tour 18
3. 9.7. rovinata etapa ciel rovina Cholet > Cholet 35,5 km BMC
 
 
01
profil etapy, 313 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Jedna z najdôležitejších etáp prvého týždňa otestovala kvalitu každého zoskupenia a tým najsilnejším z nich mala vylepšiť pozíciu v priebežnom poradí. V hre nebolo len získanie prestížneho etapového triumfu, ale náročný deň mali pred sebou aj favoriti na titul, medzi ktorými sa mali vytvoriť zaujímavé rozdiely.
 
Jazdilo sa v slnečnom počasí s miernym vetrom a nemalo sa to meniť, takže všetci zúčastnení dostali na trati rovnaké podmienky. 8-členným zostavám sa počítal v cieli čas štvrtého muža. 
 
 
kratka sprava ikonkaCholet
56-tisícové mesto sa nachádza v departmente Maine-et-Loire. Jeho názov pochádza z latinčiny a znamená „kapusta“. Leží na pravom brehu rieky Moine a je asi päťdesiat kilometrov vzdialené od mesta Nantes. Trikrát bolo zvolené za najšportovejšie mesto Francúzska (1972, 2007, 2014). V roku 1936 prvýkrát hostilo Tour de France etapu, vyhral vtedy Felicien Vervaecke. Pred desiatimi rokmi tu prvýkrát zvíťazil Mark Cavendish a odpálil svoju sériu tridsiatich víťazstiev. Pred dvadsiatimi  rokmi na tej istej trase tu vyhral aj Mario  Cipollini. Od  roku 1978 sa tu tiež preteká na podujatí Cholet  - Pays  de  Loire (tento rok ju vyhral Thomas Boudat z Direct Energie). Okrem cyklistiky sa tu praktikuje takmer sedemdesiat športov, hlavne stolný tenis, basketbal, futbal, hokej, bedminton a beh.
 
 
Hneď na začiatku vybehli na trať favorizované zostavy a tím Sky spolu s Mitchelton - Scott dosiahli na prvom medzičase identické časy. Movistar zostával s nimi v kontakte, strácal iba dve sekundy. Na druhom meranom  úseku sa dostal do vedenia Sky, ktorý získal na Mitchelton - Scott štyri sekundy, ale už jazdil len v šiestich mužoch. Movistar tu strácal 26 sekúnd. Medzitým vyštartoval BMC a americká zostava zvládla prvú tretinu časovky porovnateľne so svojimi predchodcami.
 
Britská zostava sa zaradila v cieli na priebežné prvé miesto, s časom 38:50 pokorila Mitchelton - Scott o päť sekúnd. Movistar stratil na Sky 48 sekúnd, Froome tak získal na Quintanu slušnú časovú výhodu. Potom smerovala hlavná pozornosť na tím BMC, ktorý dosiahol na druhom medzičase najrýchlejší čas a mieril na najvyšší stupienok. Americká zostava však musela bojovať o každú jednu sekundu a napokon to dokázala, Sky pokorila o štyri sekundy a výsledok 38:46 mohol mať víťazné parametre.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFiniš tímu BMC
 
 
Tímová previerka vyšla nad očakávanie celku EF Education, partia okolo Rigoberta Urána dostala manko 35 sekúnd, čo bola výborná vizitka pre celé zoskupenie. Podľa očakávania UAE Emirates neatakoval najvyššie pozície a so stratou 1:38 určite rátal. Naopak, na prekvapenie bol pripravený domáci zástupca Ag2r, no časovku dokončil s mankom 1:15, čo mohol byť pre nich slušný výsledok, ale asi dúfali v lepší výkon. Ale z hľadiska Froomovej straty z prvej etapy mohol byť Bardet spokojný s dnešným dňom. Rovnaké konštatovanie panovalo aj v tíme Lotto - Jumbo, ktorý predviedol rovnaké predstavenie ako Ag2r. Roglič s Kruijswijkom tak prežili túto disciplínu bez väčšej ujmy.
 
Sunweb s Tomom Dumoulinom neodštartoval najlepšie, na prvom meranom úseku zaknihoval stratu pätnásť sekúnd na najlepších. Bahrajn - Merida s Vincenzom Nibalim tu zaostával 21 sekúnd. Sunweb však stupňoval svoj výkon a jeho strata na druhom medzičase sa zmenšovala. Zostava s nemeckou licenciou si správne rozložila energiu a v cieli sa zaradila na štvrté miesto, za BMC, Sky a Mitchelton, a za priebežným lídrom TTT zaostala jedenásť sekúnd.
 
 
kratka sprava ikonkaCholet
Symbol mesta, červeno-biele kárované vreckovky, má svoj príbeh vo Veľkej francúzskej revolúcii. Vodca povstalcov, Henri de la Rochejacquelein, si tri vreckovky uviazal na klobúk, hruď a bedrá, aby ho lepšie videli jeho spolubojovníci, no lepšie ho videli aj revolučné vojská, keďže tieto farby poslúžili aj ako terč. Mesto Cholet si ich zvolilo za svoj symbol ako poctu povstaleckému hrdinovi a momentálne si ikonické  vreckovky môžu návštevníci pozrieť v Múzeu textilu a módy, ktoré oslavuje sto rokov činnosti.
      
 
Dnešný deň uzatváral Bora - hansgrohe a nielen slovenskí fanúšikovia si vychutnávali žlté tričko Petra Sagana. Nemecké zoskupenie disponovalo kvalitnou zostavou a malo patriť medzi najsilnejšie formácie.
 
Kaťuša - Alpecin dorazil do cieľa v štyroch mužoch a Ilnur Zakarin musel počítať stratu 52 sekúnd. Ruskému cyklistovi veľmi pomohol Tony Martin, ktorý mu vybojoval pekný výsledok. V štyrochfinišoval časovku aj Bahrajn - Merida a Nibali mal čo robiť, aby jeho 40-sekundové manko po druhom medzičase už príliš nenarastalo. Napokon bola z toho strata 1:05.
  
 
video v clanku ikonka ciernaBora - hansgrohe štartuje
 
 
Tímovú časovku začal veľmi dobre v tomto smere skúsený tím Quick-Step Floors, na prvom meranom úseku sa zaradil na vedúce priečky, s minimálnou stratou na najlepších. No v polovici TTT sa ich formácia rozbila a stratili drahocenné sekundy. Bora - hansgrohe sa zaradil na prvom medzičase na šiestu priečku, za lídrom tohto úseku Mitcheltonom zaostal trinásť sekúnd. Medzitým dorazil do cieľa Trek - Segafredo, ktorý sa vyrovnal výkonom Ag2r a Lotto - Jumbo. Astana sa vysporiadala veľmi dobre s neúčasťou LL Sáncheza a v cieli svietilo pri ich mene manko 51 sekúnd.
 
Quick-Step Floors nerozhodili menšie problémy na trati a na druhom meranom úseku držali priebežné tretie miesto. Na BMC im chýbalo len šesť sekúnd. Na druhej strane Bora - hansgrohe začal strácať, americká zostava sa im vzdialila na 37 sekúnd. Druhý medzičas sa nachádzal na krátkom kopci, kde Peter Sagan stratil kontakt so svojimi kolegami a tým pádom aj šancu na obhájenie žltého dresu. Nemecký celok pokračoval ďalej aj bez neho, Rafal Majka potreboval v cieli čo najlepší výsledný čas pre klasifikáciu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPeter Sagan počas TTT
 
 
S príchodom do cieľa Quick-Step Floors znervózňoval priebežných lídrov z BMC, no belgická zostava bola pomalšia o sedem sekúnd. Podali skvelý výkon, ale etapový triumf a žltý dres putoval do rúk amerického tímu. A novým majiteľom maillot jaune sa stal Greg van Avermaet. Bora - hansgrohe obsadil siedme miesto so stratou päťdesiat sekúnd.
 
Tímová časovka ponúkla pomerne vyrovnaný súboj. Prvých päť zoskupení delilo iba jedenásť sekúnd a ani jedna zostava vyslovene nesklamala. Na najvyšší stupeň sa dostal BMC, ktorý si udržal vysoký štandard od začiatku až do konca. Rozhodujúci náskok na tím Sky si vybudoval v prostrednej časti a na konci ho nezaskočila ani dobrá koncovka britského konkurenta.
 
Cyklisti americkej zostavy sledovali vyvrcholenie TTT v spoločnosti Jima Ochowicza, ktorý tak dostal pekný impulz pri záchrane svojej zostavy. Zástupcovia tímu boli motivovaní aj z toho dôvodu, že v prípade potrebného výsledku mohli získať aj žltý dres, a to sa podarilo Gregovi van Avermaetovi, ktorý prekonal obidva predchádzajúce dni bez ujmy. Je zaujímavé, že aj v edícii 2016 vyzliekol zo žltého dresu práve Petra Sagana.
 
 
van avermaet 2017 podpisuje kanf James Startt
Zostava BMC počas tímovej časovky (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Kvalitu ukázal aj tím Sky a zostava je pripravená na útok na ďalší triumf na TdF. Skúsenosti z tejto disciplíny jasne potvrdili borci z Quick-Step Floors a chýbalo im len veľmi málo, aby si vzali späť žltý dres. Napriek problémom z úvodných dní sa vyžmýkali k perfektnému výkonu cyklisti z Mitchelton - Scott a svojmu kapitánovi Adamovi Yatesovi museli po doterajších nešťastných momentoch vylepšiť náladu. Okrem britského jazdca dokázali po sklamaní úvodného dňa vylepšiť svoju pozíciu v GC aj Richie Porte a Chris Froome. Naopak, Tom Dumoulin nemusel riešiť ich problémy, dnešný výborný výkon Sunwebu mu veľmi pomohol a týchto súperov si udržal v poradí za sebou.
 
V pozitívnom svetle prekvapil EF Education, ktorý bol najlepší v druhej vlne zoskupení. Potom nasledovala skupina tímov, ktorých lídri bojujú v klasifikácii a ktoré podali vyrovnané výkony, takže Majka, Fuglsang, Zakarin, Roglič, Kruijswijk, Nibali nemali dôvod byť nespokojní. Do tohto šíku sa zaradil aj Movistar, no to, čo mohlo uspokojiť Valverdeho s Landom, nestačilo Quintanovi. Kolumbijský borec dostal ďalší zásek od Frooma, Porteho, Yatesa a výrazne mu odskočil Dumoulin. Mierne za nimi finišovali Mollema, Bardet a Daniel Martin, tí však boli pripravení na túto možnosť.
 
Peter Sagan nosil žltý dres iba jeden deň a v poradí mu patrí osemdesiate miesto so stratou troch minút. Svojim kolegom pomáhal až do druhého medzičasu, keď si vystúpil z tempa, aby sa zbytočne nevysilil pred nasledujúcimi výzvami, ktoré ho čakajú. V zajtrajšej etape ho tak uvidíme jazdiť v zelenom drese a v ďalšej nervóznej šprintérskej etape.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega van Avermaet (líder GC)
"Tímová časovka je výnimočná disciplína. Celý tím vynakladá spoločné úsilie s jediným cieľom - vyhrať etapu. Myslím si, že naša zostava je v tomto majstrom a som rád, že som jej súčasťou. Bol to môj veľký cieľ, aby som sa obliekol do žltého počas prvého týždňa. Raz som ho už nosil a bol to neuveriteľný pocit. Zajtra si to chcem užiť. Chcem poďakovať mojim kolegom, bez nich by som nedosiahol tento úspech."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (líder bodovacej súťaže)
"Mal som dnes zlé nohy od začiatku. Bolo veľmi horúco a tiež som na hrboli stratil bidon, asi štyristo metrov po štarte. Snažil som sa ako vždy, ale tiež som veľmi trpel hlavne kvôli vytúženému žltému dresu, ktorý som mal na sebe. Kiežby som vedel viac prispieť do Rafalovej honby na GC, ale takto to v športe chodí. Máte dobré aj zlé dni. Zajtra budeme mať ďalšiu šancu a opäť zo seba vydáme všetko."
 
 
Výsledky tímovej časovky:
1.  BMC RACING TEAM 38:46
2.  TEAM SKY +00:04
3.  QUICK-STEP FLOORS +00:07
4.  MITCHELTON - SCOTT +00:09
5.  TEAM SUNWEB +00:11
6.  EF EDUCATION FIRST - DRAPAC +00:35
7.  BORA - HANSGROHE +00:50
8.  ASTANA PRO TEAM +00:51
9.  KAŤUŠA - ALPECIN +00:52
10. MOVISTAR TEAM +00:53
11. BAHRAJN - MERIDA +01:06
12. LOTTO NL - JUMBO +01:15
13. AG2R LA MONDIALE +01:15
14. TREK - SEGAFREDO +01:16
15. UAE TEAM EMIRATES +01:38
16. GROUPAMA - FDJ +01:42
17. FORTUNEO - SAMSIC +01:46
18. DIRECT ENERGIE +01:51
19. LOTTO SOUDAL +01:52
20. DIMENSION DATA +01:52
21. WANTY - GROUPE GOBERT +02:24
22. COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +03:23
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 9:08:55 25
2. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 00:00  
3. THOMAS Geraint Team Sky 00:03  
4. GILBERT Philippe Quick-Step Floors 00:05  
5. JUNGELS Bob Quick-Step Floors 00:07  
6. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors 00:07  
7. DUMOULIN Tom Team Sunweb 00:11  
8. ANDERSEN Søren Team Sunweb 00:11  
9. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:11  
10. URÁN Rigoberto Team EF Education 00:35  
80. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 03:00  
 
Zobraziť kompletné poradie


z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 104
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 78
3. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 53
4. DÉMARE Arnaud Groupama-FDJ 41
5. GREIPEL André Lotto-Soudal 35
6. COLBRELLI Sonny Bahrain-Merida Pro 30
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. SMITH Dion Wanty-Groupe Gobert 1
2. LEDANOIS Kévin Team Fortuneo-Samsic 1
 

z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ANDERSEN Søren Team Sunweb 9:09:06
2. BERNAL Egan Team Sky 01:08
3. NIELSEN Magnus Astana Pro Team 01:22
4. BOUDAT Thomas Direct Energie 01:40
5. BENOOT Tiesj Lotto-Soudal 01:41
6. TOLHOEK Antwan Team Lotto NL-Jumbo 01:55
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Niektorí favoriti na titul sa netaja tým, že TTT  je jedným z úderných spôsobov, ktorým sa plánujú presadiť v celkovej klasifikácii. Dlhá trasa a kvalitatívne nevyrovnané zoskupenia vytvoria medzi cyklistami dôležité rozdiely. V generálke na túto disciplínu na Dauphiné tím Sky nedal súperom šancu a rovnaký rezultát si bude želať aj na Tour. Britská zostava je nielen sebavedomá, ale disponuje aj pretekármi, ktorí sú výbornými tempármi (Froome, Thomas, Kwiatkowski, Moscon, Castroviejo), a práve oni by mali rozkrútiť priamo na trati poriadny kolotoč. A zvlášť po nečakanej strate Chrisa Frooma z úvodnej etapy. Preto nepochybujeme, že Sky vytiahne v tretej etape svoje najväčšie majstrovstvo, aby ukázal, kto je na podujatí pánom. Na túto previerku sa spolieha aj Richie Porte a celok BMC, jedna z najsilnejších zostáv v TTT ani nemôže mať inú ambíciu, ako výhru v tejto etape. Okrem Rohana Dennisa sa môžu spoľahnúť na to najlepšie, čo majú k dispozícii, takže Porte bude veriť, že sklamanie z prvého dňa sa premení na potrebný impulz, ktorý ho nakopne do ďalších bojov. Na dobrý výsledok si musí trúfať aj aktuálny majster sveta v tejto disciplíne. Sunweb sa bude spoliehať na Dumoulina, ten bude mať motiváciu, aby si vytvoril náskok pred niekoľkými súpermi. Matthews, Arndt, Geschke, Andersen vedia tiež šliapnuť do pedálov, z toho dôvodu nebude prekvapením, ak sa budú biť o najvyššie priečky.
 
Táto disciplína mala byť odrazovým mostíkom pre Adama Yatesa, ale Mitchelton - Scott neprežíva na začiatku Tour pokojné chvíle. Yates včera spadol a spolu s ním sa dostali do podobných problémov aj Durbridge a Impey, čo môže výrazne ovplyvniť výkon zostavy v tejto dôležitej disciplíne. Svoju kožu nepredá lacno Quick-Step Floors, ktorý určite predvedie odhodlaný výkon, pretože ako tím fungujú výborne. Movistar musí zabrať v TTT naplno, inak Quintana naberie ďalšiu stratu. Španielska zostava v minulosti ponúkla niekoľko vynikajúcich výkonov v tejto disciplíne, teraz je ten správny čas, aby to zopakovala. Prekvapiť môžu celky Bahrajn - Merida alebo Ag2r, ktoré sa svedomito pripravovali na tímovú časovku, aby svojich lídrov podržali aj v prvom týždni. Astana stratila obrovský motor, LL Sánchez im bude veľmi chýbať hneď v prvej etape po jeho odstúpení. Kandidátom na dobrý výsledok bude aj Bora - hansgrohe. Bodnar, Burghardt, Oss a Sagan majú potrebnú rýchlosť a vytrvalosť, v tomto roku jazdia vo veľmi dobrej forme aj Mühlberger s Pöstlbergerom, takže si budú veriť, že sa dokážu vyrovnať tým najsilnejším a že Petrovi Saganovi s Rafalom Majkom pomôžu aj v tejto disciplíne.
 
 
Krátky opis trasy:
Tímová časovka sa objavila na podujatí naposledy pred tromi rokmi. Dĺžka tridsaťpäť kilometrov vytvára priestor na zaujímavé  rozdiely a bude to ona, ktorá odpáli súboj o titul medzi favoritmi. Riaditeľ pretekov hovorí, že je to profil s niekoľkými zmenami rytmu a bude svedčať tým zostavám, ktoré sú výborne pripravené po technickej stránke. Hneď po štarte sa bude stúpať na krátke stúpanie s priemerom päť percent a podobná prekážka sa objaví na trati ešte dvakrát. Okruh v okolí mesta Cholet obsahuje aj dlhé úseky, kde sa naberie vysoká rýchlosť, a približne štyri kilometre v klesaní, dobre navrhnutá trasa preverí jednotlivé tímy a do popredia dostane len tie najsilnejšie z nich.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 15:00)
na Dvojke od 15:15 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor - hosť: Peter Velits
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko