Dauphiné: Lukas Pöstlberger vyhral v úniku, balík stratil 11 sekúnd, 2. skončil Colbrelli

31.5.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Dauphiné: Lukas Pöstlberger vyhral v úniku, balík stratil 11 sekúnd, 2. skončil Colbrelli
(© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

2. 31.5. rovinata etapa ciel rovina Brioude > Saugues 173 km Pöstlberger
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 3100 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
Koncovka druhej etapy vyhovovala pretekárom, ktorí sa udržia v pelotóne po posledných dvoch stúpaniach a potom na cieľovej páske predvedú svoj šprint. Medzi takých cyklistov patril Michal Kwiatkowski z Ineosu, presadiť sa mohli klasikári Greg van Avermaet alebo Kasper Asgreen a finále mohol zvládnuť na čele pretekov aj Sonny Colbrelli.

Do úniku sa dostali Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe), Matthew Holmes (Lotto-Soudal), Shane Archbold (Deceuninck - Quick-Step), Robert Power (Qhubeka Assos) a Anthony Delaplace (Arkéa-Samsic). Vo vedúcej skupine sa objavil aj zástupca tímu Lotto - Soudal, takže bolo jasné, že belgická zostava nebude v pelotóne pracovať na obhajobe žltého dresu Brenta van Moera. Túto úlohu prebral tím Ineos, ktorý pripravoval pozíciu pre Michala Kwiatkowskeho a zároveň chránil svojich jazdcov na GC na kopcovitom profile.
Na čele pretekov sa pohybovali skúsení cyklisti a pelotón mohol najviac potrápiť klasikár Lukas Pöstlberger, ktorý v roku 2017 vyhral etapu na Gire. Na dnešný profil sa hodili aj Holmes s Powerom a v brejku sa vpredu nechýbal ani francúzsky špecialista na úniky Delaplace. Prvé dve horské prémie získal Holmes, na tej rýchlostnej sa presadil Pöstlberger. V druhej časti etapy vypadol z brejku Robert Power.
V pelotóne začal pracovať aj tím Bahrain Victorious, ktorý prezrádzal svoje ambície. V prípade "pokojnejšieho" finále sa mohla vytvoriť príležitosť pre Sonnyho Colbrelliho a v bahrajnskom celku bol pripravený na záverečné krátke kopce takisto Dylan Teuns. Aj tretiu horskú prémiu získal Matthew Holmes a dostal sa na čelo vrchárskej klasifikácie. Pelotón strácal dve minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Potom začali pretekári klesať a mali pred sebou už len dva posledné kopce. Hlavná skupina nestrácala veľa a utečenci nemali veľkú šancu na úspech. V klesaní si vybudovali náskok na čele pretekov Pöstlberger a Archbold. dlhý zjazd sa ukázal ako dôležitý moment etapy. Lukas Pöstlberger v ňom predvádzal výborný výkon, postupne sa zbavil aj Archbolda a na balík získal takmer tri minúty. Chcela ho napodobniť aj dvojica z Trek - Segafredo Stuyven s Pedersenom, ale pelotón ich aktivitu eliminoval.
Už sa zdalo, že hlavná skupina má všetko pod kontrolou, ale Lukas Pöstlberger využil klasikársky profil a znovu si vybudoval sľubný odstup. Na začiatku predposledného stúpania mal na čele pretekov náskok tri minúty. Z balíka vypadli líder pretekov Brent van Moer a aj Chris Froome. Na vrchole kopca Côte de la forêt de Pourcheresse mal Pöstlberger 50-sekundový náskok na hlavnú skupinu, kde ťahal tím Ineos. Rakúsky cyklista potreboval prekonať na čele pretekov ešte jedno krátke stúpanie. Lukas Pöstlberger udržal približne 20-sekundový náskok po poslednom kopci a pred sebou mal už len štyri kilometre. 
V hlavnej skupine sa síce sformovala stíhacia jazda, ale Lukas Pöstlberger dotiahol svoju sólovú snahu do víťazného konca. Pelotón stratil jedenásť sekúnd a v šprinte o druhé miesto sa presadil Sonny Colbrelli. Tretí finišoval Alejandro Valverde.
Väčšinu dňa to vyzeralo tak, že pelotón nebude mať problém eliminovať vedúcu skupinu. Tímy Ineos a Bahrain Victorious pracovali v pelotóne, ale muselo ich zaskočiť, že rozhodujúci moment sa odohral v poslednom dlhom klesaní. Túto pasáž perfektne využil Lukas Pöstlberger, aby si vybudoval kľúčový náskok na čele pretekov. Rakúsky jazdec v posledných dvoch kopcoch síce stratil veľkú časť zo svojho náskoku, ale stále mu to stačilo, aby získal víťazstvo po štyroch rokoch. Naposledy triumfoval v prvej etape na Gire v roku 2017.
Výborný výkon predviedol aj Sonny Colbrelli, ktorý vydržal v hlavnej skupine až do konca, ale musel sa uspokojiť len s druhým miestom. Podobne ako včera bol najrýchlejší v pelotóne, ale etapu mu uchmatol jazdec z úniku. V záverečnom šprinte sa ukázal aj Alejandro Valverde, ktorý má tiež dobrú formu, a švrtý skončil Kasper Asgreen. V celkovom poradí vedie Lukas Pöstlberger, ktorý má 12-sekundový náskok pred Sonnym Colbrellim. Skupina jazdcov na GC stráca 24 sekúnd.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukasa Pöstlbergera (víťaz)
"Takýto útok som naplánoval pred niekoľkými týždňami, keď som uvidel profily úvodných etáp. Do úniku som chcel ísť už včera. Myslel som si, že únik bude mať dobrú šancu na úspech, keď na podujatí neštartuje toľko šprintérov. Bolo to veľmi ťažké. Na záverečných kopcoch som išiel vlastným tempom a v klesaniach som sa snažil zotaviť, ale ten posledný výstup ma dostal. Záverečný kilometer bol hrozný, bola to čistá bolesť."
Výsledky etapy
1. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 04:25:20 60
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:11 25
3. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:11 10
4. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:11
5. BYSTRÖM Sven Erik UAE Team Emirates 00:11
6. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:11
7. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:11
8. VAN AVERMAET Greg AG2R Citroën Team 00:11
9. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:11
10. GAUDU David Groupama-FDJ 00:11
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 08:38:32 10
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:12
3. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:20
4. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:24
5. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:24
6. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:24
7. VALGREN Michael EF Education-NIPPO 00:24
8. MARTIN Guillaume Cofidis 00:24
9. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:24
10. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:24
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 44
2. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 35
3. VAN MOER Brent Lotto Soudal 29
4. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 28
5. VALVERDE Alejandro Movistar Team 26
6. VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 20
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. HOLMES Matthew Lotto Soudal 13
2. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 12
3. VAN MOER Brent Lotto Soudal 10
4. DELAPLACE Anthony Arkéa-Samsic 9
5. ARCHBOLD Shane Deceuninck-Quick Step 4
6. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VAN WILDER Ilan Team DSM 08:38:56
2. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 00:00
3. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 00:00
4. CRAS Steff Lotto Soudal 00:00
5. GAUDU David Groupama-FDJ 00:00
6. MADOUAS Valentin Groupama-FDJ 00:00
Krátky úvod k etape:
Klasikárska etapa určená pre odolných cyklistov s dobrým šprintom. Úvodné kilometre sú jednoduché a približne po hodine jazdy sa objaví na trati najťažšie stúpanie celého dňa Col de Peyra Taillade, na ktorom sa nachádzajú aj dvojciferné sklony. Od tohto momentu sa dostane pelotón na náročný terén. Vo finále bude hrať kľúčovú úlohu stúpanie Cote de la foret de Pourcheresse, ktoré s priemerom necelých sedem percent bude motivovať k útokom a poslúži na oklieštenie hlavnej skupiny. Hneď potom sa nachádza na trati ešte jedno krátke stúpanie a aj tam nájdeme priestor na rozhodujúci útok. Posledné štyri kilometre sú rovinaté. Na posledných dvoch kopcoch sa môže atakovať, alebo o etapovom triumfe rozhodne šprint okresanej hlavnej skupiny.

Diskusia

Stream (Neprihlásený užívateľ) - 31.05.2021 16:23:50
Froome po TdF asi ukončí kariéru, lebo výkony po ťažkom zranení nestačia ani na malé dvojkové alebo regionálne preteky. Obrovská škoda. :/
S4g-F4n (Neprihlásený užívateľ) - 31.05.2021 20:12:18
chudák Colbrelli :D... 2 krát vyhral šprint v pelotóne, ale vždy vyhral niekto z úniku
Pmts (Neprihlásený užívateľ) - 31.05.2021 20:58:14
Neviete, prečo nieje Dukla tento rok v Kamerune? Všetky uci body tam poberú Bulhari xD
Lubo (Neprihlásený užívateľ) - 31.05.2021 23:41:25
Ak si vsimas, tak mladi jazdia teraz ncupy a buduci tyzden idu Slovinsko Proseries, takze urcite to nemal kto ist.
Palec (Neprihlásený užívateľ) - 01.06.2021 09:01:32
Takže Quickstep by Sagana aj chcel,ale on chce 11ludi priviesť so sebou... Peťo je ozaj fenomén tejto doby:-)
Myslím, že má nejaký pocit zodpovednosti za nich, väčšina z nich má takúto prácu len vďaka nemu
S4g-F4n (Neprihlásený užívateľ) - 01.06.2021 09:49:48
veď to bolo jasné, že Lefevere nebude súhlasiť, veď už v 2016, keď bol Sagan v životnej forme to hovoril, že nechce mať tím v tíme, lebo Peťo chce do tímu vela svojich ludí a teda ani vtedy by ho za takých podmienok nezobral.

Každopádne všade píšu, že Total Direct Energie sa o Peťa zaujíma a s jeho podmienkami súhlasí.
Double T (Neprihlásený užívateľ) - 01.06.2021 09:25:32
najväčšia cyklistická hviezda za posledných 10 rokov si môže klásť podmienky. Koniec-koncov pohoda je v tíme dôležitá a s týmito ľuďmi jazdí od začiatku kariéry (okrem Erika Bašku). Však keď nechcú tak nech neberú, ale po Covide vyhrať na každých pretekoch etapu, na Gire bodovačku (Tirreno nepočítajme - to bol tréning). Kto je ešte takýto konzistentný v dnešnom pelotóne ? Nevraviac o marketingovej hodnote jazdca. Sagan je Beckhamom cyklistiky.
Palec (Neprihlásený užívateľ) - 01.06.2021 11:22:44
V podstate súhlasím...ale zas, keď si vezmeš opačný názor, že Baška a asi ani Juraj už na worldtour nemajú,a bez Peťa by sa už nepresadili,mechanikov má každá stajňa dosť,no a Oss s Bodnarom už nie sú najmladší, takže chápem aj Lefeivra a tých, ktorí v tom vidia zmarenu šancu Peťa byť v silnom tíme...
 
Náš eshop