Critérium du Dauphiné: Na úvod sa z úniku presadil Brent Van Moer a získal všetky dresy

30.5.2021, 14:50 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Critérium du Dauphiné: Na úvod sa z úniku presadil Brent Van Moer a získal všetky dresy
(© ASO / Fabien Boukla)

1. 30.5. zvlnena etapa ciel rovina Issoire > Issoire 182 km Van Moer
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2500 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
V tieni záverečnej časovky na Giro d'Italia sa vo Francúzsku začal 73. ročník etapových pretekoch Critérium du Dauphiné. Organizátori si na začiatok pripravili zvlneú etapu s trojnásobným prejazdom cez kombináciu kopcov Côte du chateau de Buron (3,2 km; 6,9%) a Col de la Croix des Gardes (1,6 km; 4,8%). Do žltého dresu sa tak mal obliecť odolný šprintér alebo klasikár. 
Do vedúcej skupiny sa prepracoval Patrick Gamper (Bora - hansgrohe), Brent Van Moer (Lotto Soudal), Ian Garrison (Deceuninck - Quick-Step) a Cyril Gautier (B&B Hotels p/b KTM). Na prvej horskej prémií Côte de Bergonne (1,2 km; 6,3%) si po jeden bod prišiel Van Moer. 87 kilometrov pred cieľom už vedúca skupina prvýkrát stúpala na Côte du chateau de Buron
Van Moer ovládol aj ďalšie dve horské prémie a v balíku sa ocitol na zemi Jaakko Hänninen (AG2R Citroën Team) a Sebastian Schönberger (B&B Hotels p/b KTM). Vo vedúcej skupine sa Van Moer vydal do samostatného úniku a pelotón na neho strácal štyri minúty a tridsať sekúnd. Neskôr sa k nemu pridal Gamper a Barthe. Garrison už zaostával a pohyboval sa medzi dvoma skupinami. 
Na jedinej rýchlostnej prémii sa presadil Gamper. Cyklistom dnes spríjemňovalo etapu pekné počasie, teplota sa vyšplhala na 23 stupňov Celzia. 65 kilometrov pred páskou sa Garrison stal súčasťou hlavnej skupiny. Vedúca skupina zatiaľ vzorne spolupracovala. V pelotóne pracovali zástupcovia Bahrainu, Ineosu, Israel Start-Upu, UAE či Treku. Dnešná etapa vyhovovala Colbrellimu, Kristofffovi alebo Kwiatkowskému. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Únik mal pred sebou ďalší prejazd horskými prémiami. Tempu v pelotóne nestačil Mads Pedersen (Trek - Segafredo), jeden z favoritov na víťazstvo. Aj na štvrtej a piatej horskej prémií bol úspešný Van Moer, ktorý mal našliapnuté na bodkovaný dres. Do následného zjazdu sa vedúca skupina pustila s troma minútami a dvadsiatimi sekundami k dobru. Okrem Pedersena sa z balíka porúčal aj Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick-Step). 
Patrick Gamper sa tento rok zviditeľnil na Kuurne - Brusel - Kuurne, kde ako člen vedúcej skupiny vydržal s Van der Poelom až do samého konca. Brent Van Moer sa na tohtoročnom Tirreno - Adriatico predstavil v šiestej etape v úniku a napokon z toho bolo druhé miesto. Cyril Gautier tento rok vybojoval pekný výsledok na klasike Royal Bernard, kde bral ôsmu priečku. 
34 kilometrov pred cieľom vstúpili cyklisti na posledný okruh. O dnešné víťazstvo chcel zabojovať aj Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick-Step) či Alexej Lutsenko (Astana - Premier Tech). Defekt musel riešiť Louis Meintjes (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux). Na čele hlavnej skupiny sa otáčali už aj pretekári Movistaru, za ktorých mal šprintovať Alejandro Valverde
Za balíkom sa ocitol Brandon McNulty (UAE Team Emirates), líder tímu na GC. Pred poslednými dvoma horskými prémiami sa utrhol Van Moer a pokračoval sám. McNulty sa vrátil do pelotónu, kde diktovala tempo zostava Ineosu. Zaútočiť sa rozhodol Sean Bennett (Qhubeka Assos). McNulty pravdepodobne doplatil na predchádzajúce problémy a vystúpil si z pelotónu. 
Bennett bol po chvíli späť a tak sa utrhol Valentin Madouas (Groupama - FDJ). Do pelotónu sa vrátil Gautier. Ani Madouas sa dlho nezdržal pred balíkom, odkiaľ si vycúval Kristoff. Dvanásť kilometrov pred páskou bol pohltený aj Gamper a ďalším útočníkom z pelotónu bol Felix Gall (DSM). Van Moer preťal poslednú prémiu s minútovým náskokom a mal istotu bodkovaného dresu. 
Hlavná skupina svoju stratu výrazne neznižovala a Van Moer bol na prahu životného úspechu. Gall bol šesť kilometrov pred páskou pohltený. Tritisíc metrov pred páskou sa na čelo balíka poskladali jazdci BikeExchange, ale Belgičan si udržiaval komfortný náskok. Brent Van Moer záver etapy zvládol bez problémov a prišiel si po veľký triumf, pričom mu po dnešku bude patriť žltý, zelený, biely aj bodkovaný dres. Druhé miesto vybojoval Sonny Colbrelli, tretí skončil Clément Venturini (AG2R Citroën Team). 
Brent Van Moer sa naposledy radoval z víťazstva ešte v roku 2019, keď sa stal majstrom Belgicka v pretekoch s hromadným štartom do 23 rokov. Dnes sa nebál naskočiť do úniku a napriek tomu, že sa prioritne sústredil na zisk bodov z horských prémii, v závere mu zostalo dosť síl nato, aby sa zbavil svojich kolegov a udržal hlavnú skupinu za sebou. 
Bahrain - Victorious patril medzi celky, ktoré pracovali na čele pelotónu, ale Van Moer im odolal a Sonny Colbrelli tak vybojoval len druhé miesto. Napriek tomu ukázal, že jeho výkonnosť v horách je na slušnej úrovni a v tretej etape čaká na neho ďalšia príležitosť. Pekný šprint v závere predviedol Clément Venturiniktorý zdolal zvučné mená ako Stuyven, Politt, Kwiatkowski či Valverde. 
Tím Lotto Soudal získal siedme víťazstvo v tomto roku, pričom všetky dosiahol na etapových pretekoch. Adepti na celkové umiestnenie prešli úvodnou etapou bez problémov až na Brandona McNultyho, ktorý nestačil na tempo pelotónu v poslednom okruhu a pravdepodobne doplatil nato, že sa predtým musel predierať kolónou áut. Zajtra nás čaká kopcovitá previerka, ktorá má predpoklady na vyselektovanie pretekárov, ktorí budú bojovať o celkové poradie. 
vyjadrenie ikonky ciernaBrent Van Moer (víťaz)
"Minulý týždeň som bol veľmi sklamaný, pretože som viedol na Ronde van Limburg, ale vydal som sa nesprávnou cestou a víťazstvo mi ušlo. Chcel som všetkým ukázať, že viem aj zvíťaziť a podarilo sa mi to na Critérium du Dauphiné! Dnes som sa chcel dostať do úniku a predovšetkým zbierať body na horských prémiach, ale cítil som sa dobre a chcel som to vyskúšať. Na Dauphiné som nemal pekné spomienky, pretože som vlani skončil v prvej etape, ale teraz som šťastný. ."
Výsledky etapy
1. VAN MOER Brent Lotto Soudal 04:13:00 60
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:25 25
3. VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 00:25 10
4. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 00:25
5. GROVES Kaden Team BikeExchange 00:25
6. POLITT Nils BORA-hansgrohe 00:25
7. KWIATKOWSKI Michal INEOS Grenadiers 00:25
8. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:25
9. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:25
10. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:25
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN MOER Brent Lotto Soudal 04:12:49 8
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:30
3. VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 00:32
4. GAMPER Patrick BORA-hansgrohe 00:33
5. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 00:36
6. GROVES Kaden Team BikeExchange 00:36
7. POLITT Nils BORA-hansgrohe 00:36
8. KWIATKOWSKI Michal INEOS Grenadiers 00:36
9. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:36
10. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:36
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase etapy:
Côte de Bergonne (1,2 km; 6,3%)
Côte du chateau de Buron (3,2 km; 6,9%, tri prejazdy) 
Col de la Croix des Gardes (1,6 km; 4,8%, tri prejazdy)
Krátky úvod k etape:
doplníme...

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop