3. 6.3. zvlnena etapa ciel rovina Bourges > Châtel-Guyon 210 km Hivert
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 3
profil etapy, 2380 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Aj v tretej etape sa mohli ukázať šprintéri, ale ich kolegovia museli ustriehnuť vo finále všetky ataky, a to najmä na záverečnom krátkom výstupe, ktorý vrcholil na flamme rouge. Démare, Kristoff, ale aj Groenewegen a Viviani majú radi takéto svižné koncovky, preto sme očakávali, že práve ich kolegovia budú kontrolovať dnešný dojazd. Pretekalo sa v chladnom počasí, ale silný vietor nemal fúkať.
 
Únik si vyskúšali Jay Thomson (Dimension Data), Fabien Grellier (Direct Energie) a Przemyslaw Kasperkiewicz (Delko Marseille), ktorí sa dokázali vzdialiť pelotónu aj na sedem minút. Balík bol zoradený za tímom Groupama - FDJ. Francúzsky celok obraňoval žltý dres a Arnaud Démare chcel vyhrať svoju druhú etapu. Po bufete odstúpili z pretekov dvaja šprintéri, Phil Bauhaus (Sunweb) sa sťažoval na bolesti v kolene, a do tímového vozidla nastúpil aj Sam Bennett z Bory.        
 
Na prvej horskej prémii zobral najviac bodov Fabien Grellier. Francúzsky jazdec sa nechcel s nikým deliť ani na druhom hodnotenom kopci, preto nastúpil svojim spoločníkom z úniku a na vrchole si vypracoval 20-sekundový náskok. V pelotóne kontroval brejk aj Lotto - Soudal pre Greipela. Naopak, vzadu sa pohyboval Alexander Kristoff, ktorého trápili zdravotné problémy, a nórsky borec nestíhal tempu hlavnej skupiny.
 
Fabien Grellier sa rozbehol s vervou za ďalšou horskou prémiou, ale vrchárske body boli ešte ďaleko. Thomson a Kasperkiewicz sa vrátili do hlavnej skupiny štyridsať kilometrov pred cieľom. Potom sa prestal trápiť na čele pretekov aj samotný Grellier a brejk bol chytený veľmi skoro, ešte pred poslednou horskou prémiou.
 
Na stúpaní Côte de Charbonnières sa však diali veci. Astana a Quick-Step Floors nasadili také tempo, že z balíka začali odpadať jeden po druhom rýchli jazdci, a na čele pretekov zostalo len okolo tridsať najlepších cyklistov. Pekný útok tu predviedli Alaphilippe a Wellens, na vrchole sa k nim pridali aj Ion Izagirre, Fuglsang a Calmejane. Smolu tu mal Poels, ktorý dostal defekt a ušla mu skupina favoritov.
 
Na čele pretekov sa udržal aj Magnus Cort z Astany a ten bol vo výbornej pozícii, pretože ako rýchly borec sa mohol presadiť v špurte. Druhá skupina bola početnejšia a zaostávala jednu minútu, nachádzali sa v nej aj Démare a Trentin. Obidve skupiny sa napokon spojili, ale rýchlym borcom to nebolo platné, lebo ešte predtým predviedli šikovný útok Hivert, Di Grégorio a LL Sánchez.
 
Vedúca trojica si vybudovala až minútový náskok a etapu už nepustila z rúk. Na záverečnom krátkom výstupe sa bojovalo o výhru, ale víťaza sme spoznali až na páske a najväčšiu radosť mal Jhonatan Hivert z  Direct Energie. Druhý skončil LL Sánchez, potom finišoval Di Grégorio. Hlavná skupina prišla do cieľa so stratou 38 sekúnd a štvrtú priečku obsadil Arnaud Démare.
 
Nenápadná etapa vytvorila vo finále drámu, spôsobili to Astana a Quick-Step, ktoré na záverečnom kopci nasadili drastické tempo. Pelotón sa rozdelil a vpredu zostala len malá skupina jazdcov. Rozhodujúci moment sa odohral v zjazde, keď vyrazili dopredu Hivert, Di Grégorio a LL Sánchez a vydržalo im to až do cieľa. Prvý triumf v kariére vo WT vybojoval Jhonatan Hivert, ktorý si správne počkal na záverečný špurt. Francúzsky jazdec už predviedol výborné výkony na Haut Var, kde získal dva triumfy a celkový titul, takže dnes len potvrdil svoju výbornú formu.
 
Naprázdno neobišla ani Astana, hoci LL Sánchez nezískal etapu, ale vybojoval žltý dres. A na čele klasifikácie má pekný náskok, takže v zajtrajšej časovke môže tento honor udržať. V hlavnej skupine napokon finišovali aj šprintéri s dobrou odolnosťou, Démare, Greipel, Cort a Trentin mohli pri troške šťastia šprintovať o výhru.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jhonatana Hiverta (víťaz)
"Po záverečnom kopci sme zostali vpredu len traja jazdci. Vybudovali sme si dobrý náskok, ale ja som nemal veľké očakávania, netušil som, ako to môže skončiť. Keď sme sa blížili k cieľu, začali sme hrať medzi sebou strategickú bitku a ja som sa sústredil na šprint, lebo som vedel, že som najrýchlejší. Ale nikdy si nemôžete byť vopred istý. Som veľmi rád, že som to dotiahol do úspešného konca, teším sa, že som si vynahradil nevydarený finiš v prvej etape."
   
 
Výsledky
1. HIVERT Jonathan Direct Energie 5:22:49 60
2. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:01 25
3. DI GRÉGORIO Rémy Delko Marseille Provence KTM 00:01 10
4. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 00:38  
5. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:38  
6. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:38  
7. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:38  
8. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:38  
9. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:38  
10. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:38  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 13:21:56 10
2. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 00:28  
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:35  
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:38  
5. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:41  
6. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:41  
7. KREUZIGER Roman link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:41  
8. HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
9. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:43  
10. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
Krátke preview etapy:
Tretia etapa je dlhá a v druhej časti sa vynorí zvlnený terén s kratšími stúpaniami. Posledná horská prémia Côte de Charbonnières (4,6 km; 4,5 %) nestraší nepríjemnými sklonmi, ale po jej prekonaní zavedie jazdcov do mesta Chatel-Guyon intenzívne finále. To sa odohrá väčšinou v klesaní, ale tesne pred cieľom stojí 1500-metrová pasáž s prevýšením necelých päť percent, kde sa dá pomýšľať na atak. Záverečný kilometer je úplne plochý a môžeme byť svedkami hromadného dojazdu, no šprintérske celky sa zapotia na konci etapy, aby udržali hlavnú skupinu pokope. A tretí deň môžu ovplyvniť aj poveternostné podmienky, pretože sa budeme nachádzať v okolí Lyonu, kde zvykne fúkať silný vietor.