Okolo Slovenska finišuje s prípravami, avizuje sa veľká prezentácia krajiny (+ rozpis vysielania)

13.9.2021, 15:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Sezóna sa už pomaly končí a v polovici septembra tesne pred MS prišiel aj čas pre Okolo Slovenska. Preteky nezlomila pandémia, no po vlaňajšom mierne slabšom ročníku z hľadiska účasti, sa opäť trochu posunie dopredu.
Všetko to začne v stredu 15. septembra v Košiciach, kde budú mať organizátori plné ruky práce, aby nachystali obrovské množstvo techniky a zábran, keďže v utorok deň pred štartom pre návštevu pápeža pracovať nemôžu. Začať budú môcť až v noci. Celkovo je priestranstvo na námestí blízko Katedrály sv. Alžbety stiesnené pre takú veľkú akciu. Košice sú navyše v červenej farbe covid automatu, takže s tým sú spojené rôzne komplikácie, no organizátori už majú skúsenosti s pandémiou spred roka.
Vlani najlepší tím Deceuninck - Quick-Step (© Ján Melicher)
Akreditácia tímov bude až v stredu ráno, tj. definitívnu štartovú listinu spoznáme až v stredu dopoludnia narozdiel od mnohých iných pretekov, ktoré začínajú tak, že sa akredituje deň pred pretekmi a večer sú aj porady. Ráno už len štart etapy. Výhodné je to pre menšie tímy, ktoré chcú pricestovať až v stredu ráno, prípadne doplniť tímové zabezpečenie. Preto netreba haniť organizátorov, že v stredu dopoludnia nebude ešte definitívna štartovka.
Hlavným rozhodcom bude Ír Paul Watson a keďže organizátor musí pozvať ešte jedného rozhodcu s najvyššou licenciou, podarilo sa vedeniu pretekov dohodnúť s legendou medzi rozhodcami Brunom Valčičom, ktorý bol pred pár rokmi hlavným na Tour de France. Spolu so Slovákmi okolo Ondreja Bíroša a Radio Tour Matúša Radosu by to malo byť na veľmi dobrej úrovni.
- reklama -
- reklama -
O trase sa popísalo dosť. Po kratučkom prológu (časovkárske špeciály nebudú dovolené), kde budú rozhodovať absolútne detaily, sa odkrúži prvá etapa západne od Košíc a po na Okolo Slovenska až netypickom cca. hodinovom prenose z Košíc do Spišského podhradia v piatok dopoludnia odštartuje najnáročnejšia etapa cez Vysoké Tatry do Dolného Kubína. Zrejme ale výraznejšie pelotón nenadelí. Bude to na jednotlivých tímoch, či prípadnej smole s nejakým pádom. Potom prídu na rad zvlnené etapy do Považskej Bystrice a napokon Trnavy.
Málokto si uvedomuje, že preteky Okolo Slovenska bývajú jedny z najtesnejších v kalendári UCI. Pred dvoma rokmi rozhodla o víťazovi sekunda, vlani boli dokonca najlepší dvaja Steimle s Denzom v rovnakej sekunde. Môže za to veľmi krátky prológ, ktorý jazdci World Tour, ktorých očakávame v boji o celkový triumf, prakticky nikde nejazdia. Je to skôr špecifikom pretekov nižších kategórií. No tým ako jednoducho je  postavená trať práve prológ a následné bonifikácie rozhodnú. Ak by mal prológ sedem až desať kilometrov ako to býva na Tirrene alebo Švajčiarsku, vznikli by rozdiely, ktoré by oveľa ťažšie prehadzovali pozície tak, ako takýto kratučký len v centre mesta po mačacích hlavách s jednou vracačkou.
video v clanku ikonka ciernaVideoprezentácia trasy pretekov
Vyššie spomínané robí preteky nevyspytateľné a tipovať celkového víťaza je veľmi náročné. Koniec-koncov, Lampaert ani Steimle ako poslední víťazi bežne GC nevyhrávajú. Aj tento rok to môže byť niekto prekvapujúci. No najpravdepodobnejšie je, že to bude šprintér. Pri pohľade na zostavu Deceunincku - Quick-Step ale nie je jasné, kto. Vlani Archbold aj Hodeg pomáhali Steimlemu a príde ešte aj Morkov.
Vyznať sa v tom, na koho z nich pôjdu, keď po prológu budú medzi nimi mimimálne rozdiely, by chcelo vešteckú guľu a možno ani špičkoví športoví riaditelia Tom Steels a Rick Van Slyck to dopredu nevedia. Každopádne pre všetkých štyroch by triumf veľa znamenal, pretože nebojujú často o GC. Šéf tímu Patrick Lefevere by mal tentoraz zavítať do Dolného Kubína.
video v clanku ikonka ciernaVideopozvánka Petra Sagana na preteky
V Bore by zrejme mal byť lídrom na GC a tým aj na etapy Peter Sagan, hoci viacerí pretekári z tohto tímu asi pôjdu prológ veľmi dobre vyrovnane. Peter naposledy bojoval v celkovom poradí na Benelux Tour pred štyrmi rokmi ešte v ére s dvojciferným počtom triumfov za sezónu. Ak by poňal Okolo Slovenska len ako prípravu pred MS a do špurtov sa netlačil, nechcel riskovať, fanúšikov by to určite sklamalo. Vylúčiť sa to nedá. Erik Baška ale na zastúpenie v tejto konkurencii asi nemá formu.
Kvôli problémom s neprajníkom pretekov, ktorý začal v mene športového riaditeľa z falošnej adresy komunikovať s Qhubekou si tento tím už myslel, že preteky nebudú, minimálne na nepríde. No napokon sa zachovali korektne a prídu, no bez Giacoma Nizzola bez väčšej hviezdy. To platí aj pre ďalšieho debutanta u nás BikeExchange. Špurtovať u nich by mal Kaden Groves. Ťažko povedať aj to, kto bude špurtovať za Israel. V Astane by to mal byť zrejme Martinelli a hrýzť určite bude opäť mladá partia DSM, ktorá tak ako Quick-Step pôsobí nevyspytateľným dojmom. Cees Bol má blbú sezónu, chce sa ešte na poslednú chvíľu chytiť. Veľkou otázkou je, ako k pretekom pristúpi dvojica Lucenko - Hindley.
Alexej Lucenko (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Z tímov druhej ligy bude určite veľmi tradične silný Uno-X, kde sa budú cez prológ snažiť vysoko dostať Halvorsen či Hoelgaard, hoci "len" brat toho, ktorý bol úspešný na ME. V špurtoch bude veľkú šancu cítiť aj bývalý profík Estónec Räim, ktorého prichýlili Poliaci z Mazowsze. Zo Slovákov celkom vyhovuje takýto prológ Duklákom, no konkurencia je tu obrovská. No stúpať hore celkovým poradím sa bude dať aj cez rýchlostné prémie, čo môže byť zaujímavé, keďže sa budú určite tlačiť do únikov. Kubiš aj Štoček by mali byť najsilnejšími Slovákmi mimo tých v Bore. Štartovať bude 22 Slovákov (7x repre, 7x Dukla, 3x Bora, 3x CAT a 2x Topforex).
Zaujímavosťou je, že rôzne tímy aj ináč pristupujú k zabezpečeniu svojich pretekárov. Zatiaľ čo Israel príde až s 13-členným podporným tímom, Deceunick s 12-členným, Bora jedenásť, Astana a BikeExchange budú mať po desať ľudí, taká Qhubeka len sedem, DSM avizuje dokonca spolu iba šesť športových riaditeľov, mechanikov, masérov či lekárov.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Na preteky príde napokon 21 tímov, pretože Bingoal sa odhlásil pre koronavírusovú infekciu v tíme. Pre pandémiu to organizátori nepreháňali so sprievodným programom, no i napriek tomu bude bohatý. Vystupovať sa chystá Hudba z Marsu, krasojazdkyne Act4Slovakia či cyklotrialista Ján Kočiš. Pripravené budú tomboly a tiež v každom meste aj miestne folklórne vystúpenia či akcia s historickými bicyklami v Trnave. Rovnako sa bude jazdievať aj Energia na koleách pre verejnosť.
Reklamnej karaváne bude opäť dominovať Cofidis s alegorickým vozom. Rôzne reklamné predmety bude ale rozdávať aj Slovenský zväz cyklistiky, janom, Škoda, Aqua Trade, Reconvel a ďalšie, aj regionálne, značky.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -

Televízne prenosy na Eurosporte a RTVS (identický signál) budú okrem statických kamier v cieli (celý prológ) vyrábať tri motocykle a jedna helikoptéra. Vo výške šiestich kilometrov nad zemou bude lietať lietadlo na prenos signálu. Organizátori pre Eurosport vypracovali aj tzv. commentators book, teda popísali rôzne pamiatky a opísali históriu miest na trati pretekov. Tú si následne televízia preloží do všetkých 21 jazykových mutácií a poskytne svojim komentátorom. Nastavené je to tak, že organizátori naplánovali itinerár tak, že by malo byť vo všetkých prenosoch 40 minút etapy (25 km do cieľa) a následne čas dvadsiatich minút na vyhlasovanie najlepších. Ak pôjdu pretekári dlhšie, vyhlasovanie v televízii nebude. Ak kratšie, bude celé.
Rozpis TV prenosov:
st 15.9., 18:00: prológ live, Eurosport 1 & Dvojka RTVS
st 15.9., 22:30: prológ záznam, Eurosport 2
št 16.9., 07:30: prológ záznam, Eurosport 2
št 16.9., 09:30: prológ záznam, Eurosport 1
št 16.9., 12:30: prológ záznam, Eurosport 1
št 16.9., 16:30: 1. etapa live, Eurosport 1 & Dvojka RTVS
št 16.9., 22:30: 1. etapa záznam, Eurosport 2
pi 17.9., 07:00: 1. etapa záznam, Eurosport 2
pi 17.9., 10:00: 1. etapa záznam, Eurosport 1
pi 17.9., 12:30: 1. etapa záznam, Eurosport 1
pi 17.9., 16:30: 2. etapa live, Eurosport 1 & Dvojka RTVS
pi 17.9., 21:30: 2. etapa záznam, Eurosport 1
pi 17.9., 22:30: 2. etapa záznam, Eurosport 2
so 18.9., 07:00: 2. etapa záznam, Eurosport 2
so 18.9., 10:00: 2. etapa záznam, Eurosport 1
so 18.9., 15:00: 3. etapa live, Eurosport 2 & Dvojka RTVS
so 18.9., 23:00: 3. etapa záznam, Eurosport 2
ne 19.9., 07:00: 3. etapa záznam, Eurosport 2
ne 19.9., 10:00: 3. etapa záznam, Eurosport 2
ne 19.9., 14:00: 4. etapa live, Eurosport 2 & Dvojka RTVS
ne 19.9., 17:15: 4. etapa záznam, Eurosport 1
po 20.9., 00:30: 4. etapa záznam, Eurosport 1
po 20.9., 08:30: 4. etapa záznam, Eurosport 1
po 20.9., 23:00: sumár pretekov, Eurosport 2
ut 21.9., 19:00: sumár pretekov, Eurosport 2

P 15.9. rovinata etapa ciel rovina Košice > Košice 1,6 km cieľ: 18:47  
1. 16.9. zvlnena etapa ciel rovina Košice > Košice 158 km cieľ: 17:10  
2. 17.9. rovinata etapa ciel rovina Sp. Podhradie > Dolný Kubín 180 km cieľ: 17:10  
3. 18.9. zvlnena etapa ciel rovina D. Kubín > Považská Bystrica 193 km cieľ: 15:40  
4. 19.9. rovinata etapa ciel rovina Trenčianske Teplice > Trnava 159 km cieľ: 14:40  
Etapy tohto ročníka pretekov:
P1234
fotogaleria ikonkaCelková trasa pretekov (© okoloslovenska.com)
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2021
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© beneluxtour.eu)
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
 
Náš eshop