Paríž - Nice: Pomalú etapu ovládol presvedčivo Sam Bennett, druhý Nacer Bouhanni

11.3.2021, 13:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Paríž - Nice: Pomalú etapu ovládol presvedčivo Sam Bennett, druhý Nacer Bouhanni
(© ASO / Fabien Boukla)

5. 11.3. rovinata etapa ciel rovina Vienne > Bolléne 200 km Bennett
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 5
profil etapy, 1000 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Vo štvrtok si organizátori pre pretekárov pripravili presne dvesto kilometrov dlhú etapu rovinatého charakteru, ktorá opäť vrátila do hry najrýchlejších borcov v balíku. Jednoduchý profil mohol skomplikovať jedine vietor, pretože dvojica stúpaní situovaných v závere etapy, bola len propagačného charakteru. Dnešnú etapu, po náročnom včerajšku, privítala väčšina hlavných favoritov celkového poradia a na víťazstvo si v závere brúsili zuby najmä Sam Bennett, Arnaud Démare, Mads Pedersen, Cees Bol a Pascal Ackermann. Nemecký šprintér sa chcel v závere natlačiť do lepšej pozície ako naposledy: "Musíme byť ostražitejší, kľúčová bude správna pozícia. Verím si na víťazstvo," vyjadril sa v krátkosti Nemec.
Zdanlivo jednoduchý profil nelákal žiadnych utečencov, a preto jazdil pelotón po celý čas pohromade. Nezmenila to ani prvá šprintérska prémia, o ktorú zviedli súboj Jasha Sütterlin a Max Schachmann. Úspešnejší bol napokon pretekár tímu DSM a líder Bory ukoristil aspoň dve bonusové sekundy. V celkovom poradí skresal stratu na prvého Primoža Rogliča na 33 sekúnd. Pokojné tempo balíka reflektovali aj štatistiky. Jeho priemerná rýchlosť sa v úvode etapy pohybovala na úrovni 32 km/h. Ani šprintérske tímy sa dnes za ničím nenaháňali. Vyčkávali na správny okamih a šetrili sily do záveru.
 
70 kilometrov pred cieľom vyprovokovala útok dvojica borcov AG2R a podarilo sa im odtrhnúť od balíku jedenásťčlennú skupinu. Bolo tam päť tímových dvojíc a niekoľko veľkých klasikárskych mien, vrátane Jaspera Stuyvena, Edwarda Teunsa (2x Trek), Philippa Gilberta, Thomasa De Gendta (2x Lotto), Yvesa Lampaerta či Tima Declerqua (2x Quick-Step). Problém museli hasiť pretekári FDJ a Bory, ktorí tento nástup nezachytili a túto nebezpečnú skupinu si nemohli dovoliť pustiť. Netrvalo dlho a všetko bolo zase pohromade.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
S pribúdajúcimi kilometrami hlavná skupina zrýchľovala. Na jej čele pracovali najmä borci Quick-Stepu, Cofidisu a FDJ. Pod jediným kategorizovaným stúpaním spadli Primož Roglič a Tony Martin. Slovinský cyklista bol v poriadku, naskočil späť na bicykel a nemal problém vrátiť sa späť do balíku. Tony Martin si, naopak, nepríjemne narazil hlavu a s podozrením na otras mozgu musel odstúpiť. Na vrchole stúpania zobral plný počet bodov Maximilian Schachmann a posunul sa na priebežné piate miesto vo vrchárskej súťaži. Priebežný líder Anthony Perez (Cofidis) o tri body záujem nemal.
 
K druhej šprintérskej prémii viedla úzka vozovka. Z pelotónu vyrazili Ion Izagirre, Max Schachmann a Tiesj Benoot. Spoločne zviedli pekný šprint do kopca a tri bonusové sekundy napokon ukoristil pretekár Astany. Max Schachmann získal ďalšie dve sekundy, pre Tiesja Benoota zostala jedna. Na čelo balíka sa následne už poskladali šprintérske tímy a rozprestreli sa po celej šírke vozovky.
Záver prebehol veľmi rýchlo. Kilometer pred cieľom balík natiahol kruhový objazd. Všetci favoriti sa už museli držať v popredí. Všetko to dokonale zrežíroval tím Quick-Step. Michael Morkov výborne rozbehol šprint pre Sama Bennetta, ktorý to vyskúšal na dlhú vzdialenosť. Napriek tomu to Ír s prehľadom dokázal. Na druhej priečke sa umiestnil Nacer Bouhanni, ktorý svojim výkonom potešil Arkéu. Tretí preťal pásku Pascal Ackermann.
 
Dlhočizná, nudná etapa napokon skončila podľa predpokladov hromadným šprintom. Sam Bennett dokonal výborný deň pre Deceuninck a pripísal si už štvrté víťazstvo v tejto sezóne. Írsky šprintér má už takto zavčasu formu ako hrom. Svojich konkurentov si v dnešnom závere aj vďaka výbornej tímovej podpore doslova natrel na chleba. Konkuroval mu len Nacer Bouhanni, od ktorého sa však veľký výsledok v tejto konkurencii neočakával. Pascal Ackermann opäť robil, čo mohol, no jeho tretie miesto Boru isto veľmi nepoteší. Z boja o víťazstvo napokon úplne vypadli cyklisti ako Mads Pedersen, Arnaud Démare či Cees Bol. Všetci doplatili na zlú pozičnú jazdu.
V celkovom poradí si polepšili Max Schachmann a Ion Izagirre. Nemec znížil svoju stratu na Primoža Rogliča na 31 sekúnd a jazdec Astany preskočil Aleksandra Vlasova na priebežnom štvrtom mieste. Pre šprintérov bol dnešok poslednou príležitosťou na dobré umiestnenie, pretože celý pelotón sa zajtra presúva do hôr. Na programe bude náročnejšia kopcovitá previerka vhodná pre výbušné typy jazdcov.
dojazd (© ASO / Fabien Boukla)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Dnešné víťazstvo ma veľmi teší. Moji tímoví kolegovia odviedli skvelú prácu. Záver bol veľmi náročný a obával som sa, či sa mi v ňom podarí uspieť. Na svoje doterajšie výkony sa pokúsim nadviazať aj na prvom monumente sezóny Milano - Sanremo."
Výsledky
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step 5:16:01 60
2. BOUHANNI Nacer link ikonka Team Arkéa - Samsic 00:00 25
3. ACKERMANN Pascal Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 10
4. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
5. NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka Assos 00:00
6. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00
7. COQUARD Bryan B&B Hôtels p/b KTM 00:00
8. LAPORTE Christophe Cofidis 00:00
9. BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation 00:00
10.
VAN POPPEL Danny
Intermarché - Wanty 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 18:42:41 10
2. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:31
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:37
4. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:40
5. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:41
6. JORGENSON Matteo Movistar Team link ikonka 00:58
7. BENOOT Tiesj Team DSM 01:04
8. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:08
9. SáNCHEZ LuisLeón Astana - Premier Tech 01:11
10. LATOUR Pierre Total Direct Energie 01:12
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Jedna z najľahších etáp edície vráti do hry najrýchlejších jazdcov v pelotóne. Veľká časť dňa sa odohrá na jednoduchom profile. Len na konci sa postaví pretekárom do cesty kratšia horská prémia a aj rýchlostná prémia prebehne na miernom stúpaní, ale to nie sú prekážky, ktoré by mali prekaziť hromadný dojazd balíka. Podobne ako počas druhého dňa však môže spôsobiť nervozitu vietor. Rovinatá časť etapy sa nachádza v údolí, kde zvyčajne fúka silný mistrál.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop