giro 19
1. 11.5. rovinata etapa ciel rovina Bologna > San Luca 8,0 km Roglič
 
etapa 01
profil etapy, 228 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Talianske podujatie predviedlo ihneď svoju akcieschopnosť, keď vystrašilo favoritov na titul búrkovými hrozbami. Počas celého popoludnia sa mohli objaviť prehánky a najväčší dážď hrozil v okolí dvadsiatej hodiny. Na túto skutočnosť nereagoval jedine Simon Yates, ostatní jazdci na GC vybehli na trať medzi prvými.

Záverečný kopec San Luca ponúkal možnosť vymeniť časovkársky stroj za cestný a na túto činnosť organizátori vymedzili „pit stop zónu“ nachádzajúcu sa päťdesiat metrov pred stúpaním. Hneď ako prvý sa postavil na štartovaciu rampu Tom Dumoulin a jeho otvorenie celých pretekov sprevádzalo pomerne príjemné počasie. Holandský pretekár nemenil bicykel a v cieli dosiahol výsledok 13:22. Nebolo pochýb, že len málo cyklistov sa mohlo dnes k tomuto výkonu priblížiť.
 
Skvelý výkon predviedol aj Miguel López, ktorý bol na rovinatej pasáži dokonca o dve sekundy rýchlejší ako Dumoulin, a na nasledujúcom prudkom stúpaní sa mal prejaviť ešte vo výraznejšom svetle. Kolumbijský cyklista naplno využil ponúknutú šancu a v cieli bol o pár desatín sekundy silnejší ako Dumoulin. Prvý jazdu proti chronometru tak zvládol skvele. Potom sa predstavili Bob Jungels, ktorý však stratil osemnásť sekúnd a čakal od seba lepšie predstavenie, a celkom spokojný mohol byť Davide Formolo s mankom 22 sekúnd. Z favoritov najhoršie odštartoval Ilnur Zakarin so stratou 55 sekúnd na Lópeza.
 
Parádny štart Gira pokračoval vo veľkom štýle, keď do cieľa dorazil Vincenzo Nibali a dosiahol najrýchlejší čas. Domáci borec bol najlepší už pod stúpaním San Luca a napokon zastavil časomieru na úrovni 13:17, čím pokoril Dumoulina s Lópezom o päť sekúnd. Ale ani jeho kraľovanie netrvalo dlho, pretože Primož Roglič naplno predstavil svoju formu. Ako jediný sa dostal pod trinásť minút a bolo ťažko predstaviteľné, že ešte niekto dokáže pokoriť čas 12:54.
 
Slovinský jazdec predviedol super výkon, keď už teraz získal na Dumoulina s Lópezom takmer pol minútu a pred Nibalim počítal 23-sekundový náskok. A ostatní favoriti obišli ešte horšie. Medzi nich sa zaradil aj Mikel Landa, ktorý sa neukázal v želanom prevedení a výkonom sa pridal ku Zakarinovi. Ruský pretekár strácal na Rogliča osemdesiat sekúnd a jazdec tímu Movistar o trinásť sekúnd menej. Ani jeden z favoritov nemenil pred stúpaním bicykel a všetci boli spokojní, že časovku absolvovali v slnečnom počasí. Otázkou bolo, či takéto podmienky vydržia aj pre Simona Yatesa.
 
Victor Campenaerts dosiahol stratu 53 sekúnd a potvrdil, že takáto trasa mu nesedí. Prekvapujúce bolo, že ešte pomalší výkon ponúkol Ion Izagirre, od ktorého sa očakával atak na najvyššie pozície v dnešnej časovke. Naopak, medzi najlepších sa dostal Tao Geoghegan Hart, keď sa prepracoval na priebežné piate miesto s mankom 35 sekúnd. Veľmi pekným výkonom sa prezentoval Damiano Caruso, stratil štyridsať sekúnd, a taliansky cyklista musel veľmi potešiť Nibaliho. Dobrú podporu dostane aj Roglič, keďže Laurens de Plus za ním zaostal v cieli iba 35 sekúnd. Movistaru urobil radosť Richard Carapaz, ktorý podal o dvadsať sekúnd lepší výkon ako Landa.
 
Zaujímavosťou bolo, že organizátori špeciálne merali čas na stúpaní San Luca. Tí najrýchlejší borci na kopci dostali po časovke vrchárske body a ten úplne najlepší mal vybojovať azúrový dres pre najlepšieho vrchára. Zatiaľ tento honor držal Giulio Ciccone. Jazdec tímu Trek - Segafredo bol na stúpaní o čosi rýchlejší ako Roglič, ale bolo evidentné, že na rovinatej pasáži šetril energiu.
 
Pod kopcom menil bicykel Bauke Mollema a pomohlo mu to, lebo stratil 39 sekúnd a zaradil sa medzi najsilnejších. Výmenu zvolil aj Caleb Ewan, ale austrálsky šprintér tak urobil už v kopci a na zlej strane cesty, čo si určite všimli aj rozhodcovia. Po dlhšom čase zmenil poradie na vysokých priečkach až Rafal Majka. Poľský jazdec zvládol výborne dnešnú prekážku a s mankom 33 sekúnd mu patrila priebežná piata priečka. Vynikajúco išiel najmä na kopci. Pripravenosť na kopce ukázal Pello Bilbao, zaostal 42 sekúnd, a potvrdil vysoký štandard Astany. Do časovky sa zahryzol Esteban Cháves a s dobrým výkonom (zaostal jednu minútu) dodal optimizmus tímu Mitchelton, že v treťom týždni bude výkonnostne presne tam, kde ho budú potrebovať.
 
Vo finále etapy to bolo už len čakanie na Simona Yatesa a to, či začne pršať. Ešte predtým prišiel do cieľa Andrey Amador a časovka mu nezapasovala, keďže stratil 1:32. Pršať nezačalo a Yates mal na trati rovnaké podmienky ako jeho súperi. Pod kopcom strácal na Rogliča osemnásť sekúnd, ale na San Luca nasadil poriadne tempo. Stačilo to na druhé miesto so stratou devätnásť sekúnd.
 
Primož Roglič potvrdil svoj výkonnostný status a v otváracej časovke nedal súperom šancu. Niektorí konkurenti sa mu priblížili na stúpaní, iní mu mohli konkurovať na rovinatej pasáži, ale nikto z nich nezvládol obidve časti ITT na takej vysokej úrovni ako slovinský jazdec. Roglič tak uchmatol svoju tretiu víťaznú etapu na Grand Tour, šiesty etapový triumf v tomto ročníku a zároveň si prvýkrát v kariére oblečie dres pre lídra pretekov na trojtýždňovom podujatí.
 
 
roglic 19 giro podium ruzovy sampanske rcsfa
Primož Roglična pódiu (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Preteky odštartoval sebavedomým spôsobom Simon Yates, ktorý si užil najmä stúpanie San Luca, a po úvodnom dni môže byť veľmi spokojný, na akú pozíciu sa dostal v klasifikácii a teraz môže pokojne čakať na ďalšie kľúčové previerky. Na kopci stratil jednu sekundu na Rogliča a tri sekundy na Giulia Cicconeho, ktorý sa tak stal lídrom vrchárskej súťaže.
 
Vynikajúci výkon predviedol Vincenzo Nibali. Zaujímavá časovka ho neprekvapila a to znamená len jediné, že je maximálne pripravený bojovať o stupne víťazov. Prekvapujúco parádny výsledok vybojoval Miguel López a podarilo sa mu eliminovať hneď prvú jazdu proti chronometru. Vyzerá to tak, že kolumbijský jazdec sa oproti minulému ročníku opäť zlepšil a už sa tešíme, čo bude predvádzať v kopcoch. Tom Dumoulin bol silný, ale nie natoľko, aby dnes získal na svoju stranu relevantný čas. Jeho hlavný časovkársky súper  mu dnes udelil lekciu a hneď po úvodnom dni sa dostal do pomerne nepríjemnej pozície. Jeho prvá hlavná zbraň zostala nevyužitá a potrebný čas bude musieť získať niekde inde. Veľké povzbudenie dostal Rafal Majka, ktorý patril k najrýchlejším na San Luca, a aj jemu sa muselo uľaviť po dnešnej časovke.
 
Veľmi dobré predstavenie ponúkol Geoghegan Hart, čo bude chcieť potvrdiť v kopcoch v druhej časti pretekov. Mollema alebo Bilbao potreboval takýto vstup do podujatia, lepší výsledok asi očakával Jungels. Nedarilo sa Movistaru. Najlepší výkon dosiahol v španielskej zostave Carapaz, ale aj on stratil 47 sekúnd. Landa zaostal až 67 sekúnd a bude to pre neho veľká nepríjemnosť. Viac sme očakávali od Iona Izagirreho a spomedzi favoritov si najhoršie viedol Zakarin s mankom osemdesiat sekúnd. Časový limit nestihol Hiroki Nishimura (Nippo Vini Fantini) a 24-ročný japonský jazdec si takto určite nepredstavoval svoju premiéru na GT.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (víťaz)
"Nečakal som, že získam takýto náskok, preto som veľmi šťastný. Pred štartom som si bol prezrieť trať a jazdil som koncentrovane. Nebolo tu treba vymýšľať. Trasa neobsahovala technické úseky, preto bolo potrebné ísť naplno celý čas, aj na pripravenom kopci. Jednoducho som išiel čo najrýchlejšie od začiatku až do konca. Z mojej strany to bola dobrá jazda, v poslednom čase sa cítim vo forme. Je to dobrý začiatok, máme najcennejší dres, ale najdôležitejšie bude, aby sme ho vlastnili vo Verone."
      
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (druhé miesto)
"Urobil som všetko, čo som mohol. Na rovinatej pasáži som išiel trochu voľnejšie, nemôžete ísť úplne naplno celý čas. Vedel som, že na kopci niečo stratím, ale nebolo to veľa, takže som spokojný. Bola to len krátka časovka, ale cítil som sa dobre. Chvíľu som mal pochybnosti, keď všetci favoriti išli na trať skoro, ale počasie bolo napokon dobré celý čas. Roglič je momentálne skvelý. Vyhral všetky preteky, na ktorých štartoval, a čakali sme, že buď vyhrá, alebo skončí na druhom mieste."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (piate miesto)
"Bola to náročná časovka so strmým kopcom na konci. Jazdil som na svojom limite, ale myslím si, že som nasadil dobré tempo. Pred stúpaním som trochu ubral, ale potom som išiel naplno a veril som, že môžem vyhrať. Nepodarilo sa mi to, ale som spokojný so svojím výkonom. Máme za sebou len osem kilometrov a Roglič je v tomto bode pretekov silnejší ako všetci ostatní."
 
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 12:54 100
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:19 40
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:23 20
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:28 12
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:28 4
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:33  
7. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 00:35  
8. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 00:35  
9. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:39  
10. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:40  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20ciel Cieľ - San Luca: dĺžka 2,1 km; sklon 9,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
V bolonskej časovke bude potrebné podať kvalitný výkon v rovinatej časti, aj na prudkom stúpaní a hneď na začiatku podujatia môžu bojovať o výhru favoriti na titul. Primož Roglič a Tom Dumoulin by mali potvrdiť svoje predpoklady. Obaja sú vynikajúci časovkári a obľubujú, keď na trati leží aj nejaké to stúpanie. A práve San Luca bude rozhodovať o etapovom triumfe. Z ostatných dní vieme, že na takomto teréne jazdí vynikajúco Roglič, preto bude jeho holandský súper čeliť veľkej výzve, aby sa mu vyrovnal aj na strmých sklonoch. Na finále časovky sa nemôže sťažovať ani Simon Yates, no u neho sa očakáva, že na spomínaných dvoch cyklistov stratí na rovinatej pasáži. V skupine jazdcov na GC disponujú kvalitnou časovkou Jungels a Ion Izagirre a obaja môžu presvedčiť, že sú pripravení podať na Gire svoj najlepší výkon. Na túto previerku sa patrične nachystá Vincenzo Nibali a pre neho dôverne známy kopec San Luca môže podať zaujímavé informácie, ako bude na tom oproti mladším konkurentom. Zakarin, Mollema, Gallopin sú všetko skúsené mená, ktoré sa môžu ukázať na takomto teréne v potrebnom svetle a povzbudzujúcim spôsobom odštartovať talianske preteky. Len a len prekvapiť môže Victor Campenaerts. Belgický pretekár sa bude sústrediť na všetky tri časovky, ale počas prvého súťažného dňa mu skríži plány náročný finiš. Otváracej etape dodá napätie aj počasie. V priebehu popoludnia a najmä večer sa môže prehnať v Bologni búrka, preto takmer všetci favoriti budú štartovať hneď na začiatku. Vôbec ako prvý vybehne na trať Dumoulin. Počasie nevyhodilo z pohodlia jedine Yatesa a britský borec sa postaví na štartovaciu rampu ako tretí od konca.         
 
 
Krátky opis trasy etapy:
V tomto desaťročí Giro neštartovalo náročnejším spôsobom. Individuálna časovka sa odohrá v severnej časti Apeninského polostrova, v regióne Emilia-Romagna, a využíva cyklistické skúsenosti, ktoré má s organizovaním pretekov mesto Bologna. Každoročne sa tu odohráva vyzývavá jesenná klasika Giro dell’Emilia zakončená prudký kopcom San Luca (2,1 km; 9,7 %) a práve toto stúpanie výrazne osvieži otvárací deň. Osemkilometrová jazda proti chronometru neobsahuje pred finále technické úseky, takže pred rozhodujúcim výstupom budú zbierať menšie benefity špecialisti. Aj keď je cieľový kopec krátky, obsahuje tvrdé sklony a v polovici dosiahne maximum šestnásť percent. Tesne pred cieľom cesta klesne na šesť percent, ale to už budeme počítať pekné rozdiely aj medzi kandidátmi na titul. San Luca prinúti favoritov doraziť na Giro v silnej forme.
 
 
etapa 01 finis
profil cieľového kopca (© giroditalia.it)