Švajčiarsko dnes s tradičnou Saganovkou: Klasikársky dojazd pre Coquarda, De Lie prehral kvôli vyzutému pedálu

10.6.2024, 00:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
2. 10.6. zvlnena etapa ciel rovina Vaduz > Regensdorf 177 km Coquard
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 2410 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Organizátori na Okolo Švajčiarska sa tento rok rozhodli byť skrátka ľahostajní k šprintérom a neprichystať jedinú rovinatú etapu. Význam účasti Marka Cavendisha (Astana), Jordiho Meeusa (Bora) či Arnauda Démara (Arkéa) na týchto pretekoch bol tak záhadou. Práve dnešná skúška bola najľahšou na podujatí, hoci obsahovala 2400 nastúpaných výškových metrov a iba desať kilometrov pred páskou číhal Regensberg (2,9 km; 6,3 %), takže hromadný špurt celého pelotónu nebol veľmi pravdepodobný.
Mal to byť skôr dojazd približne 70-člennej skupiny a ak by sa žiadnemu z klasikárov typu Jana Christena, Marca Hirschiho (2x UAE) či Alberta Bettiola (EF) nepodarilo odpútať na Regensbergu, v šprinte okresanej skupiny mali byť favoritimi najmä Michael Matthews (Jayco), Arnaud De LieMaxim Van Gils (2x Lotto) či Axel Laurance (Alpecin). Išlo presne o typ etapy, ktorý obľuboval Peter Sagan a na týchto pretekoch ich vyhral počas kariéry množstvo.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Od úvodných kilometrov kontrolovali situáciu najmä Alpecin s Jaycom a príležitostne im pomohli aj Ineos pre Haytera a Pidcocka či Soudal so žltým Lampaertom.Dopredu sa dostali Gerben Kuypers (Intermarché), Antoine Debons (Corratec), Luka Jenni a Félix Stehli (2x Švajčiarsko). Brejk dostal k dispozícii solídny, takmer 6-minútový náskok, no počas celej etapy bol pekne pod kontrolou a v jej druhej polovici začal kontinuálne klesať.
Akcia sa rozbehla na menšom kopčeku 24 kilometrov pred páskou ktorý bol ohodnotený Tissot prémiou. V balíku sa tu zvýšilo tempo a okrem toho, že náskok úniku klesol na minútku, vzadu začali zaostávať aj šprintéri na čele s Cavendishom. Pod finálny kopec si kavrteto vpredu prekvapivo udržalo minútku náskoku napriek veľkej pozičnej bitke za nimi. Zdalo sa, že si na záver etapy ešte niečo nechali.
Luka Jenni zacítil príležitosť, kolegom z brejku nastúpil a upaľoval sám smer cieľ. V pelotóne rozbehli ostré tempo Ineos s EF, no hlavné pole úplne zdecimoval až Alepcin. Jenni bol pohltený ešte pred vrcholom asi 40-člennou skupinou, z ktorej sa potom na rovine odpútal Alberto Bettiol.
Taliana ale kilometer pred páskou stiahol tím Lotto a špurtovalo sa. Líder belgického tímu a najväčší favorit dojazdu Arnaud De Lie však odopol pedál akurát keď vyrážal pre víťazstvo a toto zaváhanie perfektne využil starý lišiak Bryan Coquard z Cofidisu. Druhý napokon skončil Matthews a De Lie sa dokázal počas šprintu ešte naspäť obuť a finišovať tretí.
V celkovom poradí stratili čas iba niektorí potenciálni GC jazdci ako Caruso či Quintana, najväčší favoriti prišlo do cieľa bez problémov. V žltom ostal Lampaert, v bielom Fisher-Black. Bodovačku vedie taktiež priebežný líder pretekov, horské poradie má po dnešku pod palcom Kuypers. Najlepším tímom je UAE Emirates.
Výsledky etapy
1. COQUARD Bryan Cofidis 04:06:39
2. MATTHEWS Michael Team Jayco - AlUla 00:00
3. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
4. RIVERA Brandon INEOS Grenadiers 00:00
5. COSTA Rui EF Education - EasyPost 00:00
6. LAURANCE Axel Alpecin - Deceuninck 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LAMPAERT Yves Soudal Quick-Step 04:11:44
2. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:04
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:07
4. FISHER-BLACK Finn UAE Team Emirates 00:07
5. MATTHEWS Michael Team Jayco - AlUla 00:07
6. WATSON Sam Groupama - FDJ 00:09
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop