Aby sa o včerajšom prvom horskom dojazde mohlo ešte veľa hovoriť prichystali organizátori na stredu jednu z tých najjednoduchších etáp tohto ročníka. 177 kilometrov do Sevilly nemalo žiadnu vrchársku prémiu, takže z dresu lídra vrchárskej súťaže sa bez tlaku tešil Sylvain Moniquet z Lotta.
Po vrchárskej bitke to vyzeralo na ďalšiu medzi Kadenom Grovesom z Alpecinu a Woutom Van Aertom z Vismy. Význam elitného belgického klasikára sa ešte umocnil po tom, ako boli včera dresy Vismy málo viditeľné. Sepp Kuss sa v priebežnom poradí nedostal do Top 10 a akýsi neprítomný vyzeral byť aj Cian Uijtdebroeks. Vyzeralo to tak, že úspech holandského celku na pretekoch bude symbolizovať Van Aert.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Napriek ďalšej veľkej horúčave nad 36 stupňov bol záujem o únik z domácich tímov - postarali sa o neho Španieli Ibon Ruiz (Kern Pharma) a Txomin Juaristi (Euskaltel). Najprv dostali šesť minút výhody, ale Alpecin potom začal pracovať a znížil to rýchlo na 4:30, aby to bolo neskôr ľahšie kontrolovateľné. V polovici etapy to boli tri minúty. Hoci sa malo finišovať o 17:30, opäť sa zdalo, že to pred 18:00 nebude. Na niektorých úsekoch cesty hasičské autá ovlažovali pelotón.
Výrazné zvýšenie tempa prišlo až 50 km pred cieľom a už o 20 minút na to bolo po dvojičke z úniku. Šprintérska prémia bola až 25 km pred páskou, takže to bola ideálna možnosť na porovnanie sa Kadena Grovesa s Woutom Van Aertom. Opäť to bol tesný súboj, no vyhral ho Groves a do záverečného špurtu šli s tým, že kto bude v cieli lepší, ten bude v zelenom drese.
Sevilla je veľké mesto, a tak museli pretekári prejsť veľa ulíc a tým aj zákrut. Jedna sa stala osudná pre legendárneho Ruia Costu, ktorý mal smolu na to, že jeho kolega z EF Education Owain Doull narazil na výmoľ na ceste a portugalský šampión preletel cez neho. Po dlhom uvažovaní sa v tíme rozhodli, že nemôže pokračovať, hoci to na prvý pohľad nevyzeralo až tak dramaticky ako Doullovo zranenie, hoci ten pokračoval. Asi to bola kľúčna kosť.
V závere tam boli veľké zmätky, motali sa tam klasicky aj vrchári s Rogličom, ktorý už tých pádov prežil... Na širokej ceste 1500 metrov pred páskou sa balík pregrupoval a dopredu sa dostal Alpecin. Wout Van Aert bol nalepený na Grovesovo zadné koleso. Alpecin však spravil chybu, keď posledný rozbiehač odstupoval v čase, keď sa Grovesovi zdalo, že je ešte priskoro špurtovať a navyše práve do pravej strany, kde svojho kolegu zablokoval. Za to otvoril cestu Woutovi Van Aertovi, za ktorým sa vytiahol ešte aj Pavel Bittner a napokon fotofiniš medzi nimi dvoma prisúdil triumf českému pretekárovi.
Video dojazdu etapy
21-ročný český šprintérsky talent prežíva úžasný rok, keď po viacerých druhých miestach už dokázal v Burgose vyhrať dve etapy, a to mu dodalo sebavedomia, aby to skúsil aj na prvej Grand Tour svojho života. Využil iste aj to, že tu nie je veľká šprintérska konkurencia, ale Van Aert a Groves patria medzi úplnú špičku. Dnes ich zdolal práve on a právom sa tak naši susedia tešia.
".Je to absolútne neuveriteľné. Iba pred pár dňami som získal svoje prvé profesionálne víťazstvo a teraz toto? Na prvej Vuelte vyhrať etapu? Neverím tomu. Je to výsledok skvelej práce tímu. Veľa sme sa tomu venovali a ďakujem všetkým za dôveru. Poraziť Wouta Van Aerta v dlhom šprinte, to je úplne bláznivé. Už ráno som vravel kolegom, že sa cítim veľmi dobre, verím si a môžeme to zvládnuť. Podporili ma celý deň a v závere som potom využil šancu, ktorá sa v tom šprinte naskytla. No a nejako to vyšlo (smiech).
Naposledy vyhral na Vuelte Zdeněk Štybar ešte pred 11 rokmi, tak ja som si vravel, že možno raz sa zapíšem aj ja do štatistík. Ale už takto hneď? Fú. No dúfam, že je to len začiatok a prídu aj ďalšie úspechy, aby česká cyklistika šla naspäť hore."