Okolo Slovenska: Šprint v Košiciach vyhral Hodeg a je novým lídrom, Peter Sagan bol druhý, Haring strávil deň v úniku

1. 16.9. zvlnena etapa ciel rovina Košice > Košice 158 km Hodeg
Etapy tohto ročníka pretekov:
P1234
profil etapy (© okoloslovenska.com)
Po stredajšom prológu čakala vo štvrtok účastníkov 65. ročníka podujatia Okolo Slovenska prvá etapa. Jej dejiskom boli Košice a okolie východnej metropoly Slovenska. Prvá etapa merala 158 kilometrov, na jej začiatku cyklisti absolvovali dvakrát menší okruh, jeho dominantou bolo stúpanie Bukovec (3,5 km – 4,6 %), po ňom sa vydali na Medzev, Gelnicu a Margecany a naspäť do Košíc. Po tejto trase zdolali ďalšie dva kopce, a to Štós (7,6 km - 4,7 %) a Klenov (5 km - 5,8 %). Celkovo pretekári museli prekonať dvetisíc výškových metrov. 
 Zostava Bora - hansgrohe pred začiatkom etapy (© Ján Melicher)

Posledný vrchol kopca sa nachádzal ešte veľmi ďaleko od cieľovej pásky, očakávaný scenár predpokladal hromadný dojazd v Košiciach. Hlavným favoritom na zisk etapového víťazstva bol Peter Sagan, ktorý tak mohol získať prvé víťazstvo na domácich cestách. Jeho najväčším vyzývateľom v koncovke mal byť Álvaro Hodeg, kolumbijský pretekár sa v krátkom prológu prezentoval dobrou formou. Zoznam favoritov obsahoval ešte meno Cees Bol, aj on patrí medzi špičku v šprinte, o čom svedčia dva šieste miesta z tohtoročnej Tour de France. Práve títo traja muži mali byť vidieť vo finále.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Slávnostný štart prvej etapy prebehol na Rooseveltovej ulici v Košiciach presne o pol druhej hodine poobede. Ešte pred ostrým štartom, ktorý mal prebehnúť na Moldavskej ulici, mal technické problémy Mörköv (Quick-Step). Nebolo to nič vážne a dánsky cyklista mohol pokračovať v pretekoch. Balík sa zatiaľ pomalým tempom posúval za autom riaditeľa pretekov práve na Moldavskú ulicu, kde sa mal odmávať ostrý štart prvej etapy.
 Chris Froome podpisuje štartovku pred prvou etapou (© Igor Stančík) 
Krátko po štarte etapy sa vpredu ocitla štvotica cyklistov, ktorí sa snažili vytvoriť celodenný únik. Boli v nej Petr Klabouch z tímu Topforex ATT Investments, Mirco Maestri z Bardiani CSF Faizane. Lenže kvarteto utečencov aj s vyššie uvedenými menami si nevytvorili dostatočný náskok a ešte pred vrcholom stúpania Bukovec (3,5 km - 4,6 %) ich hlavné pole dobehlo. Prvú horskú prémiu vyhral Gabriele Petrelli z Cycling Team Friuli ASD.  
 Pohľad na jazdcov v pelotóne (© Ján Melicher)
Celodenný únik sa sformoval tesne pred vrcholom úvodnej prémie. Dostali sa do neho Martin Haring z celku Dukla Banská Bystrica, Andrea Garosio z Bardiani CSF Faizane, Roger Adria Oliveras a Jaime Castrillo Zapater obaja z Equipo Kern Pharma, Eirik Lunder z Gazprom-Rusvelo, Tomasz Budzinski z HRE Mazowsze Serce Polski, Dylan Sunderland z Team Qhubeka NextHash a Gabriele Petrelli z Cycling Team Friuli ASD. Išlo o osem pretekárov, ktorí postupne získavali čoraz väčší náskok pred balíkom. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Osmička utečencov viedla o dve a pol minúty pred druhým výjazdom na kopec Bukovec. V ňom cyklistov prišiel pozdraviť fanúšik prezlečený za pápeža. Jeho pozdravy si príliš nevychutnával Wilsly (Astana), pretože musel riešiť problémy so svojim bicyklom, dostal defekt. Z tábora ďalšieho tímu z najvyššej ligy prišla informácia o prvom odstúpenom pretekárovi. Bol ním Hindley (DSM). 
 Čelo pelotónu na začiatku prvej etapy (© Ján Melicher)
Vedúca skupina sa udržala pokope aj pri druhom výstupe na Bukovec. Ako prvý cez hranicu prémie prešiel Budzinski (Mazowsze), získal tak tri body. Na treťom mieste prišiel Petrelli (Friuli), získal jeden bod a bol priebežným lídrom vo vrchárskej súťaži. Len tesne ušli body Haringovi (Dukla), ktorému sa na prémii ušla štvrtá priečka. Strata pelotónu na únik bola na vrchole druhej horskej prémie už skoro trojminútová. 
Cyklista Gazprom-Rusvelo stúpa na Bukovec (© Igor Stančík) 
Potom sa slova ujali predovšetkým cyklisti z tímu Bora - hansgrohe, ktorí sa poskladali do čela balíka a začali režírovať priebeh etapy. Peter Sagan (Bora) zatiaľ prechádzal etapou bez väčších problémov. Vpredu boli vidieť aj dresy tímu Team BikeExchange, jazdci z tohto zoskupenia bránili žltý dres, ktorý si včera vybojoval Kaden Groves. Situácia na ceste sa tak začínala upokojovať už pred prvou šprintérskou etapou, ktorú organizátori umiestnili do mesta Medzev. 
 Priebeh etapy kontrolujú hlavne jazdci Bora - hansgrohe (© Igor Stančík) 
Na šprintérskej prémii sa nebojovalo iba o body do bodovacej súťaže, ale rozdávali sa tam aj bonifikačné sekundy. Haring (Dukla), Garosio (Bardiani), Oliveras a Castrillo Zapater (obaja Equipo), Lunder (Gazprom), Budzinski (Mazowsze), Sunderland (Qhubeka) a Petrelli (Friuli) prišli na prémiu spoločne a viacerí z nich mali záujem pripísať si čiastkový úspech v podobe víťazstva na prémii. Najrýchlejšie nohy v šprinte mal Oliveras. Tretie miesto obsadil Haring, ktorý získal tri body a jednu bonifikačnú sekundu. 
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Členovia celodenného úniku sa postupne posúvali k najnáročnejšej previerke prvej etapy, pod kopec Štós (7,6 km - 4,7 %). Na jeho vrchol osem utečencov vrátane Haringa (Dukla) začali stúpať o celé tri minúty skôr ako Groves (BikeExchange) a všetci borci v balíku. Peter Sagan (Bora) zatiaľ nehlásil žiadne problémy, on a jeho partia prechádzali etapou ako nôž maslom. Bez problémový priebeh etapy mali za sebou aj Hodeg (Quick-Step) a Bol (DSM).
 Celodenný únik tvorilo osem jazdcov (© Igor Stančík) 
Haring (Dukla), Garosio (Bardiani), Oliveras a Castrillo Zapater (obaja Equipo), Lunder (Gazprom), Budzinski (Mazowsze), Sunderland (Qhubeka) a Petrelli (Friuli) stále zostávali pokope aj v najdlhšom stúpaní v itinerári prvej etapy a spoločnými silami sa snažili zväčšiť medzeru medzi nimi a pelotónom. Hlavné pole zopár sekúnd stratilo na jazdcov vpredu, presnejšie sedemnásť sekúnd. 
 Jazdci Bora - hansgrohe celý deň nezchádzali z čela balíka (© Igor Stančík) 
Tesne pred vrcholom sa predná skupina rozpadla. Haring (Dukla) sa ocitol za vedúcou trojicou a nakoniec prešiel cez prémiu na štvrtom mieste. Obohatil svoje konto v horskej súťaži o jeden bod. Šešt bodov získal Garosio (Bardiani), a dostal sa na priebežné prvé miesto v súboji o kráľa hôr. Potom sa skupinky pospájali, vpredu tak bolo zas osem jazdcov. Pre balík nezostali v hre žiadne body, dôležité pre jazdcov v hlavnom poli bolo, že sa za únikom pohybovali stále o tri minúty neskôr.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Na dlhší čas nebola pre cyklistov pripravená žiadna ďalšia súťaž o body, od kopca Štós po rýchlostnú prémiu v Gelnici ich delilo presne 32 kilometrov. Išlo o hluchšie obdobie na ceste, počas ktorého sa nič zásadné nezmenilo. Pretekári v čele túto "prestávku" využili na to, aby si doplnili potrebné zásoby. Osmička vpredu viedla stále o celé tri minúty pred pelotónom. Do cieľa bolo treba prejsť ešte cez 80 kilometrov. 
 Slovenskú cyklistiku v úniku reprezentoval Martin Haring (© Ján Melicher)
Prvú etapu v okolí Košíc si nenechali ujsť tisícky divákov stojacich pri ceste, ale aj viacerí prominentní hostia. Na Petra Sagana (Bora), Chrisa Frooma (ISN) alebo Álvara Hodega (Quick-Step) sa vo štvrtok prišiel pozrieť aj prezident Slovenskej republiky z rokov 1999 až 2004. Rudolf Schuster bol síce oblečený v modrom, ale dnes určite fandil najlepšiemu slovenskému cyklistovi v histórii.  
Rudolf Schuster prišiel podporiť cyklistov na Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
Medzičasom sa vedúca skupina priblížila k druhej rýchlostnej prémii. Tá bola situovaná v Gelnici. Ešte pred ňou museli Haring (Dukla), Garosio (Bardiani), Oliveras a Castrillo Zapater (obaja Equipo), Lunder (Gazprom), Budzinski (Mazowsze), Sunderland (Qhubeka) a Petrelli (Friuli) prejsť cez viaceré obce. V Prakovciach, na méte 62 kilometrov od cieľa, im rozhodcovia namerali náskok dve minúty a desať sekúnd. To bolo jasné znamenie, že jazdci Bora - hansgrohe v pelotóne pritvrdili. 
- reklama -
- reklama -
V Gelnici sa opäť rozdávali aj bonifikačné sekundy, nielen body do bodovacej súťaže. Najrýchlejší spomedzi osmičky v úniku bol tentokrát Lunder (Gazprom), ktorý tak mal na konte už päť bonifikačných sekúnd. Rovnaký bonus na prémiach zatiaľ pozbieral aj Adria Oliveras (Equipo), ktorý finišoval na druhom mieste. Tretí bol Budzinski (Mazowsze). Aj na druhej rýchlostnej prémii bolo vidieť jediného slovenského zástupcu v úniku. Haring (Dukla) získal bod. 
 Martin Haring pracuje v čele úniku (© Igor Stančík) 
Za krátko sa osemčlenný únik objavil v Margecanoch, kde sa bojovalo o ďalšie body do bodovacej súťaže. Znovu bol najrýchlejší Lunder (Gazprom), ktorý tak dokopy ulovil až osem bonifikačných sekúnd a stal sa priebežným lídrom podujatia, pretože po prológu strácal na lídra šesť sekúnd. Lunder bol zároveň aj najvyššie postaveným cyklistom v dnešnom celodennom úniku. Poctivým v zbere bonifikačných sekúnd bol aj Adria Oliveras (Equipo), tentokrát získal jednu za tretie miesto. 
Účastník celodenného úniku (© Ján Melicher)
Cyklisti tak museli zdolať už iba jednu prekážku na ceste do cieľa prvej etapy v Košiciach. Bolo ním stúpanie Klenov (5 km - 5,8 %). Práve v ňom sa začala vedúca skupina selektovať. Najviac energie si pošetril Castrillo Zapater (Equipo), ktorého v priebehu etapy nebolo príliš vidieť. Práve on vyšiel na posledný kopec ako prvý o tridsať sekúnd pred najbližšími prenasledovateľmi. Za ním bola šesťčlenná skupina, boli v nej Garosio (Bardiani) aj Budzinski (Mazowsze). Potom už bol pelotón. 
 Jannik Steimle v zelenom drese (© Igor Stančík) 
Po poslednej horskej prémie sa do čela balíka posadil už aj jeden člen zoskupenia Deceuninck Quick - Step, ktorý prišiel pomôcť jazdcom z Bora - hansgrohe a Team BikeExchange. Hlavné pole sa veľmi rýchlo približovalo k utečencom. Na méte 26 kilometrov od cieľa strácali na osamoteného cyklistu v úplnom čele, bol ním Castrillo Zapater (Equipo), už iba 50 sekúnd. Skupina zvyšných členov z celodenného úniku boli pred balíkom o desať sekúnd. 
Jaime Castrillo Zapater bol jedným z hrdinov prvej etapy (© Ján Melicher)
V momente, keď pelotón dobehol skupinu odpadlíkov z celodenného úniku si z neho nastúpil Hagen (ISN), jeho zadného kolesa sa ešte udržal Sunderland (Qhubeka), ktorý ešte našiel silu. Obaja sa dotiahli k osamotenému jazdcovi vpredu. Lenže ich náskok bol minimálny, ani nie dvadsať sekúnd. Šprintérske tímy boli v závere pozorné a nechceli pripustiť žiadnu drámu. Všetko sa chystalo pre Petra Sagana (Bora), Hodega (Quick-Step) a Bola (DSM). 
 Občerstvovanie je dôležitá súčasť pretekov (© Ján Melicher)
Šprintérske tímy išli rýchle tempo a za balíkom sa začalo objavovať veľké množstvo pretekárov. Na méte dvanásť kilometrov od cieľa zo slovenských cyklistov boli v pelotóne Peter Sagan (Bora), Matúš Štoček (Topforex), Lukáš Kubiš, Tobias Vančo a Marek Čanecký (všetci traja Dukla Banská Bystrica). Všetci ostatní zástupcovia domácej cyklistiky už boli za pelotónom. Z hlavných ašpirantov na etapové víťazstvo sa v balíku nachádzali všetci pretekári.   
Peter Sagan na ceste do cieľa (© Igor Stančík) 
Hagen (ISN), Sunderland (Qhubeka) a Castrillo Zapater (Equipo) spoločne vzdorovali sile pelotónu, ale bola veľmi ťažká úloha. Poriadne oklieštený pelotón ich nakoniec dobehol, a to na méte päť kilometrov od cieľovej pásky. V tej dobe už mali šprintérske vláčiky poskladané niektoré, výborne boli zoradení borci z Team DSM alebo z českého Elkov - Kasper. Jazdci Bora - hansgrohe a Deceuninck Quick - Step sa stále ešte hľadali.  
 Ešte jeden pohľad na osamoteného jazdca vpredu (© Ján Melicher)
Posledné kilometre neboli technicky náročné, organizátori pripravili finále na širokej ceste. Všetky tímy mali dostatok priestoru. Do hromadného dojazdu priviedli pelotón kolegovia Álvara Hodega, ktorí prišli do čela v správny čas. Kolumbijský cyklista sa ako prvý zdvihol zo sedla dvesto mestrov pred páskou. Peter Sagan bol na ňom nalepený, ale už sa pred súpera nedostal. Obsadil druhé miesto. Tretí finišoval Reinardt Janse Van Rensburg.
 Álvaro Hodeg vyhral prvú etapu Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
Očakávané veľké finále nakoniec vyhral šprintér tímu Deceuninck Quick - Step. Álvaro Hodeg mal v úplnom finále najlepšiu tímovú podporu a dokázal ju zužitkovať. Samotný šprintér sa zo sedla zdvihol pomerne neskoro a nedal tak súperom šancu na to, aby ho predbehli. Hodeg si tak prišiel nielen po etapové víťazstvo, ale tiež po bonifikačné sekundy, ktoré mu stačili k tomu, aby sa stal novým priebežným lídrom. Zajtra ho bude zdobiť žltý dres. 
 Álvaro Hodeg v žltom drese (© Ján Melicher)
Vo finále bolo vidieť aj Petra Sagana, ktorý nebol ďaleko od toho, aby získal etapové víťazstvo. Kebyže je trať dlhšia ešte o pár metrov, pravdepodobne by Hodega porazil. Peter skončil na druhom mieste a rovnaká priečka mu patrí aj v priebežnej klasifikácii. Na dnešného víťaza stráca šesť sekúnd. Trojnásobný majster sveta je lídrom v súťaži o najlepšieho domáceho jazdca. Na druhom mieste v tejto súťaži sa nachádza Lukáš Kubiš, ktorý dnes finišoval v pelotóne, tretí je Matúš Štoček.   
Peter Sagan si prevzal dres pre najlepšieho Slováka (© Ján Melicher)
Prvá etapa upravila aj pozície v priebežnej klasifikácii. Na tretie miesto sa dostal jazdec z úniku, ktorý sa naň dostal vďaka poctivému zbieraniu bonifikačných sekúnd na šprintérskych prémiách. Eirik Lunder po druhom dni stráca na lídra z Kolumbie osem sekúnd. Majiteľ žltého dresu v dnešnom dni, Kaden Groves, sa prepadol na priebežné štvrté miesto, stráca deväť sekúnd. Rovnakú stratu má aj obhajca vlaňajšieho prvenstva Jannik Steimle. V Top 10 sa nachádza ešte Reinardt Janse Van Rensburg, Casper Pedersen, Maciej Bodnar a Jason Osborne.
Novým lídrom bodovacej súťaže je Eirik Lunder (© Ján Melicher)
Zmenili sa aj majitelia ostatných cenných dresov. Najlepším vrchárom sa stal Andrea Garosio, ktorý síce vyhral iba jednu horskú prémiu, ale bola to dvojka. Bodovať sa mu podarilo ešte na dvoch horských prémiách. Do vedenia bodovacej súťaže sa dostal Eirik Lunder, rovnaký jazdec si na pódiu prevzal aj dres pre najlepšieho pretekára do 23 rokov. Dnes bude zaspávať spokojne.  
Výsledky etapy
1. HODEG Alvaro Deceuninck - Quick-Step 03:34:38 14
2. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 00:00 5
3. VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka NextHash 00:00 3
4. BOL Cees Team DSM 00:00
5. MÖRKÖV Michael Deceuninck - Quick-Step 00:00
6. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:00
7. COATI Luca Team Qhubeka NextHash 00:00
8. NEUMAN Dominik Elkov - Kasper 00:00
9. VAHTRA Norman Israel Start-Up Nation 00:00
10. GALVÁN Francisco Kern Pharma 00:00
12. ŠTOČEK Matúš Topforex - ATT Investments 00:00
18. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:00
50. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:00
65. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:00
86. SAGAN Juraj BORA-hansgrohe 04:50
90. LAJCHA Juraj Slovensko 04:50
92. LOHINSKÝ Filip Slovensko 04:50
97. KAŠKO Dávid Slovensko 04:50
98. OROS Samuel Cycling Academy Trenčín 04:50
100. KAŠKO Dávid BORA-hansgrohe 04:50
106. KARAS Juraj Slovensko 08:20
109. NÔTA Štefan Slovensko 08:20
110. VANČO Tobias Dukla Banská Bystrica 08:20
113. CHREN Martin Dukla Banská Bystrica 08:20
115. NAGY Simon Cycling Academy Trenčín 08:20
117. BÉREŠ Stanislav Slovensko 08:20
123. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 08:20
135. FOLTÁN Adam Dukla Banská Bystrica 11:22
137. GAVENDA Martin Slovensko 13:18
141. FROLEK Ladislav Cycling Academy Trenčín 13:18
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HODEG Alvaro Deceuninck - Quick-Step 03:36:19
2. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 00:06
3. LUNDER Eirik Gazprom-RusVelo 00:08
4. GROVES Kaden Team BikeExchange 00:09
5. ADRIÁ Roger Kern Pharma 00:09
6. STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick-Step 00:09
7. VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka NextHash 00:10
8. BOL Cees Team DSM 00:10
9. PEDERSEN Casper Team DSM 00:10
10. BODNAR Maciej BORA-hansgrohe 00:11
21. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:14
29. ŠTOČEK Matúš Topforex - ATT Investments 00:15
56. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:19
80. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:24
84. KAŠKO Dávid BORA-hansgrohe 05:03
90. SAGAN Juraj BORA-hansgrohe 05:07
94. OROS Samuel Cycling Academy Trenčín 05:08
97. LOHINSKÝ Filip Slovensko 05:10
100. KAŠKO Dávid Slovensko 05:11
102. LAJCHA Juraj Slovensko 05:12
114. BÉREŠ Stanislav Slovensko 08:37
116. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 08:38
118. CHREN Martin Dukla Banská Bystrica 08:39
121. VANČO Tobias Dukla Banská Bystrica 08:40
122. KARAS Juraj Slovensko 08:40
123. NÔTA Štefan Slovensko 08:40
126. NAGY Simon Cycling Academy Trenčín 08:42
135. FOLTÁN Adam Dukla Banská Bystrica 11:38
141. FROLEK Ladislav Cycling Academy Trenčín 13:43
142. GAVENDA Martin Slovensko 13:45
Zobraziť kompletné poradie
Všetky prémie na trase etapy:
 151,2 km - Bukovec: dĺžka 3,5 km; sklon 4,6 % (3-2-1)
 132,1 km - Bukovec: dĺžka 3,5 km; sklon 4,6 % (3-2-1)
 102,8 km - MEDZEV (6-4-2-1)
 87,1 km - Štós: dĺžka 7,6 km; sklon 4,7 % (6-4-2-1)
 55,4 km - GELNICA (6-4-2-1)
 47 km - MARGECANY (6-4-2-1)
 41,6 km - Klenov: dĺžka 5,0; sklon 5,8 % (3-2-1)
 Cieľ - KOŠICE (15-12-10-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky opis trasy etapy:
Metropola východu bude aj dejiskom prvej 158,4 km dlhej etapy. Štart i cieľ bude mať miesto na Rooseveltovej ulici, pred hotelom Double Tree by Hilton. Počas prvej etapy sa pretekári popasujú so štyrmi vrchárskymi prémiami (2x Bukovec, Štós, Klenov) a troma rýchlostnými (Medzev, Gelnica, Margecany). Mal by to byť klasický deň pre šprintérov.
mapa etapy (© okoloslovenska.com)
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2021
 
Náš eshop