tour 18
1. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Noirmoutier > Fontenay-Comte 201 km Gaviria
 
 
01
profil etapy, 452 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Stopiaty ročník Starej dámy odštartoval jednoduchým profilom, ale to neznamenalo, že na cyklistov čakala pokojná previerka. Úvodné etapy TdF sú vždy mimoriadne hektické a hrozia mnohými nepríjemnosťami.
 
Veľký deň mali pred sebou najmä šprintéri, ktorých okrem etapového triumfu motivoval aj žltý dres. Hlavnou otázkou bolo, či sa presadia v očakávanom záverečnom špurte skúsenosti (Kittel, Cavendish, Greipel), alebo mladícka dravosť (Gaviria, Groenewegen), a konkurenciu dopĺňali aj Démare, Kristoff alebo Degenkolb.
 
 
tour 18 etapa 01 ilustrak bohfb
Grand Depart v Noirmoutier-en-l'Île (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Medzi favoritov musel patriť aj Peter Sagan, ktorý na TdF vždy dosahuje výborné umiestnenia aj v hromadných dojazdoch. Svetový šampión by sa veľmi rád obliekol aj do žltého dresu a túto možnosť mu v úvodnom týždni mali zachovať len výborné šprinty.
 
Boli sme zvedaví, ako finále etapy ovplyvní Bonus point - bonusové sekundy pripravené na trati len trinásť kilometrov pred cieľom. Pred úvodnou etapou vzbudzoval obavy prípadný vietor, ale dnes na pobreží silno nefúkalo tak silno, aby to hrozilo delenie pelotónu, čomu sa potešili najmä jazdci na celkové poradie. Teploty sa mali pohybovať v okolí tridsiatich stupňov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaNoirmoutier-en-l'Île
Tour de France odštartuje v ostrovnom meste Noirmoutier-en-l'Île s 4600 obyvateľmi, patriacom do departmentu Vendée.  Najpozoruhodnejšia  je  podmorská  cesta Passage  du Gois, merajúca 4,2 kilometra, ktorá spája ostrov Noirmoutier s kontinentom. Dvakrát do dňa ju zaplavuje príliv. Vznikla prirodzenou cestou tak, že do seba narážali prúdy opačného smeru a vytvorili tak piesočnatý brod. Tisícky ľudí sa prichádzajú pozrieť, ako sa Le Gois vynára spod oceánu, alebo naopak, ako sa stráca pod vodou. Táto pasáž bola začlenená do itinerára Starej dámy v rokoch  1999,  2005  a 2011. V druhej etape ročníku 1999 významne prehovorila do poradia, keďže na jej klzkom povrchu sa odohral pád. Ten spôsobil časový odstup šesť minút a niekoľko favoritov preto mohlo na svoje šance v nasledujúcom vývoji pretekov zabudnúť.
 
 
Hneď od oficiálneho otvorenia etapy vyrazili dopredu Kevin Ledanois (Fortuneo-Samsic), Yoann Offredo (Wanty-Groupe Gobert) a Jerome Cousin (Direct Energie) a vytvorili prvý únik tohtoročnej edície. Pelotón musel byť spokojný, že do brejku vyskočili len traja jazdci, pri 200-kilometrovej štreke mali byť ľahkým sústom pre šprintérske zostavy.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVytvorenie úniku
 
 
Na čele pretekov sa usadili domáce pro-konti zostavy a takýmto spôsobom sa chceli odmeniť za udelenie divokej karty. Yoann Offredo je skúseným cyklistom, ktorý sa špecializuje práve na brejky a aj na jednorazovky. Aj Jerome Cousin má za sebou pomerne dlhú kariéru vo francúzskych celkoch a v tomto roku vyhral etapu na Paríž - Nice po úniku. Kevin Ledanois bol najmladším z vedúcej skupiny a mohol sa hrdiť titulom svetového šampióna do 23 rokov, ktorý získal v cestných pretekoch v sezóne 2015.
 
V pelotóne sa našla veľmi rýchlo zhoda v tom, kto bude sledovať utečencov. Pre šprintérov bola dnešná etapa prestížnou záležitosťou, preto chceli mať všetko pod úplnou kontrolou. Quick-Step Floors, Dimension Data, Lotto - Jumbo a FDJ držali rozdiel medzi skupinami pod tromi minútami. V celku Lotto - Jumbo sa tejto úlohy musel zhostiť Robert Gesink, ktorý v neskoršom priebehu mieril na horské etapy. Úvodná hodina etapy prebehla dobrým tempom, priemerná rýchlosť prekročila 46 km/h.
 
Bez vetra prebiehala etapa pokojne, pretekári si nemohli želať lepší vstup do pretekov. Šprintérske zostavy držali náskok vedúcej skupiny na úrovni dve a pol minúty. Peter Sagan a Bora - hansgrohe sa pohybovali ukrytí v pelotóne, osud úvodného dňa nechávali na klasických šprintérov. Monotónnu prvú časť etapy oživovali domáci fanúšikovia, ktorí povzbudzovali pelotón v každom meste.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaLa Tranche-sur-Mer (82 km pred cieľom)
Šarmantné mestečko, prezývané aj „malá Kalifornia“ má okolo 3 000 obyvateľov, ktorých počet sa však v lete zvykne 40-násobne zvýšiť. Preto je kľúčové predísť kolapsu dopravy a čo najefektívnejšie uvoľniť autami prepchaté cesty. Z toho dôvodu sú aj tu pre nevodičov prajné podmienky, cyklistické a pešie zóny majú početné výhody. Cyklistická zóna tu obsahuje zhruba tridsať kilometrov chodníkov, ktoré sú súčasťou atlantickej cyklotrasy La Vélodyssée. Aby mesto presvedčilo návštevníkov, aby nechalo svoje autá doma, dokonca zaviedlo aj autobusy zadarmo.
 
 
Prvý dnešný referenčný bod predstavovala rýchlostná prémia, ktorá sa nachádzala ešte na pobreží, ale potom sa už pelotón presunul do vnútrozemia. A mierny vietor sa mohol otočiť. V úniku sa nebojovalo na prémii a presadil sa tu Jerome Cousin. Na pelotón zostalo trinásť bodov a túto porciu uchmatol Fernando Gaviria, ktorý stavil na dlhší šprint a vyvinul pri tom pomerne veľkú snahu. Za ním preťal čiaru André Greipel, potom sa zapojili do tohto súboja aj Démare, Cavendish a Peter Sagan. Slovenskému jazdcovi pomáhal Maciej Bodnar, no dvojica z Bory sa vytiahla dopredu o čosi neskôr, a tak Sagan obsadil deviatu priečku so ziskom sedem bodov a Bodnar skončil pred ním o dve miesta vyššie. V balíku zostali sedieť Groenewegen, ktorý sa sústredil výlučne na záverečný šprint, a záujem o body neprejavil ani Matthews. Ten len potvrdil, čo povedal pred štartom pretekov, že zelený dres nie je jeho cieľom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠprintérska prémia
 
 
Medzitým spadol v bufete Lawson Craddock (EF Education). Americký jazdec si rozbil obočie, trápilo ho rameno a na bicykli mal veľké problémy. Celok EF Education netúžil prísť o svoju dôležitú podporu pre Urána do kopcov a vzdať to nechcel ani samotný Craddock.
 
Potom znovu pokračovala naháňačka medzi únikom a balíkom a hlavnú skupinu naďalej viedli FDJ, Lotto - Jumbo, Quick-Step Floors a Dimension Data. Vedúca trojica v tomto momente bojovala o svoju šancu získať bodkovaný dres na jedinej horskej prémii, ale pelotón zrýchlil a všetci dôležití jazdci už začali jazdiť pozornejšie. Únik však neprišiel o šancu na prémii Côte de Vix a po súboji troch domácich jazdcov získal jediný bodík najmladší z nich, Kevin Ledanois.
 
Na vrchole však mali utečenci k dobru už len necelú minútu. Cousin a Offredo zostávali na čele pretekov súperiť o honor pre najbojovnejšieho jazdca etapy, Ledanois si počkal na hlavnú skupinu. A keďže sa blížil Bonus point, čakali sme, ako sa zachovajú jazdci v pelotóne. Favoriti na titul si začali vytvárať pozíciu na predných miestach a zaútočil Oliver Naesen z Ag2r. Belgický borec sa síce nedokázal dostať na čelo pretekov, ale ešte stihol získať jednu bonusovú sekundu, balík tak nesiahol na ponúknuté bonifikácie. Vo vedúcej dvojici bol rýchlejší Cousin a únik sa okamžite zlikvidoval.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaFontenay-le-Comte (cieľ)
Fontenay-le-Comte  je  považované  za  najkrajšie  mesto  vo  Vendée a nájdeme ho tiež  v zozname najkrajších kútov Francúzska ("Plus  Beau  detours  de  France"). Toto vidiecke mesto sa vyvinulo z prístavu na rieke Vendée. Dajú sa tam rozlíšiť tri okruhy – stredoveké hradby, ktoré sú však len ruiny vchodu, brány a zvyšku veže. Obklopuje ich však renesančné „srdce“ mesta z 15. a 16. storočia, ktoré je chránenou oblasťou a sú tam obmedzené stavebné možnosti. Tie sa prejavili vo vonkajšej, modernej časti mesta. Dnešných návštevníkov môže očariť starodávna mestská architektúra, renesančné fasády domov, postupné klenby na námestí Belliard, tamojšie múzeum, park Baron v strede mesta a fontána Fontaine des Quatre-Tias (Fontána štyroch  potrubí) na  mieste  prameňa,  okolo  ktorého  mesto  vzniklo. Na sklonku devätnásteho storočia bolo na fontánu vyryté motto „Fontenay – živý prameň pre znamenité duše“. Odkazuje to na vtedajší rušný intelektuálny život a pobyt mnícha-spisovateľa Françoisa Rabelaisa, ktorého tvorba je dodnes v slovenských školských osnovách. Toto  mesto  ešte  Tour  de  France  nehostilo, no  v 2016  sa  tu  konali  jednodňové  preteky  Tour  de Vendée, ktoré vyhral Nacer Bouhanni.
 
 
A práve v tomto okamihu sa odohrala v pelotóne nepríjemnosť, hromadný pád rozdelil balík. Vzadu zostal napríklad Arnaud Démare. Peter Sagan zostával na čele balíka. Za pelotónom sa pohybovala početnejšia skupina, kde sme videli aj Porta, a ocitol sa v nej aj Chris Froome, ktorý spadol, keď bol vytlačený Marcelom Kittelom na trávu. Britský jazdec sa musel vracať späť a pri tom mohol sledovať, ako mení svoje zadné koleso po defekte Nairo Quintana. Aj kolumbijský cyklista sa dostal do nelichotivej situácie. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Chrisa Frooma
 
 
Na samom čele pretekov sa už odohrávala bitka o etapový triumf a posledné úseky etapy výborne zvládol Quick-Step Floors, ktorý vytvoril ideálnu pozíciu pre Fernanda Gaviriu, a kolumbijský jazdec vyhral svoju prvú etapu na Tour de France. Peter Sagan sa viezol za ním a získal druhé miesto, tretí skončil Marcel Kittel. Chris Froome prišiel do cieľa spolu s Richiem Portom a Adamom Yatesom so stratou päťdesiat sekúnd, Nairo Quintana stratil ešte viac.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Pokojnú otváraciu etapu poriadne zdramatizovalo len posledných desať kilometrov, ale stálo to za to. Veľký hromadný pád rozdelil hlavnú skupinu a vzadu zostali aj také mená ako Porte, Yates, Démare, potom po páde finišoval v druhej skupine aj Froome a veľkú smolu prekonal vo finále aj Quintana, ktorý doplatil na defekt v tom najhoršom momente. Napokon dostal manko 1:15.
 
Viacerí šprintéri si však poradili s touto vypätou situáciou a na páske sme videli kvalitný súboj o etapový triumf. Potrebný tímový výkon predviedol na konci Quick-Step Floors a Fernando Gaviria to dokázal dotiahnuť do víťazného konca. Na chvíľu sa zdalo, že kolumbijský cyklista začal šprintovať o čosi skôr, ale bol veľmi silný a nikoho pred seba nepustil. Pri svojej premiére na TdF tak hneď oslavoval triumf.
 
Peter Sagan výborne nasledoval jeho koleso, na posledných stovkách metrov sa perfektne zorientoval a snažil sa za ním vyviesť, ale Gaviria bol dnes rýchlejší. Svetový šampión však potvrdil, že rýchlostné koncovky na TdF zvláda vynikajúco a týmto druhým miestom si mohol ešte viac zvýšiť sebavedomie. Po rýchlostnej stránke je na tom parádne. V bodovacej súťaži mu patrí druhá priečka, Gaviria vlastní aj zelený dres. 
 
 
gaviria 18 tdf triumf bohfb
Fernando Gaviria s triumfom pri debute (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V hektickej koncovke sa zapojil do šprintu aj Kittel, ten však doplatil na slabšiu podporu zo strany spolujazdcov, a na vlastnú päsť sa chceli presadiť rovnako Kristoff s Laportem. Vo finále sa ukázal Degenkolb, čo muselo byť dobré znamenie pre nemeckého cyklistu, a koncovka nesadla Groenewegenovi. V takomto vypätom špurte nedokázal naplno ukázať svoju rýchlosť.
 
Prvá etapa nebola len o šprintéroch, ale aj o jazdcoch na celkové poradie. Richie Porte a Adam Yates sa prepadli do druhej skupiny po hromadnom páde a už sa nevrátili na čelo pretekov. Austrálskeho jazdca tak hneď na začiatku pretekov sprevádzala "tradičná" smola. Chris Froome zase na konci spadol, a aj keď nevyzeral byť zranený, v cieli zaknihoval nečakanú stratu na ostatných svojich súperov. Všetci traja však majú výhodu v tom, že ich zostavy patria medzi najlepšie formácie v TTT. Ale to, čo získajú v tímovej časovke, malo slúžiť na vytvorenie náskoku v poradí, a nie na mazanie straty. Ešte horšie dopadol Nairo Quintana, ten dostal defekt štyri kilometre pred páskou a výmena kolesa trvala príliš dlho. Jeho dnešné manko môže ešte viac zdramatizovať situáciu Movistaru ohľadom GC.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Je to neuveriteľný deň pre mňa a celý náš tím. Boli sme pripravení na túto výzvu, boli sme pripravení na dnešný šprint. Každý sníva o žltom drese a je neuveriteľné, že som ho získal hneď na konci svojej prvej etapy na TdF. Budem sa snažiť, aby som ho udržal čo najdlhšie. Záverečné kilometre boli nepríjemné a situácii nepomohlo ani to, že vzadu zostali niekoľkí silní cyklisti. Ale my sme sa pohybovali stále na čele balíka, aby sme sa vyhli problémom. Mali sme plán a splnili sme ho."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (druhé miesto)
"Tour de France sa dnešnou rýchlou etapou poriadne rozbehla. Bola to rovina, s traťou, ktorá svedčala čistokrvným šprintérom, a ako sa očakávalo, záverečný šprint bol svižný. Chlapci odviedli vynikajúcu prácu počas celej etapy, a v napätých desiatich kilometroch pred cieľom uchránili mňa a Rafala pred problémami. Vyhli sme sa všetkým pádom. Cítil som, že moje nohy sú v dobrej forme a v etape som skončil druhý. Je to len začiatok dlhej Tour de France."
 
 
 
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 4:23:32 120
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:00 50
3. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:00 15
5. LAPORTE Christophe Cofidis, solutions crédits 00:00 5
6. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:00  
7. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00  
8. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:00  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:00  
10. MAJKA Rafal link ikonka Bora-Hansgrohe 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
quick step
Priebežné poradie pretekov po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 4:23:22 20
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:04  
3. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 00:06  
4. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale 00:09  
5. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:10  
6. LAPORTE Christophe Cofidis, solutions crédits 00:10  
7. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:10  
8. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:10  
9. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:10  
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 63  
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 37  
3. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 24  
4. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 24  
5. COUSIN Jérôme Direct Energie 20  
6. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 17  
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 1  
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 4:23:22  
2. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:10  
3. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:10  
4. BENOOT Tiesj Lotto-Soudal 00:10  
5. ZABEL Rick Team Katusha-Alpecin 00:10  
6. TURGIS Anthony Cofidis, solutions crédits 00:10  
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 81,5 km - LA TRANCHE SUR-MER (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 28 km - Côte de Vix: dĺžka 700 m; sklon 4,2 % (1 bod)
bonus tdf 20 13 km - Maillezais - bonusové sekundy 3-2-1
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Mnohokrát sme už v úvodný deň sledovali veľkú nervozitu, rôzne pády a problémy aj u favoritov. Organizátori to ale ešte umocnili tým, že Vendée je veľmi veterný department. Prvá etapa by teda nemusela byť iba tradičnou putovačkou so šprintérskou koncovkou, ale zaujímavým divadlom. Ak ale všetko dopadne podľa predpokladov a dôjde ku klasickej šprintérskej koncovke, hľadať najväčšieho favorita je veľmi náročné. Žiadny z tu prítomných rýchlikov totiž v tejto sezóne vyslovene nežiaril. Bude to boj novej vlny Gaviriu s Groenewegenom proti už ostrieľanej trojke Kittel, Cavendish, Greipel. Kam sa zaradí Sagan? V situácii mnohých kohútov na smetisku či zložitých podmienkach sa vie dobre orientovať, takže Top 3 rozhodne nie je utópiou.
 
 
Krátky opis trasy:
Slávnostné otvorenie pretekov sa uskutoční na ostrove Noirmoutier, ktorý patrí do departmentu Vendeé na západe krajiny. Pretekári sa dostanú na pevninu plážovým chodníkom a mnohí si tu zaspomínajú na rok 1999, keď tu finišovala druhá etapa TdF a silný vietor rozbil pelotón na viacero skupín. A práve hrozba terezínov bude hlavným nebezpečím profilovo jednoduchej etapy, po pobreží Atlantického oceánu sa pôjde vyše sto kilometrov. Na tomto dlhom úseku môže ovplyvniť  úvodné predstavenie silný bočný vietor, čo umocní nervozitu prvého dňa a dodá etape ďalší zaujímavý impulz. Pelotón sa začne stáčať do vnútrozemia sedemdesiat kilometrov pred cieľom a očakávaná šprintérska koncovka sa uskutoční bez ostrých zákrut. Brejk bude dúfať, že vydrží pred balíkom až na vrchol jedinej horskej prémie, kde bude v ponuke bodkovaný dres.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 10:50)
na Dvojke od 13:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ľubica Melcerová
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátori: Martin & Peter Velitsovci