
6. etapa Tour de France 2018 (Grand Tour), štvrtok 12. júla
6. | 12.7. | ![]() |
![]() |
Brest > Mur-de-Bretagne | 181 km | D. Martin |
História | Úvod 1 | Úvod 2 | Štartovka | Pravidlá | Vedeli ste, že? | ![]() |
profil etapy, 1911 nastúpaných metrov (© letour.fr) |
Putovanie po Bretónsku nemohlo vynechať návštevu najcharizmatickejšieho stúpania tohto regiónu, ktoré všetci veľmi dobre poznajú, no pred premiérou dvojnásobného prechodu cez Mur-de-Bretagne panoval v balíku rešpekt.
Očakávala sa bitka klasikárov proti vrchárom, hlavnú výzvu predstavoval prvý kilometer cieľového kopca, ktorý vyskočil až na desať percent. V perfektnej forme jazdiaci Peter Sagan opäť patril do okruhu favoritov a svetový šampión dnes oslavoval pokorenie jedného rekordu. Na Tour jazdil už deväťdesiaty deň v zelenom drese, čo sa pred ním nikomu v histórii nepodarilo. Vo včerajšej etape sa vzdialil Fernandovi Gaviriovi v bodovacej súťaži a v prípade dnešného úspešného výsledku mal jeho náskok opäť narásť.
![]() |
Kardinál Richelieu z neho urobil vojenský prístav, vzniklo tu aj väzenie. Prosperita mesta úzko súvisela s námorníctvom, v 19. storočí prežilo mesto rozvojový útlm kvôli anglickej námornej blokáde, no neskôr cisár Napoleon III. obnovil vojensko-obchodnícky potenciál mesta. Nachádza sa tu aj hrad „na konci sveta“, je to jeden z najstarších a stále aktívnych hradov. Svoje počiatky má v Rímskej ríši a stále je považovaný za významnú lokalitu stredovekého Bretónska. Medzi mnohými kostolmi vyniká kostol sv. Šalamúna, ktorý však nie je starozákonnou postavou, ale bretónskym kráľom z 9. storočia. Stredoveký kostol v gotickom slohu zdobí okázalá brána, na jednom z vchodov sú aj jedny z prvých výjavov zo života Krista. |
Tvorba úniku prebehla bez komplikácii. Záujem prejavili piati jazdci, pelotón potom zabuchol dvere smerujúce na čelo pretekov. Šťastie sa rozhodli vyskúšať Dion Smith (Wanty Groupe), Laurent Pichon (Fortuneo), Fabien Grellier, Damien Gaudin (obaja Direct Energie) a Anthony Turgis (Cofidis). Záver etapy bol však atraktívny pre mnohých jazdcov v pelotóne, takže vedúca skupinka mala len malú šancu, že dokáže vytvoriť prekvapenie.
Hlavná skupina sa zaradila za tím BMC. Po víťazstve v tímovej časovke vykonával túto činnosť tretí deň po sebe a musel sa zmieriť s tým, že ostatné celky mu pomôžu len v druhej časti etapy. Aj dnes mal na trati dva ciele. Pokúsiť sa vyhrať etapu s Avermaetom a zároveň uchrániť Porteho mimo akýchkoľvek problémov v takomto nebezpečnom dojazde.
![]() |
Na čele pretekov sa nachádzali výlučne zástupcovia pro-konti tímov. Po včerajšku opäť zaútočil vo dvojici Direct Energie, Fabien Grellier a Damien Gaudin boli vybratí na Tour práve kvôli takejto aktivite. Gaudin má na svojom konte jedno cenné víťazstvo, v minulom roku vyhral ťažkú francúzsku klasiku Tro-Bro Léon, ktorá rovnako ako Strade Bianche využíva prašné cesty. Anthonymu Turgisovi nechýbalo veľa, aby na TdF cestoval v drese francúzskeho šampióna, ale v majstrovských pretekoch obsadil druhé miesto. Laurent Pichon je pomerne rýchlym jazdcom, ktorý sa hodí na jednorazovky, a druhý únik na podujatí si vyskúšal Dion Smith. Ten po druhej etape obliekal na jeden deň bodkovaný dres a jeho dnešná snaha sa uberala týmto smerom.
Na prvej horskej prémii sa skutočne presadil jazdec tímu Wanty Groupe a zvýšil svoj zisk vo vrchárskej súťaži na tri body, aj keď mu v tom chcel zabrániť Grellier. Tím BMC nechával pracovať na čele balíka maximálne dvoch svojich zástupcov, ktorí udržiavali stabilné tempo, preto si vybudoval brejk náskok cez šesť minút. Na druhom hodnotenom stúpaní už nemal problémy Dion Smith a vyrovnal tak skóre majiteľa bodkovaného dresu Tomsa Skujinša. No ak mu chcel zobrať tento dres, musel ukoristiť aspoň jeden bod aj na Mur-de-Bretagne.
V tomto momente dosiahol náskok utečencov sedem minút, preto do vývoja etapy zasiahol Quick-Step Floors a začal sledovať vedúcu skupinu. Belgická zostava vedela, čo robí, lebo sa rozhodla využiť bočný vietor, aby rozdelila pelotón. Podarilo sa im to a v hlavnej skupine zostalo približne päťdesiat jazdcov. Peter Sagan sa nenechal nachytať.
![]() |
Spolu s ním tu jazdili favoriti Froome, Valverde, Yates, Urán, Majka či Porte a v druhej skupine zostali zakliesnení Quintana, Landa, Zakarin, Nibali, Fuglsang a Dan Martin, tí však za pomoci spolujazdcov zažehnali hrozbu a dokázali sa vrátiť späť. Za pelotónom zostávala ešte jedna skupina a v nej musel ťahať Lotto - Jumbo, lebo sa tam pohyboval Primož Roglič. Slovinský jazdec potreboval zmazať minútové manko a nemal to vôbec ľahké, pretože hlavný balík pokračoval vo vysokom tempe ďalej.
Najmä Quick-Step Floors nechcel poľaviť, čo bránilo Lotto - Jumbo vrátiť späť Rogliča ku všetkým ostatným favoritom. Belgická zostava napokon prestala tlačiť na pílu a Primož Rogliž sa po dlhom boji znovu objavil v pelotóne. Do cieľa zostávalo sedemdesiat kilometrov, únik mal k dobru dve minúty.
Potom už nabehla etapa do bežných koľají a Quick-Step Floors pokračoval v sledovaní brejku pre Alaphilippa a Gilberta. Pred štartom sa vyjadril ohľadom svojich ambícii na Mur-de-Bretagne aj Peter Sagan: "Vo finále bude dôležité, aby mal človek dobré nohy. Na ničom inom nebude závisieť. Cez Mur-de-Bretagne som prešiel v roku 2015 jedenkrát a stačilo mi to. Teraz sa pôjde dva razy, takže to bude veľmi ťažké finále. Všetko je možné, mám nejaké šance, ale veľa bude záležať od toho, ako sa bude jazdiť na konci pretekov."
Rýchlostná prémia skončila v rukách Laurenta Pichona. O malú chvíľu neskôr sme videli v balíku tradičný súboj o zvyšných desať bodov medzi Petrom Saganom a Fernandom Gaviriom. Špurt rozbehol Saganov kolega, ale medzi túto dvojicu sa zaplietol Alexander Kristoff, ktorý uchmatol spomínaných desať bodov. Slovenský cyklista si polepšil o osem bodov, tento šprint bral zľahka. Následne vo vedúcej skupine nastúpil Damien Gaudin a zostal vpredu sám.
![]() |
Damien Gaudin si vybudoval menší náskok na ostatných utečencov, ale tí sa nechceli zmieriť s jeho aktivitu a jeho snahu dokázali eliminovať. Únik sa ešte vzájomne naťahoval, ale pelotón mu už dýchal na chrbát pred prvým prejazdom cez Mur-de-Bretagne. Pred týmto dôležitým bodom zastavil pád Jakoba Fuglsanga, ktorý sa pri tom nezranil, ale balík mu ušiel a za pomoci spolujazdcov sa potreboval vrátiť späť čím skôr. Podarilo sa mu to, ale na kopci sa nachádzal príliš vzadu.
![]() |
Je malé mestečko pri rieke Guerlédan, názov pochádza z bretónskeho slova „muriou“ – stena. Usudzuje sa, že kedysi to bola stena hradieb, ktoré obopínali mesto alebo pevnosť. Nazýva sa aj bretónsky Alpe d ́Huez. Nachádza sa tu kostol sv. Petra zo 17. storočia so symbolikou, má unikátny reliéf siedmych smrteľných hriechov. Okrem toho je tu aj kaplnka sv. Zuzany. Tour de France tu finišovala už dvakrát, v 2011, keď etapu vyhral budúci celkový víťaz Tour, Cadel Evans, a v 2015, kedy triumf oslavoval Alexis Vuillermoz. Je tu aj stredisko horskej cyklistiky s dvanástimi okruhmi. |
Prvý prejazd cez Mur-de-Bretagne znamenal koniec pôvodného brejku. V pelotóne sa ukazovali na vedúcich priečkach jazdci na celkové poradie a v balíku sa správne pohyboval aj Peter Sagan. Horskú prémiu tak získal Toms Skujinš, ktorý rozšíril svoj náskok vo vrchárskej súťaži o dva body. Pre lotyšského cyklistu to dnes nemohlo dopadnúť lepšie.
Následne vyrazil dopredu Jack Bauer a jazdec tímu Mitchelton - Scott dobyl ako prvý Bonus Point. V pelotóne nepohrdol dvomi bonusovými sekundami Geraint Thomas a v poradí sa priblížil k Avermaetovi na tri sekundy. Welšský borec chcel veľmi získať žltý dres. Zvyšnú bonusovú sekundu ukoristil Tomasz Marczynski z Lotto - Soudal.
Keď sa pretekári blížili k cieľovému kopcu, Tom Dumoulin dostal defekt predného kolesa, hlavná skupina sa mu vzdialila a jeho strata sa vyšplhala na štyridsať sekúnd. A to sme ešte neboli na stúpaní. Podobný problém riešil na úpätí aj Romain Bardet, ale rýchla výmena bicykla mu nespôsobila veľké ťažkosti. Jack Bauer bol chytený.
Na cieľovom kopci rozprúdil tempo tím Sky, ale vpredu sa ukazoval aj Bora - hansgrohe. Situácia sa zdramatizovala, keď zaútočil Daniel Martin približne 1200 metrov pred páskou, ktorého pohyb natiahol hlavnú skupinu.
Na statočný výkon írskeho cyklistu však nenašli ostatní favoriti odpoveď a Daniel Martin sa dočkal etapového triumfu na TdF. Druhý skončil Pierre Latour, na tretej priečke finišoval Alejandro Valverde. Peter Sagan prišiel do cieľa v skupine favoritov a obsadil ôsme miesto. Na cieľovom kopci mal napokon problémy aj Romain Bardet, ktorý stratil pol minúty, a manko Toma Dumoulina sa zastavilo na 53 sekundách. V hlavnej skupine sa neudržal ani Chris Froome, ale ten finišoval s menšou stratou.
![]() |
Aj keď sa očakávalo, že etapa ponúkne najväčšiu drámu len na cieľovom kopci, mnohí jazdci sa zapotili aj v jej polovici, keď Quick-Step Floors rozdelil balík. Ale bolo to ďaleko pred cieľom a potrebný vietor fúkal len na malom priestore. Preto sa všetci favoriti mohli sústrediť na prudký cieľový kopec, no ešte predtým sadla smola na dvoch dôležitých cyklistov.
Tom Dumoulin a Romain Bardet draho zaplatili za defekty v samotnom finále, na rozbehnutú hlavnú skupinu potom nemali nárok. Francúzsky pretekár síce ihneď dostal bicykel od svojho kolegu, ale na cudzom stroji sa nemohol cítiť pohodlne.
Hlavným hrdinom dňa sa stal Daniel Martin, ktorí vo finále nešpekuloval a nastúpil vo veľkej vzdialenosti pred cieľom. Tento atak bol veľmi silný, napriek snahe ho nedokázal zalepiť ani Geraint Thomas, a keď írsky jazdec bol schopný udržať vysokú intenzitu až do cieľa, o víťazovi etapy nemohlo byť pochybností. Po piatich rokoch tak získal svoj druhý triumf na Starej dáme. Martin nemal dobré spomienky na posledné finále na Mur-de-Bretagne, teraz sa mu podarilo revanšovať parádnym spôsobom. Sólovým pokusom nechal za sebou všetkých favoritov, a to mu len pomôže v ďalšom priebehu pretekov.
Daniel Martin v radostnej nálade (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling) |
Svoju šancu sa pokúsil využiť Pierre Latour. Talentovaný francúzsky pretekár ako jediný dokázal nastúpiť zo skupiny prenasledovateľov a nechýbalo mu veľa, aby zaskočil Martina. V každom prípade ukázal, že na Tour prišiel výborne pripravený, a po dnešku sklamaný Romain Bardet ho bude veľmi potrebovať v rozhodujúcich etapách. Na tretej priečke preťal pásku a získal bonusové sekundy Alejandro Valverde, ktorý svojím typickým štýlom vyčkával až do samého konca. Alaphilippe, Majka a Yates sa tiež vytiahli len pred vrcholom. Po Martinovom ataku sa snažil natiahnuť hlavnú skupinu Richie Porte, ale ani on nedokázal eliminovať víťazný pokus a na páske sa dostalo pred neho niekoľko konkurentov.
Peter Sagan sa chcel pokúsiť aj dnes využiť svoj šprint na cieľovej čiare, ale musel čakať, ako sa budú správať favoriti na záverečnom kopci. Po Martinovom ataku zostával medzi kandidátmi na titul, čo bol skvelý výkon, a napokon vybojoval ôsme miesto, čo bolo vzhľadom na silnú konkurenciu a náročný kopec veľmi dobrým rezultátom. Za svoju bojovnosť ukoristil jedenásť bodov do bodovacej súťaže a v celkovom meradle si dnes polepšil pred Gaviriom o desať bodov.
Greg van Avermaet opäť nebojoval o etapový triumf, ale zostal na čele klasifikácie. Nedostal sa pred neho ani Geraint Thomas, ani dvojica z Quick-Step Floors. Philippe Gilbert s Julianom Alaphilippom tak nevyužili ani svoju druhú ideálnu možnosť na etapový triumf a maillot jaune. Na konci im chýbala potrebná dravosť. Hlavnými porazenými boli Romain Bardet, ktorý stratil 31 sekúnd, a Tom Dumoulin, na jeho konto pribudla nechcená strata 53 sekúnd. Po etape vyskočila informácia, že Tom Dumoulin dostal 20-sekundový trest za nepovolenú jazdu za vozidlom počas svojej stíhacej jazdy po defekte. Na vrchole Mur-de-Bretagne sa rozdelila aj hlavná skupina favoritov, s menším odstupom finišovali Froome, Zakarin, Jungels, Urán alebo Kruijswijk.
![]() |
"Je to skvelý pocit, že sa mi podarilo vyhrať na Tour po tak dlhom čase. Už som mal konte príliš veľa druhých miest. Na konci mi robil starosti protivietor. Najťažší kilometer bol veľmi tvrdý, ale keď som videl, že všetci idú na hrane a už nám chýbali spolujazdci, rozhodol som sa to vyskúšať. Ani neviem, ako sa to stalo. Možno to bol adrenalín, ale mal som dobré nohy. Po včerajšku som sa cítil dobre, bol som uvoľnený. Etapový triumf je pre mňa veľký úspech, všetko ostatné, čo tu dosiahnem, bude už len bonus." |
Výsledky | ||||||||
1. | ![]() |
MARTIN Daniel | UAE Team Emirates | 4:13:43 | 120 | |||
2. | ![]() |
LATOUR Pierre | Ag2r La Mondiale | 00:01 | 50 | |||
3. | ![]() |
VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:03 | 25 | |||
4. | ![]() |
ALAPHILIPPE Julian | Quick-Step Floors | 00:03 | 15 | |||
5. | ![]() |
MAJKA Rafal ![]() |
BORA - hansgrohe ![]() |
00:03 | 5 | |||
6. | ![]() |
YATES Adam | Mitchelton-Scott | 00:03 | ||||
7. | ![]() |
MOLLEMA Bauke | Trek-Segafredo | 00:03 | ||||
8. | ![]() |
SAGAN Peter | BORA - hansgrohe ![]() |
00:03 | ||||
9. | ![]() |
THOMAS Geraint | Team Sky | 00:03 | ||||
10. | ![]() |
ROGLIč Primož | Team Lotto NL-Jumbo | 00:03 |

Priebežné poradie pretekov po etape | ||||||||
1. | ![]() |
VAN AVERMAET Greg | BMC Racing Team | 22:35:46 | 25 | |||
2. | ![]() |
THOMAS Geraint | Team Sky | 00:03 | ||||
3. | ![]() |
VAN GARDEREN Tejay | BMC Racing Team | 00:05 | ||||
4. | ![]() |
ALAPHILIPPE Julian | Quick-Step Floors | 00:06 | ||||
5. | ![]() |
GILBERT Philippe | Quick-Step Floors | 00:12 | ||||
6. | ![]() |
JUNGELS Bob | Quick-Step Floors | 00:18 | ||||
7. | ![]() |
URÁN Rigoberto | Team EF Education | 00:45 | ||||
8. | ![]() |
VALVERDE Alejandro | Movistar Team | 00:51 | ||||
9. | ![]() |
MAJKA Rafal ![]() |
BORA - hansgrohe ![]() |
00:52 | ||||
10. | ![]() |
FUGLSANG Jakob | Astana Pro Team | 00:53 |
31. | ![]() |
SAGAN Peter | BORA - hansgrohe ![]() |
02:46 |

Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape | |||||||
1. | ![]() |
SAGAN Peter | BORA - hansgrohe ![]() |
199 | |||
2. | ![]() |
GAVIRIA Fernando | Quick-Step Floors | 156 | |||
3. | ![]() |
KRISTOFF Alexander | UAE Team Emirates | 88 | |||
4. | ![]() |
GREIPEL André | Lotto-Soudal | 75 | |||
5. | ![]() |
DÉMARE Arnaud | Groupama-FDJ | 57 | |||
6. | ![]() |
COLBRELLI Sonny | Bahrain-Merida Pro | 55 |

Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape | |||||||
1. | ![]() |
SKUJIņš Toms | Trek-Segafredo | 6 | |||
2. | ![]() |
CHAVANEL Sylvain | Direct Energie | 4 | |||
3. | ![]() |
SMITH Dion | Wanty-Groupe Gobert | 4 | |||
4. | ![]() |
CALMEJANE Lilian | Direct Energie | 3 | |||
5. | ![]() |
MARTIN Daniel | UAE Team Emirates | 2 | |||
6. | ![]() |
LEDANOIS Kévin | Team Fortuneo-Samsic | 1 |

![]() |
Prémie na trase:







Krátke preview etapy:
Jednoduchá príjazdová cesta na Mur-de-Bretagne sústredí všetku pozornosť záujemcov o etapu až na cieľový výstup. Na prvý prechod dorazí balík v početnej a sústredenej verzii a to bude minimalizovať šancu na úspešný pohyb už šestnásť kilometrov pred cieľom, ale môžu to tu vyskúšať menej sledovaní jazdci. Kvôli ťažkému úvodnému kilometru stúpania to bude dobrá ponuka aj pre vrchárov, ale keďže potom sa sklon výrazne zníži na menej ako päť perccent, na páske sa presadia len cyklisti s rýchlou koncovkou. A tieto atribúty spĺňajú Alejandro Valverde s Danielom Martinom. Obaja sa ukázali v silnom prevedení už v piatej etape, a keďže Mur-de-Bretagne im sedí ešte viac, mohli sme ich včerajšie predstavenie považovať za akúsi rozcvičku. Valverde aj Martin vedia zrýchliť na takomto kopci a spôsobiť rozhodujúcu selekciu, plus majú kvalitný špurt, takže si budú právom veriť, že na konci šiestej etapy môžu byť úspešní. Írsky jazdec bude považovať túto etapu za akúsi odplatu, pred tromi rokmi si vyčítal, že na Mure vyštartoval dopredu neskoro a etapu mu vyfúkol Vuillermoz.
Čo nevyšlo Quick-Step Floors v meste Quimper, môže sa im podariť na Mur-de-Bretagne. Gilbertovi s Alaphilippom bude len a len vyhovovať, že úvodný kilometer stúpania okreše skupinu favoritov, a teda budú môcť ľahšie nastúpiť, alebo na páske nebudú mať pri sebe toľkých rýchlych jazdcov. Nesmú však zabudnúť na to, že najsilnejší budú vtedy, keď budú ťahať za jeden povraz. Greg van Avermaet dostane druhú šancu, aby zvíťazil na TdF v žltom drese, belgický jazdec sa určite poučil zo svojho až príliš horlivého výkonu z finále predchádzajúcej etapy. Z jazdcov na GC majú dobrú koncovku v takomto finále Urán alebo Yates, britský pretekár môže vyskúšať na prudkých sklonoch aj svoje zrýchlenie. Na Okolo Baskicka bol veľmi silný na takýchto krátkych kopcoch Roglič a jazdec tímu Lotto - Jumbo sa môže na Mure prvýkrát ukázať na TdF. Sonny Colbrelli bude veriť, že dostane tretiu šancu na získanie etapy, ťažké gradienty na záverečnom stúpaní by ho nemuseli pokoriť. Prekvapením etapy sa môže stať Guillaume Martin, ktorý nebude pod drobnohľadom a je silný na krátkych, ale strmých kopcoch. Aj pri tomto finále musíme spomenúť ako jedného z hlavných kandidátov na výhru Petra Sagana. Svetový šampión jazdí v perfektnej forme a cieľový kopec pozná, pred tromi rokmi tu finišoval na štvrtej priečke. Ak ho nezlomí konkurencia na 10-percentných úsekoch, na páske bude mať s ním veľký problém, lebo momentálne Sagan špurtuje skvele na akomkoľvek profile. Možno jeho forma prinúti niektorých pretekárov, aby vo finále rozprúdili útočnú jazdu alebo vytvorili skutočne tvrdý dojazd.
Krátky opis trasy:
Hlavným momentom bretónskeho pobytu bude cieľový dojazd na Mur-de-Bretagne, na ktorý sa premiérovo vyskočí dvakrát. Profil nie je náročný, pred sledovaným finále sa objavia len dve menšie horské prémie a zvlnený terén, čo nevyvedie z miery hlavný balík. Situácia sa začne dramatizovať len pred prvým výstupom na Mur-de-Bretagne. Tam už musia zbystriť pozornosť aj favoriti na celkový triumf, lebo jeho vrchol sa nachádza len šestnásť kilometrov pred cieľom. Hneď na tomto úseku sa oslabí zloženie pelotónu a v rýchlom slede sa začne stúpať aj na ďalší menší kopec s hodnotami 1200 metrov a prevýšením šesť percent. Na cieľový kopec sa dorazí vo svižnom tempe a vo vysokej rýchlosti a tieto parametre si budú musieť udržať všetci dôležití borci aj na úvodnom kilometri Mur-de-Bretagne, ktorý vyskočí na necelých desať percent. Druhá časť stúpania bude o poznanie jednoduchšia. Predchádzajúce dva cieľové výjazdy ukázali, že Mur-de-Bretagne sedí vrchárom s potrebnou akceleráciou a pevnými nervami (Evans, Vuillermoz), ktorí dokážu načasovať svoj atak v pravom čase. Dvojnásobná porcia najznámejšieho bretónskeho kopca môže zmeniť dynamiku finále a rozhýbať akciu ešte pred cieľovou čiarou.
profil dojazdu etapy (© letour.fr) |
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 12:55)
na Dvojke od 14:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Martin Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko