Na Okolo Álp dojazd v kopci ovládol Miguel López, Bardet znížil stratu na Bilbaa

21.4.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
4. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Niederdorf > Großglockner 142 km López
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
profil etapy, 2400 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
Predposledný deň v Alpách ponúkal konečne aspoň niečo, čo sa podobalo na dojazd na kopec. Etapa bola aj dnes pre toto podujatie typicky krátka, veď merala len 142 kilometrov. Na trase boli dve kategorizované stúpania. Najskôr museli pretekári zdolať Kartitscher Sattel (5,7 %; 8,2 km) a následne Gailberg Sattel (4,3 %; 6,4 km). Finále obstaralo nekategorizované stúpanie Kals am Grossglockner (4,3 %; 12,4 km), ktoré ale bolo veľmi nepravidelné a na niekoľkých miestach ponúkalo sklony vhodné aj na útok favoritov.
profil posledného kopca (© tourofthealps.eu)
V drese lídra do etapy nastúpil Pello Bilbao (Bahrain Victorious), ktorý mal náskok šiestich sekúnd na svojho najväčšieho vyzývateľa Romaina Bardeta (DSM). So stratou šesťnástich sekúnd im následne dýchala na chrbát skupina ostatných favoritov, z ktorej ako najsilnejší sa v posledných dňoch ukazovali Pavel Sivakov (Ineos) či Michael Storer (Groupama - FDJ). Hrozbou pre Bilbaa boli bez pochýb i borci ako Porte (Ineos) alebo Chaves (EF). Naopak, líder pretekov sa mohol spoľahnúť na podporu Mikela Landu či Hermanna Pernsteinera.
Na Okolo Álp má vždy šancu uspieť i únik, veď v tomto ročníku sa už unikajúci jazdci radovali dvakrát z troch etáp. Aj dnes tak malo veľa pretekárov záujem o účasť v brejku. Na začiatku etapy sa podarilo uniknúť veľkej 11-člennej skupine, v ktorej boli i víťaz prvej etapy Geoffrey Bouchard (Ag2r) alebo David de la Cruz (Astana). Bouchard preťal ako prvý vrchol stúpania Kartitscher Sattel, čím sa virtuálne dostal späť na prvé miesto v súťaži o najlepšieho vrchára.
Táto snaha ale napokon zlyhala ešte pred polovicou etapy a únik bol pohltený. 100 kilometrov pred cieľom došlo v pelotóne k veľkému pádu, do ktorého sa zaplietli i prví dvaja muži celkového poradia Bilbao a Bardet. Dokázali sa vrátiť späť, no boli sme zvedaví, ako ich to ovplyvní vo finále. Presne v polovici etapy sa na čele pretekov vytvoril nový veľký únik s až pätnástimi jazdcami. Novú vedúcu skupinu tvorili Henao a Felline (2x Astana), Amador a Swift (2x Ineos), Prodhomme (Ag2r), Fabbro a Palzer (2x Bora), Caicedo a Kudus (2x EF), Pinot (Groupama - FDJ), Goldstein (Israel), González (Movistar), Tesfatsion (Drone), Arrieta (EKP) a Iribar (Euskaltel).
Skupina si rýchlo vytvorila náskok okolo 100 sekúnd. Druhú vrchársku prémiu dňa ukoristil Iribar, no Boucharda na čele horskej súťaže neohrozil. Postupne únik získaval pevnú pôdu pod nohami a pomaly mieril smerom k cieľovému stúpaniu. V pelotóne tempo kontroloval Bahrain Victorious. Najväčšími hrozbami vpredu pre lídra pretekov boli Tesfatsion a Caicedo, ktorí nestrácali ani štyri minúty. Šprintérsku prémiu dnešného dňa vyhral skialpinista z Bory, Anton Palzer
30 kilometrov pred cieľom začal náskok úniku klesať. Bahrain Victorious okrem obrany Bilbaa svojou tvrdou prácou signalizoval i záujem o etapu. Postupne sa k nim pridal aj tím DSM, ale únik vzdoroval a pod finálny kopec prišiel stále so solídnym náskokom. Pri nájazde naň sa však vpredu utrhla štvorica Swift, Caicedo, Goldstein a Iribar. Jonathan Caicedo a Omer Goldstein následne na úvodných prudkých pasážach nechali kolegov za sebou a upaľovali do cieľa. Postupne ich doplnili Pinot, Tesfatsion a Henao.
Thibaut Pinot následne predviedol drvivý útok a osamostatnil sa na čele. V hlavnej skupine robil paseku Ineos. Pinot si na plochých pasážach upevňoval pozíciu na čele, ale štyri kilometre pred cieľom stúpanie Kals am Grossglockner ešte raz pritvrdilo. V hlavnej skupine v tejto pasáži útočil Miguel López (Astana). Za ním sa pokúsil spraviť rozdiel Sivakov, ale stúpanie nebolo dostatočne prudké.
V závere sme videli krásnu naháňačku Pinota s Lópezom. Jazdec Astany to ale zvládol, dobehol i predbehol Pinota a prišiel si po triumf. Pinot bol blízko, ale uspokojiť sa musel s druhým miestom. Súboj o tretie miesto vyhral v šprinte Bardet, čím získal aj štyri bonusové sekundy. Rozdiel medzi ním a Bilbaom sa tak znížil len na dve sekundy, čo sľubuje napínavé finále pretekov v zajtrajšej poslednej etape.
V závere muselo srdce puknúť Thibautovi Pinotovi, ktorý si prežil náročné posledné dva roky a dnes bol blízko triumfu po prvýkrát od jeho pamätného triumfu na Tour de France 2019 na vrchole Col du Tourmalet. Miguel López naopak využil fakt, že už nie je v poradí a favoriti mu v závere nechali priestor. Priniesol tak povzbudenie do tímu Astana, ktorý zažíva možno najhoršiu sezónu v ich histórii. Celkové poradie sa nám viditeľne zdramatizovalo. Ineos nedokázal z dnešného dojazdu napokon vyťažiť nič, ale ich prácu zužitkoval Bardet, ktorý jazdil defenzívne a v závere si prišiel pre bonusové sekundy, ktoré ho výrazne priblížili Bilbaovi. Tretí ostáva Valter (Groupama - FDJ).