8. 11.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 110 km De La Cruz
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 8
profil etapy, 2132 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Paríž - Nice nemá v itinerári také stúpania, ktoré by dokázali naďeľovať minúty v Top 10 celkového poradia. Tradičná krátka kopcovitá záverečná etapa v okolí Nice sa niesla vo veľmi aktívnom duchu a keďže sa pridali dažďové kvapky, o drámu bolo postarané.
 
O únik sa postarala štvorica David De la Cruz (Sky), Jakob Fuglsang (Astana), Omar Fraile (Astana) a Jesus Herrada (Cofidis). Boli to síce pretekári so stratami v GC, no zároveň veľmi silné mená, s ktorými sa nebolo radno zahrávať.

Už v druhom stúpaní ale bolo zjavné, že dnes to klasický únik nezvládne, pretože o triumf sa pobijú tí najlepší. Už na 30. kilometri sa vpredu vytvorila skupina 23 pretekárov, ktorí boli najodolnejší a chceli zabojovať o triumf etapový aj celkový. Boli tam líder Simon Yates, Chris Juul Jensen a Roman Kreuziger (3x Mitchelton), Luis Leon Sánchez a Michael Valgren (2x Astana), Sergio Henao a David de la Cruz (2x Sky), Ion a Gorka Izagirre (2x Bahrain Merida), Tim Wellens a Thomas De Gendt (2x Lotto-Soudal), Felix Grosschartner a Patrick Konrad (2x Bora), Marc Soler a Richard Carapaz (2x Movistar), Tony Gallopin (Ag2r), Ilnur Zakarin (Kaťuša), Dylan Teuns (BMC), Jesus Herrada (Cofidis), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo) a trojička Julian Alpahilippe (Quick Step), Jakob Fuglsang (Astana), Omar Fraile (Astana) sa o pár minút rozhodla zaútočiť.
 
V zjazde z druhého kopca Fuglsang spadol, a tak vpredu ostali už iba dvaja borci. Potom sa situácia začala meniť a trhať. Dážď silnel. Jediný Omar Fraile (Astana) stále ostával vpredu až sa za ním vybrala trojica Marc Soler, Gorka Izagirre a David de la Cruz. Pre Simona Yatesa to bola vážna informácia, pretože Izagirre na neho strácal iba dvanásť sekúnd, Soler 37. Gorka to síce nevydržal, ale hodinu pred dojazdom sa vytvorilo čelné španielske trio Fraile - De la Cruz - Soler.
 
Jensen s Kreuzigerom viedli skupinu prenasledovateľov, no s blížiacim sa cieľom nie a nie Španielov dostihnúť. Soler sa zdal byť čoraz viac nebezpečný. Skupina favoritov bola ešte stále veľká, tak sa logicky potrhala. Potrebovali útočiť Izagirreovci, veď boli tretím a štvrtým mužom v GC. Skúsil to Ion. Chvíľu ho stíhal Yates, ale napokon to vzdal. Sily však došli aj Ionovi. Jeho brat zasa spadol v jednom zo zjazdov, ale aj za pomoci kolóny sa vrátil späť.
 
V poslednej desiatke kilometrov zaútočili Tim Wellens, Dylan Teuns a Richard Carapaz. Tri kilometre pred páskou ale aj oni boli dostihnutí skupinou favoritov. Čelné trio sa tiež párkrát podelilo, ale napokon to dotiahlo spolu až na pásku. Soler nemohol taktizovať, takže najviac toho odtiahol a v závere mu sily chýbali. Fotofiniš prisúdil triumf De la Cruzovi pred Frailem. Soler stratil tri sekundy a čakal na dojazd Yatesa. Ten sa v cieli objavil o štyri sekundy neskôr ako potreboval a celkový triumf si prekvapujúco odniesol Marc Soler.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Okrem Solerovho posunu nenastali veľké zmeny v Top 10. Yates teda bral druhú pozíciu, Gorka a Ion Izagirreovci obsadili tretiu a štvrtú. Oproti včerajšiemu postaveniu sa vymenili. Gorka sa na pódium dostal vďaka bonifikáciám z dnešnej prémie. Rovnakých šesťnásť sekúnd v celkovom zúčtovaní stratil aj Wellens. De la Cruz sa vďaka dnešnej jazde dostal na deviatu pozíciu. Slováci Juraj Sagan a Erik Baška do cieľa neprišli, teda v celkovom poradí neboli klasifikovaní.
 
24-ročnému Marcovi Solerovi sa ešte nikdy v kariére nepodarilo celkovo vyhrať prestížny etapák, nieto ešte kategórie World Tour. Pamätáme si síce jeho vynikajúce vystúpenie na vlaňajšom Katalánsku, kde by zrejme - nebyť Valverdeho - bol silnejší ako Contador, lebo tam veľmi veľa odtiahol a aj tak bral tretiu pozíciu. Asi by už vyhral tam, ale to je iba hypotéza. Tento týždeň na veľmi prestížnom podujatí dokonale zastúpil Quintanu, Valverdeho a Landu, ktorí majú iný program. Movistar opäť ukázal šírku svojej zostavy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Solera (celkový víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Ako tím sme celý týždeň jazdili veľmi dobre a dnes sme dokončili našu prácu. Osobne som neočakával, že môžem získať žltý dres, keď som stratil čas v kráľovskej etape. Mysleli sme si, že sa vytvorí veľký únik, čo sa nepodarilo, ale ja som využil možnosť zaútočiť s De La Cruzom. Keď som sa raz dostal dopredu, nebolo treba taktizovať, ale len ťahať až do cieľa. Je to pre mňa sen, že som vyhral preteky WT."
 
 
 
soler 18 nice podium ASO Alex Broadway movf
Marc Soler na pódiu (© Movistar Team / ASO / Alex Broadway)
 
 
Výsledky
1. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 2:53:06 60
2. FRAILE Omar Astana Pro Team link ikonka 00:00 25
3. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:03 10
4. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:38  
5. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:38  
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:38  
7. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:38  
8. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:38  
9. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:38  
10. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:38  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 30:22:41 500
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04 400
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14 325
4. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:16 275
5. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:16 225
6. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:32 175
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:44 150
8. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 01:54 125
9. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 02:15 100
10. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 02:35 85
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Tradičná kopcovitá etapa v okolí Nice ponúka na krátkej dĺžke až šesť stúpaní, ktoré majú nabádať k útokom z väčšej vzdialenosti. Favoritov na titul bude lákať už Côte de Peille ( 6,5 km; 6,9 %), kde sa rozbiehala akcia aj v minulosti, a hneď za ním bude nasledovať klasický výstup tohto podujatia Col d'Eze (1,6 km; 8,1 %), ktorý sa pôjde tentoraz z kratšej strany. Na obidvoch kopcoch sa môžu zdvihnúť zo sedla tí jazdci na GC, ktorí budú ešte chcieť upraviť pomery v GC, a poslednou šancou na vytvorenie rozdielov bude Col de Quatre Chemins (5,5 km; 5,5 %), ktorého vrchol sa nachádza len deväť kilometrov pred cieľom a kde sa objavia na začiatku aj 7-percentné pasáže.