru viac ako dve a pol minúty. Na čele pelotónu sa už striedalo viacero tímov, bolo tam Jumbo, Bora aj EF aj s Bisseggerom. 
Mimochodom, Stefan Bissegger sa včera stal piatym najmladším víťazom časovky na Paríž - Nice. Tým najmladším bol Belgičan Eric Vanderaerden, päťnásobný víťaz etapy na Tour de France. Dvadsaťtri kilometrov pred páskou klesol náskok vedúcej skupiny pod minútu, pelotón v tom čase viedol Deceuninck. V balíku už nebol ani držiteľ zeleného dresu Sam Bennett a vpredu zaútočil Laurens de Plus (Ineos). Druhé stúpanie na Mont Brouilly bolo definitívnou stopkou pre Bisseggera a tak bolo jasné, že v cieli spoznáme nového lídra. 
Medzitým sa vpredu zdvihol zo sedla Bernard a rovnaký krok zvolil v balíku Steven Kruijswijk (Jumbo - Visma). Holanďana ale pelotón nikde nepustil. Pretekár Treku dobyl predposlednú HP so štyridsiatimi sekundami k dobru na hlavnú skupinu. Perez získal dva body a po etape ho čakali pódiové starosti. V zjazde sa odohral pád, kde sa zaplietol Tao Hart (Ineos) a David Gaudu (Groupama - FDJ). Prvý menovaný sa okamžite postavil a pokračoval ďalej, ale Francúz sa tam zdržal a pred záverečnými kilometrami mal čo robiť, aby dnes veľa nestratil. 
Zvyšok vedúcej skupiny bol dobehnutý a vtedy zaútočil Rémi Cavagna (Deceuninck). Zakrátko sa k nemu pridal Luis León Sanchéz (Astana). Do balíka sa po páde vrátil Gaudu, opačným smerom putoval Hart. Šesť kilometrov pred cieľom zastavili Cavagnu mechanické problémy a Sanchéz tak musel naháňať Bernarda osamote. Päťtisíc metrov pred cieľom sa Sanchéz dotiahol ku Francúzovi. 
Sanchéz 3800 metrov pred cieľom utrhol unaveného Bernarda a z balíka sa utrhol Pierre Latour (Direct Energie). Zo sedla sa dokonca zdvihol Roglič a Slovinec si prišiel po tri bonusové sekundy, pričom vo svojej snahe pokračoval ďalej. Dvojnásobný víťaz Vuelty napokon dotiahol svoju snahu do víťazného konca. Favoriti prišli do cieľa s dvanásťsekundovým nákupom a druhý finišoval Maximilian Schchmann (Bora). Tretí skončil Guillaume Martin (Cofidis). 
Triumf Primoža Rogliča (© ASO / Fabien Boukla)
Primož Roglič ukázal, že do Francúzska dorazil vo skvelej forme. Včera mu jeho výkon stačil len na tretie miesto, no dnes svojim nástupom odrovnal konkurenciu  a odmenou mu je okrem víťazstva aj žltý dres pre lídra pretekov. V závere ukázali kvalitný šprint aj Schachmann G. Martin. Prvý menovaný sa aj vďaka tomu posunul na druhé miesto v GC, biely dres a tretie miesto v celkovom poradí po dnešku patrí Brandonovi McNultymu. Niekdajší skokan získal aj bodovačku, takže aj zajtra si oblečie zelený dres Sam Bennett. Bodkovaný dres, ako sme už spomínali, za dnešný výkon získal Anthony Perez a najlepším tímom je po dnešku Astana.
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (víťaz etapy, líder GC)
"S dnešným výsledkom som určite spokojný. Aj včera som dosiahol dobrý výsledok. Som veľmi rád, že sme dnes dosiahli dve víťazstvá pre tím. Bol to náročný deň, ale dnešná etapa bola vhodná pre mňa. Bolo fajn, že som mal nohy na víťazstvo. Do Nice je ešte dlhá cesta, ale máme silný tím a do ďalších etáp sme optimisti. Uvidíme, aký výsledok dosiahneme v Nice."
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma 4:49:36 60
2. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:12 25
3. MARTIN Guillaume Cofidis 00:12 10
4. BENOOT Tiesj Team DSM 00:12
5. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:12
6. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 00:12
7. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:16
8. PACHER Quentin B&B Hôtels p/b KTM 00:16
9. LATOUR Pierre Total Direct Energie 00:16
10. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:16
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma 13:26:40 10
2. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:35
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:37
4. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:41
5. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:43
6. JORGENSON Matteo Movistar Team link ikonka 00:58
7. BENOOT Tiesj Team DSM 01:05
8. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:09
9. SáNCHEZ Luis León Astana - Premier Tech 01:11
10. LATOUR Pierre Total Direct Energie 01:12
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Etapa profilom pripomína klasiku LBL a motivuje favoritov k útočným výpadom. Najdôležitejšie okamihy sa odohrajú na záverečnom okruhu, cez ktorý sa pôjde dvakrát, ale už predtým je pripravený vyzývavý terén. Na okruhu zohráva dôležitú úlohu kopec Mont Brouilly, ktorého druhá polovica vyskočí v priemere na deväť percent a vo finále sa nachádza len 17 kilometrov pred cieľom. Zaujímavé momenty sa môžu odohrať aj na obidvoch rýchlostných prémiách. Bonusové sekundy budú pripravené na kilometrovom stúpaní so sklonom jedenásť percent. Bezprostredne po druhej rýchlostnej prémii sa bude pokračovať do kopca, znovu sa objaví ťažký kilometer s priemerom cez desať percent a záverečných tritisíc metrov prebehne na sklone cez päť percent. Parádna trasa a koncovka najmä pre výbušných vrchárov, ale aj klasikárov, by mala ovplyvniť aj pomery v klasifikácii.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop