tour 18
7. 13.7. rovinata etapa ciel rovina Fougéres > Chartres 231 km Groenewegen
 
 
01
profil etapy, 2242 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Už štvrtá etapa vytvorená pre najrýchlejších jazdcov v doterajšom priebehu nemusela byť takou jednoduchou záležitosťou, ako sa zdalo na prvý pohľad. Na cyklistov čakala najdlhšia porcia kilometrov v celom ročníku a niektorí športoví riaditeľovia upozorňovali, že profil je poriadne zvlnený. Okrem toho mal fúkať vietor, takže tieto podmienky mali výrazne preveriť kandidátov na etapový triumf.
 
Jazdci na celkové poradie sa potrebovali dostať cez dnešnú previerku bez akejkoľvek ujmy a šprintéri museli využiť túto ponuku, lebo ich príležitosti na Tour sa pomaly, ale isto míňali. Na Petra Sagana čakal ďalší dôležitý deň z hľadiska bodovacej súťaže a slovenský jazdec sa dnes zapojil už do šiesteho súboja o etapový triumf. V úlohe favorita figuroval v každý deň s výnimkou TTT.
 
 
kratka sprava ikonkaFougéres (štart)
Od roku 1985 sa mesto Fougéres hrdí nálepkou „Mesto umenia a histórie“. Fougérsky hrad, najpôsobivejší vo Francúzsku, je prirodzene chránený skalami v močaristej oblasti. Už v stredoveku padol do rúk anglického kráľa Henricha II., čoskoro ho obnovili, aj tak však zažil veľa obliehaní a dobývaní a vystriedal mnoho prominentných majiteľov. Dve z trinástich veží sú symbolické, jedna je nazvaná „Škriatkovská“ a patrónkou druhej veže je víla Meluzína.
 
 
V nepríjemnej etape sa najskôr nikomu nechcelo ísť do úniku. Dopredu vyrazil iba Yoann Offredo (Wanty Groupe), ale keď zistil, že sa k nemu nikto nepridal, ihneď sa stiahol späť. V balíku panovala pokojná atmosféra a družnú náladu prerušil iba Thomas Degand, takisto z Wanty Groupe, ktorý sa nezľakol sólového pokusu v úniku, lebo nikto ďalší nemal záujem vetrať sa pred pelotónom. Nielen na belgického cyklistu tak čakal veľmi dlhý deň.
 
Ani Thomas Degand nepredvádzal príliš snaživý výkon a jeho náskok neprekročil jednu minútu. Akoby lákal ďalších borcov, aby sa k nemu pridali, alebo uvažoval, že sa vráti späť aj on. Ako správna sa ukázala druhá možnosť a 32-ročný vrchár, ktorý strávil celú kariéru v tíme Wanty Groupe, počkal na hlavnú skupinu.
 
Uspávacie momenty však veľmi rýchlo skončili, keď sa rozhodli atakovať aj šprintérske celky, aby počas takéhoto dňa nemuseli ťahať dlhú dobu v balíku, a táto snaha dostala dopredu až desiatich jazdcov. Vedúcu skupinu vytvorili Gallopin, Naesen, Theuns, Gerrans, Lampaert, Pöstlberger, Vermote, Vichot, De Gendt a Gogl. Ak by sa im podarilo zotrvať pred balíkom, mali by veľkú šancu na úspech, ale proti ich taktike okamžite zasiahol Lotto - Jumbo, ktorý chcel vo finále šprintovať. Ak by musel kontrolovať takúto kvalitnú skupinu počas celého dňa, mal by to veľmi ťažké, v pelotóne by mu nikto nepomohol, takže ju chcel chytiť hneď na začiatku. A holandský celok to zvládol, balík bol pokope.
 
 
kratka sprava ikonkaMayenne (187,5 km pred cieľom)
Mayennský hrad – pevnosť z desiateho storočia, ktorú založil franský kráľ Karol III. Prostoduchý. Tiež leží pri bretónskych močiaroch, počas svojej histórie tiež vystriedal majiteľov, od 1935 je však v rukách mesta. Odokryli sa tu vzácne archeologické nálezy z čias karolínskej doby (obdobie vlády Karola Veľkého a jeho potomkov).
            
 
Situácia v pelotóne sa znovu zablokovala, išlo sa voľne, nikto neprejavoval záujem o vedúcu skupinu. Po náročných uplynulých dňoch si vyberali cyklisti voľnú chvíľku. Tú neprerušil ani Yoan Offredo, ktorý sa znovu rozhodol vyraziť pred hlavnú skupinu, no tentoraz už vydržal na čele pretekov. Bolo takmer dvesto kilometrov pred cieľom. Najdlhšia etapa na podujatí tak ponúkla len jedného utečenca. 
 
Francúzsky pretekár jazdí druhý rok za Wanty Groupe, no veľkú časť kariéry prežil v FDJ,  a jeho doménou sú kockové klasiky, plus je pomerne rýchlym cyklistom. V kariére však vybojoval len jednu výhru, v roku 2009 (ako 22-ročný) ukoristil triumf na Tour de Picardie. V brejku sa ukázal aj v prvej etape a za svoju aktivitu bol odmenený honorom najbojovnejšieho jazdca. Túto poctu získal aj v minulej edícii na konci druhého dňa a 31-ročný borec mal dnes veľkú šancu, že červené číslo získa do tretice.
 
Tím Wanty Groupe prežil podobnú skúsenosť aj v predchádzajúcom ročníku. V minuloročnej štvrtej etape (207 kilometrov) vyrazil do sólového úniku Guillaume van Keirsbulck, ktorý je súčasťou v belgickej zostavy aj tentoraz, a vydržal pred balíkom veľmi dlhý čas. Bol chytený len sedemnásť kilometrov pred cieľom.
 
Pelotónu nemuselo prekážať, že Offredo jazdil s 9-minútovým náskokom, všetci vedeli, a to vrátane francúzskeho cyklistu, že pre hlavnú skupinu nepredstavuje žiadnu hrozbu. Na vedúcich priečkach pelotónu sa pohybovali zástupcovia Lotto - Soudal a Quick-Step Floors.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPhilippe Gilbert v dobrej nálade
 
 
Situáciu na trati presne zhodnotil Philippe Gilbert, ktorý sa spýtal kameramana, keď sa pri ňom zastavil: "Chcete priniesť nejaké zaujímavosti z dnešnej etapy? Lebo tu nie je o čom hovoriť." Napriek tomu, že vpredu jazdil iba jeden cyklista, do práce sa pustili aj FDJ a Lotto - Jumbo.
 
Yoan Offredo poskytol na čele pretekov pre svojho zamestnávateľa značný mediálny priestor, s čím bol veľmi spokojný aj športový riaditeľ tímu Hilaire van der Schueren: "Chceli sme prehovoriť do vývoja etapy. Na Tour je pre nás najdôležitejšou vecou publicita. Jazdili sme tak v minulom roku a veľmi radi si to zopakujeme aj v tomto ročníku." Nepochybujeme, že Offredo dostane po etape veľkú pochvalu od vedenia celku.
 
 
kratka sprava ikonkaAlençon (120,5 km pred cieľom)
Mesto známe pre dve veci – svoju čipkársku tradíciu a svoju  rodáčku,  v cirkevných  kruhoch  obľúbenú sväticu sv. Teréziu z Lisieux, ktorej mama zhodou okolností tiež pracovala v obchode s čipkami. Jej prítomnosť v meste je spätá s cirkevnou stavbou Bazilikou Našej Panej. V súčasnosti v meste sídli firma Moulinex (Tefal), ktorú preslávili kuchynské spotrebiče, no teraz sa venuje ekoturistike. V Hotel de Guise sa anchádza Ornská prefektúrna sieň, ktorá bola postavená v prvej polovici sedemnásteho storočia zásluhou vyberača daní. Neskôr spadla do vlastníctva mníšok, no v 17. storočí pripadla korune a teraz funguje ako fiškálne centrum.
   
 
Akú-takú odmenu pre Offreda ponúkla jediná horská prémia, do vrchárskej súťaže mu pribudol prvý bod. Francúzsky jazdec v tomto bode etapy už nedisponoval takým entuziazmom ako na začiatku svojej výpravy. Na nálade mu uberalo pomerne vysoké tempo hlavnej skupiny, ktorá znížila svoje manko na štyri minúty.
 
Podobne ako včera situáciu zdramatizoval na chvíľu bočný vietor, ktorý opäť rozdelil balík na dve polovice. Peter Sagan zostával v tej prednej, ale vzadu uviazol Daniel Martin. Selekciu spôsobili Ag2r a Trek - Segafredo, ale ani dnes nefúkalo na dlhom úseku, takže pelotón sa znovu spojil. Táto sekvencia sa dotkla aj Yoanna Offreda, ktorého chytil balík deväťdesiat kilometrov pred cieľom. Francúzsky pretekár tým nebol nadšený, za svoje statočné počínanie by si chcel zaslúžiť oveľa väčší priestor na čele pretekov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPohľad na selekciu pelotónu na vetre
 
 
Potom balík spomalil a mali sme pred sebou obrázky z úvodu etapy. Aj dnes sa teda objavil na trati bočný vietor, čo sa snažili niektoré celky využiť, ale ako hovorili predpovede, nebol taký razantný, aby spôsobil veľké problémy. Dávku pozornosti chcel pre seba uchmatnúť aj Laurent Pichon (Fortuneo) a aj on sa odhodlal k sólovému ataku. Dnes sme teda sledovali na čele pretekov vlkov samotárov. Hoci má Pichon 31 rokov, debut na Tour de France absolvoval len v minulej sezóne. Počas svojej kariéry získal tri výhry.
 
Jeho pohyb upokojil vedúcu skupinu a za to získal maximálnu bodovú porciu na rýchlostnej prémii. Tento istý kúsok sa mu podaril aj vo včerajšej etape. V pelotóne sa šprintovalo o sedemnásť bodov, čo bola lákavá ponuka pre všetkých záujemcov o zelený dres. Bol to súboj medzi Quick-Stepom a Borou, Fernandom Gaviriom a Petrom Saganom. Kolumbijský jazdec využil pomoc tímových kolegov a vybral sedemnásť bodov, svetový šampión sa ho držal ako kliešť a získal ich pätnásť. Tradičný obrázok rýchlostných prémii z minulých dní doplnil na treťom mieste Alexander Kristoff.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠprintérska prémia
 
 
Laurent Pichon tu stratil väčšinu zo svojho náskoku, ale balík už nechcel zažiť ďalšiu neistotu bez úniku, preto umožnil francúzskemu cyklistovi ešte jedno nadýchnutie. Ale vydržalo mu to len na métu 38 kilometrov pred cieľom, hlavná skupina bola nekompromisná. A razom sa stali pre ňu bonusové sekundy oveľa zaujímavejšie. Žltý dres nechcel stratiť za žiadnych okolností Greg van Avermaet, ktorému rozbehli šprint kolegovia, a belgický jazdec prakticky bez boja zväčšil svoj náskok v GC. Polepšili si aj Küng a Burghardt.
 
 
kratka sprava ikonkaChartres (cieľ)
Mesto má 39-tisíc obyvateľov a leží v srdci poľnohospodárskeho regiónu Beauce, ktorý je prezývaný aj ako „košík chleba pre Francúzsko“. Zásluhou biskupa Fulberta sa Chartres stalo intelektuálnym aduchovným centrom, tento status si zachovalo počas celého stredoveku. Katedrála Notre-Dame je jedna z najväčších gotických katedrál vo Francúzsku a patrí aj do UNESCO. Pýši sa 4 000 vyrezávanými sochami, 2 600 metrov štvorcových vitráží, majestátnou Južnou a Severnou vežou, ktoré majú dávať pozor na prichádzajúcich pútnikov. Spomínané vitráže nie sú len útržkami, ako komiks, ale v lineárnom slede rozprávajú príbeh. Hotel  des Ligneris bolo za WWII sídlom Jeana Moulina, kľúčovej postavy Národného koncilu francúzskeho odboja.
 
 
Potom cyklisti už len prichádzali do cieľového mesta a čakalo sa na to, kedy sa začnú rozbiehať šprintérske zoskupenia. Tie si už postrážili posledné kilometre a pre svojich lídrov sa snažili vytvoriť čo najlepšiu pozíciu. Balík sa poriadne natiahol, pomohol tomu aj menší pád.  
  
Na cieľovej rovinke opäť predviedol výbornú prácu Quick-Step Floors, ale Fernando Gaviria sa neradoval z etapového triumfu, svoje kvality konečne ukázal Dylan Groenewegen. Kolumbijský pretekár skončil druhý, Peter Sagan tentoraz finišoval na tretej priečke.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný kilometer
 
 
V poradí štvrtá šprintérska koncovka nepriniesla žiadne dramatické momenty, krátka epizóda s bočným vetrom osviežila etapu len na chvíľu. Videli sme dva statočné sólové pokusy, ktoré ako-tak zachránili pomery na trati, no veľkú časť dňa sa nedialo nič. Červené číslo získal Laurent Pichon, čo musela byť ďalšia nepríjemná rana pre Yoanna Offreda.
 
Na konci vyriešil pretláčanie sa šprintérskych vláčikov najlepšie Maximiliano Richeze a Fernando Gaviria sa znovu objavil vo výhodnej pozícii. Peter Sagan sa nachádzal hneď za ním, ale ako prvý otvoril šprint Alexander Kristoff a pridal sa k nemu aj Dylan Groenewegen. A súboj o etapový triumf sa odohral práve medzi Groenewegenom a Gaviriom, no akonáhle sa dostal holandský jazdec na vedúcu priečku, jeho rýchlosť bola pre kolumbijského cyklistu nedosiahnuteľná.
 
Víťaz etapy sa pred páskou parádne predral dopredu a následne udrel presne takým spôsobom, aký sa od neho očakával už v predchádzajúcich šprintérskych dojazdoch. Potešil tak svojich kolegov a poďakoval im za ich snahu na začiatku etapy, keď kvôli nemu zlikvidovali nebezpečný únik desiatich mužov. Groenewegen vybojoval svoj druhý triumf na TdF a už desiaty v tejto sezóne. Jeho výkonnosť v tomto roku išla významným spôsobom nahor.
 
Prvýkrát na podujatí našiel premožiteľa v hromadnom špurte Fernando Gaviria a musel sa presvedčiť, že Groenewegen bude v každom priamom súboji veľmi nepríjemným súperom. Jazdec tímu Lotto - Jumbo bol dnes jasne rýchlejší. Na konci sa natlačil dopredu Arnaud Démare, ale na tretiu priečku sa už nedostal, druhýkrát na podujatí sa zapojil do koncovky Christophe Laporte a znovu získal piate miesto. Alexander Kristoff mal dobre pripravenú pozíciu, ale začal šprintovať príliš skoro a nezmestil sa ani do najlepšej desiatky. Tam nefigurovali ani Kittel s Cavendishom, obaja sa naďalej veľmi trápia, a len na jej konci sa usadil André Greipel. Ani on nedosiahol želaný výsledok. Pretlak na konci takýchto koncoviek je naozaj veľký.
 
Peter Sagan sa ani tentoraz nestratil v šprintérskom finále. Na konci si vyhliadol, ako vždy, zadné koleso Fernanda Gaviriu, no tentoraz mu kolumbijský jazdec trošku ušiel, keď zrýchlil. Svetový šampión aj tak ponúkol silný finiš, lebo v ťažkom špurte dokázal udržať tretie miesto a odraziť útok tých jazdcov, ktorí vyštartovali o čosi neskôr. Ďalšou kvalitnou koncovkou sa tak dostal piatykrát na stupne víťazov, čím sa nemôže pýšiť nikto iný. Udržal zelený dres, i keď Gaviria znížil svoju stratu na 31 bodov.
 
V celkovom poradí sa neudiali žiadne zmeny, jedine Greg van Avermet zvýšil svoje vedenie pred Geraintom Thomasom o tri sekundy, ktoré získal na Bonus point. Belgický jazdec tak má veľkú šancu, že maillot jaune bude nosiť až do nedeľňajšej etapy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (víťaz)
"Povedal som, že potrebujem nejaký čas, aby som sa dostal na najvyššiu úroveň. Na začiatku pretekov som sa necítil dobre, ale každý deň sa to zlepšovalo a som rád, že to konečne vyšlo. Na konci som išiel za Kristoffom, a keď vyrazil, bol som za ním a povedal som si, že to je ten správny moment. Myslím si, že to bolo dvesto metrov pred cieľom. Mal som nohy, aby som vyhral, preto budeme dnes večer oslavovať. A verím, že aj v nasledujúcej etape."
   
 
Výsledky 7. etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 5:43:42 120
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 00:00 50
3. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:00 25
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00 15
5. LAPORTE Christophe Cofidis, solutions crédits 00:00 5
6. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:00  
7. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:00  
8. GREIPEL André Lotto-Soudal 00:00  
9. PASQUALON Andrea Wanty-Groupe Gobert 00:00  
10. CAVENDISH Mark Team Dimension Data 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po 7. etape
1. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 28:19:25 25
2. THOMAS Geraint Team Sky 00:06  
3. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 00:08  
4. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors 00:09  
5. GILBERT Philippe Quick-Step Floors 00:15  
6. JUNGELS Bob Quick-Step Floors 00:21  
7. URÁN Rigoberto Team EF Education 00:48  
8. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:54  
9. MAJKA Rafal link ikonka Bora-Hansgrohe 00:55  
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:56  
31. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 02:45  
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po 7. etape
1. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 234
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 203
3. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 105
4. GREIPEL André Lotto-Soudal 85
5. holandsko GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 82
6. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 75
 

z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 7. etape
1. SKUJINŠ Toms Trek-Segafredo 6
2. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 4
3. SMITH Dion Wanty-Groupe Gobert 4
4. CALMEJANE Lilian Direct Energie 3
5. MARTIN Daniel UAE Team Emirates 2
6. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 1
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 7. etape
1. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 28:20:31
2. BERNAL Egan Team Sky 00:27
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale 02:17
4. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team 03:00
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 04:06
6. BOUDAT Thomas Direct Energie 05:32
 
 
video v clanku ikonka ciernaPohľad zvrchu na záverečný šprint
 
 
Prémie na trase:
4-20 111 km - Côte du Buisson de Perseigne: dĺžka 1,5 km; sklon 3,9 % (1 bod)
sprint-20 63 km - BERD'HUIS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
bonus tdf 20 31 km - Nonvilliers Grandhoux - bonusové sekundy 3-2-1
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Najrýchlejší jazdci museli prečkať dva dni, aby sa mohli znovu zamerať na etapový triumf. Uvidíme, ako bude vyzerať ich kondícia na konci skutočne dlhej etapy a ako prehovorí do výsledkovej listiny záverečný kilometer s dvojpercentným sklonom. Vo štvrtej etape podobná koncovka dostala do nevýhody niektorých šprintérov. Fernando Gaviria sa počas uplynulých dvoch dní nikam zbytočne nehrnul, aby bol čo najlepšie pripravený na ďalší hromadný špurt. Quick-Step chce stále vyhrávať a zatiaľ je jeho najväčšou zbraňou práve kolumbijský jazdec, takže sa belgická zostava musí znovu pustiť do práce, aby zariadila hromadný dojazd pelotónu. V silovom špurte štvrtej etapy sa cítil ako ryba vo vode André Greipel, čo bol pre neho povzbudzujúci moment, a keď si vybuduje potrebnú pozíciu aj na konci tej siedmej, v meste Chartres sa môže presadiť jeho veľká sila. Dylan Groenewegen a Marcel Kittel musia byť na konci priebojnejší, inak sa zase nedozvieme, na akej úrovni je ich maximálna rýchlosť. Na ich príklade je vidieť, že aj takýto kvalitní šprintéri potrebujú mať vo finále po svojom boku skúsených pomocníkov.
 
Ťažší dojazd bude určite vyhovovať Alexandrovi Kristoffovi, ktorý býva vždy silný na konci dlhých pretekov a obľubuje náročné koncovky, a motiváciu nebude skrývať ani domáci Arnaud Démare. S jedným vydareným šprintom z druhej etapy nemôže byť spokojný. Rýchlejších jazdcov bude chcieť zaskočiť Sonny Colbrelli, taliansky pretekár zatiaľ jazdí s veľkou chuťou a veľmi chce vyhrať etapu. Otázkou zostáva Mark Cavendish, ktorý prežíva zlý vstup do pretekov. Na druhej strane John Degenkolb si bude želať, aby mu vo finále konečne prialo šťastie, pretože v doterajších dojazdoch ho zakaždým niečo vyhodilo z rytmu. Petra Sagana čaká ďalšia poľovačka na body o zelený dres a určite to nebude márna snaha, veď v predchádzajúcich šprintoch spoločne s Gaviriom nemal konkurenciu. Aj tentoraz bude chcieť v očakávanom špurte využiť svoje osvedčené zbrane, vytvoriť si potrebnú pozíciu a napokon vytiahnuť svoju stále parádnu rýchlosť.                       
 
 
Krátky opis trasy:
Šprintéri sa nemôžu na nič sťažovať v prvom týždni. Priamočiare spojenie miest Fougéres a Chartres nevytvára žiadne významné terénne prekážky, aby sa opäť nezhostili svojej úlohy šprintérske zoskupenia. Tie budú mať pred sebou poriadnu štreku, najdlhšia etapa na pretekoch sa bude blížiť k šesťhodinovej zaberačke, ale pre všetkých z nich musí byť potrebnou motiváciou etapový triumf. Preto je veľký predpoklad, že v meste starobylej  gotickej katedrály sa znovu rozohnia šprintérske vláčiky a nadviaže sa na výhru austrálskeho rýchlika Stuarta O’Gradyho z roku 2004.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 11:55)
na Dvojke od 14:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Martin Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko