tour 18
8. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Dreux > Amiens 181 km Groenewegen
 
 
01
profil etapy, 1237 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Pred prvým voľným dňom čakali pretekárov na Tour de France ešte dve záležitosti. Dnes mali absolvovať jednoduchých 181 kilometrov z Dreux do Amiens. Oproti včerajšku bola táto porcia omnoho skromnejšia, ale ani dnes to nebola prechádzka ružovým sadom. Šprintérskych etáp už veľa nebude, no nenaplnených ambícií ostávalo stále viac ako dosť. Marcel Kittel, Mark Cavendish, John Degenkolb, André Greipel, Alexander Kristoff, ale aj Arnaud Démare, ktorý bol dnes tak trochu ako doma, stále svoje ciele nenaplnili.

No ani takí jazdci ako Fernando Gaviria, Peter Sagan či Dylan Groenewegen určite nezaspávali na vavrínoch. Odštartovalo sa krátko pred dvanástou, pričom sa očakávali mohutné ataky od Francúzov, ktorí dnes mali jeden z najväčších, ak nie vôbec najväčší štátny sviatok.  Práve dnes v roku 1789 padla Bastila. A na Tour je tento deň vždy veľmi výnimočný. Hneď na začiatku sa na čele ocitol Marcus Burghardt (Bora - Hansgrohe), ale bol to len propagačný pokus, Nemec vôbec neťahal. A po piatich kilometroch bol nazad v pelotóne.
 
 
kratka sprava ikonkaDreux ( štart)
Mesto  s 31-tisíc  obyvateľmi  má  orleánsko-bourbonovskú  kráľovskú históriu  majiteľov,  ktorí  po  sebe zanechali  aj  architektonické  dedičstvo. Kráľovská  kaplnka  sv. Ľudovíta – patrila  pred  revolúciou Bourbonovcom,  no  potom  bola  skonfiškovaná,  neskôr  navrátená.  Je  povstavená v neogotickom  slohu, pričom pri stavbe sa využili aj materiály z ruín benediktínskeho opátstva a neďalekého zámku. Nachádzajú sa tu aj hrobky vojvodov z Orleánsu, najnovšie parížskeho grófa Henricha a jeho ženy Izabely z Braganzy.
 
 
Peter Sagan ho mal potrebovať. V boji o zelený dres dnes bolo k dispozícii bohatých sedemdesiat bodov, pričom náskok pred Fernandom Gaviriom činil len 31 bodov. Veľký súboj sa naopak neočakával v boji o žltý, biely a ani o bodkovaný dres. Ten si stále strážil Toms Skujinš (Trek - Segafredo), ktorý je doma tak trochu celebritou. Pred Sylvainom Chavanelom mal dvojbodový náskok. Dnešná etapa ponúkla dve štvorkové kopce, teda akurát dva body.
 
Ani po dvadsiatich kilometroch nejestvoval únik. Tempo strážili všetky dôležité tímy, no po troch ďalších kilometroch sa konečne únik predsa len vytvoril. Dostali sa doň traja pretekári. Boli to Laurens Ten Dam (Sunweb), Fabien Grellier (Direct Energie) a Marco Minnaard (Wanty - Groupe). Balík nereagoval, trojica nikoho neohrozovala, a tak si postupne vytvárali náskok. Krátko na to nasledovala prvá vrchárska prémia na Côte de Pacy-sur-Eure. Vyhral ju Marco Minnaard. Následne si z úniku vystúpil Laurens Ten Dam. Nevedno, prečo míňal zbytočnú energiu.
 
 
kratka sprava ikonkaCôte de Pacy-Sur-Eure (146 km pred cieľom)
V tejto oblasti leží aj obec Giverny, ktorú poznajú najmä fanúšikovia umenia. Na staré kolená tu pôsobil  slávny  impresionistický  maliar  Claude  Monet. Pozoruhodná je jeho záhrada, ktorú nespočetne veľakrát stvárnil vo svojich obrazoch – lekná, Japonský most porastený wistériou, atď.
 
 
Prvá hodina sa išla celkom svižne. priemerná rýchlosť trojice na čele sa prehupla cez 38 kilometrov za hodinu. Cyklisti to chceli mať dnes čo najrýchlejšie za sebou, aby sa mohli pripraviť na náročnú etapu, ktorá ich čakala zajtra. Náskok dvojice sa vyšplhal cez šesť minút a potom si pelotón povedal dosť! A náskok sa dostal pod ich kontrolu.
 
Dnešný deň, 14. júl je vo Francúzsku veľkým sviatkom. Dobytie Bastily znamená koniec starého režimu a začiatok Veľkej francúzskej revolúcie. Parížske vezenie bolo symbolom despotického vládnutia monarchie, a tak ju obyvatelia zničili. Preukázali veľkú bojovnosť, počas ôsmej etapy Tour de France 2018 však bojoval v úniku len jediný Francúz. Fabien Grellier. Jeho tím Direct Energie je zatiaľ najaktívnejší tím tohto ročníka. A ak by sa udeľovalo aj takéto ocenenie, získal by to práve tento projekt.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo organizátora k Petrovi Saganovi (v angličtine)
 
 
Na najbližšie dva dni sa tešil aj Peter Sagan. Ešte pred etapou prehlásil, že tie dva dni budú peknými príležitosťami na to, aby niečo ukázal. Potom si užije deň voľna a začne úplne iná Tour ako doteraz. Dvojica na čele si pekne podelila vrchárske prémie. Prvú vyhral Minnaard, druhú na Côte de Feuquerolles zase Fabien Grellier. Druhú hodinu pretekov odtiahli priemernou rýchlosťou takmer 39 km/hod.
 
Nasledovala šprintérska prémia v La Neuve Grange. Dvojica síce ignorovala vrchárske prémie, ale súboj o dvadsať bodov si neodpustili. Len tesne vyhral Grellier. A pekný súboj predviedli aj cyklisti z balíka. Zvyšných pätnásť bodov získal Arnaud Démare, ktorý tu bol najsilnejší. Čo však bolo ešte dôležitejšie, za Francúzom bral trinásť bodov Peter Sagan, jedenásť ostalo Fernandovi Gaviriovi. V súboji o zelený dres si tak Žilinčan polepšil o dva body. Rozdiel medzi ním a Kolumbijčanom sa zvýšil na 33 bodov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo boja o šprintérsku prémiu
 
 
kratka sprava ikonkaBezu-La-Forêt (87 km pred cieľom)
Kráľmi obľúbený zámok La Fontaine Du Houx začína svoju históriu už v deviatom storočí, jeho súčasná, renesančná podoba ale pochádza z 16. storočia. So zámkom a neďalekým rozsiahlym lesom je spätá sklárska výroba. Štátny lyonský les je jeden z najväčších bukových lesov v Normandii, v 17. storočí sa tu vyprodukovala väčšina francúzskeho skla, no keď sa rozvinula výroba v Paríži, tunajšie rodiny dostali zákaz vyrábať sklo a konkurovať.
 
 
Veľmi pokojná etapa minulé roky taká byť nezvykla. A to hlavne v podaní Francúzov. Okrem Fabiana Grelliera a Arnauda Démara veľa z nich vidno nebolo. V tomto roku ešte Francúz nevyhral, o to krajšie by to bolo, ak by sa to niektorému z nich podarilo dnes. Najväčšie šance má práve jazdec FDJ, ktorý je veľmi motivovaný. Motiváciu ale ukazoval aj Quick-Step, ktorý ťahal na čele pelotónu. Pomáhali mu však aj zástupcovia Lotta Soudal a Lotta - NL Jumbo. Bora - Hansgrohe s takticky stiahla. 
 
Nasledovali pokojné kilometre, počas ktorých sa nič zásadné neudialo. Videli sme klasickú naháňačku, ktorá bola jasne pod kontrolou. Jazdci sa asi šetrili na zajtrajšie kocky a večerné finále majstrovstiev sveta vo futbale. Hlavne Francúzi, ale aj Kristijan Durašek (UAE). Chorváti tu mali aj Roberta Kišerlovského (Kaťuša), ten však musel po páde v piatej etape odstúpiť. Do cieľa dnešnej etapy ostávalo posledných 50 kilometrov.
 
Dnešná etapa finišovala meste Amiens. Naposledy si mohli obyvatelia tohto mesta vychutnať Starú dámu v roku 2015. Vtedy piata etapa patrila Andrému Greipelovi. Nemec vtedy porazil Petra Sagana, Marka Cavendisha a Johna Degenkolba. Rovnakých protagonistov sme tu mali aj o tri roky neskôr, takže sa úplne pokojne mohla  zopakovať história.
 
Blížila sa prémia, na ktorej sa rozdávajú bonusové sekundy. Za víťazstvo tri, za druhé miesto dve a za tretiu priečku jedna. Prestížne, ale úplne zbytočné tri sekundy vybojoval Marco Minnaard. O zvyšnú sekundu bol záujem zo strany BMC. Tímu sa ju napokon aj podarilo získať. Pripísal si ju žltý Greg Van Avermaet. Jeho kolega Simon Gerrans zase musel riešiť defekt.
 
 
kratka sprava ikonkaAmiens (cieľ)
Hlavné mesto  Pikardie do Prvej svetovej vojny prekvitalo, počas vojny bolo veľmi zničené a štát odmietol hradiť obnovy budov. Počas Druhej svetovej vojny sa nemecké bombardovanie ešte viac podpísalo pod dezolátny charakter mesta, mesto zažilo  aj  priame  boje  (bitka  o Amiens v 1940). Patrí  ho  zoznamu  Miest  umenia  a histórie a tiež vedie v štatistike francúzskych miest s najväčším počtom pamiatok UNESCO.
 
 
Sedemnásť kilometrov pred cieľom sme videli pád, ktorý zasiahol viacero pretekárov. Z favoritov tam boli Julian Alaphilippe, Toms Skujinš, ale hlavne Daniel Martin! Ír mal krvácajúcu ranu na ľavom lakti, nebolo to však nič drastické. Čo bolo horšie, nabral celkom výraznú stratu pred zvyškom sveta. O sedem kilometrov sa rozpadol únik. O čosi dlhšie vydržal Fabian Grellier. Začal sa záverečný boj.
 
Dva a pol kilometra pred cieľom sa o šťastie pokúsil Phil Gilbert, ale nepodarilo sa mu vytvoriť si náskok. Naopak, jeho bývalý kolega Martin strácal čoraz viac a viac sekúnd. V posledných metroch otvoril špurt Peter Sagan, ktorý po prvý raz nenašiel koleso Gaviriu. A aj práve preto vyhral Dylan Groenewegen! Holanďan si vybojoval druhé víťazstvo na Tour a vyrovnal sa tak Saganovi s Gaviriom. Za jazdcom Lotta NL - Jumbo finišoval André Greipel, ktorý tak trochu zatvoril Fernanda Gaviriu. Kolumbijčanovi sa to nepáčilo, ale jeho zrýchlenie bolo aj tak ohromujúce. Stačilo mu to na tretie miesto. No a štvrtú priečku zobral Peter Sagan.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra zhora
 
 
V GC zmeny nenastali, žltý dres si udržal Greg Van Avermaet a problémy s tým by nemal mať ani zajtra. Najhoršie dnes dopadol Daniel Martin, ktorý už nedokázal zmazať stratu, ktorú nabral po páde. Finišoval na 120. mieste so stratou 1:16. Zelený dres ostáva pochopiteľne Petrovi Saganovi, ktorý má pred Gaviriom náskok 31 bodov. Takže presne toľko, koľko mal pred dnešnou etapou.
 
Bodkovaný dres bez problémov udržal Toms Skujinš (Trek - Segafredo) a biely Soren Andersen (Sunweb). Už zajtra nás čaká etapa po kockách, ktorá bude selektívna, možno chaotická, no pre divákov veľmi zaujímavá.
 
Hodinu po dojazde sa ale rozhodlo inak. Kontakty Gaviriu s Greipelom boli odmenené diskvalifikáciou, teda preradením oboch na koniec skupiny. Peter Sagan sa tým pádom dostal na druhú pozíciu. Týmto aktom Gaviria stratil na hlavného súpera v boji o zelený dres výrazných 32 bodov. Ďalšie informácie, samozrejme, prinesieme v súhrne reakcií, ktorý pripravuje kolega Juraj Janoťák.
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 4:23:36 120
2. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:00 50
3. DEGENKOLB John Trek-Segafredo 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:00 15
5. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 00:00 5
6. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:00  
7. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:00  
8. CAVENDISH Mark Team Dimension Data 00:00  
9. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors 00:00  
10. PASQUALON Andrea Wanty-Groupe Gobert 00:00  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 32:43:00 25
2. THOMAS Geraint Team Sky 00:07  
3. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 00:09  
4. GILBERT Philippe Quick-Step Floors 00:16  
5. JUNGELS Bob Quick-Step Floors 00:22  
6. URÁN Rigoberto Team EF Education 00:49  
7. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:55  
8. MAJKA Rafal link ikonka Bora-Hansgrohe 00:56  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:57  
10. PORTE Richie BMC Racing Team 00:57  
30. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 02:40  
Zobraziť kompletné poradie


z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 277
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 214
3. GROENEWEGEN Dylan Team Lotto NL-Jumbo 132
4. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 123
5. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 106
6. GREIPEL André Lotto-Soudal 95
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SKUJINŠ Toms Trek-Segafredo 6
2. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 4
3. SMITH Dion Wanty-Groupe Gobert 4
4. CALMEJANE Lilian Direct Energie 3
5. MARTIN Daniel UAE Team Emirates 2
6. GRELLIER Fabien Direct Energie 2
 

z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ANDERSEN Søren Team Sunweb 32:44:07
2. BERNAL Egan Team Sky 00:27
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale 02:17
4. NIELSEN Magnus Astana Pro Team 03:00
5. MARTIN Guillaume Wanty-Groupe Gobert 04:06
6. BOUDAT Thomas Direct Energie 05:32
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 146 km - Côte de Pacy-sur-Eure: dĺžka 2 km; sklon 4,3 % (1 bod)
4-20 92 km - Côte de Feuquerolles: dĺžka 2,3 km; sklon 4,3
sprint-20 112,5 km - LA NEUVE GRANGE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
bonus tdf 20 20,5 km - Loeuilly - bonusové sekundy 3-2-1
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4 
 
 
Krátke preview etapy:
Známy profil z posledných dní bude opäť znamenať "len" šprintérsku koncovku, čakanie na bočný vietor a akciu sa nevyplní ani tentoraz. Menšia porcia kilometrov ako vo včerajšej previerke môže motivovať viacerých jazdcov, aby sa posunuli do úniku. Šprintérske zoskupenia však nebudú rozdávať darčeky, ponuka rovinatých etáp sa kráti a počet kandidátov na výhru spomedzi šprintérov je stále veľmi veľký. Tentoraz čaká na najrýchlejších cyklistov technická koncovka, šesťsto metrov pred páskou sa nachádza ostrá zákruta, takže pre úspech v ôsmej etape bude nesmierne dôležitá pozičná jazda. Lotto - Jumbo musel získať sebavedomie po triumfe Dylana Groenewegena, holandský jazdec sa ukázal v nesmierne rýchlom prevedení, ale v takomto finále nebude rozhodovať len jeho rýchlosť, ktorá vyzerá byť vyššia ako Gaviriova,  ale aj schopnosť vybudovať si pozíciu v okolí záverečnej zákruty. A to môže byť achillova päta holandského cyklistu. Naopak, Fernando Gaviria predvádza skvelú symbiózu s Maximilianom Richezem, a keď táto spolupráca zafunguje aj v meste Amiens a kolumbijský cyklista preletí cez finálnu zákrutu na vysokej pozícii, len šprintér v maximálnej forme bude schopný pokoriť rýchlik z Quick-Step Floors.
 
V niekoľkých momentoch fungovala šprintérska spolupráca aj v tíme FDJ, Arnaud Démare musí teraz zmobilizovať svojich kolegov. Ak sa mu to podarí, technická koncovka a jeho zrýchlenie ho môžu dostať na vysoké priečky. Kittel, Greipel, Kristoff, Cavendish a Degenkolb na konci buď nestíhajú po rýchlostnej stránke, alebo sa nedostávajú do pozície, ale takéto skúsené mená nemôže nikto dopredu odpisovať. Peter Sagan naďalej drží vysokú úspešnosť v hromadných špurtoch. Technické dojazdy mu veľmi sedia, vždy sa v nich dokáže predrať na potrebnú pozíciu a prekonať tak aj rýchlejších súperov. Preto bude mať veľké šance na pekný bodový zisk aj v ôsmej etape.
 
 
Krátky opis trasy:
Počas niekoľkých dní sa presúva pelotón z najzápadnejšieho cípu krajiny na ten najsevernejší, kde sú už pripravené mačacie hlavy, ale ešte predtým spojí ôsma etapa mestá Dreux a Amiens. Ani v tomto prípade organizátori nezaradili do itinerára profilové prekážky, najrýchlejší jazdci budú mať otvorenú cestu k ďalšej vzájomnej konfrontácii. Naposledy sa tu šprintovalo v ročníku 2015, piatu etapu ukoristil André Greipel. Vo finále bude potrebná tímová podpora, záverečné momenty obsahujú niekoľko nepríjemných zákrut. Pelotón dorazí do veternej oblasti, koncovka tak môže prebehnúť vo vypätých podmienkach.
 
 
 
etapa 05 dojazd
mapa dojazdu etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 11:20)
na Dvojke od 13:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Martin Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko