TdF: Peter Sagan s perfektnou etapou, vyhral a získal žltý dres i náskok v zelenom

8.7.2018, 11:20 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
tour 18
2. 8.7. rovinata etapa ciel rovina Mouilleron SG > Roche-sur-Yon 183 km Sagan
 
 
01
profil etapy, 1371 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Rovinatý profil opäť vyzýval do hry najrýchlejších jazdcov v pelotóne a po včerajšom výkone smerovala najväčšia pozornosť na Fernanda Gaviriu. Kolumbijský jazdec chcel udržať žltý dres a v tomto smere patrili medzi jeho najväčších konkurentov Peter Sagan a Marcel Kittel.
 
Svetový šampión si mohol dnes obliecť zelené tričko, ktoré vlastnil Gaviria, ale túto ponuku nevyužil a jazdil vo svojom obľúbenom dúhovom drese. V zelenej sa tak predstavil Marcel Kittel, ktorému patrilo tretie miesto v bodovacej súťaži, a pri rovnosti bodov s Alexandrom Kristoffom rozhodla jeho tretia priečka vo včerajšej etape. Na štarte nechýbal ani dobitý Lawson Craddock. Americký jazdec nechcel opustiť preteky takto skoro a dokonca sa hecoval, že po každej etape, ktorú dokončí, venuje sto dolárov pre Alkek Velodrome v Houstone.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaMouilleron-Saint-Germain (štart)
Maličká dedina v departmente Vendée, iba s 1940 obyvateľmi, hostí mužskú verziu Starej dámy prvýkrát. V 2014 tu bol štart ženskej Tour de France, ktorú vyhrala Nemka  Claudia  Lichtenberg. Päť kilometrov odtiaľto sa tiež narodil Jean-René Bernaudeau, zakladateľ tímu Direct Energie. Z vidieckej dediny pochádzajú dve kľúčové, no kontrastné osobnosti pre francúzske dejiny – Georges Clemenceau a Jean de Lattre de Tassigny. Ich mená nesú aj historické pamiatky: Národné  múzeum  Clemenceaua a Delattra, Múzeum Georgesa Clemenceaua, Memoriál bojovníkov Francúzskej únie v Indočíne a kaplnka Bernarda de Lattra, jediného syna generála de Lattra, ktorý zomrel vo vojne v Indočíne. Okrem toho tu nájdeme aj kostol sv. Hilára, ktorý zažil ešte Storočnú vojnu, a svoju gotickú podobu získal v devätnástom storočí.
 
 
Podobne ako včera vyskočili do úniku traja jazdci. Na čele pretekov sa objavili Michael Gogl (Trek-Segafredo), Sylvain Chavanel (Direct Energie) a Dion Smith (Wanty Groupe). Do tejto skupiny si to chcel doskočiť aj držiteľ bodkovaného trička Kevin Ladanois, ale balík ho už nikam nepustil. Mladý francúzsky jazdec tak premeškal príležitosť, aby mohol zabojovať o druhý bod do vrchárskej súťaže.     
 
Pelotón si okamžite zobral pod patronát tím Quick-Step Floors, po včerajšom suverénnom predstavení im však žiadny ďalší šprintérsky celok nepomáhal. Naopak, na čelných priečkach sa zoradil tím Sky, britská zostava nechcela riskovať žiadne komplikácie Chrisa Frooma.
 
Najväčšou osobnosťou vedúcej skupiny bol bezpochyby Sylvain Chavanel, držiteľ troch víťazných etáp na TdF, ktorý počas tohtoročnej edície dosiahol zaujímavý míľnik - nikto v histórii neštartoval na Starej dáme osemnásťkrát, ako sa to podarilo jemu v tomto roku. Na domácej GT sa zúčastňuje nepretržite od sezóny 2001 a počas tejto dlhej periódy nedokončil len dve edície. Michael Gogl sa špecializuje na klasiky, no v tejto sezóne sa mu nedarilo počas jari, ale pekný výsledok dosiahol na Tour des Fjords, kde finišoval na celkovej piatej priečke. Aj Dion Smith sa vie pohybovať na jednodňových podujatiach a darí sa mu aj na kratších etapových pretekoch. V tomto roku obsadil na Balosie Belgium Tour tretiu priečku v GC.
 
 
video v clanku ikonka ciernaJediná horská prémia
 
 
Na jedinej horskej prémii vyhral šprint do kopca Dion Smith, a keďže vo včerajšej etape finišoval v hlavnej skupine, stačilo mu, aby prišiel do cieľa aspoň v rovnakom čase ako Kevin Ladanois a bodkovaný dres mal byť jeho. Potom zastavili svalové problémy Michaela Gogla, ktorý opustil vedúcu skupinu, a to bol signál aj pre Diona Smitha, aby spomalil a nikam sa nehnal. Únik sa tak rozdelil a vpredu zostával jedine Sylvain Chavanel. Gogl a Smith sa vrátili do balíka, druhý menovaný sa uspokojil s tým, že po dnešnej etape má na dosah bodkovaný dres.
 
Priemerná rýchlosť prvej hodinky bola menšia ako včera, Chavanel počas nej absolvoval niečo cez 42 kilometrov. A tempo etapy sa mohlo ešte spomaliť, jediný jazdec na čele pretekov nenútil ostatných cyklistov, aby sa hnali dopredu. Sylvain Chavanel sa nechcel vzdať svojej vymoženosti a ako stále dobrý tempár neváhal jazdiť pred všetkými osamote. Dokonca to mohol považovať za poctu pri svojej rekordnej účasti na Tour.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaLes Herbiers (124 km pred cieľom)
V roku 2011 tu štartovala prvá etapa Tour de France, ktorú vyhral Phillipe Gilbert na kopci Mont des  Alouettes. Každoročne sa tu tiež od sezóny 1982 koná individuálna časovka Chrono des Herbiers (Chrono des Nations). Na spomínanom kopci Mont des Alouettes sa nachádza neogotická kaplna a tri veterné mlyny, z ktorých dva boli obnovené. Sedem kilometrov od mesta je zábavný park Puy du Fou, ktorý už na Tour de France dvakrát hostil prezentáciu tímov, a to v 1993 a 2011.
        
 
Na Les Herbiers má dobré spomienky aj dnešný bojovník Sylvain Chavanel, ktorý ovládol Chrono des Nations v roku 214. Na trati panovala pokojná atmosféra, niektorí jazdci boli z toho aj prekvapený. Peter Sagan to využil na to, aby si odskočil do tímového vozidla. V pelotóne naďalej diktoval tempo len Quick-Step Floors, ostatné zoskupenia nemali záujem pomáhať im a pri takomto vývoji to ani nemuseli robiť.
 
 
video v clanku ikonka ciernaChavanel si užíval svoju jazdu
 
 
Napokon sa k nim pridal Lotto - Soudal, André Greipel potreboval napraviť nevydarené predstavenie z predchádzajúcej etapy. Dnešný finálny kilometer nebol úplne plochý, ale mal sa zdvihnúť na necelé dve percentá, a nemecký jazdec obľubuje silovejšie špurty. V polovici etapy si bol vymeniť prilbu Peter Sagan. Lotto - Soudal sa však dlho neohrial na čele balíka.
 
V bufete sme videli prvé odstúpenie z pretekov, do tímového vozidla nasadol Tsgabu Grmay z Trek - Segafredo. Potom mal pád Rudy Molard (FDJ) a francúzsky jazdec vyskočil na bicykel napriek bolesti. Quick-Step Floors si plnil povinnosť pri obrane žltého dresu a na vedúce priečky sa už natlačili aj celky BMC či Astana, ktoré chceli byť pripravené na prípadný bočný vietor, tím Sky sa odtiaľ ani nepohol od začiatku etapy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaLes Lucs-Sur-Boulogne (78 km pred cieľom)
Keďže department Vendée zdobí jeho história, najmä vzbury proti revolucionárom počas Veľkej francúzskej revolúcie, aj tu sa odohral masaker v roku 1794. Nájdeme tu tak dve dôležité spomienkové miesta – Memoriál Vendée a Historiál Vendée. Memoriál je venovaný obetiam  Vendéeského povstania a súčasne sa vzťahuje na všetky obete totalitných systémov. Z toho dôvodu bol inaugurovaný Alexandrom  Solženicynom  v 1993. Odtiaľ sa pokračuje Cestou spomienok, ktorá končí v kaplnke Petit-Luc. Tam sú vyryté všetky mená obetí masakrov z roku 1794. Historiál púta pozornosť svojou modernou architektúrou, obsahuje výstavu regiónu od počiatkov doteraz.
   
 
Rozdiel medzi Chavanelom a pelotónom sa pohyboval dlhú dobu na úrovni štyroch minút, ale nervozita tímov s favoritmi na titul začala ukrajovať z náskoku francúzskeho cyklistu. Tento moment však trval krátko a Chavanel sa dostal k pôvodnému náskoku. Jazdec tímu Direct Energie tak ukoristil šprintérsku prémiu v plnom znení a na záujemcov o zelený dres v pelotóne čakala zaujímavá porcia bodov.
 
Pred rýchlostnou prémiou poskladal vláčik aj Bora - hansgrohe a Peter Sagan vyrazil dravým spôsobom za maximálnym počtom bodov. Šprint otvoril Démare, ale bolo to priskoro, a svetový šampión sa poľahky dostal cez neho. Sagan tak získal sedemnásť bodov, hneď za ním preťal pásku Fernando Gaviria a pekné body vybojovali aj Kristoff a Démare.
 
 
video v clanku ikonka ciernaSúboj na šprintérskej prémii
 
 
Sylvain Chavanel tu prišiel o časť náskoku a postaral sa o to aj Dimension Data, ktorý sa ukazoval na čele balíka. Bolo jasné, že po včerajšku neklesal na duchu Mark Cavendish. S blížiacim sa cieľom sa stupňovala nervozita v balíku a doplatil na to Luis Leon Sánchez z Astany, ktorý spadol, ťažko si poranil ruku a napokon musel odstúpiť. A to bola tvrdá rana pre Jakoba Fuglsanga, ktorému mal španielsky jazdec pomáhať v rozhodujúcich chvíľach TdF.  
 
Potom sa odohral ďalší pád a opäť sa v ňom objavil dôležitý jazdec. Adam Yates prežil druhý nepríjemný moment na Tour, a aj keď vyskočil späť na bicykel, musel sa vracať do balíka s minútovou stratou. Ale za pomoci kolegov to dokázal. Do tejto kolízie sa dostali aj Dillier (Ag2r) a Herrada (Cofidis).
 
Nervozita v balíku stúpala, rýchlosť sa zvyšovala a práve vtedy musel riešiť defekt Arnaud Démare. Aj on sa dokázal vrátiť späť, ale pred záverečným šprintom minul nechcenú energiu. Sylvain Chavanel cítil za sebou hlavnú skupinu, ale ešte dokázal uchmatnúť tri bonusové sekundy na Bonus point, a potom sa už vrátil do pelotónu. Zvyšné bonifikácie získali Philippe Gilbert a Geraint Thomas.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaRoche-sur-Yon (cieľ)
53-tisícové mesto ležiace v srdci Vendée vďačí za svoju existenciu Napoleonovi Bonapartemu. Spočiatku sa mesto formovalo okolo miestneho hradu, no v 1804, keď ho získal Napoleon, začal budovať s pomocou inžinierov, architektov a úradníkov plnohodnotné mesto skoro od základov. Vznikli tak národná chovná stanica koní, nová radnica, prefektúra, súdny dvor, vojenská škola a kostol sv. Ľudovíta. Skutočne historickou budovou je Renesančný dom v strede mesta, postavený v roku 1566. Svojho času v ňom sídlil guvernér, počas Revolúcie sa z neho stal hotel a teraz tam sídli múzeum miestneho kultúrneho dedičstva. Mestu patrí aj prvenstvo na Tour de France – v roku 1934 sa tu konala prvá, 90-kilometrová časovka do Nantes. Vyhral ju Antonin Magne, ktorý napokon zvíťazil aj v celkovom poradí. Následne sa tu konali ešte ďalšie štyri etapy.
   
 
Na záverečných kilometroch si strážili vedúce priečky tie zoskupenia, ktoré mali ambíciu na celkové poradie, šprintéri museli vyčkávať až do samého konca. Sedem kilometrov pred cieľom dostal defekt Marcel Kittel a napriek svižnej výmene bicykla stratil šancu na etapový triumf.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád na konci etapy
 
 
V rozhodujúcich momentoch sa ukazoval na čele balíka aj Bora - hansgrohe, na predných pozíciách bol však pretlak viacerých tímov. Nechýbal medzi nimi Quick-Step Floors a belgická zostava sa snažila kontrolovať aj dnešnú koncovku. Rozhodujúca zákruta dva kilometre pred cieľom spôsobila pád, ktorá rozdelila hlavnú skupinu a vpredu zostalo len zopár jazdcov. Peter Sagan cítil šancu na etapový triumf, lebo zostal vpredu, a napokon sa mu to podarilo! Na páske pokoril Sonnyho Colbrelliho a Arnauda Démara.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj koncovka druhej etapy ponúkla dramatické momenty, tentoraz sme sa ich "dočkali" len dva kilometre pred cieľom. Hromadný pád rozdelil balík a vpredu zostali len tí jazdci, ktorí mali naštudovaní dnešný dojazd a vedeli, kde sa majú pohybovať pred cieľovou čiarou. Jedným z nich bol Peter Sagan a v oklieštenej skupine, ktorá dostala šancu bojovať o etapový triumf, si nenechal vziať deviatu výhru na Tour de France a ako bonus získal žltý dres, lebo Fernando Gaviria zostal zatvorený za spomínaným pádom.
 
Bora - hansgrohe zvládol na výbornú pozičnú bitku o poslednú zákrutu, viacerí jeho pretekári sa pohybovali na samom čele pretekov, takže po rozhodujúcej kolízii zostali pri Petrovi Saganovi pomocníci. Svetový šampión sa zaradil pred páskou za Arnauda Démara, ktorý musel staviť na dlhší špurt, a to bola voda na mlyn pre slovenského pretekára, aby nabral za ním rýchlosť a potom ho predbehol. Silnú koncovku predviedol aj Sonny Colbrelliho, ale na Sagana to nestačilo.
 
 
sagan 18 tour triumf bohfb
Peter Sagan s deviatym triumfom na Tour (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Peter Sagan sa vrátil na Tour de France skvelým spôsobom, v obidvoch rovinatých etapách si poradil perfektne s nervóznymi koncovkami a bol za to odmenený etapovým víťazstvom a žltým dresom, ktorý už nosil tri dni v ročníku 2016. V celkovom poradí má náskok šiestich sekúnd pred Gaviriom a desať sekúnd stráca Colbrelli. A zároveň sa dostal na čelo bodovacej súťaže, Fernando Gaviria na neho stráca 26 bodov.
 
Dlho to vyzeralo, že do súboja o etapu sa zapoja všetci šprintéri, teda okrem Marcela Kittela, ktorého vyradil z hry defekt, ale všetko zmenil pád a na najvyšší stupienok sa mohli dostať iba niektorí. Arnaud Démare však vyletel dopredu skoro a Sonny Colbrelli nemal potrebnú rýchlosť, aby sa dostal cez Sagana. Alexander Kristoff a André Greipel síce prežili rozhodujúcu selekciu na čele pelotónu, ale pred páskou sa nedostali do želanej pozície. Záverečný pád nespôsobil žiadne časové straty, lebo sa odohral v ochrannej zóne.
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Veľmi sa teším a musím sa poďakovať mojim kolegom. Posledných tridsať kilometrov sme sa pohybovali na samom čele pretekov. Niekedy to môže vyzerať, že máme pred sebou jednoduchú koncovku, ale nebolo tomu tak, bolo to celkom členité. Na konci som si povedal, že bude lepšie čakať a začať šprintovať trošku neskôr. Preto sa mi podarilo preskočiť Démara a mal som aj šťastie, že sa cezo mňa nedostal Colbrelli."
 
 
 
Poznámka k výsledkom: Rozhodcovia vo výsledkoch etapy urobili viacero chýb, keď pripísali nulovú stratu väčšiemu množstvu cyklistov ako mali. Z technických príčin máme na našom webe ešte staré výsledky pred opravou...
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 4:06:37 120
2. COLBRELLI Sonny Bahrain-Merida Pro Cycling 00:00 50
3. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00 25
4. GREIPEL André Lotto-Soudal 00:00 15
5. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:00 5
6. DUPONT Timothy Wanty-Groupe Gobert 00:00  
7. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:00  
8. PASQUALON Andrea Wanty-Groupe Gobert 00:00  
9. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:00  
10. GILBERT Philippe Quick-Step Floors 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bora
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 8:29:53 25
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 00:06  
3. COLBRELLI Sonny Bahrain-Merida Pro Cycling 00:10  
4. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 00:12  
5. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 00:13  
6. GILBERT Philippe Quick-Step Floors 00:14  
7. THOMAS Geraint Team Sky 00:15  
8. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale 00:15  
9. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:16  
10. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 104
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 78
3. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 53
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 41
5. GREIPEL André Lotto-Soudal 35
6. COLBRELLI Sonny Bahrain-Merida Pro Cycling 30
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SMITH Dion Wanty-Groupe Gobert 1
2. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 1
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 8:29:59
2. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 00:10
3. SMITH Dion Wanty-Groupe Gobert 00:10
4. BENOOT Tiesj Lotto-Soudal 00:10
5. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:10
6. ANDERSEN Søren Team Sunweb 00:10
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 107
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 139
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 24
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015-2017
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016, 2018
GP Québec (WT) 2016, 2017
Okolo Flámska (WT-M) 2016
Paríž - Roubaix (WT-M) 2018
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015, 2018
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 33
Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 7x 2011-2015, 2017, 2018
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Tour de Pologne (WT) 2x 2011, 2017
Eneco Tour (WT) 2x 2016, 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour Down Under (WT) 2018
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 280
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 321
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 8595
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 4251 bodov / 2. miesto (zmena bodovania)
Rok 2018: 1984 bodov / 1. miesto

VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (vrátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (vrátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (vrátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (vrátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (vrátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (vrátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (vrátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 12 (vrátane iných disciplín 17)
Rok 2018 - 6 (vrátane iných disciplín 8)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 36 (60 % z 60 odjazdených dní)
Rok 2018: 25 (68 % z 37 odjazdených dní
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, WT (2010-2017): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2018): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017, 2018): 9
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Paríž - Nice, WT (2010): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2018): 16 víťazstiev z 69 etáp (23,1%), 7x bodovacia súťaž (78%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2018): 16 víťazstiev z 73 etáp (21,9%), 7x bodovacia súťaž (78%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 38
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 7
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Tour de France, GT (2016, 2018): 4
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 2
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Tour Down Under, WT (2018): 1
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 155 km - Côte de Pouzauges: dĺžka 1 km; sklon 3,9 % (1 bod)
sprint-20 51 km - BEAULIEU-SOUS-LA-ROCHE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
bonus tdf 20 14 km - Saint-Florent des-Bois - bonusové sekundy 3-2-1
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Druhá etapa má všetky predpoklady, aby nadviazala na tú predchádzajúcu. Rovinatý profil okorení nervozita a jazdcov na celkové poradie čaká ďalšia nepríjemná koncovka, v ktorej nemajú čo získať, ale môžu mnoho stratiť. Predchádzajúce problémy Frooma, Porteho, Quintanu a Yatesa budú motivovať každého favorita, aby sa držal vo finále na vedúcich priečkach, čo spôsobí ešte väčšiu tlačenicu na čele balíka. Vietor bude o čosi silnejší ako včera, ale ani tentoraz by nemal dosiahnuť takú razanciu, aby udrel tvrdou rukou na pelotón. Ale pri niekoľkých zmenách smeru jazdu bude vyžadovať maximálnu pozornosť počas celého dňa.
 
Úvodný hromadný dojazd ukázal, že väčšina šprintérov dorazila na Tour vo výbornej forme, ale v chaotickom finále to nedokázal každý z nich zúročiť. S týmto nemal problém Fernando Gaviria, ktorý dostal vo finále skvelú podporu a následne predviedol kvalitný šprint, takže víťazná mašina Quick-Step Floors bude pripravená valcovať aj ďalej. Belgický celok má detailne naštudované dojazdy prvých dní, preto bude veľmi dobre vedieť, ako sa má správať aj na konci druhej etapy. Výborný šprint predviedol v predchádzajúcej etape aj Marcel Kittel, ale ten sa nedostal do potrebnej pozície, aby mohol bojovať o triumf. Ale jeho zrýchlenie pred páskou znieslo vysoké parametre. Do koncovky druhého dňa prídu s väčším sebavedomím Kristoff s Degenkolbom, lepšiu tímovú podporu bude vyžadovať Groenewegen, ktorý inak nemôže naplno rozbaliť svoju maximálnu rýchlosť. Démare musí hodiť za hlavu sklamanie z úvodného dňa, veď po rýchlostnej stránke by nemal mať problém bojovať o najvyššie priečky v etape. Cavendish s Greipelom neukázali svoje majstrovstvo a bez toho nemôžu myslieť na úspech v takejto silnej konkurencii. Peter Sagan odštartoval preteky tým najlepším spôsobom. Pred páskou si vyhliadol a zachytil zadné koleso najsilnejšieho cyklistu a finišoval na druhej priečke. Okrem peknej bodovej porcie a pozitívneho vstupu do podujatia si vytvoril peknú šancu na maillot jaune. Ak Gaviria zaváha v Roche-sur-Yon, žltý dres bude veľmi blízko.                
 
 
Krátky opis trasy:
Department Vendeé ponúkne aj počas druhého dňa šancu zariadiť hromadný dojazd pelotónu. Hneď po štarte sa dostanú cyklisti na mierne zvlnený terén, kde organizátori umiestnili aj horskú prémiu štvrtej kategórie, ale veľká časť etapy prebehne na rovinatej trase. Šprintérske zoskupenia nebudú mať problém s kontrolou vedúcej skupiny, najrýchlejší jazdci si užijú ďalšie momenty slávy na tomto najsledovanejšom podujatí. V meste Roche-sur-Yon sa objaví niekoľko ostrých zákrut, šprintérske celky si musia udržať kompaktnosť až na cieľovú čiaru. V priebehu dňa sa niekoľkokrát zmení smer jazdy, čo môže byť nepríjemné, ak od Atlantického oceánu zafúka vietor.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 13:00)
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ľubica Melcerová
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Peter Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.