Časovka na Paríž - Nice: Dennis, Roglič ani Cavagna. Porazil ich mladý Bissegger

9.3.2021, 00:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
3. 9.3. rovinata etapa ciel rovina Gien > Gien 14,4 km Bissegger
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 3
profil etapy, 105 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Paríž - Nice má na rozdiel od Tirreno - Adriatico členitejšiu trasu a krátka časovka preto nevie až tak výrazne určiť podobu najlepšej desiatky celkového poradia. No dnešný deň bol aj tak veľmi dôležitý. Favoriti si nemohli dovoliť stratiť viac ako pár sekúnd na svojich súperov. Ideálne chceli niečo získať. Keďže preteky začali dvoma rovinatými etapami a oba dni prišlo v pelotóne do cieľa 130 cyklistov, nemohli sme v závere sledovať tradičnú zápletku favoritov v GC, lebo tí boli porozhadzovaní kade-tade v štartovej listine.
Očakával sa najmä súboj Rohana Dennisa (Ineos) s Primožom Rogličom (Jumbo). Briti angažovali dvojnásobného majstra sveta na to, aby vyhrával a dnes neprichádzalo do úvahy nič iné. Blbé bolo ale to, že dvojnásobný majster sveta už do etapy prišiel so stratou, takže do žltého dresu sa obliecť nemohol. Štartoval medzi prvými a 14 400 metrov v meste Gien zvládol 17 minút a 47 sekúnd. Jasne viedol.
No keď sa o polhodinu neskôr do cieľa prirútil jeho kolega Dylan Van Baarle s odstupom len jednej sekundy, bolo zrejmé, že Austrálčanov výkon nebude nezdolateľný. Dobrý čas 17:50 predviedol Patrick Bevin z Israelu. Dennisa napokon prekonal Soren Kragh Andersen (DSM) s časom 17:44, keď do cieľa ostávalo prísť päťdesiatim pretekárom.
Paralelne so súbojom o etapový triumf sa odohrávala bitka tých, ktorí chceli bojovať o celkový triumf. Veľmi kvalitný čas 17:56 zaznamenal Max Schachmann (Bora). Horšie dopadol Alexej Lutsenko (Astana) s 18:06 či trochu prekvapujúco aj Tao Hart (18:18), ktorého kolegom z Ineosu sa náramne darilo. Ešte horšie dopadol štvrtý muž predminulého ročníka Jack Haig (Bahrain - Victorious). S výborným časom naopak prišiel do cieľa Steven Kruijswijk (Jumbo). Z tejto patrie bol s časom 17:54 najlepší. Len o dve sekundy horšie dopadol Alexander Vlasov (Astana), takže Rus dobre vykročil do boja o celkové pódium.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Primož Roglič začal trošku pomalšie ako sa čakalo. Na medzičase pár sekúnd strácal, ale v závere vystupňoval svoj výkon na stredne technickej trati a zaradil sa na prvú priečku s časom 17:40. Kragha Andersena zdolal o štyri sekundy. No ešte bolo pár zaujímavých ľudí na štarte. Napríklad Brandon McNulty (UAE) zaostal len o tri sekundy. Slovinec si ani nestihol sadnúť do kresla lídra, keď sa v cieli s časom 17:34 objavil aktuálny francúzsky šampión Rémi Cavagna (Deceuninck). No ani ten si tam napokon nesadol. O osem desatín sekundy ho porazil mladučký špičkový dráhar Stefan Bissegger. Švajčiar v ružovom drese EF Education zaujal už druhým miestom v ITT na UAE Tour, no tu bola konkurencia ešte väčšia. A porazil ju.
Zo zvyšných pretekárov sa k Bisseggerovi priblížil maximálne tak deviaty Yves Lampaert (Deceuninck). Čoskoro 23-ročný Švajčiar tak dokonal impozantnú postupku, ktorú vystrúhal ako profesionálny cyklista po podpise zmluvy s EF Education - Nippo. Ešte vlani na jeseň bol vo svojej prvej časovke medzi profíkmi tretí. V druhej pred dvoma týždňami na UAE Tour druhý a dnes už tretiu príležitosť pretavil v triumf. Veľmi tesný, ale triumf. Nečudo, že v ňom mnohí vidia Cancellaru.
Sympatický výkon predviedol držiteľ žltého dresu Michael Matthews s časom 17:57. Zaradil sa na 17. miesto. Musel ale vyzliecť líderské tričko v prospech Bisseggera. Ostal už "len" na piatej priečke. Z elitných vrchárov je po dnešku najvyššie v poradí podľa očakávania Primož Roglič s odstupom len šiestich sekúnd. Prakticky na druhej pozícii po očistení nevrchárov má kolegu Kruijswijka a prvý reálni súperi ako Izagirre či Schachamnn alebo Vlasov strácajú pätnásť sekúnd.
Nespokojní musia byť po dnešku ľudia ako Gaudu, Haig, Latour alebo Hart, ktorí strácajú na Rogliča pol minúty a viac. Slabo dnes dopadol aj časovkársky špecialista Victor Campenaerts (Qhubeka), ktorého klasifikovali len na 30. priečke. Rohan Dennis bol napokon "až" šiesty.
Stefan Bissegger (© ASO / Fabien Boukla)
V zelenom drese ostal Sam Bennett, hoci môže byť rád, že jeden bod dnes tesne neuchmatol Mads Pedersen. Stefan Bissegger logicky vedie aj súťaž mladých, a tak sa do bieleho dresu oblečie dnes štvrtý Brandon McNulty.
Výsledky
1. BISSEGGER Stefan EF Education - Nippo 0:17:34
2. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step 00:00
3. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 00:06
4. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:09
5. ANDERSEN Søren Team DSM 00:10
6. DENNIS Rohan link ikonka Ineos Grenadiers 00:13
7. LAPORTE Christophe Cofidis 00:13
8. BAARLE Dylanvanvan Ineos Grenadiers 00:14
9. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step 00:16
10. BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation 00:16
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BISSEGGER Stefan EF Education - Nippo 8:37:11
2. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step 00:00
3. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 00:06
4. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates link ikonka 00:09
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team BikeExchange 00:09
6. ANDERSEN Søren Team DSM 00:10
7. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:12
8. LAPORTE Christophe Cofidis 00:13
9. BAARLE Dylanvan Ineos Grenadiers 00:14
10. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step 00:15
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Dynamická časovka jednotlivcov zamieša poradím v klasifikácii, ale nie je natoľko dlhá, aby definitívne uzatvorila GC. Krátko po štarte sa dostanú cyklisti na krátke stúpanie, ktoré obsahuje aj 300-metrovú pasáž so sklonom cez desať percent. Potom až do cieľa bude viesť falošná rovina, väčšinou sa pôjde v miernom klesaní a pretekári budú dosahovať vysokú rýchlosť. Na samom konci ich spomalí krátky, výbušný úsek s prevýšením šesť percent. Na trase sa budú najlepšie cítiť špecialisti na túto disciplínu, ktorý dokážu využiť pripravené rýchle úseky.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop