6. etapa TdP: Majka po typickom trháku vyhral druhú etapu v rade

1.8.2014, 18:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Veľký päťhviezdičkový komplex Bukovina Terma Hotel Spa je tradičným sponzorom Okolo Poľska a každoročne je tu minimálne cieľ etapy. Aj dnes sa tu išla typická píla, iba hore a dole. Celkovo 3700 nastúpaných metrov. Bolo jasné, že Vakoč ráta posledné hodiny v žltom drese.
 
6. etapa Tour de Pologne 2014 (UCI World Tour, Poľsko)
8.8. piatok kopcovitá ciel rovina Tatranská Bukovina 174 km víťaz: Majka
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7
 
Celkoveé poradie bolo veľmi otvorené, takže sa dnes dala očakávať veľmi rýchla etapa, ktorá napácha veľké rozdiely v poradí. Už veľmi skoro sa vytvoril silný únik, keďže v ňom bolo osem ľudí z ôsmich tímov. Christian Meier (Orica), Damiano Caruso (Cannondale), Maciej Paterski (CCC), Sergej Černetskij (Kaťuša), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Sergej Lagutin (RusVelo), Davide Malacarne (Europcar), Johannes Fröhlinger (Giant).

Paterski mal jasnú úlohu, zbierať body na vrchárskych prémiách a poistiť si dres najlepšieho vrchára. To sa mu darilo, vyhrával každú prémiu. Pelotón dal skupine pomerne veľkú voľnosť, až štyri minúty. Favoriti ostávali pokope.
 
V prvých dvoch tretinách etapy sa nič vážne nedialo. Favoriti sa šetrili v pelotóne a sily im pomaličky ubúdali. Organizátori dnes zvolili zaujímavú trasu, keď cyklisti neabsolvovali klasický severný okruh okolo Bukowiny, ale prešli sa po celom okolitom kraji v rôznej spleti okruhov. Diváci na bicykloch mohli vidieť cyklistov mnohokrát, ak sa dokázali správne orientovať. Opäť sme videli množstvo slovenských priaznivcov.
 
Aj po 3000 nastúpaných metroch ostávali favoriti pokope. Na predposlednej prémii odpadli z čela štyria ľudia a ostali tam Meier, Vuillermoz, Caruso a Paterski. Náskok mali minimálny. Ten sa však pred posledným klasifikovaným stúpaním, hoci bolo na programe aj cieľové, rozbil.
 
12 km pred cieľom sa snažil atakovať Rafal Majka a skupinu favoritov rozdelil. Peter Velits nebol vpredu. Do úniku sa dostalo asi osem ľudí a za nimi sa v poslednom zjazde pospájala skupina pätnástich pretekárov aj so žltým Vakočom. Ten bránil dres srdnato.
 
majka-rafal-tdpDvetisíc metrov pred páskou zaútočil Rafal Majka (Tinkoff), chvíľočku sa ho držal Jon Izaguirre, ale nemal dostatok síl. Španiela dobehol kolega Beňat Intxausti, ale obaja už iba sledovali chrbát mladého Poliaka, ktorý vyhral s náskokom desiatich sekúnd druhú etapu v rade. Christophe Riblon priviedol do cieľa partiu Niemiec, Poels, Barguil, Gesink a Caruso. Petr Vakoč stratil iba 48 sekúnd a ostal na dostrel Top 10. Peter Velits  nevydržal náročnosť tejto etapy ku svojej spokojnosti a stratil 4:42. Klasifikovali ho na 31. mieste. Až 16 cyklistov do cieľa neprišlo.
 
Poľská superstar sa ujala dresu lídra a zajtra ho bude hájiť pred Intxaustim, ktorý stráca 18 sekúnd, ale najmä pred Izaguirrem, ktorý patrí medzi časovkársku špičku a s mankom 22 sekúnd sa dá pracovať. Majka včera zlomil štatistiku, že sa Poliakovi ešte na domácom podujatí, odkedy je súčasťou World Tour (2005), nepodarilo zvíťaziť v etape. Môže byť aj prvým celkovým víťazom.
 
Keďže Peter Velits dnes stratil kontakt s najlepšími, pohoršil si na 27. pozíciu a so stratou piatich minút sa už zajtra takmer nemá kam posunúť. Nedá sa teraz odhadnúť, či ho dnešný deň trochu nezlomil. Uvidíme zajtra. Snáď predvedie pred zaslúženou dovolenkou slušný výkon.
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 4h 40' 58''
2. vlajka INTXAUSTI Beňat MOVISTAR TEAM + 00' 10''
3. vlajka IZAGUIRRE Jon MOVISTAR TEAM + 00' 10''
4. vlajka RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 19''
5. vlajka NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE - MERIDA + 00' 20''
6. vlajka POELS Wout OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 20''
31. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 04' 42''
121. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 31' 34''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 6. ETAPE:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 29h 46' 17''
2. vlajka INTXAUSTI Beňat MOVISTAR TEAM + 00' 18''
3. vlajka IZAGUIRRE Jon MOVISTAR TEAM + 00' 22''
4. vlajka RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 39''
5. vlajka CARUSO Damiano KATUSHA TEAM + 00' 40''
6. vlajka GESINK Robert BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 40''
7. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 40''
8. vlajka NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE - MERIDA + 00' 40''
9. AMADOR Andrej MOVISTAR TEAM + 00' 46''
10. vlajka RUTKIEWICZ Marek CCC SPRANDI POLKOWICE + 00' 47''
11. vlajka VAKOČ Petr OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 57''
12. vlajka POELS Wout OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 06''
27. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 05' 02''
99. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 40' 11''
 
 
 
tour-de-pologne-6
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop