5. 8.3. rovinata etapa ciel rovina Salon-Provence > Sisteron 165 km Cousin
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 5
profil etapy, 2611 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
 
 
Piata etapa pripravila pre pretekárov prvé vážne kopce. Chýbal však ten cieľový, a tak to rozhodujúca etapa byť nemala. Pozornosť pútal hlavne jednotkový kopec Col de Lagarde-d'Apt (11 km; 6,9 %), ktorý bol však na pláne približne v polovici etapy, a tak sa po ňom mohlo ešte všetko skonsolidovať. Okrem neho boli na programe dňa ďalšie tri vrcholy, čo predstavovalo slušnú dávku bodov do vrchárskej súťaže. Očakávali sme preto, že sa do úniku bude hrnúť Pierre-Luc Perichon, aj keď by to mal jazdec Fortunea veľmi náročné.
 
Etapa odštartovala krátko po jednej hodine. Bolo to v meste Salon-Provence. Finiš mala zase pripravený v meste Sisteron, ktoré je z histórie známe ako mesto rovnováhy. Vždy si totiž počas turbulentných období zachovalo svoju tvár a vo Francúzsku pôsobilo ako oáza pokoja. Výrazne mu v tom pomohla miestna pevnosť vybudovaná v rozmedzí 13. až 16. storočia. V súčasnosti má asi 7300 obyvateľov.

Na štart piateho dňa sa postavilo 146 jazdcov, medzi ktorými už neboli víťaz druhej etapy Dylan Groenwegen, Marco Haller či Groenewegenov kolega Lars Boom. Hneď od úvodu sa do úniku vydali traja pretekári. Boli to Nicolas Edet (Cofidis), Jérôme Cousin (Direct Energie) a Julien El Fares (Delko Marseille). K trom Francúzom sa o pár kilometrov neskôr pridal aj nemecký pretekár Nils Politt z Kaťuše. Na 22. kilometri atakoval ich náskok už hranicu štyroch minút. Bolo ťažké odhadnúť, ktorý z nich bude mať najväčší záujem o body do súťaže o vrchársky dres. Dostali sme tiež odpoveď na to, či sa bude usilovať o jeho udržanie Perichon.
 
Dosť napovedal hneď prvý vrchol Col du Pointu. Dvojkové stúpanie vyhral Jérôme Cousin, ktorý si tak pripísal sedem bodov. Taktiež sa išlo celkom rýchlo. Po prvej hodine odpočítali jazdci na čele z celkového počtu 165 kilometrov hneď 44 z nich. Samozrejme, to najnáročnejšie jazdcov ešte len čakalo.
 
A prišlo to o chvíľu. Spomínaný kopec Col de Lagarde-d'Apt. Po jedenástich kilometroch stúpania sa na vrchole tešil opäť jazdec Directu Energie, ktorý sa tak virtuálne dostal do bodkovaného dresu. K siedmym bodom z Col du Pointu, pridal na Col de Lagarde-d'Apt ďalších desať. Počas zjazdu sa únik na chvíľu rozdelil na presnú polovicu, no El Fares a Politt si stratu dobehli. A Politt urobil dobre, pretože vyhral nasledujúcu šprintérsku prémiu v Revest-du-Bion.
 
Zaujímavé veci sa tiež diali v pelotóne. Dozvedeli sme sa o odstúpení Daniela McLaya (EEF-D) a Edwarda Teunsa zo Sunwebu, no a Jempy Drücker (BMC) zase pocítil silu francúzskeho asfaltu. Ale späť k čelu. Predposledné stúpanie Col du Negron si opäť postrážil Cousin a získal tak ďalšie štyri body. Nasledoval dlhý zjazd, po ktorom nasledovalo už len posledné stúpanie a desať kilometrov dlhá "cieľová rovinka". V chladnom počasí ale mohol zohrať dôležitú úlohu. Sneh vedľa vozovky na dobrých pocitoch cyklistom nepridal.
 
V každom prípade, zjazd nové svetlo do aj tak celkom svetlej situácie nepriniesol. V balíku pracovali hlavne pretekári Quick-Stepu, ku ktorým sa pridalo aj zástupcovia Lotta - Soudal. Posledné stúpanie nemuselo byť náročné, a tak tieto tímy vycítili príležitosť. "Podlahárom" išlo navyše aj o postavenie Juliana Alaphilippeho. Náskok štvorice vpredu presahoval tridsať kilometrov pred páskou stále tri a pol minúty. Mal však klesajúcu tendenciu. Potom zaútočil Nils Politt, čo znamenalo definitívny koniec úniku.
 
Poslednú vrchársku prémiu Côte de la Marquise chcel ale vyhrať Jérôme Cousin. Politta si došiel a získal aj posledné štyri body dnešného dňa. Na čele balíka sa usalašil tím Sky, ktorý nasadil pekelné tempo. Dvojica na čele to ale mala rozohrané výborne. Ostatní dvaja členovia úniku sa poslušne zaradili do balíka. Britov nahradili Belgičania pracujúci Vivianiho, náskok dvojice bol ale zrejme priťažkým orieškom!
 
Bolo to naozaj veľmi tesné, do posledného kilometra vchádzali s náskokom pätnásť sekúnd. Napokon to ale stačilo a z víťazstva sa tešil hrdina dnešného dňa Jérôme Cousin! Napodobnil tak svojho tímového kolegu Jhonatana Hiverta z tretej etapy. Pre tím Direct Energie tak pokračujú krásne preteky aj naďalej. Druhý skončil Nils Politt, pre 24-ročného pretekára je to určite úspech.
 
Videli sme tiež hromadný finiš a súboj o tretie miesto, ktorý vyhral André Greipel. Práca tímu Lotto - Soudal tak neostala neocenená. Štvrtý finišoval Magnus Cort Nielsen a piaty Alexander Kristoff, ktorý je tak pravdepodobne už vyliečený. Zástupca Quick-Stepu v elitnej desiatke chýba. Najlepší deň ale jasne ukázal Cousin, ktorý si k víťaznej etape pripísal aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Vyhral všetky štyri prémie, takže je jeho právoplatným majiteľom. Právoplatným majiteľom žltého dresu zase ostáva LL Sánchez z Astany. Zmeny za jeho chrbtom nenastali, druhý je Wout Poels a tretí Julian Alaphilippe. Zajtra nás čaká približne rovnaká etapa, avšak s náročnejším záverom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jérôme Cousina (víťaz)
"Mojím zámerom bolo dostať sa do úniku a získať vrchárske body. Keď som si na konci uvedomil, že víťazstvo môže byť reálne, išiel som dopredu s Polittom. Takýmto spôsobom nevyhrávam rád, to musím priznať, ale často sa mi stáva, že v podobných prípadoch bývam príliš veľkorysý, preto som chcel teraz jazdiť inak."
 
 
Výsledky
1. COUSIN Jérôme Direct Energie 3:57:25 60
2. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:02 25
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:04 10
4. CORT NIELSEN Magnus Astana Pro Team link ikonka 00:04  
5. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
6. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:04  
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
8. TEUNISSEN Mike Team Sunweb 00:04  
9. BRESCHEL Matti EF Education First - Drapac link ikonka 00:04  
10. DE KORT Koen Trek - Segafredo link ikonka 00:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 17:45:26 10
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:15  
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:26  
4. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:26  
5. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:34  
6. GROSSSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
7. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:42  
8. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:42  
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:48  
10. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Aj v piatej etape sa môžu presadiť cyklisti s dobrou koncovkou, ale na kopcovitom profile budú mať svoje záujmy utečenci. V polovici etapy stojí náročné stúpanie Col de Lagarde-d'Apt (11 km; 6,9 %), ktoré nebude po vôli menej odolným jazdcom, no hneď po ňom nasleduje mierny kopec s priemerom do troch percent a veľmi dlhý zjazd, čo dodá mnohým rýchlym pretekárom motiváciu, že môžu finišovať v hlavnej skupine. Posledná horská prémia Côte de la Marquise (1,4 km; 6,4 %) môže rozprúdiť akciu v pelotóne alebo vo vedúcej skupine, potom je pripravený v rýchlom slede aj druhý kopec s podobnými parametrami, ale posledných desať kilometrov je úplne rovinatých, takže vo finále budú proti sebe bojovať útočníci a tie tímy, ktorým zostanú v hlavnej skupine rýchli borci.