Okolo Álp: Po dlhom úniku zvíťazil Pinot, Bardet celkovým víťazom pred Storerom

22.4.2022, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek

5. 22.4. rovinata etapa ciel rovina Lienz > Lienz 114 km Pinot
12345
profil etapy, 2300 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
profil predposledného kopca (© tourofthealps.eu)
profil posledného kopca (© tourofthealps.eu)
Pred poslednou etapou Okolo Álp mal Pello Bilbao (Bahrain - Victorious) dvojsekundový náskok na Romaina Bardeta (DSM). Veľkú stratu nemali ani ďalší členovia Top 10. Desiaty Michael Storer (Groupama - FDJ) strácal na Španiela len dvadsať sekúnd. Vyrovnaný bol aj súboj o najlepšieho mladého jazdca. Thymen Arensman (DSM) vstúpil do záverečnej previerky s bielym dresom, ale Santiago Buitrago (Bahrajn) mal totožný čas.
58 kilometrov pred cieľom jazdili na čele Thibaut Pinot (Groupama) a David De la Cruz (Astana Kazachstan Team). Tridsať sekúnd na vedúcu dvojicu strácali Andrey Amador (Ineos Grenadiers), Lennard Kämna (Bora - hansgrohe), Igor Arrieta (Equipo Kern Pharma) a Torstein Traeen (Uno-X Pro Cycling Team). Posledný menovaný vzal desať bodov na vrchole Bannbergu (5,5 km; 10,2 %) a dostal sa do čela súťaže o najlepšieho vrchára.
Pelotón strácal na vedúcu duo sedem minút a tridsať sekúnd. Medzi skupinou prenasledovateľov a balíkom sa nachádzali ďalšie štyri skupiny. Cyklisti sa dnes museli vyrovnať s daždivým a chladným počasím. Náskok unikajúcich jazdcov naďalej narastal a pretekári, ktorí si dnes naskočili do úniku, tak mohli bojovať aj o etapové víťazstvo. Pinot De la Cruz sa v tomto roku doposiaľ neradovali z triumfu.
Hlavnú skupinu viedli jazdci Bahrajnu, ktorí sa ale nemuseli ponáhľať. Nikto z jazdcov pred balíkom neohrozoval Bilbaa ani Buitraga. Štyridsať kilometrov pred páskou začala vedúca dvojica druhýkrát stúpať na Bannberg. Na vrchole sa tentoraz nenachádzali žiadne body pre záujemcov o modrý dres. Skupina prenasledovateľov strácala päťdesiat sekúnd a jej manko naďalej narastalo.
Z druhej skupiny vypadol Amador, ktorý predvčerom nestačil len na Kämnu. O chvíľu neskôr práve Nemec atakoval a osamostatnil sa. Arrieta Traeen sa ale vrátili späť. Na vrchol Bannbergu prišla dvojica s osemdesiatimi sekundami k dobru na prenasledovateľov. V zjazde si Španiel začal vytvárať náskok na Francúza, ktorému klesanie príliš nechutilo. Po príchode na rovinu sa Pinot vrátil späť.
Dvadsať kilometrov pred páskou malo vedúce duo náskok minúty a piatich sekúnd na trio prenasledovateľov. Ďalšiu minútu strácal AmadorPinotovi pri vyzliekaní sa spadla bunda na zem a preto muselo na chvíľu zastaviť mechanické vozidlo Groupamy. Defekt musel riešiť Bilbao. Líder pretekov sa bez problémov vrátil späť. Vedúce duo začalo stúpať na Stronach (3,2 km; 12,3 %). Pinot musel riešiť mechanické problémy, ale De la Cruz ho počkal.
Španiel na poslednej horskej prémii diktoval tempo, ale Francúz sa zatiaľ držal a napokon sa odhodlal k ataku. De la Cruz ale dokázal odpovedať. 1400 metrov pred vrcholom si štvrtý muž Gira 2017 vytvoril náskok, ale Španiel ostával na dohľad a v závere sa mohol spoliehať na svoje zjazdárske kvality. V balíku začali udávať tempo jazdci Drone Hopper a pridali sa aj jazdci Ineosu či DSM.
Pinot šiel do zjazdu s dvadsaťsekundovým náskokom a pódiové povinnosti čakali na Traeena. Nór mal istý modrý dres pre najlepšieho vrchára. Balík sa poriadne okresal a do problémov sa dostal aj Bilbao. K útoku sa odhodlal Bardet, za ktorým ostávali Storer Arensman. 4300 metrov pred cieľom sa De la Cruz vrátil k Pinotovi. Za skupinou Bardeta jazdil López. Najlepšie trio z balíka začalo klesať s pätnásťsekundovým náskokom na Blibaa.
Cieľ etapy bol v krátkom stúpaní a záverečný šprint otvoril David De la Cruz. Lenže Thibaut Pinot bol rýchlejší a zvíťazil po troch rokoch. Pre svoj tím vybojoval druhé etapové víťazstvo v tejto sezóne. Tretí skončil Lennard Kämna. Za ním prišiel do cieľa Igor Arietta a elitnú päticu uzavrel Torstein TraeenBardetArensman Storer zvyšovali svoj náskok a všetci traja mohli skončiť na pódiu.
Storer Bardet stratili 8:36, Arensman dostal o dve sekundy viac. Druhý menovaný sa stal celkovým víťazom pred jazdcom Groupamy a na pódium sa dostal aj mladý Holanďan. 39 sekúnd dostali Attila Valter (FDJ) a Felix Gall (AG2R Citroën Team), Bilbao stratil o sekundu viac a v GC spadol na štvrtú priečku. Za nimi prišli do cieľa Richie Porte (Ineos) a Miguel López. Top 5 v celkovom poradí uzavrel Valter a pohoršil si aj Gall, ktorý klesol na šieste miesto.
Naopak, o dve priečky sa posunul Porte a ôsmu priečku udržal Buitrago. Vďaka solídnemu výkonu z poslednej etapy sa na deviate miesto prepracoval Hugh Carthy (EF Education-EasyPost) a Top 10 uzavrel Pavel Sivakov (Ineos). Arensman okrem tretieho miesta berie aj biely dres. Jeho oddielový kolega Romain Bardet svojim výkonmi ukázal, že pred prvou Grand Tour sezóny je jeho výkonnosť na požadovanej úrovni a na Gire by mal miešať kartami minimálne v Top 10.
vyjadrenie ikonky ciernaRomain Bardet (celkový víťaz)
"Dnešná etapa bola veľmi ťažká a chladná. Posledná etapa bola najťažšia, takže som naozaj šťastný, že som vyhral tieto preteky. Ukázali sme, že sme silný tím. Mal som po boku Thymena Arensmana a získali sme prvé a tretie miesto v celkovom poradí, čo je skvelé."