5. deň na Dauphiné zaskočil Colbrelliho Thomas a útokom v záverečnom kilometri zvíťazil

3.6.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
5. 3.6. zvlnena etapa ciel rovina Saint-Chamond > Saint-Vallier 175 km Thomas
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2800 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
Critérium du Dauphiné má niečo ako postupný nábeh náročných etáp. Nezačalo ťažkými dňami, no postupne sa to stupňuje. Ešte piata etapa bola ideálnou príležitosťou pre klasikárov, ktorí sa tu pripravujú na Tour, či prípadne ešte pár nemá isté miesto v tíme na najslávnejšiu Grand Tour.
Veľkým favoritom bol znova Sonny Colbrelli z Bahrainu Victorious, ktorý má od Romandie skvelú formu. No dnes sa musel potýkať so starým-známym Saganovským problémom, že všetci vedeli, že ak príde do cieľa väčšia, ale možno i menšia skupina, tento Talian všetkých ošpurtuje. Tomu sa chcela väčšina tímov vyhnúť a bojovali o to, aby sá vytvoril celodenný únik, ktorý príde do cieľa.

To by hralo do karát aj Bore, ktorá by si len postrážila malé stúpania a predĺžila pobyt Pöstlbergera v žltom drese o ďalší deň. Očakával sa ale veľmi náročný deň plný atakov. Hneď v úvode odišiel pelotónu Kasper Asgreen (Deceuninck), ktorý bol mimoriadne problematický, lebo v celkovom poradí bol tretí s odstupom len deviatich sekúnd. Pre Boru to začalo veľmi náročne.
Nečudo, že Asgreen bol dostihnutý, no vzápätí vyrazil dopredu Tim Wellens (Lotto) a znova to vyzeralo zaujímavo. Napokon sa po dlhšom boji podarilo odísť až osemčlennej skupine pomerne prestížneho charakteru, pretože menoslov bol nasledovný: Julien Bernard, Ryan Mullen a Jasper Stuyven (3x Trek-Segafredo), Kasper Asgreen a Josef Černý (2x Deceuninck - Quick-Step), Tim Wellens (Lotto-Soudal), Tsgabu Grmay (BikeExchange) a Cyril Gautier (B&B-KTM).
Pre Boru to bol únik ako zo zlého sna. Okrem vysoko postaveného Asgreena ešte aj s kolegom tam bola dokonca silná trojica Treku. Väčšinou jednotlivci nechcú spolupracovať s takými únikmi, ale tí traja dnes to videli ako príležitosť. Iným tímom sa už po aktívnom začiatku etapy nechcelo bojovať celý deň, takže nepokúšali sa o ďalšie ataky a nechali to na Bore. Tá to najviac pripustila len na dve minúty, no bolo jasné, že má čo robiť.
Ešte pred televíznym prenosom mali dokonca kolíziu pretekári v čelnej skupine s pádom Asgreena. Aj pelotón si počkalo menšie nešťastie, no neboli správy o žiadnych prominentoch na zemi. Spadol napríklad Lennard Hofstede, ktorý musel odstúpiť. Bol to škaredý hromadný pád. Únik mal 60 km pred cieľom k dobru len 75 sekúnd, to bolo veľmi málo. Trek tak skúsil takú hru, že nastúpil vpredu Mullen, ktorého sa chytil Černý. Zrazu museli v skupine viac pracovať Wellens, Grmay a Gautier. Teda prakticky to bolo len na nich. Veľmi rýchlo ale mala dvojka polminútový náskok a pelotón už bol blízko.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Únik túto silnú stíhaciu jazdu Bory nemohol "prežiť". Pre Boru však ani ich skoré dostihnutie nemohlo znamenať pohodu, práve naopak, dali sa očakávať ďalšie boje. Keď už vpredu napokon ostal len sám Černý s nepatrným náskokom, že ho pred sebou videli, vtedy zaútočil Alex Aranburu z Astany. Jeho atak ale nemal silný charakter. To sa už dopredu v pelotóne vytiahli ľudia z Bahrain Victorious, ktorí boli zatiaľ polovíťazmi dňa.
Potom nastúpil Sven Erik Byström z UAE Team Emirates a šiel sám smerom k predposlednému kopcu. Veľmi rýchlo si vypracoval minútu. Pre Boru nepredstavoval žiadny problém, no sformovali sa Colbrelliho kolegovia a mali ho pod kontrolou. V pelotóne sa znova padalo. No v druhej časti, takže tam nebol nikto z favoritov. Blízko čela pelotónu jazdili aj ľudia z Ineosu. Tiež to chceli mať pod kontrolou. Blížil sa záverečný prudký kopec.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Tesne pod ním bol únik Byströma minulosťou a prišlo 1300 metrov v 12-percentnom kopci. Ineos sa vytiahol do čela, tempo bolo mimoriadne vysoké. V úvode kopca sa vybral dopredu Lawson Craddock (EF). Z pelotónu vypadlo viacero ľudí vrátane Frooma, no všetci favoriti boli tam. Vrcholom kopca prešiel prvý Američan a za ním Quentin Pacher z B&B Hotels. No Francúz bol potom v zjazde dostihnutý a nemohlo to vydržať ani Craddockovi, ktorý sa nevzdával a veľmi dlho jazdil päť-desať sekúnd pred balíkom, kde ostalo 40 ľudí.

Kilometer pred páskou mal nachystaný atak Geraint Thomas (Ineos), ktorý si to výborne načasoval a odišiel skupine v pravotočivej zákrute. Za ním už potom musel vyraziť Sonny Colbrelli. Talian bol, samozrejme, veľmi rýchly, no tesne na páske už výrazne pomalšieho Thomasa tesne nezdolal. Chýbalo mu pár metrov. Tretí bol Alex Aranburu (Astana).
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra

V celkovom poradí si Thomas polepšil o desať sekúnd, ktoré získal na bonifikáciách. Uvidíme, či mu to v konečnom súčte pomôže. Dnes predviedol obrovský "ťah na bránu". Vo vracačke si nachystal skvelú pozíciu, ukázal zrýchlenie a jazdec Bahrainu Victorious na čele nedokázal reagovať. Colbelli potom musel v panike riešiť situáciu, že nechcel kilometer špurtovať, potreboval ešte nejaký vzdušný vak, ale zasa nemohol čakať, takže mal to veľmi ťažké a napokon sa šťastie usmialo na toho šikovnejšieho.
Výsledky etapy
1. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 04:02:15 60
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:00 25
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:00 10
4. BARBERO Carlos Qhubeka ASSOS 00:00
5. WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 00:00
6. VALGREN Michael EF Education-NIPPO 00:00
7. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:00
8. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:00
9. SWEENY Harry Lotto Soudal 00:00
10. BONNAMOUR Franck B&B Hotels p/b KTM 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 16:59:22 10
2. LUTSENKO Alexey Astana-Premier Tech 00:01
3. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:06
4. IZAGIRRE Ion Astana-Premier Tech 00:09
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:13
6. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:14
7. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:14
8. PORTE Richie INEOS Grenadiers 00:16
9. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:32
10. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 00:34
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 91
2. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 58
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 58
4. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 37
5. VALVERDE Alejandro Movistar Team 36
6. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 36
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. HOLMES Matthew Lotto Soudal 13
2. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 12
3. VAN MOER Brent Lotto Soudal 10
4. DELAPLACE Anthony Arkéa-Samsic 9
5. CRADDOCK Lawson EF Education-NIPPO 5
6. ARCHBOLD Shane Deceuninck-Quick Step 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VAN WILDER Ilan Team DSM 16:59:36
2. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 00:24
3. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:35
4. GAUDU David Groupama-FDJ 00:46
5. CRAS Steff Lotto Soudal 01:03
6. GALL Felix Team DSM 01:13
Krátky úvod k etape:
Prvá horská prémia disponuje dostatočnými parametrami, aby vytvorila silný brejk, ktorý môže bojovať o etapový triumf. Druhá polovica etapy obsahuje tri krátke horské prémie s priemerným sklonom šesť až sedem percent. Najťažší kopec sa objaví na trati až v samotnom závere. Côte du Montrebut síce meria len 1300 metrov, ale dosahuje priemerný sklon dvanásť percent a pred vrcholom sa objaví dlhší úsek presahujúci šestnásť percent. Po jeho prekonaní zostáva do cieľa dvanásť kilometrov, ktoré prebehnú väčšinou na rovine. Ardenský profil môže využiť únik, v okresanom balíku môžu predviesť svoju koncovku klasikári alebo na poslednom kopci uvidíme útočný pokus niektorého z vrchárov.

Diskusia

elado (Neprihlásený užívateľ) - 03.06.2021 21:23:52
Sonny je tento rok v slušnej forme.
S4g-F4n (Neprihlásený užívateľ) - 03.06.2021 21:40:13
To áno, ale nemá tam v podstate žiadnu šprintérsku konkurenciu, zo 4 možností na výhru sa jemu a jeho tímu podarilo získať "iba" 1 víťazstvo, čo je určite aj pre neho trochu sklamanie, lebo mohli kludne vyhrať aspoň 2-3 krát.
elado (Neprihlásený užívateľ) - 03.06.2021 23:09:13
mohli.
Ale páči sa mi tento rok aj v kopcoch, celkovým prejavom, aktivitou.
Tento rok tých výhier mohol mať celú kopu, v samotných záveroch mu kúsok väčšinou chýba.
henry (Neprihlásený užívateľ) - 04.06.2021 15:57:21
Ak bude Peter na Tour vo forme ako na Gire, kde sa v klasikárskom závere ani neukázal, pretože mal dres, tak pre neho Colbrelli nebude vážny problém. V šprintoch do kopca vidím vysoko MvDP, alebo aj Van Aert, ktorý sa al bude starať o Rogliča. Prvé dve etapy budú veľmi zaujímavé.
S4g-F4n (Neprihlásený užívateľ) - 04.06.2021 22:01:26
netreba zabúdať, že aj Roglič zvykne v takých finišoch skúšať dlhé útoky alebo Alaphillippe... víťazstvo by nebolo samozrejmosťou ani pre Sagana z 2016-2017, lebo v 1. etape bude záverečný kopec dlhý až 3 km a v 2. etape síce o niečo kratší ale zase strmší, čo pre Sagana nikdy nebolo úplne ideálne, lebo tam može útočiť ktokolvek z vrchárov alebo jazdci, ktorých som spomenul vyššie, atď...

Každopádne minimálne to je dobrá šanca získať nejaké body navyše oproti klasickým šprintérom.
henry (Neprihlásený užívateľ) - 04.06.2021 23:50:01
Súhlasím, hlavne v tej druhej etape je možnosť útoku Rogliča a spol. V prvej bude kopec celkom prudký na začiatku, neskôr sa to vyrovná skoro až do roviny. Prvý kilometer a pol bude rozhodujúci.
 
Náš eshop