Dauphiné: V klasikárskom finiši triumfoval Sonny Colbrelli, druhý Aranburu

1.6.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Dauphiné: V klasikárskom finiši triumfoval Sonny Colbrelli, druhý Aranburu
(Dario Belingheri/BettiniPhoto©2021)

3. 1.6. zvlnena etapa ciel rovina Langeac > Saint-Haon-Le-Vieux 172 km Colbrelli
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2150 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
Preteky pokračovali v stredu zvlnenou etapou. Prvá polovica bola kopcovitejšieho charakteru, pretekári najprv čelili dvom kategorizovaným stúpaniam, ktoré ich priviedli na miernejší terén. Zaujímavo vyzeral aj samotný záver. Na posledných dvoch kilometroch sa vozovka nadvihla do 3,5 percentného sklonu, pričom najprudších bolo posledných sedemsto metrov, a to v takmer šešťpercentnom priemere. Medzi najväčších favoritov na zisk etapového vavrínu sa radili predovšetkým výbušnejší klasikári, menovite Sonny Colbrelli, Alejandro Valverde, Kasper Asgreen alebo Jasper Stuyven.
Aj dnes si však najprv museli ustrážiť utečencov, ktorí v predchádzajúcich dvoch dňoch prekvapivo uspeli. Krátko po štarte si nastúpila dvojica Omer Goldstein (Israel) a Loïc Vliegen (Intermarché - Wanty). S touto situáciou boli spokojné všetky prítomné celky a tak to uzavreli. Čelná dvojica si počas dňa vypracovala len trojminútový náskok. Za nimi to dobre kontrolovali celky, ktoré v dnešnej etape verili svojim lídrom.
 
Hneď v úvode sa na zemi ocitla dvojica jazdcov - Santiago Buitrago (Bahrain - Victorious) a Mads Pedersen (Trek). Dánsky pretekár mal byť dnes kľúčovým mužom pre Jaspera Stuyvena, ak si aj sám netrúfal na úspech, no po nešťastnom páde napokon musel odstúpiť.
Omer Goldstein bol prvý na vrchole stúpania Côte d'Allègre a pripísal si na svoje konto jeden bod do vrchárskej klasifikácie. Nasledovala šprintérska prémia, s ktorou si opäť lepšie poradil mladý Izraelčan. Na diktovaní tempa v pelotóne sa podieľali tímy Bora a Trek. Nemecký tím mal vo svojom držaní najcennejší dres, ktorý si po včerajšom triumfe navliekol Lukas Pöstlberger a americký celok si do dnešného záveru očividne veril aj po Pedersenovom odstúpení.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Náskok brejku postupne klesal. Bolo jasné, že dnes určite úspešný nebude. Aj na druhom hodnotenom stúpaní zviedla čelná dvojka pekný súboj a úspešnejší bol opäť Goldstein, ktorý ukoristil ďalšie dva body. Nasledovala rovinatá pasáž, ktorá mala pretekárov priviesť až do záverečnej destinácie, ktorou bola obec Saint-Haon-Le-Vieux z vysokohorského regiónu Rhône-Alpes.
Napriek sympatickej snahe čelného dua ich náskok klesol na úroveň jednej minúty. Na špici hlavného poľa sa už ukazovalo viacero tímov pre celkové poradie, vrátane Ineosu, Movistaru či Jumba. 28 kilometrov pred cieľom ešte Vliegen nastúpil Goldsteinovi, ktorý svoju aktivitu zabalil. Ani on však pred balíkom dlho nevydržal a 22 kilometrov pred páskou bol denný únik definitívne minulosťou. Hlavná skupina šla veľmi rýchlo, šlo sa v miernom zjazde, po vetre a po širokej vozovke. Rýchlosť roztiahnutého balíka sa vyšplahala nad 50 km/h.
15 kilometrov pred cieľom nastal v polovici pelotónu pád, do ktorého sa zaplietli aj Guillaume Martin (Cofidis) či Warren Barguil (Arkéa). Líder Cofidisu sa rýchlo zodvihol a aj napriek tomu, že mal zakrvavené koleno, sa vydal rýchlo stíhať balík. V obkolesení tímových kolegov sa mu napokon podarilo vrátiť naspäť.
Dva kilometre pred cieľom zatočili pretekári ostro doľava a začalo sa stúpať. Na čele balíka diktovali tempo borci Deceunincku a Bahrainu. Nedalo sa z neho nastúpiť. Záverečný šprint napokon otvoril Alex Aranburu. Za jeho zadné koleso ihneď skočil Sonny Colbrelli, ktorý mal v závere najviac síl a mohol sa radovať z víťazstva. Aranburu skončil druhý a na tretej pozícii došprintoval prekvapivo Brandon McNulty.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Sonny Colbrelli zužitkoval prácu svojho tímu a pripísal si na svoje konto už 28. kariérny triumf. V celkovom poradí sa zároveň dotiahol k Lukasovi Pöstlbergerovi, na ktorého stráca už len dve sekundy. Veľmi dobrý šprint ukázal Alex Aranburu. Pretekár Astany má podobné dojazdy v obľube. Za nimi už šprintovali aj jazdci v celkovom poradí. Najlepšie si počíňal Brandon McNulty, ktorý zároveň ukoristil štyri bonusové sekundy. Elitnú päťku uzavrel líder Bory Wilco Kelderman.
Pre mnohých bol dnes favoritom Alexander Kristoff, no dnešný dojazd bol pre neho napokon príliš náročný. V žltom drese zostáva naďalej Lukas Pöstlberger, ktorému sa vyhli problémy a tak nemal problém prísť do cieľa v hlavnej skupine. V zajtrajšej časovke oň pravdepodobne prebehne väčší súboj ako dnes.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sonny Colbrelli (víťaz)
"Som veľmi šťastný, že sa mi po dvoch druhých miestach konečne podarilo zvíťaziť. Moje poďakovanie by som chcel venovať svojim spoluhráčom, ktorí opäť odviedli skvelú prácu. Posledný kilometer bol veľmi ťažký. Musel som reagovať na nástup Aranbura a napokon som ho bol schopný v závere predbehnúť."
Výsledky etapy
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 03:56:36 60
2. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:00 25
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 00:00 10
4. STUYVEN Jasper Trek-Segafredo 00:00
5. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:00
6. VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 12:35:08 10
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:02
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 00:18
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:20
5. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 00:23
6. PACHER Quentin B&B Hotels p/b KTM 00:24
Zobraziť kompletné poradie
 
Krátky úvod k etape:
Hneď po štarte sa dostanú cyklisti na dlhé stúpanie s priemerným sklonom tri percentá a po krátkom klesaní sa objaví na trati prvá horská prémia. Nie sú to náročné kopce, ale môžu vytvoriť pomerne silný brejk. Po druhej horskej prémii a dlhom klesaní vedie do cieľa mierne zvlnený terén. Vo finále posledných 2300 metrov dosiahne priemerný sklon 3,5 % a záverečných sedemsto metrov vyskočí na necelých sedem percent. O etapovom triumfe rozhodne šprint do kopca, ktorý sedí odolným šprintérom alebo klasikárom.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop