MS TTT: Výborný Sunweb získal premiérový svetový titul, na pódiu aj BMC a Sky

17.9.2017, 14:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ms 2017 logo
ne 17.9. rovinata etapa ciel rovina Ravnanger > Bergen 42,5 km Sunweb
 
ttt profil
profil časovky družstiev (© bergen2017.no)
 
 
ttt mapa
mapa časovky družstiev (© bergen2017.no)
 
 
Svetový šampionát odštartovali tímové časovky. Predchádzajúce edície si podelili celky Quick-Step Floors a BMC, ktoré mali najvyššie ambície aj tentoraz, no útok na vedúce priečky signalizovali tímy Sky a Sunweb, ktoré priviedli do dejiska MS to najlepšie, čo mali k dispozícii. Tímová časovka sa uskutočnila bez slovenskej účasti.

Úvodný súťažný deň v Bergene privítal cyklistov vľúdnymi podmienkami, pretekalo sa v jasnom počasí s teplotami v okolí štrnástich stupňov. Trasa bola pomerne rýchla, ale obsahovala aj dve zaujímavé stúpania a Geraint Thomas sa o nej vyjadril, že sa na nej často mení rytmus jazdy.  
 
Na štarte sa objavilo len jedenásť tímov najvyššej kategórie, ktoré vybehli na trať ako posledné. Za čierneho koňa pretekov sme mohli považovať tím Lotto - Jumbo a holandská zostava to potvrdila najrýchlejším časom na prvom medzičase. Lenže ďalšie celky ukázali svoju kvalitu. Najlepšie si tu viedol tím Sky, ktorý si vybudoval náskok cez 10 sekúnd na BMC, Sunweb a Oricu, ale na päty mu šliapal Quick-Step Floors, ktorý zaostával len jednu sekundu. Lotto - Jumbo sa nachádzal až za týmito zostavami.
 
Dobrý tímový výkon predviedol CCC Sprandi, ktorý v cieli zastavil časomieru na hodnote 49:34 a dostal sa do horúceho kresla, ale najlepšie WT celky pôsobili na trati rýchlejšie. Na poľskú zostavu nestačila Astana, ale tím Lotto - Jumbo to už dokázal a na čele priebežného poradia si vybudoval 24-sekundový odstup. Cez časovku prechádzal nenápadne Movistar, ktorý v cieli dokázal poraziť Lotto - Jumbo o tri desatiny sekundy. A to bol výborný výkon španielskej zostavy.   
 
Preteky dostali tie správne grády po vyzývavom stúpaní, kde už predvádzal svoje odhodlanie Sunweb. Nemecké zoskupenie porazilo tím Sky o šesť sekúnd a malo tú výhodu, že stále jazdilo v kompletnom zložení. Sky zostal len v štyroch mužoch a z formácie vypadol aj Thomas. Do súboja o zlatú medailu sa zapojil aj tím BMC, ktorý bol o čosi rýchlejší ako Sunweb, ale Quick-Step začal strácať.
 
Nemecká zostava však vynikajúco zvládla posledné kilometre a v cieli porazila Movistar o 79 sekúnd a suverénne sa dostala na vedúcu priečku. Naopak, tím Sky v závere poľavil a za Sunwebom finišoval s mankom 22 sekúnd. Priebežne mu patrila druhá pozícia, ale ohroziť ho mohol BMC. Americká zostava chcela zaútočiť aj na titul, ale napokon sa musela uspokojiť so stratou osem sekúnd na Sunweb. Ako posledný dorazil do cieľa Quick-Step Floors, no belgický celok skončil mimo pódia. 
 
Tímová časovka vždy ponúkne napínavé predstavenie medzi najsilnejšími zostavami a tentoraz to zvládol najlepšie celok Sunweb, ktorý získal svoju prvú medailu na svetovom šampionáte v tejto disciplíne, a hneď tú najcennejšiu. Nemecká zostava správne načasovala svoje tempo, keď v druhej časti dokázala vystupňovať svoj výkon, a veľkú zásluhu mali na tom kvalitné výkony každého jedného cyklistu, pretože ako jediná prebehla cez rozhodujúci kopec v plnom zložení. A to perfektne využili v záverečnej pasáži.
 
Osobnosti ako Dumoulin, Kelderman a Matthews dostali vedľa seba výborných spolujazdcov, takže po tomto titule môžeme povedať, že tím Sunweb urobil v aktuálnej sezóne obrovský pokrok. Na vedúcej pozícii v TTT tak došlo k výmene stráží, nemecká zostava zastavila doterajšiu suverenitu Quick-Step Floors a BMC.
 
Tím BMC v tomto roku vyhral tri tímové časovky, ale v tej najdôležitejšej sa musel uspokojiť so striebornou pozíciou. Po kľúčovom stúpaní zostali vo formácii piati, ale posledné štyri kilometre odtiahli len štyria jazdci, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. V samotnom závere predviedol obrovskú silu v nohách Rohan Dennis, ktorý sa veľmi snažil, aby americká zostava obhájila titul, ale v tomto pokročilom štádiu už nemal pri sebe rovnocenného kolegu. 
 
Na medailu siahol aj tím Sky, britské zoskupenie nadviazalo na rok 2013, keď rovnako obsadilo tretiu priečku v tejto disciplíne. Vzhľadom na veľmi silnú zostavu mali vysoké ambície, ale v druhej časti im došla para. Najskôr vypadol z rytmu Owain Doull, no veľkým prekvapením boli problémy Gerainta Thomasa, ktorý sa zastavil na najťažšom stúpaní.
 
Prvýkrát v novodobej histórii TTT zostal mimo pódia Quick-Step Floors, na lepšie výkony bola naučená aj Orica - Scott. Svoje si odjazdil Movistar, lepší výkon sa očakával od tímu Lotto - Jumbo, ktorý mal veľkú šancu dosiahnuť parádny výsledok, ale nevyužil to. Tony Martin a Alexander Kristoff sa veľmi neukázali v tejto disciplíne. Martin sa potreboval správne naladiť pred obhajobou prvenstva v ITT a Kristoff chcel nabudiť nórskych priaznivcov pred cestnými pretekmi. Do najlepšej desiatky sa napokon dostal aj Bora - Hansgrohe. Dobrý výkon predviedol CCC Sprandi, ktorý sa objavil v tejto spoločnosti ako jediný zástupca mimo WT celkov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (víťaz)
"Je to šialené a sú to fantastické pocity. Celý čas sme boli homogénni a to rozhodlo. Chceli sme vydržať pokope čo najdlhšie a hlavne sme sa sústredili na najťažší kopec. Prekonali sme ho všetci spoločne, čo bolo veľmi dôležité. Nemali sme potrebné informácie ohľadom časových rozostupov, preto sme išli jednoducho naplno. Keď Sky prekročil cieľovú pásku, porazili sme ich. Potom sme čakali na BMC, bolo to tesné, ale titul je náš a je to veľmi pekné."
         
 
Výsledky:
1. Team Sunweb 47:50
2. BMC Racing Team +00:08
3. Team Sky +0:22
4. Quick-Step Floors +01:35
5. Orica - Scott +0:43
6. Team Movistar +1:19
7. Team LottoNL - Jumbo +1:20
8. CCC Sprandi Polkowice +1:44
9. Kaťuša - Alpecin +1:46
10. Bora - Hansgrohe +1:55
11. Astana Pro Team +2:16
12. Trek - Segafredo +2:50
13. Team Joker Icopal +3:08
14. Sangemini - MG. Kvis +5:02
15. Uno-X Hydrogen Development Team +5:10
16. Team FixIT +5:21
17. Team Sparebankenac +5:30
 
 
 

 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop