Dauphiné: V ITT vyhral Alexej Lucenko, Lukas Pöstlberger udržal žltý dres

2.6.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
4. 2.6. rovinata etapa ciel rovina Firminy > Roche-la-Molière 16,4 km cieľ: 16:00
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 330 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
Časovka jednotlivcov poskytla prvé indície, v akej forme sa nachádzajú jazdci na celkové poradie. V ITT si mali vytvoriť náskok v klasifikácii pretekári tímu Ineos Richie Portes s Geraintom Thomasom a dobrý výkon sa očakával od Wilca Keldermana. Na etapový triumf boli favoritmi aj Kwiatkowski, Asgreen alebo McNulty.

V prvej časti etapy štartovali zaujímavé časovkárske mená. Tony Martin (Jumbo-Visma) dosiahol čas 22:35 a zaradil sa na prvé miesto. Američan Chad Haga (DSM) na neho stratil dve sekundy a na vedúcich priečkach sa pohybovali aj Hollenstein (Israel Start-Up) a Geniets (FDJ).

Potom však skúsenejších kolegov zaskočil 22-ročný austrálsky pretekár Harry Sweeny, ktorý prekonal Tonyho Martina o sedem sekúnd. Jazdec tímu Lotto - Soudal jazdí na úrovni WT len od aktuálneho ročníka. Ani austrálsky mladík nevydržal dlho na vedúcej pozícii, pretože ho prekonal Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Dánsky jazdec dosiahol čas 21:53 a ukázal dobrú formu na podujatí.
Na priebežné druhé miesto sa zaradil Lawson Craddock (EF Education) so stratou 23 sekúnd. Ani časovkársky špecialista Mikkel Bjerg (UAE Emirates) sa nedostal pred Vingegaarda, zaostal devätnásť sekúnd, a nepodarilo sa to ani Michalovi Kwiatkowskemu. Jazdec tímu Ineos stratil jedenásť sekúnd v cieli. Na vedúcu priečku sa takmer dostal Brandon McNulty (UAE Emirates), ale napokon zaostal štyri sekundy a musel sa uspokojiť s druhou priečkou.
S veľkou motiváciou sa objavil na trati Miguel López z Movistaru, ktorý na Vingegaarda stratil 25 sekúnd, čo pre kolumbijského vrchára znamenal veľmi dobrý výsledok. Potom predviedol svoje časovkárske kvality Richie Porte a austrálsky cyklista porazil Vingegaarda o dve sekundy. Porte tak potvrdil vysoké ambície na podujatí.
Druhú časť časovky zvládol výborne Ion Izagirre z Astany a v cieli sa dostal na prvé miesto, o sedem sekúnd pred Porteho. Španielsky jazdec strácal na medzičase na lídra tímu Ineos deväť sekúnd. Vo výbornom svetle sa ukázal aj Wilco Kelderman (Bora-hansgrohe), ktorý na Izagirreho stratil len štyri sekundy a bol priebežne druhý. Najsilnejší časovkári štartovali na samom konci a vytiahol sa aj Alexej Lucenko z Astany, ktorý prekonal svojho tímového kolegu Izagirreho o osem sekúnd. Potom sa čakalo na Gerainta Thomasa. Britský pretekár nestačil na Lucenka a v cieli stratil 23 sekúnd. Rovnaký výkon predviedol aj líder pretekov Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe) a udržal žltý dres.
Etapový triumf získal Alexej Lucenko, ktorý si najlepšie rozložil energiu a najmä v druhej časti etapy podal výborný výkon. Kazašský cyklista doteraz nevyhral časovku na pretekoch WT. Na druhom mieste skončil jeho tímový kolega Ion Izagirre, ktorý takisto výborne zvládol najmä druhú polovicu ITT. Tretie miesto obsadil Kasper Asgreen a dánsky jazdec sa dostáva do veľmi dobrej formy aj v druhej časti sezóny.
Bojovný výkon predviedol Lukas Pöstlberger a splnil svoj dnešný hlavný cieľ. Zostal na čele klasifikácie, Alexej Lucenko za ním zaostal jednu sekundu. Medzi jazdcami na celkové poradie ukázali najlepší výkon Wilco Kelderman a Richie Porte, rozdiel bol medzi nimi len tri sekundy. Časovkársky kvality potvrdil aj Geraint Thomas, hoci ten prepálil prvú časť ITT, v ktorej bol najrýchlejší, a v cieli stratil na tímového kolegu Porteho desať sekúnd. Dobrú časovku majú za sebou Steven Kruijswijk a Miguel López, ktorí stratili na Keldermana s Portem necelú pol minútu. Alejandro Valverde, Enric Mas a Nairo Quintana za nimi zaostali minútu.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexeja Lucenka (víťaz)
"Som prekvapený. Na trati som nechal maximum. V tréningovom kempe som veľa pracoval na mojej časovke. Trasa bola pre mňa perfektná. Nie rovinatá, ale zvlnená. Aj zajtrajšia etapa sa mi páči a láka ma žltý dres. Cítim sa dobre a to je dobrý signál pred TdF, kde chceme uspieť."
Krátky úvod k etape:
Časovka jednotlivcov nie je príliš dlhá, ale má potenciál vytvoriť smerodajné rozdiely medzi jazdcami na celkové poradie. Klasickým vrchárom pomôže, že neprebehne na úplnej rovine, ale obsahuje niekoľko menších stúpaní. Na medzičas vedú dva kopce s priemerným sklonom šesť respektíve necelých päť percent. Na konci sa objaví kilometrový úsek s prevýšením štyri percentá a rovnaký sklon poskytne aj finálnych 1400 metrov. Časovka sa vyznačuje častými zmenami tempa a zvlnený terén vyhovuje  špecialistom na ITT so silovejším prejavom.