Dauphiné: Šprint do kopca ovládol Alejandro Valverde, porazil Harta aj dvojicu z Bory

4.6.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Dauphiné: Šprint do kopca ovládol Alejandro Valverde, porazil Harta aj dvojicu z Bory
(© BettiniPhoto.net / Movistar Team)

6. 4.6. rovinata etapa ciel rovina Loriol-Drôme > Le Sappey 167 km Valverde
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
zprofil etapy
profil etapy, 2800 nastúpaných metrov (© criterium-du-dauphine.fr)
V piatok sa pretekári vybrali do kopcov. Čakala ich 167 kilometrov dlhá previerka s dvoma zaujímavými stúpaniami na záver. Neboli až tak dlhé ani prudké, no favoriti v poradí sa museli mať na pozore. Prvá polovica bola viacmenej po rovine, no v závere sa číhala dvojica zaujímavých kopcov. Dobrú pozíciu mali pred etapou Wilco Kelderman, Richie Porte, Alexej Lutsenko, Ion Izagirre aj včerajší víťaz Geraint Thomas, ktorým v stredu vyšla časovka. Bez šance neboli ani Miguel López, Alejandro Valverde či Steven Kruijswijk.
Pekné počasie spríjemnilo život pretekárom aj dnes. Ručička na teplomeri sa počas dňa vyšplahala na príjemných 22 stupňov. Súboj o únik bol podľa predpokladov dlhý. Balík jazdil natiahnutý, nastupovalo si z neho množstvo pretekárov, no úspešný bol napokon až atak deviatich jazdcov po viac než 40 kilometroch pretekania.
 
Do tejto skupiny sa po chvíli dotiahla ešte ďalšia pätica a únik dňa bol na svete. Tvorili ho Lawson Craddock (EF Education), Olivier Le Gac (Groupama - FDJ), Anthony Perez (Cofidis), Greg Van Avermaet (AG2R), Omer Goldstein (Israel), Matthew Holmes (Lotto Soudal), Sven Erik Bystrøm (UAE Emirates), Josef Černý (Quick-Step), Julien Bernard (Trek), Barnabás Peák (BikeExchange), Martin Salmon (DSM), Jan Bakelants (Intermarché - Wanty), Laurent Pichon (Arkéa Samsic) a Franck Bonnamour (B&B Hotels). Pred pelotónom si vypracovali trojminútový náskok. Šlo sa vo veľmi vysokom tempe, rýchlosť utečencov počas prvej hodiny presiahla 50 km/h.
Okrem Bory pracovala v balíku aj Astana, ktorá chcela vyzliecť Lukasa Postelbergera zo žltého dresu. Rakúšan sa doň obliekol po triumfe z druhej etapy, no dnes sa nečakalo, že by si ho mal udržať. Bora, naopak, vsádzala na dobre umiestneného Wilca Keldermana.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prvú vrchársku prémiu ovládol Matthew Holmes, ktorý si nastúpil približne dva kilometre pred jej vrcholom a prišiel si po päť bodov do vrchárskej súťaže. Celkovo ich mal na svojom konte už 18. Rýchlostnou prémiou prešiel následne ako prvý Greg van Avermaet. Únik ani pelotón nepoľavovali vo svojom tempe a aj druhá hodina pretekov sa prešla v obrovskej rýchlosti. Tá dosahovala 51,1 km/h. Na čele hlavnej skupiny sa najčastejšie točila dvojica Patrick Gamper (Bora) a Tony Martin (Jumbo) a držala odstup brejku na minime. Pod najdlhším stúpaním dňa bol odstup oboch skupín iba na úrovni minúty a pol.
Náskok úniku sa neustále skracoval. Na špici balíka sa ukazovali najmä Jumbo a Astana. Odpadli z neho už viacerí rýchli pretekári, vrátane Colbrelliho, Asgreena a Wellensa. Naopak, nastúpil si Dylan Sunderland a chcel využiť pomerne malú medzeru medzi prvými dvoma skupinami, no neuspel. Z brejku zaútočil Julien Bernard a jeho tempu nestačili Peák, Černý, van Avermaet a ďalší borci z pôvodného úniku. 22 kilometrov pred cieľom si vystúpil Lukas Pöstlberger.
 
Na vrchole Col de Porte bol ako prvý Lawson Craddock, ktorý ušiel svojim súperom. Za ním zostala už len štvorica Valgren, Holmes, Rolland, Bakelatns s minimálnym náskokom pred hlavným poľom, pričom Matthew Holmes dokázal ukoristiť zostávajúce tri body. Balík vedený Astanou a Movistarom strácal už iba 40 sekúnd a neustále sa približoval. Nasledoval zjazd, ktorý mal pretekárov doviesť až pod posledné stúpanie dňa.
7 kilometrov pred cieľom si Craddock stále udržiaval polminútový náskok pred hlavnou skupinou, ktorá jazdila pohromade. Na jej čele pracoval Carlos Verona z Movistaru, ktorý v samom závere spoliehal na Alejandra Valverdeho. Americký cyklista trápil Veronu veľmi dlho. Tri kilometre pred cieľom si však nastúpil Louis Meintjes (Wanty) a definitívne pochoval Craddockove šance. Na jeho útok skúsil reagovať López s Kussom a Izagirrem, no dobre si ich postrážili jazdci Ineosu. Po Meintjesovi zaútočil David Gaugu (FDJ) a podarilo sa mu už vyprovokovať Taa Haarta aj Seppa Kussa. Opäť musel reagovať Movistar, ktorý tu bol s trojicou lídrov.
Valverdeho triumf (© BettiniPhoto.net / Movistar Team)
O etapový triumf sa napokon šprintovalo zo skupiny. Šprint otvoril Tao Hart, no výborne na neho zareagoval Alejandro Valverde a v samom závere bol nakoniec najsilnejší. Za Hartom finišovala dvojica Bory Patrick Konrad a Wilco Kelderman, ktorým dojazd výborne sadol.
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
Šiesta etapa sa prešla vo veľmi vysokom tempe. Do úniku sa síce dostala až štrnástka pretekárov, no za nimi sa sformovala dobrá spolupráca medzi tímami s ambíciami a tí nepripustili úspech brejku. V samom závere sa Alejandro Valverde dokonale odvďačil tímovým kolegom za ich sťahovanie úniku a pripísal si na svoje konto už 129. kariérne víťazstvo. V závere ho chcel šikovne prekvapiť Tao Geoghegan Hart, no v porovnaní s Valverdem mu napokon došli sily. Elitnú päťku uzatvorila trojica Konrad, Kelderman a Mas.
Lukas Postlberger si vystúpil ďaleko pred cieľom a z najcennejšieho dresu ho vyzliekol Alexey Lutsenko. Naopak, svoj náskok vo vrchárskej klasifikácii si ôsmimi bodmi vylepšil Matthew Holmes a zelený dres si s prehľadom udržal Sonny Colbrelli. Cez víkend sú na programe atraktívne etapy v horách.
Výsledky etapy
1. VALVERDE Alejandro Movistar Team 03:52:53 60
2. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 00:00 25
3. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:00 10
4. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:00
5. MAS Enric Movistar Team 00:00
6. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:00
7. LUTSENKO Alexey Astana-Premier Tech 00:00
8. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:00
9. HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 00:00
10. KRUIJSWIJK Steven Jumbo-Visma 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LUTSENKO Alexey Astana-Premier Tech 20:52:16 10
2. IZAGIRRE Ion Astana-Premier Tech 00:08
3. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 00:12
4. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 00:13
5. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:13
6. PORTE Richie INEOS Grenadiers 00:15
7. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 00:27
8. HAIG Jack Bahrain Victorious 00:34
9. KRUIJSWIJK Steven Jumbo-Visma 00:39
10. LÓPEZ Miguel Ángel Movistar Team 00:42
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 91
2. ASGREEN Kasper Deceuninck-Quick Step 58
3. ARANBURU Alex Astana-Premier Tech 58
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 51
5. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 37
6. KONRAD Patrick BORA-hansgrohe 36
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. HOLMES Matthew Lotto Soudal 21
2. CRADDOCK Lawson EF Education-NIPPO 13
3. PÖSTLBERGER Lukas BORA-hansgrohe 12
4. VAN MOER Brent Lotto Soudal 10
5. DELAPLACE Anthony Arkéa-Samsic 9
6. BAKELANTS Jan Intermarché-Wanty-Gobert 5
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VAN WILDER Ilan Team DSM 20:52:29
2. PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team 00:37
3. GAUDU David Groupama-FDJ 00:46
4. SKJELMOSE Mattias Trek-Segafredo 01:00
5. GALL Felix Team DSM 01:53
6. CHEVALIER Maxime B&B Hotels p/b KTM 04:59
Kopce na trase etapy:
2 20 48 km - Col de la Placette: dĺžka 5,9 km; sklon 6,4 %
2 20 20 km - Col de Porte: dĺžka 7,4 km; sklon 6,8 %
3 20 5,6 km - Côte de la Frette: dĺžka 3,7 km; sklon 5,4 %
ciel3 20 Cieľ - Montée du Sappey-en-Cartreuse: 3,3 km; 6,2 %
Krátky úvod k etape:
Dve tretiny etapy prebehnú na jednoduchom profile a potom sú vo finále pripravené tri stúpania, ktoré však neobsahujú prudké sklony. Prvá horská prémia ponúkne maximálne prevýšenie sedem percent. Na najdlhšom stúpaní etapy Col de Porte sa objaví pred vrcholom aj kilometrový úsek s priemerom deväť percent. Po prekonaní tohto stúpania nasleduje 10-kilometrový zjazd a finále prebehne na dvoch kratších kopcoch. Na Côte de la Frette sa nachádza 1000-metrová pasáž so sklonom presahujúcim sedem percent. Potom nasleduje 4-kilometrový úsek na falošnej rovine, ktorý zavedie jazdcov na cieľový kopec. Aj stúpanie  Montée du Sappey-en-Chartreuse je krátke, ale úvodných 1500 metrov poskytne vhodný priestor na útok, pretože sa tam objavia gradienty na úrovni osem až desať percent. Záverečných 1500 metrov je jednoduchých a na cieľovú čiaru vedie sklon štyri percentá. Finále etapy je určené pre dynamických vrchárov alebo odolných klasikárov.

Diskusia

stehlo (Neprihlásený užívateľ) - 04.06.2021 16:57:54
Vďaka Valverdemu mám stále nádej, že aj po 40-tke môže človek štartovať vo World Tour pretekoch :-D
Milan (Neprihlásený užívateľ) - 04.06.2021 17:07:37
Ked budes tak dobry ako on tak urcite mozes:)
 
Náš eshop