Paríž - Nice: Roglič ukradol Mäderovi víťazstvo tesne pred cieľom a zvýšil vedenie v GC

13.3.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Paríž - Nice: Roglič ukradol Mäderovi víťazstvo tesne pred cieľom a zvýšil vedenie v GC
(© ASO / Fabien Boukla)

7. 13.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Valdeblore La Colmiane 166 km Roglič 
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
nice 7
profil etapy, 3700 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Dnes čakalo na cyklistov na Paríž - Nice kráľovská etapa so šestnásťkilometrovým stúpaním do cieľa. Najsilnejšie výkony doposiaľ predvádzal víťaz dvoch etáp Primož Roglič (Jumbo - Visma), no ďalší pretekári zbrane neskladali. Veľká aktivita sa dnes čakala najmä od Astany, ktorá má v elitnej desiatky trio svojich pretekárov - I. Izagirreho, Vlasova Sanchéza. Z druhej desiatky sa do Top 10 chceli posunúť Haig alebo Gaudu. 
Vedúca skupina sa vytvorila na prvej horskej prémií Côte de Gilette (6,6 km, 4%), kde vzal päť bodov držiteľ bodkovaného dresu Anthony Perez (Cofidis). Spolu s ním sa dopredu dostali aj Andrej AmadorLaurens De Plus (2x Ineos), Julien BernardKenny Elissonde (2x Trek), Sam BennettMattia Cattaneo (2x Deceuninck), Dylan TeunsGino Mäder (2x Bahrain), Neilson Powless (EF Education), Alexej Lutšenko (Astana), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a David De la Cruz (UAE). 
Aj na druhej horskej prémií Col de la Sigale (6,6 km; 5%) sa presadil Perez, únik zatiaľ zostával pokope. Osemdesiat sekúnd za ním jazdil Mads Pedersen (Trek), balík strácal necelé dve minúty. Vpredu mali kvality na etapový triumf Teuns, Amador, Lutšenko, ale aj De Gendt. Vo vedúcej skupine bol najvyššie postaveným jazdcom Cattaneo, ktorý strácal dve minúty a sekundu na Rogliča. 
Už po druhej HP bolo jasné, že Anthony Perez bude na konci pretekov dekorovaný ako najlepší vrchár, ak príde do cieľa. Pedersen sa rozhodol počkať na pelotón. Perez napriek istote bodkovaného dresu naďalej bojoval o body a päť bodov si pripočítal aj na Côte de Saint-Antonin (6,2 km, 6%). Hlavná skupina v tom čase strácala viac ako dve minúty a držala únik na dištanc. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vo vedúcej skupine sa bez problémov držal aj šprintér Sam Bennett, čo bol od Íra vynikajúci výkon. Cattaneo sa virtuálne obliekal do žltého dresu, ale bolo prakticky nemožné, že v ňom ostane aj po prejazde cieľom. To by musel Talian predviesť mimoriadny výkon a Jumbo by zároveň muselo podceniť silu vedúcej skupiny. Pelotón vedený Borou a Jumbom začal pomaly ukrajovať z náskoku Teunsa a jeho kolegov. 
Pretekárov dnes sprevádzalo slnečné počasie, teplota sa blížila ku desiatim stupňom. Vpredu bolo viacero pretekárov, ktorí mohli v závere pomôcť lídrom svojich tímov. Medzi nich patril napríklad Teuns, Lutšenko, ale aj Perez. V balíku sa začali ukazovať už aj ľudia z DSM. Z pretekov odstúpil Alexander Edmondson (BikeExchange) a z hlavnej skupiny si už začali vystupovať šprintéri. 
 
Aj 35 kilometrov pred cieľom zostával únik kompletný, no jeho náskok sa čoraz viac znižoval. Mimo pozornosti televíznych kamier skončil na zemi Cesare Benedetti (Bora), ale víťaz etapy na Gire sa pozviechal a pokračoval. Z vedúcej skupiny ako prvý odpadol Perez, jej tempo určoval dnes skvelý Bennett. Ír zvíťazil aj na prvej rýchlostnej prémií. Nasledoval krátky zjazd a tak cieľové stúpanie Valdeblore La Colmaine (16 km, 6%).
V balíku sa v problémoch ocitol Warren Barguil (Arkéa), ktorý sa musel vracať do pelotónu cez kolónu mechanických áut. Francúz neskôr musel meniť bicykel. Pod posledné stúpanie prišla vedúca skupina s minútou a pol k dobru. Vedúca skupina sa postupne začala deliť a ako prví zaútočili Powless, Lutšenko a Bernard. Zbytok úniku ich ale dorazil a očakávane odpadol Bennett. 
 
Tempu už nestačil Teuns, obaja pretekári Ineosu ani De Gendt. Vpredu tak ostalo sedem ľudí. Nasledovali Cattaneo a De la Cruz, naopak, Teuns sa vrátil späť. V balíku sa zatiaľ neatakovalo. Vpredu už neboli ani Bernard, Lutšenko ani Teuns. Ako prvý vyrazil z pelotónu Simon Geschke (Cofidis). Elissonde, Powless a Mäder trápili balík, deväťtisíc metrov pred vrcholom mali k dobru minútu. 
Geschke naložil Teunsa do háku a spoločne upaľovali ďalej. Vpredu zvýšil tempo Gino Mäder, ktorý sa dnes javil ako najsilnejší. Krok s ním dokázal držať len Powless. V pelotóne už nestíhal Gaudu, Aru ani Latour, zatiaľčo Mäder vzal tri bonusové sekundy za rýchlostnú prémiu. Dobehnutí boli aj Geschke s Teunsom a napokon kapituloval aj Powless. Tempo v pelotóne prevzala Astana. 
V pelotóne začal zaostávať Sanchéz a bojoval aj Barguil, ale Francúz napokon taktiež kapituloval. Dva kilometre pred páskou vypadol aj Aurélien Paret-Peintre (AG2R), 10. muž v GC. Potom zaútočil Schachmann a ostal s ním len Roglič, Vlasov, Hamilton a Benoot. Roglič napokon obehol Mädera tesne pre páskou a zvíťazil. Tretí skončil Maximilian Schachmann s päťsekundovým mankom. 
Potom prišli do cieľa Hamilton, Vlasov, Bennot, G. Martin, I. Izagirre, Vanhoucke a Top 10 uzavrel víťaz Gira Jai Hindley (DSM). Hrdinom dňa je Gino Mäder, ktorý strávil celý deň v úniku a nebyť zdrvujúceho útoku Rogliča na posledných metroch, radoval by sa z etapového triumfu on. Takto ostala Švajčiarovi len cena pre najbojovnejšieho pretekára etapy. Dnešná previerka narobila neporiadok aj v celkovom poradí. Vlasov a Izagirre si vymenili pozície, o jedno miesto sa posunuli Benoot a Hamilton a z druhej desiatky sa do Top 10 dostali Martin, Kruijswijk a Haig. Naopak, vypadol odtial Paret-Peintre a klesol aj Jorgensen. 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
vyjadrenie ikonky ciernaPrimož Roglič (víťaz, líder GC)
"Na konci etapy som si povedal: Prečo nie? Bola tu možnosť vyhrať, tak som to využil. Bol to náročný deň, najmä na začiatku. Bola to krátka, ale dobrá etapa. Na konci to bolo veľmi tesné, ale, našťastie, sa mi podarilo byť prvý na čiare. Ešte nie je koniec pretekov. Zajtra je nová výzva, ďalšia krátka etapa. Bude to ťažké. Budeme musieť zostať sústredení a robiť si svoju prácu."
Výsledky
1. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 3:09:18 60
2. MäDER Gino Bahrain Victorious 00:02 25
3. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:05 10
4. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 00:08
5. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:10
6. BENOOT Tiesj Team DSM 00:10
7. MARTIN Guillaume Cofidis 00:15
8. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:15
9. VANHOUCKE Harm Lotto - Soudal 00:22
10. HINDLEY Jai Team DSM 00:27
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIč Primož Team Jumbo - Visma 26:32:01 10
2. SCHACHMANN Maximilian Bora - Hansgrohe link ikonka 00:52
3. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 01:11
4. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 01:15
5. BENOOT Tiesj Team DSM 01:34
6. HAMILTON Lucas Team BikeExchange 01:34
7. MARTIN Guillaume Cofidis 02:06
8. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma 02:07
9. HAIG Jack Bahrain Victorious 02:10
10. JORGENSON Matteo Movistar Team link ikonka 02:21
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátke preview etapy:
Na podujatí nesmie chýbať finiš na vrchole stúpania. Tentoraz bude kráľovská etapa zakončená tempárskym kopcom. Veľmi skoro sa dostanú pretekári na náročné stúpanie Col de Vence, ale ďalšie dve horské prémie nebudú také ťažké. Po ich prekonaní si počkáme vyše päťdesiat kilometrov na cieľový kopec, preto celá pozornosť bude smerovať len na  Valdeblore La Colmiane, kde sa bude bojovať o celkový titul. Nenájdeme tam tvrdé úseky, celý čas sa bude jazdiť na sklonoch v okolí šiestich percent, vo finále sa objavia aj 7-percentné pasáže a kopec je najťažší na posledných piatich kilometroch, kde sa očakávajú útoky favoritov. La Colmiane je rýchly výstup a na vrchole sa presadia len tí najsilnejší, ktorý pred vrcholom vytiahnu potrebnú akceleráciu.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop