tour 18
10. 17.7. rovinata etapa ciel rovina Annecy > Le Grand-Bornand 159 km cieľ: 18:00
 
 
01
profil etapy, 4275 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Prémie na trase:
4-20 140 km - Col de Bluffy: dĺžka 1,5 km; sklon 5,6 % (1 bod)
sprint-20 130 km - THONES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 116 km - Col de la Froix Fry: dĺžka 11,3 km; sklon 7 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 90,5 km - Montée plateau Glières: dĺžka 6 km; sklon 11,2 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
1 20 29 km - Col de Romme: dĺžka 8,8 km; sklon 8,9 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 15 km - Col de la Colombière: dĺžka 7,5 km; sklon 8,5 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Prvú horskú etapu nebude sprevádzať len radosť vrchárov, ale aj neistota, pretože v doterajšom priebehu sa neobjavil pelotón na poriadnom kopci. Pred cyklistov sa razom postavia štyri ťažké prekážky a spolu so zradnosťou voľného dňa tak môžeme môžeme očakávať zaujímavú bitku. Nechajme sa prekvapiť, ktoré celky preberú iniciatívu v kopcoch, ale môžeme si byť istí, že medzi aktívne tímy budú patriť Sky a Movistar. Britská zostava je známa tým, že na GT v horských etapách chráni aktívnym štýlom svojich lídrov, a aj teraz má na to vhodnú zostavu. Chris Froome musí opäť ukázať svoje majstrovstvo, ale na rozdiel od Gira tu bude mať proti sebe oveľa silnejších súperov. Viaceré indície nasvedčujú tomu, že jeho forma by mala kulminovať v treťom týždni, rovnako ako na talianskej Grand Tour, preto sme zvedaví, ako mu to pôjde v Alpách, lebo súperi nebudú čakať. Uderia, ak uvidia akúkoľvek slabosť z jeho strany. Jeho hlavným konkurentom by mal byť Movistar a Quintana, Landa a Valverde si môžu otestovať pomery v kopcoch hneď v ťažkom finále desiatej etapy. Španielske zoskupenie môže rozprúdiť tempo už na Glières, aby mali pripravenú pozíciu na útok na rozhodujúcich stúpaniach a tam môže atakovať každý zo spomínanej trojice. Movistaru sa vyplatí aktivita aj z toho dôvodu, že ak by sa nepodarilo vytvoriť veľkú selekciu medzi najsilnejšími, Valverde bude favoritom na etapový triumf, pretože v skupine vrchárov je na páske veľmi rýchly.
 
Na horské etapy cieli aj Ag2r, ale po odstúpení dvoch dôležitých mužov musí Romain Bardet bedlivo pripravovať svoje plány, aby mu zostala palebná sila aj na pyrenejské etapy. Ale ak chce ísť za celkovým triumfom, musí ukázať guráž hneď pri prvej príležitosti. V prípade jeho útoku, aj z väčšej diaľky, sa k nemu určite pridajú ďalší borci. Kvalitných spolubojovníkov má po boku Vincenzo Nibali, preto aj Bahrajn - Merida môže prehovoriť do vývoja tejto horskej etapy. Ak sa bude taliansky cyklista cítiť dobre a bude chcieť vyskúšať súperov, jeho kolegovia sa ihneď objavia na čele pelotónu. Zástup favoritov je však široký a musíme si počkať na úvodné kopce, aby sme videli, aká je medzi nimi vrchárska hierarchia. Ťažký priebeh etapy a prípadný súboj o výhru malej skupinky budú vyhovovať Yatesovi, Uránovi, Rogličovi a Danielovi Martinovi, ktorí dokážu vo finále kvalitne šprintovať. Selektívnych pretekov sa nezľaknú ani Dumoulin, Majka, Fuglsang, Zakarin, Kruijswijk, ale až priamo na trati sa dozvieme, komu sadne náročný príchod do kopcov.                             
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni sa náhle zmení charakter pretekov, druhý týždeň netradične otvoria tri alpské predstavenia. Desiata etapa obsahuje štyri náročné stúpania, bez odozvy však nezostane ani rýchlostná prémia, a favoriti na titul už musia jazdiť vo vynikajúcej forme. Col de la Croix Fry dostane mnohých cyklistov do novej reality, spektakulárnym prvkom etapy bude veľmi ťažký Plateau des Giéres, kde nájdeme okrem dvojciferných sklonov aj prašné cesty, ktoré pokrývajú záverečných dvetisíc metrov. Táto náročná pasáž bude mať značný dopad na pelotón, ale o etapovom triumfe rozhodne až nasledujúca kombinácia dvoch kopcov, ktoré sa dostanú do hry o päťdesiat kilometrov neskôr. Na Col de Romme nájdeme dlhé úseky s priemerom cez deväť percent a po krátkom zjazde bude to isté čakať pretekárov aj na Col de la Colombiére. Záverečné stúpanie ponúkne pred vrcholom vyše päť kilometrov so sklonom presahujúcim deväť percent, najneskôr na tomto mieste musia zaútočiť najlepší vrchári. Hneď úvodná horská etapa poskytuje vyzývavé kopce, Plateau des Giéres bude patriť medzi hlavné momenty celých pretekov, a priestor na útok z väčšej diaľky. Col de Romme a Col de la Colombiére musia v tomto smere učiniť zadosť.
 
pdf-ikona TRASA ETAPY PODROBNE
pdf-ikona REGIÓN ETAPY PODROBNE
 
 
etapa 10 kopec 1
profil Montée du plateau des Glières (© letour.fr)
 
 
etapa 10 kopec 2
profil záverčnej sekcie kopcov (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 13:00)
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Martin Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko