tour 18
10. 17.7. rovinata etapa ciel rovina Annecy > Le Grand-Bornand 159 km Alaphilippe
 
 
01
profil etapy, 4275 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Od dnešného dňa sme sa tešili na úplne nové preteky, pekne nadizajnované horské etapy konečne rozpútali tú pravú bitku o celkový triumf. Na vrchárov čakal dôležitý test, ktorý mal odhaliť výkonnostné rozdiely medzi najsilnejšími pretekármi na podujatí.
 
Aj keď sa nekončilo na stúpaní, záverečná kombinácia kopcov bola poriadne náročná a mohla byť svedkom tvrdej jazdy, ktorá mala potenciál aj na vytvorenie nejakého prekvapenia. RommeColombière sa objavili v itinerári TdF aj v roku 2009 a v sedemnástej etape zostali po tejto prekážke na čele iba bratia Schleckovci a Contador.
 
 
kratka sprava ikonkaAnnecy (štart)
Mesto v Hornom Savojsku bolo v minulosti sídlom grófov z Ženevy, dynastie Savoy a ženevských arcibiskupov. V 16. až 17. storočí bolo významným náboženským centrom, nazývaným aj alpský Rím, potom sa však udelila nová prezývka – alpské Benátky. Trvale patrí do Francúzska od roku 1860. Medzi pamiatky patrí Ostrovný palác, Palác vojvodov, Bazilika navštívenia a stredoveké centrum mesta. Neďaleko je jazero Annecy, druhé najväčšie vo Francúzsku a je považované za najčistejšie v Európe.
 
 
Už v neutrálnej zóne mali menší pád Gaviria, Landa, Dumoulin, ale nikomu sa nič vážne nestalo. Úvodné kilometre potom videli niekoľko pokusov o vytvorenie brejku. Malý náskok si vytvorili Julian Alaphilippe a Florian Vachon a obaja čakali, kto ďalší sa k nim pridá. Agilní boli najmä jazdci Direct Energie a dopredu sa chcel dostať aj žltý dres Grega van Avermaeta. Potom sa odpútali od balíka Degand, Chavanel, Burghardt, ale na prvej horskej prémii sa situácia opäť menila.
 
Jediný bod do vrchárskej súťaže tu získal Julian Alaphilippe. Spolu s francúzskym jazdcom preťala vrchol malá skupinka, v ktorej sa objavil aj Peter Sagan. Svetový šampión pôsobil aktívne na tomto kopci, pretože mal pred sebou dvadsať bodov na rýchlostnej prémii, a ustriehol všetky útočné pokusy na čele pretekov. Sagan sa napokon objavil v hlavnom úniku a spoločnosť mu robilo ďalších dvadsať jazdcov.
 
Svetový šampión nemal problém získať dvadsať bodov na prémii, pomohol mu tímový kolega Lukas Pöstlberger. Nikto ho tu nevyzval na súboj, ani dvaja zástupcovia Quick-Step Floors. Peter Sagan si tak upevnil vedenie na čele bodovacej súťaže a pred Gaviriom už má náskok 101 bodov.
 
Prvá horská etapa vytvorila početný únik, okrem SaganaPöstlbergera v nej jazdili Gallopin (Ag2r), Gesbert (Fortuneo), Moinard (Cofidis), Ion Izagirre (Bahrajn-Merida), Bauer, Impey (obaja Mitchelton-Scott), Van Avermaet (BMC), Alaphilippe, Gilbert (obaja Quick-Step Floors), Pauwels, Slagter (obaja Dimension Data), Gaudu, Molard, Moinard (všetci FDJ), Gesink (Lotto-Jumbo), Calmejane, Taaramäe (obaja Direct Energie), Guillaume Martin a Degand (obaja Wanty-Groupe).
 
Na čele pretekov sa zišli aj dobrí vrchári ako talentovaný Gaudu, Gesink, Ion Izagirre, Martin, odhodlaný výkon mohol predviesť Alaphilippe a žltý dres nechcel stratiť bez boja Van Avermaet. V pelotóne okamžite prebral kontrolu na priebehom tím Sky, pretože sa začalo stúpať na dlhý kopec Col de la Froix Fry. Peter Sagan opäť potvrdil svoju súťaživosť. Aj keď mohol zostať schovaný v balíku v tejto náročnej etape s pekným náskokom v bodovacej súťaži, radšej rozhodol vyraziť do úniku a zvýšiť svoj náskok ohľadom zeleného dresu. Bolo dobrým znamením, že aj po náročnom prvom týždni bol plný energie.
 
 
video v clanku ikonka ciernaHorská Prémia Col de la Froix Fry
 
 
Na stúpaní prvej kategórie zaútočil v úniku Molard a neskôr sa pridal k nemu Taaramäe, horskú prémiu uchmatol jazdec tímu FDJ. Zvyšná partia utečencov sa rozdelila na dve skupiny, v tej druhej zostal Peter Sagan, ale rozdiel medzi nimi nebol veľký. Pelotón vedený tímom Sky zaostával necelé štyri minúty. K vedúcej dvojici sa pridali v zjazde Moinard, Gilbert, Pauwels, Gaudu, Pöstlberger a Van Averrmaet, Saganova skupina strácala cez pol minútu.
 
 
kratka sprava ikonkaMontée plateau Glières (90 km pred cieľom)
Národný pamätník Gliereského odboja, ktorý však nie je vojnovým pamätníkom, ale viac symbolom nádeje. Spodná časť v tvare písmena V smerujúca do neba značí nádej, a okrúhla časť, pripomínajúca slnko, je symbolom prerodu a slobody. Vnútri je socha Jany z Arku a motto Žiť slobodne, alebo zomrieť.
  
 
Jedným z hlavných momentov etapy bol kopec Montée plateau Glières, ktorý bol veľmi prudký. Tvrdé sklony boli nad sily Petra Sagana, ktorý sa postupne blížil k pelotónu. Ale mohol byť spokojný, hlavný dnešný cieľ mal splnený. Stúpanie HC-kategórie preskupilo vedúcu skupinu, zostali v nej Gaudu, Molard, Taaramäe, Van Avermaet, Pauwels, Calmejane, Izagirre, Moinard, Martin, Alaphilippe, Gallopin, Gesink a Gesbert. Prémiu získal Alaphilippe, ktorý pred vrcholom pokoril Gaudua. A až potom sa objavili šotolinové cesty.
 
Na prašných úsekoch jazdila vpredu spomínaná 13-členná skupina, Sagan bol čoraz bližšie k balíku. Tam dostal defekt Chris Froome a musela mu asistovať neutrálna pomoc. Tempo tu však nebolo vysoké a britský jazdec sa dokázal vrátiť späť ešte pred samotným klesaním.
 
Prvé dve ťažké stúpania nerozladili favoritov v pelotóne, všetko sa sústredilo na záverečnú vrchársku kombináciu. Hlavnú skupinu stále ťahal jedine Sky a brejk mohol začať myslieť aj na etapový trumf, lebo rozdiel medzi skupinami narastal. Peter Sagan sa vracal do pelotónu v klesaní z Glières spolu s kolegom Lukasom Pöstlbergerom, na čelo pretekov sa dostali ešte Vichot a Slagter. A keď sa vrátili dopredu aj Gilbert, Degand a Impey, pred pelotónom jazdilo osemnásť borcov. Ak chceli bojovať o etapový triumf, na nasledujúcej jednoduchej časti, ktorá sa objavila pred rozhodujúcimi kopcami, museli získať čo najviac času na balík.
 
 
video v clanku ikonka ciernaAlaphilippe si užíval prašné cesty
 
 
Peter Sagan sa definitívne vrátil do balíka päťdesiat kilometrov pred cieľom, posledné dva kopce ho už nemuseli zaujímať. Náskok vedúcej skupiny klesol na šesť minút, keď sa dostali utečenci na Col de Romme. Na začiatku tohto kopca si vystúpil Peter Sagan z tempa balíka. Na čele pretekov sa pokúsil zaútočiť Taaramäe, v hlavnej skupine to isté predviedol Warren Barguil (Fortuneo). V pelotóne kontroloval situáciu Sky, ktorý chytil francúzskeho cyklistu, a dopredu sa už vytiahli všetky relevantné tímy.
 
V skupine favoritov nikto nevyhodil z rytmu britskú zostavu a všetci zatiaľ rešpektovali prácu, ktorá bola odvádzaná pre Frooma s Thomasom. Taaramäe bol silný na tomto stúpaní, pre body do vrchárskej súťaže si vybehol Alaphilippe a dobehol estónskeho cyklistu. Francúzsky jazdec bol ohromne motivovaný, pred vrcholom sa zbavil svojho spolubojovníka, získal ďalšie vrchárske body, a potom si takticky počkal na Taaramäeho. Za nimi zostávali bojovať Pauwels, Avermaet, Calmejane, Izagirre a Gesink, ich strata sa pohybovala na úrovni päťdesiat sekúnd. Balík jazdil s mankom necelých šesť minút, najlepší vrchári na tomto kopci nevymysleli nič.
 
Alaphilippe nenechal nič náhodu a v zjazde sa osamostatnil na čele pretekov. Ak by mu to vydržalo až na koniec Col de la Colombière, etapový triumf by mal vo vrecku. A mal to veľmi dobre rozohrané, lebo v úniku nemal konkurenciu. Taaramäe už nemal energiu a Izagirre s Avermaetom jazdili so stratou minútu a pol. Belgický jazdec však predvádzal parádny výkon a bojoval o to, aby vydržal v žltom drese aj po takejto ťažkej etape. V pelotóne stále panoval pokoj zbraniam.
 
 
kratka sprava ikonkaLe Grand-Bornand (cieľ)
Oblasť sa skladá z dvoch  okruhov – samotná dedina okolo neogoticko-barokového kostola Nanebovzatia Panny Márie, v ktorej obyvatelia vedú aktívny poľnohospodársky život, a predmestie, ktoré tvorí lyžiarsky rezort a chatky. Lyžiarska tradícia sa začala v 1907, má 90 km zjazdárskej plochy a 68 km cross-country tratí.
 
 
Aj posledný kopec videl skvelý výkon Juliana Alaphilippa, jazdec tímu Quick-Step Floors sa nezlomil ani na záverečnej náročnej prekážke a išiel si za etapovým triumfom a vrchárskym dresom. Ion Izagirre dorazil na vrchol s mankom minútu a pol, potom sa tam objavil Taaramäe a cez dve minúty strácali Pauwels a Avermaet.
 
Skupinu favoritov tadiaľ previezol bez útokov tím Sky, ktorý nastavil tradične vysoké tempo, z ktorého sa nikto neodhodlal vyštartovať dopredu. Jedine pred vrcholom zaútočil Daniel Martin a jeho aktivita dostala do úzkych Majku, Zakarina a Mollemu. Ešte predtým vypadli z tempa skupiny favoritov Rigoberto Urán a Bob Jungels.
 
Julian Alaphilippe už nemohol prísť o etapový triumf, prvý v kariére na Tour de France, ktorý si vybojoval po parádnom celodennom výkone. Na druhom mieste skončil Ion Izagirre, tesne za španielskym cyklistom finišoval aj Rein Taaramäe a z pôvodného úniku sa udržali pred balíkom aj Serge Pauwels a Greg van Avermaet a pre belgického jazdca to znamenalo, že aj zajtra sa oblečie do žltého dresu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
V skupine hlavných favoritov chýbali na páske Mollema, Majka a Zakarin, ktorí na svojich konkurentov stratili päťdesiat sekúnd, a vo finále sa k nim pridal aj Jungels. Najväčšie manko tak zaknihoval Urán - 2:30 na jazdcov na GC.
 
Prvá horská etapa nevidela pohyby zo strany hlavných favoritov, straty v poradí pramenili len z aktuálnej slabosti niektorých jazdcov na GC. Toto výborne využili utečenci, ktorí postupne zveľaďovali svoj odstup na náročných kopcoch. Medzi nimi vynikal Julian Alaphilippe, ktorý od začiatku pôsobil veľmi energicky a ukázal to na horských prémiách, kde úradoval na všetkých s výnimkou Col de la Froix Fry. A za to bol odmenený nielen vrchárskym dresom, ale aj etapovou výhrou. Francúzsky cyklista si dokonale vynahradil sklamania z úvodného týždňa, no dnes pôsobil oveľa silnejšie ako v tých etapách, ktoré mu mali sadnúť v predchádzajúcich dňoch.
 
V celku Bahrajn - Merida dostal voľnú ruku Ion Izagirre a skutočne patril medzi najsilnejších členov úniku, ale na rozbehnutého Alaphilippa to nestačilo. Uvidíme, či španielsky jazdec dostane ešte jednu takúto šancu, aby zabojoval o etapu. Rein Taaramäe a Serge Pauwels si zaspomínali na svoje najlepšie časy a jednou z hlavných postáv dnešného dňa bol aj Greg van Avermaet. Líder pretekov sa rozhodol zabojovať o žltý dres tým jediným spôsobom, akým sa mu to mohlo podariť. A keď sa objavil na čele pretekov, predviedol vynikajúci vrchársky výkon, ktorým v tomto smere nadviazal na svoje predstavenia na OH 2016 a v piatej etape na TdF v tom istom roku. Na čele poradia si tak vybudoval slušný náskok, ale druhá obhajoba maillot jaune v Alpách bude ešte náročnejšia.
 
Kandidáti na titul sa postavili k úvodnej horskej etape konzervatívnym spôsobom, nikto sa neodvážil otestovať súperov na jednom zo záverečných kopcov. Situáciu mal pod kontrolou tím Sky, ktorý nám predviedol svoj typický vrchársky vláčik, a v pri takomto štýle jazdy sa iba čakalo, ktorí z favoritov to neustojí. Napokon to bol Rigoberto Urán. Kolumbijský jazdec trpel na následky pádu z deviatej etapy, a aj keď vypadol zo skupiny len pred vrcholom záverečného stúpania, v cieli si pripísal až šesť minút.
 
Takúto hrozbu nepripusti Bob Jungels, ktorý na konci ešte zabojoval, a finišoval po boku Majku, Zakarina, Mollemu. Tí neudržali záverečné zrýchlenie favoritov a na krátkom úseku dostali manko päťdesiat sekúnd. Ostatní jazdci na celkové poradie prežili etapu bez komplikácii. Najsilnejší pretekári zvolili pokojnejší príchod do kopcov, ale už zajtra sa môže všetko zmeniť, a niektorí z nich už musia aj atakovať. Podľa Toma Dumoulina na záverečnom kopci fúkal protivietor, útoky neboli možné pri kvalite tímu Sky. Okrem bodkovaného sa prezliekalo aj v súťaži do 25 rokov, novým lídrom sa stal Pierre Latour z Ag2r.
 
Peter Sagan bol viditeľný aj v horskej etape. Na jej začiatku mieril za šprintérskou prémiou, čo si odrel na prvej vrchárskej prémii, a potom sa mohol už len sústrediť na dvadsať bodov, ktoré pred ním stáli na šprintérskej prémii. Pomohlo mu, že v úniku sa objavil aj jeho kolega Lukas Pöstlberger a obaja sa vrátili na náročnom profile do pelotónu len päťdesiat kilometrov pred cieľom. Aj druhý týždeň odpálil vynikajúcim spôsobom a môže si vychutnávať 101-bodové vedenie v boji o zelený dres.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Bol som sklamaný po Mur-de-Bretagne. Nevyužil som tú šancu, lebo som nemal potrebné nohy a niekoľkí jazdci boli silnejší. Preto sa veľmi teším, že som si to vynahradil. Lomcujú mnou poriadne emócie, nie je jednoduché vyhrať etapu na Tour. Mal som k tomu blízko pred dvomi rokmi, ale že som dokázal získať svoju prvú etapu na TdF takýmto spôsobom, na to jednoducho nemám slová. Teraz si to chcem užiť, mám obrovskú radosť."
     
 
Výsledky
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:25:27 120
2. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:34 50
3. TAARAMAE Rein Direct Energie 01:40 25
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:44 15
5. PAUWELS Serge Team Dimension Data link ikonka 01:44 5
6. CALMEJANE Lilian Direct Energie 02:24  
7. MARTIN Daniel link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:23  
8. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:23  
9. GAUDU David Groupama - FDJ 03:23  
10. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 03:23  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 40:34:28 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 02:22  
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 03:10  
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 03:12  
5. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 03:20  
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 03:21  
7. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 03:21  
8. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 03:21  
9. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 03:27  
10. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:36  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 319
2. GAVIRIA Fernando link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 218
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 132
4. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 129
5. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 106
6. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 106
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 41
2. TAARAMAE Rein Direct Energie 28
3. PAUWELS Serge Team Dimension Data link ikonka 24
4. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 22
5. GAUDU David Groupama - FDJ 21
6. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 15
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 40:45:27
2. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 01:54
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb link ikonka 04:02
4. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 08:47
5. GAUDU David Groupama - FDJ 15:42
6. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 19:59
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 140 km - Col de Bluffy: dĺžka 1,5 km; sklon 5,6 % (1 bod)
sprint-20 130 km - THONES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 116 km - Col de la Froix Fry: dĺžka 11,3 km; sklon 7 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 90,5 km - Montée plateau Glières: dĺžka 6 km; sklon 11,2 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
1 20 29 km - Col de Romme: dĺžka 8,8 km; sklon 8,9 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 15 km - Col de la Colombière: dĺžka 7,5 km; sklon 8,5 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Prvú horskú etapu nebude sprevádzať len radosť vrchárov, ale aj neistota, pretože v doterajšom priebehu sa neobjavil pelotón na poriadnom kopci. Pred cyklistov sa razom postavia štyri ťažké prekážky a spolu so zradnosťou voľného dňa tak môžeme môžeme očakávať zaujímavú bitku. Nechajme sa prekvapiť, ktoré celky preberú iniciatívu v kopcoch, ale môžeme si byť istí, že medzi aktívne tímy budú patriť Sky a Movistar. Britská zostava je známa tým, že na GT v horských etapách chráni aktívnym štýlom svojich lídrov, a aj teraz má na to vhodnú zostavu. Chris Froome musí opäť ukázať svoje majstrovstvo, ale na rozdiel od Gira tu bude mať proti sebe oveľa silnejších súperov. Viaceré indície nasvedčujú tomu, že jeho forma by mala kulminovať v treťom týždni, rovnako ako na talianskej Grand Tour, preto sme zvedaví, ako mu to pôjde v Alpách, lebo súperi nebudú čakať. Uderia, ak uvidia akúkoľvek slabosť z jeho strany. Jeho hlavným konkurentom by mal byť Movistar a Quintana, Landa a Valverde si môžu otestovať pomery v kopcoch hneď v ťažkom finále desiatej etapy. Španielske zoskupenie môže rozprúdiť tempo už na Glières, aby mali pripravenú pozíciu na útok na rozhodujúcich stúpaniach a tam môže atakovať každý zo spomínanej trojice. Movistaru sa vyplatí aktivita aj z toho dôvodu, že ak by sa nepodarilo vytvoriť veľkú selekciu medzi najsilnejšími, Valverde bude favoritom na etapový triumf, pretože v skupine vrchárov je na páske veľmi rýchly.
 
Na horské etapy cieli aj Ag2r, ale po odstúpení dvoch dôležitých mužov musí Romain Bardet bedlivo pripravovať svoje plány, aby mu zostala palebná sila aj na pyrenejské etapy. Ale ak chce ísť za celkovým triumfom, musí ukázať guráž hneď pri prvej príležitosti. V prípade jeho útoku, aj z väčšej diaľky, sa k nemu určite pridajú ďalší borci. Kvalitných spolubojovníkov má po boku Vincenzo Nibali, preto aj Bahrajn - Merida môže prehovoriť do vývoja tejto horskej etapy. Ak sa bude taliansky cyklista cítiť dobre a bude chcieť vyskúšať súperov, jeho kolegovia sa ihneď objavia na čele pelotónu. Zástup favoritov je však široký a musíme si počkať na úvodné kopce, aby sme videli, aká je medzi nimi vrchárska hierarchia. Ťažký priebeh etapy a prípadný súboj o výhru malej skupinky budú vyhovovať Yatesovi, Uránovi, Rogličovi a Danielovi Martinovi, ktorí dokážu vo finále kvalitne šprintovať. Selektívnych pretekov sa nezľaknú ani Dumoulin, Majka, Fuglsang, Zakarin, Kruijswijk, ale až priamo na trati sa dozvieme, komu sadne náročný príchod do kopcov.                             
 
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni sa náhle zmení charakter pretekov, druhý týždeň netradične otvoria tri alpské predstavenia. Desiata etapa obsahuje štyri náročné stúpania, bez odozvy však nezostane ani rýchlostná prémia, a favoriti na titul už musia jazdiť vo vynikajúcej forme. Col de la Croix Fry dostane mnohých cyklistov do novej reality, spektakulárnym prvkom etapy bude veľmi ťažký Plateau des Giéres, kde nájdeme okrem dvojciferných sklonov aj prašné cesty, ktoré pokrývajú záverečných dvetisíc metrov. Táto náročná pasáž bude mať značný dopad na pelotón, ale o etapovom triumfe rozhodne až nasledujúca kombinácia dvoch kopcov, ktoré sa dostanú do hry o päťdesiat kilometrov neskôr. Na Col de Romme nájdeme dlhé úseky s priemerom cez deväť percent a po krátkom zjazde bude to isté čakať pretekárov aj na Col de la Colombiére. Záverečné stúpanie ponúkne pred vrcholom vyše päť kilometrov so sklonom presahujúcim deväť percent, najneskôr na tomto mieste musia zaútočiť najlepší vrchári. Hneď úvodná horská etapa poskytuje vyzývavé kopce, Plateau des Giéres bude patriť medzi hlavné momenty celých pretekov, a priestor na útok z väčšej diaľky. Col de Romme a Col de la Colombiére musia v tomto smere učiniť zadosť.
 
 
 
etapa 10 kopec 1
profil Montée du plateau des Glières (© letour.fr)
 
 
etapa 10 kopec 2
profil záverčnej sekcie kopcov (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 13:00)
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Martin Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko