4. 7.3. rovinata etapa ciel rovina Fouillouse > Saint-Etienne 18,4 km Poels
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 4
profil etapy, 382 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Profil časovky jednotlivcov si pochvaľovali jazdci na GC, ktorí mohli využiť dve stúpania, aby si polepšili v klasifikácii. Už po troch dňoch sa vytvorili značné rozdiely v poradí a v dnešnej ponuke mali dobrú príležitosť LL Sánchez, Alaphilippe, Wellens, Ion Izagirre či Gallopin, aby si upevnili pozíciu na tých najvyšších priečkach.
 
Spomedzi prvých štartujúcich sa držal dlho na prvom mieste Dylan van Baarle. Holandský borec prestúpil do tímu Sky a hneď sa to prejavilo na jeho časovkárskej kvalite. Jeho výsledok 26:21 nedokázali prekonať Erviti, Edmondson, Lampaert alebo De Gendt. Najbližšie sa k nemu dostal Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), ktorý za ním zaostal šestnásť sekúnd. 
 
Zo slovenských jazdcov sa predstavil najskôr Erik Baška a 24-ročný pretekár zastavil časomieru na úrovni 29:14. Juraj Sagan bol na trati rýchlejší, v cieli mu namerali čas 28:56. Na prvom meranom úseku porazil svojho mladšieho kolegu o sedemnásť sekúnd a v podstate takýto rozdiel zostal medzi nimi až do konca.
 
V druhej časti časovky sa objavili prehánky, niektoré úseky boli pokropené dažďom, čo malo spomaliť zvyšných pretekárov. Potom dorazil do cieľa Sylvain Chavanel (Direct Energie), ktorý však zaostal za lídrom 49 sekúnd. Dylan Van Baarle sledoval úzkostlivejšie výkon Jakoba Fuglsanga (Astana). Dánsky jazdec ho prekonal o jednu sekundu na prvom meranom úseku, ale v cieli sa nedostal na vedúcu priečku. Chýbalo mu osem sekúnd.
 
Dobrý výkon predviedol aj Jarlinson Pantano (Trek) so stratou pätnástich sekúnd, ale na výmenu vedúceho cyklistu sa podujal až David de la Cruz (Sky), ktorý porazil svojho tímového kolegu o štrnásť sekúnd. Britská zostava mohla oslavovať, pretože to bola hodená rukavica pre ostatných favoritov. Ale párty netrvala dlho, Simon Yates pokoril španielskeho cyklistu o jednu sekundu. Ani on však nemal nič isté, pretože ostatní favoriti predvádzali výborné výkony, a hneď mu to dokázal Sergio Henao. Kolumbijský borec bol rýchlejší o pár desatín sekundy a vrátil tímu Sky líderskú priečku.
 
Vo festivale veľmi dobrých výkonov pokračovali Calmejane (Direct Energie) a Teuns (BMC), obaja sa zaradili do najlepšej desiatky, ale potom nasadil tvrdý útok na dnešnú výhru Wout Poels. Holandský pretekár bol najsilnejší na prvom medzičase a v druhej časti doslova deklasoval konkurenciu, keď s výkonom 25:33 porazil Henaa s Yatesom o priepastných 33 sekúnd! O malú chvíľu dosiahol parádny čas aj Marc Soler z Movistaru, talentovaný španielsky jazdec sa zaradil na druhé miesto s mankom jedenástich sekúnd.    
 
Julian Alaphilippe a LL Sánchez nedokázali konkurovať Poelsovi na medzičase a ani v druhej časti nezrýchlili, preto francúzsky pretekár stratil šestnásť sekúnd a Sánchez dokonca 29 sekúnd, ale jazdec tímu Astana udržal žlté tričko.
 
Wout Poels predviedol vynikajúcu časovku a práve takýmito výkonmi potrebuje posilňovať svoju pozíciu v tíme Sky, kde chce jazdiť v úlohe lídra na GT. Na dnešnej trase jasne dominoval, konkurencia nemala šancu a pred kopcami ukázal, že bude vehementne bojovať o víťazstvo na podujatí.
 
Perfektným spôsobom zvládol dnešnú etapu Marc Soler, ktorý sa radí medzi vychádzajúce hviezdy pre celkové poradie, a pochvalu si zaslúži aj 24-ročný Felix Grossschartner. Rakúsky cyklista sa nezľakol silnej konkurencie a dokázal uchmatnúť výborný výsledok. Julian Alaphilippe bojoval o každú jednu sekundu, ale Poels bol nad jeho sily, ale určite sa nebojí toho, ako budú proti sebe súperiť v kopcoch.
 
LL Sánchez zostal na vedúcej priečke v priebežnom poradí, ale jeho náskok sa poriadne znížil, a už teraz sa musí pripravovať na útoky tímu Sky s Alaphilippom. Wout Poels si dnes výrazne pomohol v GC pred príchodom do kopcov, kde sa bude spoliehať na silný podporný tím. Preteky majú veľmi dobre rozohrané súrodenci Izagirreovci, aktívnu jazdu v kopcoch môžeme čakať od Chávesa s Yatesom. Na konci pretekov určite zamiešajú kartami aj Wellens so Solerom, preto sa môžeme tešiť na dramatické vyvrcholenie podujatia. Strata Juraja Sagana a Erika Bašku sa pohybovala na úrovni tri a pol minúty.        
 
 
Výsledky
1. POELS Wout Team Sky link ikonka 25:33 50
2. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:11 30
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:16 18
4. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:20 13
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:27 10
6. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:27 7
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:28 4
8. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:29 3
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:33 2
10. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:33 1
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 13:47:57 10
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:15  
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:26  
4. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:26  
5. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:34  
6. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:42  
8. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:42  
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:48  
10. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
Krátke preview etapy:
Časovka jednotlivcov ako prvá dôležitá previerka pre jazdcov na celkové poradie obsahuje dva kopce. Po jednoduchom štarte sa budú cyklisti pohybovať na 6500-metrovom stúpaní s priemerom štyri percentá, potom bude nasledovať ďalších šesť kilometrov v zjazde a  opäť sa začne stúpať, tentoraz na kilometrový kopec s priemerom cez šesť percent. Druhé klesanie bude krátke a do cieľa zavedú pretekárov necelé tri kilometre na rovine. Profil vyhovuje časovkárom, ktorí majú radi vyzývavejšie jazdy proti chronometru, a teda na svoje si prídu aj univerzálni cyklisti spomedzi favoritov na titul.