2. 5.3. rovinata etapa ciel rovina Orsonville > Vierzon 188 km Groenewegen
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 2
profil etapy, 640 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Včera bol na pretekoch Paríž - Nice záverečný dojazd pre šprintérov príliš náročný. Z víťazstva sa síce šprintér tešil, ale Démare podobné koncovky ovláda. Podobne ako náš Peter Sagan, ktorý už o dva dni odštartuje taliansku púť. Vo Francúzsku bola dnes na programe najľahšia etapa, ktorá neobsahovala nič náročné. Žiadne vrchárske prémie, Pierre-Luc Perichon si teda mohol oddýchnuť. Naopak, pošramotené renomé si mohli napraviť Alexander Kristoff, Elia Viviani, Dylan Groenewegen či André Greipel, no a výbornú formu chcel potvrdiť a žltý dres obhájiť aj samotný Arnaud Démare.

Druhá etapa odštartovala krátko po dvanástej hodine z dedinky Orsonville. Včerajšok absolvovali skoro všetci, takže sa na štart postavilo 153 jazdcov. Chýbal len Tejay Van Garderen, ktorý opustil preteky po nepríjemnom páde. Ešte včera ho previezli do nemocnice, kde mu zistili zranenie krčnej chrbtice, takže si od bicykla na pár dní oddýchne. Ostatní jazdci museli absolvovať 188 kilometrov dlhé trápenie sa v chlade. Presne tak dlhá bola totiž dnešná etapa.

Na úvod sa išlo pomerne vlažným tempom. Po prvej hodine ubudlo len 33 kilometrov. Ani druhá hodina tempom neočarila, bola približne rovnako rýchla ako tá prvá. Očaril ale počet jazdcov v úniku. Bol rovný nule. Pomalé tempo či teplejšie počasie ako včera nestačilo. Od balíka sa počas prvých dvoch hodín neodtrhol nikto. A tak bola na trati tak trochu nuda. Z letargie jazdcov vytrhla len rýchlostná prémia v Patay, ktorú si postrážil priebežný líder bodovačky Démare.
 
Potom to ale vypuklo. Hlavným iniciátorom úniku sa stal Thomas De Gent, ktorý sa na to už pravdepodobne nemohol pozerať. Pridali sa k nemu aj Manuele Boaro (Bahrajn - Merida), Oliver Naesen (Ag2r), Anthony Delaplace (Fortuneo), Tiago Machado (Kaťuša) a Lars Boom (Lotto NL - Jumbo). Silná šestica pretekárov si celkom rýchlo vybudovala takmer 40-sekundový náskok. Ani to ale nemalo dlhého trvania. O oživenie inak nudného priebehu etapy sa po pár kilometroch snažili už len Boaro s Machadom. Ostatní štyria to zabalili. Klobúk dole pred prácou tímov Quick-Stepu, Cofidisu a FDJ, ktoré neplánovali podceniť absolútne nič. Neskôr sa k nim pridali aj Lotto - Soudal a Lotto NL - Jumbo.
 
A tejto dvojici sa zažiadalo vidieť cieľové mesto Vierzon čo najrýchlejšie. Asi 30-tisícové mesto, ktoré koncom druhej svetovej vojny zničilo spojenecké bombardovanie, však bolo ešte päťdesiat kilometrov ďaleko. Náskok Boara a Machada stále mierne stúpal. Zvýšila sa aj priemerná rýchlosť štvrtej hodiny pretekania. Prekročila hodnotu 47 km/hod.
 
Mierne infarktové stavy zažil tretí muž priebežného poradia Christophe Laporte (Cofidis), ktorému vypovedal poslušnosť bicykel. Musel ho tak meniť, našťastie sa ale vrátil nazad. Mohol to byť výrazný škrt cez rozpočet, a to hlavne pre Nacera Bouhanniho. To, že tempo etapy bolo ležérne, prestalo platiť. Posledných pätnásť kilometrov sa išlo tak, ako sa na takéto preteky patrí.
 
Predpoveď počasia hlásila v závere dňa mierny dážď, čo sa začalo potvrdzovať. Pelotón mal únik na dosah, no ešte ho na chvíľu nechal na čele. Jednotlivé vláčiky sa potrebovali zorganizovať. Boaro s Machadom skončili štyri kilometre pred cieľom. Začala sa príprava na záver!
 
Bolo vidno všetky dresy, ktoré mali medzi sebou rýchleho muža. Bola tam aj Bora - Hangrohe pracujúca pre Bennetta. Do posledného kilometra vchádzal najlepšie zoradený Quick-Step, no ostali mu prázdne ruky. Tie nad hlavu napokon zdvihol Dylan Gronewegen, ktorý vyhral druhú etapu pretekov Paríž - Nice! Pre Holanďana to bolo už piate víťazstvo v sezóne. Druhý finišoval Ellia Viviani, "podlahári" to mali v závere skutočne rozohraté výborne, druhé miesto tak musí byť sklamaním. Sklamaním musí byť aj tretie miesto Andrého Greipela. Ďalšie šprintérske koncovky totiž už prísť nemusia. Štvrtý skončil Phil Bauhaus a elitnú päťku uzavrel žltý Démare.
 
Francúzovi však toto umiestnenie stačilo na to, aby udržal žltý dres. Zmena nenastala ani na ostatných dvoch stupňoch pre víťazov, druhý je Izagirre, tretí Laporte. Slováci dnes finišovali v balíku bez straty na víťaza. Bodovačka naďalej patrí Démarovi, najlepší mladý jazdec je Marc Soler z Movistaru a vrchárska súťaž body nepriniesla, takže Perichon bol bez starostí.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (víťaz)
"Cítil som sa veľmi dobre a moji kolegovia odviedli dobrú prácu vo finále. Bol to ťažký šprint na malom stúpaní a ja som bol dostatočne silný, aby som vyhral. Samotná etapa prebehla bez komplikácii, ale finále bolo náročné. Dôležité bolo to, že po poslednej zákrute som mal potrebnú pozíciu a mohol som šprintovať o víťazstvo."
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 4:51:31 60
2. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 10
4. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
5. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 00:00  
6. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:00  
7. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
8. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 7:58:57 10
2. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:07  
3. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:08  
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
5. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:13  
6. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:13  
7. GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale link ikonka 00:15  
8. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:15  
10. HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný kilometer etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Najjednoduchšia previerka edície neponúka žiadnu horskú prémiu, hlavný balík bude mať opäť jednoduchú úlohu, aby si poradil s utečencami. Pre niektorých jazdcov v pelotóne môže byť motiváciou druhá šprintérska prémia, ktorá je pripravená len pätnásť kilometrov pred cieľom, a potom príde na rad hlavný moment etapy. Záverečný šprint nebude úplne priamočiarou záležitosťou, pretože posledný kilometer obsahuje jednu ostrú zákrutu a v samotnom závere sa cesta mierne zdvihne, pred páskou vyskočí aj na štyri percentá.