6. 9.3. rovinata etapa ciel rovina Sisteron > Vence 198 km Molard
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 6
profil etapy, 3189 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
S blížiacim sa záverom pretekov sa sťažujú aj profily etáp. Šiesty deň znamenal pre pretekárov 3189 nastúpaných metrov s piatimi vrchárskymi prémiami. Zaujímavé boli najmä posledné dva kopce, ktoré sa nachádzali v záverečných desiatich kilometroch. Côte de la Colle sur Loup mal 1800 metrov a 10 % a následne prišiel ešte trojkilometrový nehodnotený kopec s priemerom šiestich percent.
 
Práve desať kilometrov pred cieľom začalo dochádzať k prvým dôležitýcm selekciám aj útokom. Veľmi aktívne vyzerali Simon Yates (Mitchelton), Julian Alaphilippe (Quick-Step) i Tim Wellens (Lotto Soudal). Následne prišiel atak druhého muža celkového poradia Wouta Poelsa (Sky), na ktorého líder Luis Léon Sánchez nereagoval (Astana). V poslednom zjazde ale Poels škaredo spadol a bolo zrejmé, že nebude pokračovať.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Poelsa
 
 
Pod posledný kopec prišiel ako prvý Yates, za ním šla ešte stále početná skupina veľkých mien. Ako prví to nevydržali Sergio Henao (Sky) a opäť Tim Wellens. No pozostatok pelotónu ostával za nimi a napokon sa vytvorila 16-členná skupina. Z nej tesne pred cieľom zaútočil Rudy Molard z Groupama - FDJ a nikto si ho nevšímal. To bola chyba, možno trochu podcenený pretekár si prišiel po triumf. Za ním si to partia rozdala iba o druhé miesto, ktoré po silovom špurte získal Wellens pred Alaphilippom.
 
Líder pretekov Sánchez, ktorého tu súperi nie a nie zlomiť už od utorka, finišoval štvrtý, takže bonifikácie nezaznamenal, ale bez problémov si udržal vedenie. Za ním veľké zmeny nenastali. Vypadol Poels, teda Alaphilippe sa posunul na druhú pozíciu, no stále stráca nezanedbateľných 22 sekúnd. Tretí je Marc Soler z Movistaru. Do minúty straty klasifikujú jedenásť pretekárov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Zdá sa, že rozšírenie sponzoringu spoločnosti Groupama tímu FDJ sedí. Tento názov i nové dresy použúvajú od začiatku svojej jarnej európskej kampane a po Démarovi získali už druhú etapu na tomto prestížnom domácom podujatí.
 
Slováci dnes pomáhali svojmu kolegovi Patrickovi Konradovi, ktorý je celkovo desiaty. Juraj Sagan prišiel do cieľa so stratou jedenástich, Erik Baška dvadsiatich minút.
 
 
Výsledky
1. MOLARD Rudy Groupama - FDJ 4:40:05 60
2. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:02 25
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:02 10
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:02  
5. OOMEN Sam Team Sunweb 00:02  
6. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:02  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:02  
8. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:02  
9. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:02  
10. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:02  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 22:25:33 10
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:22  
3. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:26  
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:34  
5. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:35  
6. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:42  
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:45  
8. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:46  
9. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:48  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:54  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Ďalší kopcovitý profil, ktorý favorizuje utečencov, ale na posledných dvoch krátkych kopcoch si môžu prísť na svoje aj výbušní vrchári z radov kandidátov na titul. Po jednoduchšej prvej časti sa dostane pelotón na vyzývavejší profil so štyrmi stúpaniami, ktorých sklon sa pohybuje v rozpätí štyroch až šiestich percent. Pred rozhodujúcimi úsekmi si pretekári odpočinú v 30-kilometrovom zjazde, a potom sa im postavia do cesty dve zaujímavé stúpania. Côte de la Colle sur Loup (1,8 km; 10 %) je dobrou príležitosťou na útok, pretože jeho vrchol sa nachádza len osem kilometrov pred cieľom. V tomto bode pretekov môžu byť zaujímavé bonifikácie na druhej rýchlostnej prémii a následne sa bude stúpať na krátky, 3-kilometrový kopec s priemerom šesť percent, ale aj s tvrdými sklonmi cez desať percent. Posledných tritisíc metrov je jednoduchých, preto máme pred sebou útočné finále, ktoré bude vábiť aj jazdcov na GC.