7. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Valdeblore 175 km S. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 7
profil etapy, 4026 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Postupom času je vo Francúzsku na štartovej čiare čoraz viac a viac miesta. V Nice, na štarte etapy číslo sedem, sa postavilo už len 128 cyklistov. Oproti začiatku to bolo o 26 pretekárov menej. Bez straty ostalo ešte šesť tímov. Boli to Quick-Step, Bahrajn - Merida, Michelton - Scott, Ag2r, Lotto - Soudal a Movistar. Absolútnu apokalypsu zažíval tím Lotto NL - Jumbo, kde pokračovali zo siedmych už len traja pretekári. Dnešná etapa odštartovala krátko po desiatej a na programe bolo 175 kilometrov.
 
A mala prívlastok kráľovská. Celkovo päť vrchárskych prémií, z toho dve jednotkové a tri dvojkové, vrátane cieľového kopca Valdeblore La Colmiane (16,3 km; 6,2 %), to všetko malo rozhodnúť o víťazovi Paríž - Nice 2018. Najlepšie to mali rozbehnuté v tímoch Astana, Quick-Step, ale aj v Bahrajne - Merida.  Okrem nich však mohlo prekvapiť ďalších štyri či päť tímov, vrátane Bory - Hansgrohe, ktorá mala na desiatej priečke Patricka Konrada. A Rakúšan sa mohol spoľahnúť naďalej i na dvoch Slovákov.
 
V hre bolo tiež kvantum bodov do vrchárskej súťaže. Tento dres držal Fabien Grellier z tímu Direct Enegrie, ale nepredpokladalo sa, že by mal stále mladý Francúz záujem o jeho udržanie. Záujem možno aj áno, problém bol vo výkonnosti. A potvrdilo sa to aj pohľadom na menoslov úniku. Ocitlo sa v ňom osem pretekárov, vrátane druhého muža vo vrchárskej súťaži Thomsa De Gendta, avšak meno Grellier sme tam nenašli.

Okrem skúseného Belgičania sa tam spolu s ním ocitli aj Rony Sutherland (UAE), Tony Gallopin (Ag2r), Alessandro De Marchi, Nicolas Roche (obaja BMC), Amaël Moinard (Fortuneo), Jesús Herrada (Cofidis) a Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo). Únik sa vytvoril ešte na prvom stúpaní, ktoré odštartovalo hneď v úvode. Na Côte de Gattieres sa tešil De Gendt, ktorý sa ziskom siedmych bodov dostal na virtuálnu prvú priečku boja o bodkovaný dres. Ako chutí už zistil v roku 2015 a teraz chcel čiastkový úspech zopakovať. Náskok úniku sa stabilizoval na úrovni troch minút, okolo ktorých neustále osciloval.
 
Po dlhých kilometroch narazili jazdci z úniku na prvý jednotkový kopec dňa.  A aj na Côte de la Sainte - Baume si všetko postrážil jazdec Lotta - Soudal. Bolo tiež zaujímavé sledovať menší exodus. Z pretekov postupne odstúpili Bert Van Lerberghe (Cofidis), Koen De Kort (Trek - Segafredo), Alexander Kristoff (UAE), Mike Teunissen (Sunweb), Julien El Fares (Delko Marseille), ale aj Daniel Martin. Tím UAE sa tak dostal na úroveň Lotta NL - Jumbo. Vpredu stratil kontakt so skupinou Jusús Herrada
 
Etapa pokračovala vo svižnom tempe aj naďalej. Nasledovalo tretie stúpanie dňa Col Saint - Raphaël. Ani tu sme ale nič nové nevideli... De Gent:  7 + 10 + 7. Belgičan získal už 24 bodov, celkovo ich mal na konte 53. Na čele pelotónu sa pekne striedali všetky tímy so svojimi lídrami. Záverečných šestnásť kilometrov malo rozpútať peklo. Predchádzalo mu ale rozdelenie balíka, o ktoré sa postarali jazdci Bahrainu Merida. Vzadu sa ocitla skupina okolo Tima Wellensa, kde sa ocitol aj Sergio Henao.
 
Začala sa pravá cyklistická naháňačka. Zo sedmičky na čele si vystúpil Rony Sutherland, Tim Wellens a spol sa zase snažili dobehnúť balík vedený Astanou, čo sa mu aj podarilo. Potom stuhla krv v každej jednej žile! Pri klesaní v ľavotočivej zákrute zažili veľmi, veľmi nepríjemný pád De Marchi a Pantano. Pantano sa postavil na nohy, no Talian sa stratil v rokline vedľa cesty. Našťastie z nej vyšiel aj za pomoci ľudí okolo po svojich. Naozaj nepríjemný moment. Obaja by mali byť ale v poriadku. Kontakt s čelom stratil aj De Gendt, takže sa vyprofilovala už len trojica unikajúcich pretekárov.
 
Na úpätie posledného vrcholu prichádzala trojica iba s náskokom 30 sekúnd. O všetko sa starala Astana, Mitchelton - Scott či Bahrajn - Merida. Ako prvý si koniec úniku uvedomil Amaël Moinard, ktorý zakýval do kamery a poslušne sa vrátil do balíka. Neskôr sa pridal aj Roche a posledný mohykán Gallopin. Bolo po úniku.
 
V prvej polovici posledných šestnástich kilometrov bol pokoj. Starali sa o to najmä jazdci Astany, ktorým to vyhovovalo. Aj LL Sánchez zatiaľ vyzeral dobre, tento priebeh by bol ale príliš jednoduchý. A vedel to každý. Čakalo sa na prvé útoky. Ako prvý nastolil vyššie tempo Roman Kreuziger, čo malo za následok odpadnutie samotného Sáncheza. Bledomodrá obrana sa rozpadla a zaútočil Yates, ktorého sa chytil Ion Izagirre. Naopak, tempu nestačil Julian Alaphilippe!
 
Etapu nakoniec vyhral Simon Yates, ktorý na Izagirreho nečakal, nastúpil mu a v cieli sa tešil z prvého víťazstva v sezóne! V závere ukázal výbornú formu Dylan Teuns (BMC). Víťaz Okolo Poľska z minulého roka napokon dokázal predbehnúť Izagirreho a berie tak priečku číslo dva. Tretie a štvrté miesto si bratsky rozdelili bratia Izagirreovci, piaty finišoval Tim Wellens, ktorý musel počas etapy vynaložiť sily na to, aby sa vrátil späť k skupine favoritov. O to lepšie musí toto umiestnenie teraz chutiť.
 
Do žltého dresu sa zajtra oblečie Simon Yates. Pretekár Mitcheltonu - Scott musí byť nesmierne vďačný českému pretekárovi Romanovi Kreuzigerovi, ktorý ho vytiahol na čelo balíka a zlomil tak odpor Astany. Práve tá vybuchla, jej česť zachraňoval až deviaty Jakob Fuglsang. LL Sánchez je v priebežnom poradí až na 17. priečke. Do klubu smoliarov sa zaradil aj Julian Alaphilippe, v GC sa prepadol o sedem miest, je deviaty. Zajtrajšok ale ešte bude napínavý, jedenásť, respektíve dvanásť sekúnd strácajú bratia Izagirreovci, trinásť Tim Wellens. Šesť vrchárskych prémií priebežným poradím ešte určite premieša. Juraj Sagan dnes stratil necelých 27 minút, Erik Baška finišoval v poslednej skupine.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simon Yatesa (víťaz)
"Tím odviedol skvelý prácu, vôbec som nemusel plytvať energiou. A to mi veľmi pomohlo vo finále. Je to moja prvá výhra na dlhom horskom dojazde a veľmi sa z toho teším. Nemám rád takéto podmienky, ale s dažďom som sa vysporiadal. Bolo to únavné, minuli sme veľa energie, ale moji kolegovia sa o mňa starali výborne, preto som to mal trošku ľahšie. Som vyčerpaný, ale zajtra budeme chcieť ubrániť žltý dres. Záverečná etapa sa vždy rozbehne ďaleko pred cieľom, uvidíme, ako to bude tentoraz."
 
 
Výsledky
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 5:02:54 60
2. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:08 25
3. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:08 10
4. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:13  
5. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:13  
6. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
7. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:46  
8. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:46  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:48  
10. OOMEN Sam Team Sunweb 00:54  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 27:29:02 10
2. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:11  
3. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:12  
4. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:13  
5. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:27  
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:37  
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:39  
8. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:57  
9. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:48  
10. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 01:49  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozhodujúce kilometre etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Na tomto podujatí nesmie chýbať finiš na vrchole stúpania, tentoraz bude kráľovská etapa zakončená tempárskym kopcom. V polovici etapy sa nachádza stúpanie prvej kategórie Côte de la Sainte-Baume (16,7 km; 3,7 %), ktoré je náročné len v prvej časti, a ani nasledujúce dve prémie nebudú mať značný dopad na  najlepších vrchárov štartovej listiny. Celá pozornosť tak bude smerovať na  Valdeblore La Colmiane (16,3 km; 6,2 %), kde sa bude bojovať o celkový titul. Na tomto kopci nenájdeme tvrdé úseky, celý čas sa bude jazdiť na sklonoch v okolí šiestich percent a vo finále sa objavia aj 7-percentné pasáže. Valdeblore La Colmiane je rýchly výstup a na vrchole sa presadia len tí najsilnejší, aj keď v cieli nemusia byť vytvorené príliš veľké rozdiely.