1. 4.3. rovinata etapa ciel rovina Chatou > Meudon 135 km Démare
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 1
profil etapy, 1236 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Dočkali sme sa. Už aj v Európe odštartovala ostrá časť cyklistickej sezóny. Vo Francúzsku na Paríž - Nice bola na úvod prichystaná jednoduchá etapa, ktorá merala len 135 kilometrov. Ako vlani, aj tento rok bolo však nevyspytateľné hlavne počasie, čo mohlo ovplyvniť úplne všetko. Jednoduchý profil etapy tak mohol zarobiť "galibu". Tak či onak, najväčšími favoritmi dňa boli Elia Viviani, Alexander Kristoff či André Greipel a Dylan Gronewegen, ktorý sa naladil víťazstvom na klasike Kuurne - Bruxelles - Kuurne.

Podľa predpovedí extrémny vietor byť nemal. Avšak chlad a nepríjemný dážď cyklistov postretnúť mal. Na štart sa postavilo všetkých 154 zaregistrovaných pretekárov a už po piatom kilometri sa od ostatných jazdcov odtrhla silná trojica Jurgen Roelandts  (BMC), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo) a Pierre Rolland (EF Education First - Drapac). Šprintérske tímy ich nechali klasicky ujsť, no držali ich pod kontrolou. Ich náskok bol maximálne na úrovni tri a pol minúty.
 
Všetko si kontroloval Quick-Step, ale tiež FDJ, ktorý tu mal Arnauda Démara. Francúz sa očividne cítil výborne. Na trati boli pripravené aj tri trojkové vrchárske prémie, na ktoré si v úniku brúsil zuby jazdec Fortunea. Vlani skončil v tejto súťaži deviaty. Hneď prvý deň pretekov dopadol najhoršie, ako mohol pre tím BMC. Ich líder Tejay Van Garderen doplatil na vlhkú vozovku a po páde musel preteky opustiť skôr, ako sa vôbec začali.
 
Náskok trojice postupne klesal. Jej najsmutnejším mužom musel byť Roelandts, ktorý pravdepodobne premýšľal nad ďalšími pobytmi v úniku. A klesol na minimum. Desať kilometrov pred páskou sa zapísal už len do histórie. V balíku sa pekne sformovali viaceré vláčiky. A bolo pozitívne vidieť, že bola medzi nimi aj Bora - Hansgrohe. Okrem Nemcov tiež Lotto - NL Jumbo, Astana a Lotto Soudal. V problémoch bol naopak Nacer Bouhanni, ktorý sa šesť kilometrov pred cieľom pohyboval na opačnom konci balíka...
 
Štart dnešného dňa videli fanúšikovia v meste Chatou, ide o menšie mesto neďaleko Paríža, ktoré má 28-tisíc obyvateľov. Finiš zase v meste Meudon. Už v jeho uliciach, dva a pol kilometra pred cieľom, si ale mokrá vozovka vyžiadala ďalšiu daň. Na zemi sa ocitla asi osmička pretekárov. O pár chvíľ na to zaútočil Alexis Vuillermoz z Ag2r. Dnešný hromadný finiš mierne do kopca mal vážne trhliny!
 
Francúz záverečné metre ale nedokázal doviesť do úspešného konca. Napokon sme predsa len videli veľmi silový a tesný finiš, ktorý pripísali Arnaudovi Démarovi! O polovičku galúsky porazil Gorku Izagirreho, so španielskym borcom sa pred etapou rozhodne nepočítalo. Svedčí to o tom, aká bola dnešná etapa náročná. Tretí ju dokončil Christophe Laporte z Cofidisu. Celok FDJ pracoval celý deň a Démare chcel dnes skrátka vyhrať. Podarilo sa mu to a pripísal si tak prvé sezónne víťazstvo. Na štvrtom mieste po chaotickom závere finišoval Tim Wellens z Lotto - Soudal a piaty skončil Mike Teunissen zo Sunwebu.
 
 
nice 18 etapa 1 spurt tbmf
Arnaud Démare v súbboji s Gorkom Izagirrem (© Team Bahrain-Merida / @BettiniPhoto)
 
 
Žltý dres bude patriť Démarovi, ktorý si tak prekryje francúzsku trikolóru znázorňujúcu francúzskeho majstra. Okrem toho sa dostal aj na čelo bodovačky. Najlepším mladíkom je Patrick Konrad z Bory, ktorý dnes finišoval siedmy. Vrchársky dres vybojoval Pierre-Luc Perichon. Najväčším smoliarom etapy sa stal Van Garderen, ktorého podľa informácií odviezli na pozorovanie do nemocnice. Juraj Sagan a Erik Baška prišli do cieľa spoločne so stratou cez tri minúty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (víťaz)
"Ešte nikdy som nevyhral po tom, čo som musel čakať na cieľovú fotografiu. V prvom okamihu som si myslel, že sa mi to nedarilo. Na konci som cítil veľkú bolesť v nohách. Teším sa, aký výkon predviedli moji kolegovia, a som rád, že som sa im odmenil výhrou. Keď zaútočil Vuillermoz, nemal som už pri sebe spolujazdca, ale bol som odhodlaný, že pôjdem do cieľa naplno."
 
 
Výsledky
1. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 3:07:39 60
2. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 25
3. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 10
4. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:00  
5. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:00  
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:02  
8. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:02  
9. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:02  
10. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:02  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Prvá etapa sa odohrá v tesnej blízkosti hlavného mesta krajiny. Na pomerne kratšej vzdialenosti sa neobjavia výrazné profilové prekážky, pelotón nebude mať problém ustriehnuť únik, ale súboj o etapový triumf a žltý dres nepripadne šprintérom. Záverečných 1900 metrov sa zdvihne na šesť percent, čo bude vítaná ponuka pre výbušných jazdcov a puncheurov, aby sa predviedli so svojím špurtom do kopca. Finále v meste Meudon obsahuje aj 500-metrový úsek na kockách, takže podujatie odštartuje atraktívnou koncovkou.