Dauphiné: Na La Plagne zaskočil favoritov Mark Padun, Richie Porte získal žltý dres

5.6.2021, 13:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Dauphiné: Na La Plagne zaskočil favoritov Mark Padun, Richie Porte získal žltý dres
(Dario Belingheri/BettiniPhoto©2021)

7. 5.6. rovinata etapa ciel rovina St-Martin-Vinoux > La Plagne 171 km Padun
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 3980 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
Na dlhom cieľovom stúpaní La Plagne bolo všetko pripravené na súboj najsilnejších vrchárov, ktorý mal výrazne prehovoriť do celkovej klasifikácie. Tromi silnými pretekármi disponoval tím Ineos a včera sa predviedla dvojica z Movistaru Valverde s Lópezom. Medzi favoritov patrili aj Quintana, Kuss, Kruijswijk alebo Gaudu, ale na podujatí štartovalo oveľa viac kvalitných vrchárov, čo sľubovalo dramatické finále etapy.

Na začiatku etapy sa vytvoril brejk po veľkom boji. Skupina Marco Haller (Bahrain Victorious), Alexis Renard (Israel Start-Up), Martin Salmon (DSM), Pierre Rolland, Franck Bonnamour (obaja B&B) sa odtrhli od pelotónu po osemdesiatich kilometroch. Prvú horskú prémiu získal Marco Haller. Potom však útoky pokračovali a na čelo pretekov sa chceli dostať ďalší desiati cyklisti.

V hlavnej skupine atakovali aj Elissonde, Tusveld, Valgren, Craddock, Barguil, Holmes, CrasBjerg, Politt a Arcas. V pelotóne pracovala Astana a na začiatku Col du Pré strácal balík na vedúcu skupinu tri minúty. Na stúpaní HC-kategórie zostali pred balíkom len Valgren, Craddock, Arcas, Haller, Bjerg, Elissonde, Tusveld a Rolland. Maximum vrchárskych bodov získal Lawson Craddock a stal sa novým lídrom vrchárskej súťaže. Pelotón strácal cez tri minúty.
Po krátkom zjazde nasledoval kopec Cormet de Roselend a aj na jeho vrchole sa presadl Lawson Craddock. Strata pelotónu klesla na dve a pol minúty a v balíku pracoval tím Movistar pre Valverdeho s Lópezom. V klesaní stratili kontakt s vedúcou skupinou Rolland a Elissonde, Movistar držal rozdiel medzi skupinami na úrovni troch minút. Na začiatku cieľového kopca La Plagne zaútočil na čele pretekov Michael Valgren a za ním zostali Bjerg, Tusveld, Haller, Arcas. Hlavná skupina zaostávala niečo cez dve minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Potom prebral iniciatívu tím Ineos, ktorý sa spoliehal na Thomasa, Porteho a Tao Harta. Všetci traja mohli vo finále útočiť. K vedúcemu pretekárovi sa nikto ďalší z brejku nepridal, ale jeho náskok pred balíkom klesal. Na stúpaní ukázali svoje vrchárske kvality Rolland a Elissonde, ktorým sa podarilo predbehnúť Valgrena. Pelotón však strácal len tridsať sekúnd. Desať kilometrov pred vrcholom pelotón chytil aj posledných jazdcov z úniku a na La Plagne sme očakávali vzájomný súboj najsilnejšícj jazdcov.
Deväť kilometrov pred vrcholom zrýchlil Valverde a Kruijswijk vypadol z hlavnej skupiny, kde bolo okolo dvadsať cyklistov. Potom zaútočil Richie Porte ďaleko pred cieľom. Austrálskeho pretekára sa chytili iba Mas, Kuss a Padun. Potom sa osamostatnili na čele pretekov Padun a Kuss, Porte s Masom sa k nim snažili vrátiť. Rozdiel medzi vedúcou dvojicou a hlavnou skupinou, kde sa vrátil Kruijswijk, narástol na štyridsať sekúnd. Výorný výkon podával Mark Padun, ktorý sa následne zbavil Seppa Kussa. Po niekoľkých útokoch v skupine favoritov sa odpútal López, ktorý sa pridal k Portemu a Masovi, a spoločnosť im robil aj O’Connor.
Etapový triumf získal Mark Padun, ktorý bol na cieľovom kopci najsilnejší. Druhý finišoval Richie Porte a stal sa novým lídrom pretekov. Potom prišli do cieľa Miguel López a Jack Haig.
V priebehu etapy sa vytvoril pomerne silný únik, ale na cieľovom kopci bojovali o etapový triumf jazdci na celkové poradie. Na La Plagne sme sledovali taktický súboj. Ďaleko pred cieľom vyrazil dopredu Richie Porte, ktorý zobral zo sebou aj Marka Paduna, a práve ukrajinský cyklista bol vo finále najsilnejší a uchmatol najväčší triumf v kariére. Richie Porte jazdil na konci trpezlivo a pred vrcholom mal ešte dostatok energie, aby po zrýchlení získal dôležitý čas na súperov. Austrálsky pretekár je novým lídrom pretekov a na Alexeja Lucenka má k dobru sedemnásť sekúnd.
Na cieľovom kopci sa snažil jazdiť aktívne Sepp Kuss, ale musel byť demotivovaný a prekvapený, aký silný bol Mark Padun, a napokon skončil šiesty. Útočnú snahu predvádzal aj Movistar, ale Miguel López nezískal potrebný čas na konkurenciu a ušiel mu Porte. V celkovom poradí sa dostal na tretie miesto Geraint Thomas, ktorý dnes jazdil defenzívne, a piaty je Wilco Kelderman, ktorý sa takisto nepúšťal do prehnanej ofenzívy. Zajtra je na programe ďalšia náročná horská etapa a uvidíme v nej pokračovanie vrchárskeho súboja o celkové víťazstvo.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marka Paduna (víťaz)
"Cítim neuveriteľnú radosť. Získal som etapový triumf na jecnych z nasťažších pretekov na svete. Nemôžem tomu uveriť. Ak mám byť úprimný, až doteraz som necítil vôbec dobre, ale dnes som mal vynikajúce nohy. Bol som rpekvapený, že Sepp Kuss mi nestačil. Od toho momentu som išiel naplno až do cieľa."
Výsledky etapy
1. PADUN Mark Bahrain Victorious 04:35:07 60
2. PORTE Richie INEOS Grenadiers 00:34 25
3. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:43 10
4. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:43
5. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 00:47
6. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:52
7. GAUDU David Groupama-FDJ 00:56
8. MAS Enric Movistar Team 00:56
9. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:59
10. LUTSENKO Alexey Astana-Premier Tech 01:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PORTE Richie INEOS Grenadiers 25:28:06 10
2. LUTSENKO Alexey Astana-Premier Tech 00:17
3. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:29
4. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:33
5. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:34
6. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:38
7. IZAGIRRE Ion Astana-Premier Tech 00:38
8. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 01:00
9. GAUDU David Groupama-FDJ 01:12
10. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 01:17
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 91
2. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 58
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 58
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 51
5. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 37
6. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 36
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CRADDOCK Lawson EF Education-NIPPO 33
2. HOLMES Matthew Lotto Soudal 21
3. PADUN Mark Bahrain Victorious 15
4. VALGREN Michael EF Education-NIPPO 15
5. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 12
6. PORTE Richie INEOS Grenadiers 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. GAUDU David Groupama-FDJ 25:29:18
2. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 00:05
3. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 01:42
4. GALL Felix Team DSM 02:19
5. VAN WILDER Ilan Team DSM 09:00
6. MONIQUET Sylvain Lotto Soudal 16:05
Kopce na trase etapy:
hc 20 61 km - Col du Pré: dĺžka 12,6 km; sklon 7,7 %
2 20 48 km - Cormet de Roselend: dĺžka 5,7 km; sklon 6,5 %
hc 20ciel Cieľ - Montée de la Plagne: dĺžka 17,1 km; sklon 7,5 %
Krátky úvod k etape:
Najdôležitejšia etapa na podujatí odštartuje jednoduchým spôsobom a jej dynamiku zmení len príchod na Col du Pré. Náročný kopec obsahuje sklony v okolí deväť až desať percent v druhej časti. Po krátkom odpočinku sa dostane pelotón na tretiu horskú prémiu Cormet de Roselend, ktorej úlohou je kumulovať vyčerpanosť v pelotóne. Potom nasleduje dlhé klesanie, kratšia jazda v údolí a cieľový kopec La Plagne. Finále etapy prebehne na tempárskom kopci so sklonmi sedem až osem percent, ktoré preverí vytrvalosť vrchárov. Na konci sa bude útočiť z únavy a najčerstvejší vrchári môžu získať zaujímavý čas na konkurenciu.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop