3. 25.2. rovinata etapa ciel rovina Qudra Track > Jebel Hafeet 184 km Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 1471 nastúpaných metrov (© theuaetour.com)
 
 
Podľa výškových metrov bola tretia etapa jednoduchšia ako previerka deň pred ňou. Utorok väčšinu času cyklisti strávili na rovine, a to až pokým neprišli na métu desať kilometrov od pásky. Vtedy sa pred nimi zdvihol Jebel Hafeet, kopec, na vrchole ktorého sa opäť malo prezliekať. Už dnešný deň nám mal ukázať, ktorý vrchár prišiel na UAE Tour v najlepšej kondícii. Medzi favoritov patrili Tadej Pogačar, Alexej Lutsenko, Adam Yates, Wilco Kelderman, Alejandro Valverde a ďalšie veľké množstvo kvalitných pretekárov v jazde do kopca. Chris Froome medzi nich nepatril, aspoň podľa včerajška.

O únik dnes nebol veľký záujem, prvé útoky prišli až na 15. kilometri, dovtedy bola v pelotóne pokojná atmosféra. Na vine boli veľké teploty. Vznik celodenného úniku vyprovokoval atak Victora Campenaertsa z NTT Pro Cycling, na ktorého zareagovali Jasper De Buyst z Lotto Soudal, Umberto Marengo z Vini Zabù – KTM a Stijn Steels z Deceuninck - Quick-Step. Štvorica utečencov si vpredu vytvorila až sedemminútový náskok, takže v balíku sa začali slova ujímať tímy, ktoré mali dnes víťazné ambície, a to predovšetkým UAE Team Emirates, Trek – Segafredo a Mitchelton - Scott.
 
Tieto tri celky už začali vedúcu skupinu dobiehať, pelotón zrýchlil. Niektorí cyklisti v ňom napriek zvýšenej aktivite ešte stále blúdili myšlienkami niekde inde, a na ich nepozornosť doplatili aj elitné mená, ktoré dnes v závere mohli bojovať o etapový vavrín. Na zemi skončil aj Buchmann (Bora), ktorý mal krvavé odreniny na rukách a na nohách. Padalo sa aj v okolí Frooma (Ineos), Brit však v karambole neskončil. Jeho kolega Rodríguez (Ineos) áno a dlho ležal na zemi. Medzičasom hlavné pole skresalo svoju stratu na tri minúty, do cieľa chýbalo prejsť 60 kilometrov.
 
Na trase dnešnej previerky boli dve prémie, obe boli situované v záverečnej tretine etapy. Prvýkrát si po body do bodovacej súťaže, ale aj po tri bonusové sekundy prišli cyklisti 35 kilometrov od cieľa, v meste Al Ain. Získal ich Marengo (Vini Zabú), ktorému ich ostatní traja utečenci nechali. Marengo ešte v tomto bode bol virtuálnym lídrom podujatia. Potom už si všetky tímy začali pripravovať nájazd do cieľového stúpania, takže na druhú prémiu prišiel únik už len o pol minúty skôr ako hlavné pole. Tentokrát plný počet sekúnd a bodov získal Campenaerts (NTT). Krátko na to začali cyklisti stúpať.
 
Z cieľového kopca neprešli ani dva kilometre a Marengo (Vini Zabú), Campenaerts (NTT), De Buyst (Lotto) a Steels (Quick-Step) sa zaradili do pelotónu, v ktorom sa taktovky ujímali viaceré tímy. Za balíkom sa začali objavovať šprintéri, Ackermann (Bora), ale už aj Ewan (Lotto), takže bolo jasné, že na vrchole spoznáme nového majiteľa červeného trička. Zaostávať začal aj Froome (Ineos), ktorý na UAE Tour absolvuje svoj návrat do pretekov po osem mesačnej prestávke. Mimo hry bol aj Knox (Quick-Step), čo už bolo prekvapenie. To Jaurégui (Ag2r) skúsil zaútočiť, no úspešný bol iba krátky čas. Dobehli ho jazdci v oranžových dresoch Tímu CCC.
 
Hirt a De la Parte (obaja CCC) poriadne preriedili pelotón, zostalo v ňom do 25 cyklistov. Potom druhý menovaný vyskúšal zaútočiť a vzdialil sa z balíka. Na svoju stranu postupne získaval jednu sekundu za druhou. Dostať sa ku nemu chcel Kudus (Astana), lenže sa mu to nepodarilo. Šesť kilometrov pred vrcholom zaútočil Yates (Mitchelton) a za ním sa udržali iba Lutsenko (Astana) a Gaudu (FDJ). Všetci ostatní favoriti zostali zaskočení, Valverde (Movistar) dokonca začal mať problémy držať krok s prenasledovateľmi. Aktuálny španielsky majster tak prišiel o možnosť vyhrať etapu, ale aj celé preteky. Naopak, Pogačar (UAE) sa snažil vrátiť do hry. Lenže to už Yates ušiel od vyššie spomenutého dua.
 
Na vrchol Jebel Hafeet vyliezol ako prvý Adam Yates, ktorý v posledných kilometroch udržoval svoje tempo a každým metrom zväčšoval svoj náskok. Na cieľovom kopci vyzeral veľmi dobre. Do cieľa nakoniec prišiel o minútu skôr ako jeho najbližší súper. Druhé miesto získal Tadej Pogačar, ktorý spolu s Alexejom Lutsenkom najskôr odpárali Davida Gaudu, Slovinec potom ušiel aj od jazdca Astany. Lutsenka v závere dobehli Rafal Majka a Gaudu, takže Kazach musel o tretie miesto šprintovať. Získal ho, no na víťaza stratil minútu a pol.
 
Už tretia etapa ukázala, ktorý z elitných vrchárov prišiel na podujatie s najlepšími kartami. Adam Yates sa ničoho nebál, aj vo veľkom teple sa rozhodol zaútočiť ďaleko pred cieľom a urobil dobre. Síce všetkých súperov sa zbavil až pri druhom ataku, ale potom do cieľa išiel svojim tempom, ktoré bolo rýchlejšie ako tempo ostatných jazdcov. Yates bol na cieľovom kopci neohrozený, dnes získal veľké kvantum času, ktoré mu stačí už iba brániť. Od zajtra na sebe bude niesť červený dres a je veľmi pravdepodobné, že ak ho na ceste nepostretne športová tragédia, oblečie si ho aj na konci podujatia.
 
Ostatní vrchári vyzerali dnes o dosť slabšie ako víťaz etapy. Jedine Tadej Pogačar ako-tak dokázal odpovedať na výzvu Brita. Lenže Pogačar urobil chybu už pri prvom nástupe Yatesa, potom sa snažil ju napraviť, ale už bol ďaleko za súperom a ku koncu stúpania aj jemu dochádzali sily rýchlejšie ako by si želal. Pogačar sa dnes posunul na druhé miesto, jeho strata je viac ako minútová. To Alexej Lutsenko, Rafal Majka a David Gaudu už stratili celú minútu a pol, ostatní hráči v celkovej klasifikácii stratili už gigantické dve minúty. Boli medzi nimi Diego Ulissi, Patrick Konrad, Gorka Izagirre, Jesús Herrada, Eddie Dunbar a Wilco Kelderman. Všetci si tak skomplikovali cestu za víťazstvom na celom podujatí, po dnešku vedia, že pozajtra budú musieť útočiť už na samom začiatku kopca, aby svoje dnešné manko dohnali.
 
 
Výsledky etapy
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 4:42:33 40
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:03 15
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:30 6
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 01:30  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:30  
6. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:56  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:56  
8. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 01:56  
9. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 01:56  
10. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 01:56  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 12:30:02 6
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:07  
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:35  
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 01:40  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:40  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 02:06  
7. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 02:06  
8. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 02:06  
9. HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 02:06  
10. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 02:06  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
ciel Cieľ - Jebel Hafeet: dĺžka 9,5 km; sklon 7,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Po dvoch dňoch v Dubaji pelotón prejde hranice mesta Abú Zabí. Tretia etapa kopíruje previerku, ktorú už sme sledovali v programe zaniknutého podujatia Abu Dhabí Tour. Cyklisti celý deň budú krútiť pedálmi po rovinatom profile, lenže desať kilometrov pred cieľom sa všetko zmení, a od tohto momentu až do cieľa bude cesta stúpať. Stúpanie Jebel Hafeet už ukáže, ktorý zo zúčastnených adeptov na celkové víťazstvo prišiel na podujatie najlepšie pripravený. Ide totiž o kopec, na ktorom sa rodia neskorší šampióni, teda na Abu Dhabi Tour to tak bývalo. Vždy ten pretekár, ktorý vyliezol na Jebel Hafeet ako prvý, ten daný ročník podujatia ovládol. Takže už tretia etapa nám pravdepodobne určí, kto by sa mohol stať šampiónom tohtoročnej edície UAE Tour. Utorok by mali byť vidieť elitní vrchári, ktorí na tomto ročníku štartujú.