giro 19
3. 13.5. zvlnena etapa ciel rovina Vinci > Orbetello 220 km Gaviria
 
etapa 03
profil etapy, 1815 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Podujatie pokračovalo jasnou šprintérskou etapou, ktorá merala 220 kilometrov a od najrýchlejších jazdcov vyžadovala potrebnú vytrvalosť. Oveľa väčšiu neplechu ako dĺžka však mohol narobiť silný vietor, ktorý fúkal po celej trase, a keďže pelotón niekoľkokrát menil smer jazdy, hrozil nepríjemný bočný vietor.
 
Vo včerajšej etape ukázali šprintérske celky veľkú motiváciu zariadiť hromadný dojazd, preto sa len ťažko hľadali kandidáti, ktorí by vytvorili hlavný únik. Napokon sa dostal pred balík iba Sho Hatsuyama (Nippo-Vini Fantini) a k japonskému pretekárovi sa nikto ďalší nepridal. Po nehodnotenom stúpaní Poggio all'Aglione (6,6 km; 5,5 %) si vybudoval náskok presahujúci štyri minúty.
 
V pelotóne sme nevideli tradičnú prácu šprintérskych celkov pri kontrole brejku, ale na predných pozíciách boli zoradené tímy bojujúce v klasifikácii. Kandidátov na titul prinútil k takejto jazde vietor a všetci chceli byť pripravení, ak by udrel na hlavnú skupinu veľkou silou. Na čele pretekov tak prezentoval svojho zamestnávateľa len Sho Hatsuyama, ktorý prestúpil do celku Nippo-Vini Fantini v minulom roku, ale v talianskom celku nedosiahol výraznejšie výsledky. V sezóne 2016 ovládol japonský šampionát v cestných pretekoch a aktuálne si užíva ako 30-ročný premiéru na Grand Tour.
 
 
giro 19 etapa 3 unik rcsff
Sho Hatsuyama (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Cez prvú šprintérsku prémiu prebehol so 4-minútovým náskokom a v balíku tu predviedol aktivitu iba Groupama - FDJ, aby Arnaud Démare uchmatol zvyšné body. Francúzsky cyklista ako jediný prejavil záujem medzi šprintérmi o body do súťaže o cyklámenový dres. Silný vietor sa zatiaľ neobjavil a pelotón išiel pozorne, ale pomaly. Tempo etapy nebolo vysoké a Hatsuyama zvýšil svoj náskok na šesť minút. Keď jeho odstup atakoval sedem minút, na čelo balíka sa postavili Lotto - Soudal s Israel Cycling Academy a náskok japonského cyklistu už nestúpal.
 
Situácia sa nezmenila ani na bufete. Vietor neohrozoval pretekárov a pelotón nemal dôvod zrýchliť, keďže vpredu sa pohyboval iba jeden jazdec. Sto kilometrov pred páskou viedol hlavnú skupinu už len Lotto - Soudal a tempo sa stále nezvyšovalo. Po troch hodinách dosiahla priemerná rýchlosť niečo cez 37 km/h. Potom na chvíľu rozbehol pelotón Trek - Segafredo a jeho aktivita motivovala aj ďalšie celky, aby sa opäť posunuli na čelo balíka. Opäť sa objavila nervozita, ale nič dôležité sa neudialo. Podľa posledných informácii mal fúkať najsilnejší vietor len v záverečnej hodine etapy. Na túto aktivitu však doplatil Sho Hatsuyama, ktorý bol chytený 75 kilometrov pred cieľom.
 
V balíku rozprúdila akciu druhá rýchlostná prémia, na ktorej sa bojovalo len o bonifikácie. Záujem o bonifikačné sekundy mali aj jazdci na GC, ale prechádzalo sa po mimoriadne technických úsekoch, kde napokon nikto z nich neriskoval. Presadil sa Arnaud Démare a ani jeden z favoritov na titul si tu nepolepšil. Organizátori následne zverejnili, že francúzsky jazdec získal okrem troch bonifikačných sekúnd aj dvanásť bodov, ale tieto body patrili iba do súťaže šprintérskych prémii, a nie do bodovacej súťaže a súboja o cyklámenový dres. V okolí prémie sa ocitol na zemi Tao Hart (Ineos), ktorý si poranil koleno, a mal čo robiť, aby sa vrátil späť do skupiny.
 
 
giro 19 etapa 3 iluetrak 3 rcsff
Pokoj v pelotóne (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Prehľadnejšia situácia panovala na jedinej horskej prémii, ktorú si postrážil Giulio Ciccone a zvýšil svoje vedenie vo vrchárskej súťaži. Silné celky kontrolovali dianie v balíku, ale žiadny útočný pohyb sa stále nekonal. Posledné kilometre sa odohrávali na pobreží a dvadsať kilometrov pred cieľom nič nenasvedčovalo tomu, že by mohol vietor ohroziť klasický hromadný dojazd. Nič sa nedialo ani na samom konci etapy a pretekári prichádzali na cieľovú pásku pomerne pokojným tempom. Na štarte si asi nikto nedokázal predstaviť, že sa to môže skončiť takýmto bezproblémovým spôsobom. Vo finále musel riešiť defekt Richard Carapaz a potom jeden z lídrov Movistaru naháňal balík. Následne opäť spadol Tao Hart, ktorý sa dostal do hromadnej kolízie, a pelotón sa rozdelil päť kilometrov pred cieľom.
 
Hlavní favoriti na etapový triumf zostávali na čele pretekov, ale museli bojovať o čo najvýhodnejšiu pozíciu. V dramatickej koncovke sa najlepšie zorientoval Elia Viviani. Druhý skončil Fernando Gaviria, tretie miesto získal Arnaud Démare.
 
Celodenné čakanie na bočný vietor neprinieslo žiadnu drámu. Predpovede sa nenaplnili a aj keď miestami sa objavili na trati veterné momenty, všetky celky boli na túto možnosť veľmi dobre pripravené. S týmto vývojom boli maximálne spokojní tak šprintéri, ako aj jazdci na celkové poradie, a pelotón si hravo poradil aj s jediným utečencom.
 
 
giro 19 etapa 3 iluetrak 3 rcsff
Scenéria z pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vo finále sme potom sledovali tradičnú nervozitu pri hromadnom dojazde, na ktorú doplatili najmä Tao Hart a Richard Carapaz. Šprintérske vláčiky vykoľajila tesne pred páskou nepríjemná šikana. Po nej mali najlepšiu pozíciu Ackermann a Démare, ale nemecký jazdec na to doplatil, keďže musel vyraziť dopredu príliš skoro a v dlhej koncovke sa pred neho dostali traja súperi.
 
Podobne ako včera sa Elia Viviani zavesil za Ackermannovo koleso, ale tentoraz predviedol mimoriadne kvalitný šprint. Skúsene využil závetrie a následne už nemal na ceste prekážku, aby mu niekto zabránil vyhrať svoju prvú etapu na Gire v drese národného šampióna. Zároveň to bol jeho šiesty triumf na domácej GT. Základom jeho úspechu bola agresívna jazda vo finále, keď tvrdo bojoval o Ackermannovo zadné koleso.
 
 
giro etapa 3 spurt bohfb
Kontroverzný moment (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Zlepšený výkon vytiahol Fernando Gaviria a jeho túžba presadiť sa a tlačenie sa do koncovky boli dobrým znamením, že jeho forma stúpa. Po včerajšku predviedol lepší výkon aj Arnaud Démare a naopak, po tímovej stránke to nezvládol Lotto -Soudal, ktorý sa na konci rozpadol a Caleb Ewan sa nedostal do najlepšej desiatky. Na najvyššiu priečku opäť siahal Pascal Ackermann, no dnes nemal šancu presadiť sa po dlhom šprinte. Sympatický finiš ponúkol Matteo Moschetti, ten však doplatil na prílišnú tlačenicu pred páskou. A vo finále ho zablokoval práve Elia Viviani a rozhodcovia po dojazde uznali, že Viviani predviedol nebezpečnú koncovku a zobrali mu etapový triumf. Víťazstvo tak prisúdili Fernandovi Gaviriovi. Kolumbijský borec zlepšil svoju bilanciu na Gire na päť výhier, jeho taliansky súper si tak musí na šiesty triumf počkať. Keď jazdec tímu Deuceninck - Quick-Step nasadil svoj šprint, nedovoleným spôsobom skrížil cestu Moschettimu, ktorý musel spomaliť, a rozhodcovia to posúdili ako porušenie pravidiel. Jury ho zaradilo na koniec svojej skupiny, na 73.miesto.  
 
Na čele poradia zostáva Primož Roglič, jazdci na celkové poradie prekonali etapu bez veternej ujmy. Vo finále však stratili dôležitý čas Richard Carapaz a Tao Hart. Prvý menovaný dostal na konci defekt, a keď sa vracal späť, zastavila ho hromadná kolízia, do ktorej sa zaplietol aj Tao Hart. Ekvádorský pretekár stratil v cieli 46 sekúnd, jazdec tímu Ineos dokonca 1:28. V bodovacej súťaži sa dostal na vedúcu priečku Fernando Gaviria, vrchársku súťaž ovláda Giulio Ciccone.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Je mi ľúto, čo sa prihodilo Eliovi, pretože vždy šprintuje korektne a myslím si, že dnes neurobil nič zlé. Pre mňa je víťazom on. Ak si pozriete záznam, môžete vidieť, že jeho správanie nebolo zámerné. Nepozeral sa dozadu. Bolo to tvrdé rozhodnutie zo trany jury. Rád vyhrávam priamo na ceste a spravodlivo a dnes som bol porazený Vivianim. Je to skvelý jazdec. Toto nie je spôsob, akým chcem vyhrávať, preto som sa ani netešil na pódiu. Moji kolegovia odviedli výborný výkon a verím, že sa budem čoskoro tešiť z "normálnej" výhry už čoskoro."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (3. miesto)
"Myslím si, že sme odviedli dobrý tímový výkon, ale ja som na konci zle načasoval svoj šprint a v protivetre som išiel dopredu príliš skoro. Vzhľadom na okolnosti môžeme byť spokojní s tretím miestom. Stále máme pred sebou niekoľko vhodných etáp, kde môžeme bojovať o ďalšie pekné výsledky."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (Lotto-Soudal)
"Bola to veľmi dlhá a nervózna etapa. Celý čas sa pohybovali na čele balíka šprintérske celky a tímy s jazdcami na GC, lebo sa každý obával bočného vetra. Aj na konci mohlo fúkať z boku, takže aj vo finále to bolo veľmi stresujúce. Dnes sme nepredviedli dobrý výkon, ale nie každý deň vám všetko vyjde dokonale. V podstate ani neviem, čo stalo, musíme sa o tom porozprávať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (Quick-Step)
"Som totálne sklamaný. V predchádzajúcom finále som urobil chybu vo finále, tentoraz som bol pripravený odviesť maximum. Ako ste mohli vidieť, všetci šprintéri preťali pásku až za mnou. Som hrdý na môj tím. Na konci fúkal protivietor, preto som začal šprintovať neskôr. Veľmi som sa tešil, že som vyhral, ale potom prišlo rozhodnutie zo strany rozhodcov. Teraz môžem urobiť len to, že sa budem sústrediť na ďalšie šprinty."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ricka Van Slycka (DS Quick-Step)
"Pozrite si ten šprint a urobte si názor. Viviani vyšiel spoza Ackermanna a išiel na ľavú stranu. Nevidel Moschetiiho a Moschetti bol za ním. Potom Elia šprintoval vo svojej línii a následne ho diskvalifikovali. Ak ho diskvalifikovali za toto, tak budú mať mnoho práce v ďalších etapách. Urobili takéto rozhodnutie a my musíme počkať, čo urobia nabudúce. Ak chceme, môžeme sa na tento dojazd pozrieť aj z ďalšieho pohľadu. Toto nebola koncovka vhodná na Grand Tour. Ak chcú mať problémy na trati, s takýmito koncovkami ich budú mať."
 
 
Výsledky etapy
1. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 5:23:19 100
2. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00 40
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 12
5. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00 4
6. MARECZKO Jakub CCC Team link ikonka 00:00  
7. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
8. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
9. KNEES Christian Team Ineos link ikonka 00:00  
10. MODOLO Sacha EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 10:21:01 20
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:19  
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:23  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:28  
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:28  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:33  
7. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:39  
8. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:40  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:42  
10. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 00:45  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 58
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 50
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 49
4. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 18
5. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo link ikonka 18
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 17
 

zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 24
2. BIDARD Francois Ag2r La Mondiale link ikonka 6
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 4
4. OWSIAN Łukasz CCC Team link ikonka 3
5. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 2
6. BOUWMAN Koen Team Jumbo - Visma link ikonka 2
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 10:21:29
2. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 00:19
3. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:33
4. O'CONNOR Ben Team Dimension Data link ikonka 00:44
5. POWER Robert Team Sunweb link ikonka 00:45
6. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:14
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 37,7 km - Poggio l'Apparita: dĺžka 3,8 km; sklon 4,9 %
 
Krátke preview etapy:
Najrýchlejší jazdci v balíku sa ukázali v predchádzajúcej etape vo veľmi dobrej forme, a preto by ich nemalo nič ohroziť ani na konci tretieho dňa. Jednoduchý profil im dovolí, aby sa zameriavali iba na samotné finále, ale ani tentoraz to nebude ľahký hromadný šprint. Bude potrebné vytiahnuť najvyššiu rýchlosť po 220-tich kilometroch a to bude vyžadovať len vynikajúcu kondíciu. A približne štyristo metrov pred páskou sa objavia v rýchlom slede dve zákruty, na čo bude potrebný zohraný lead-out. V prvej šprintérskej koncovke sa predstavil vo skvelom svetle Pascal Ackermann, ktorý prevalcoval všetkých svojich súperov. Mimoriadne silným šprintom dokázal poraziť konkurentov, ktorí sa dostali pred páskou do výhodnejšej pozície, a môže za to vďačiť svojej aktuálne perfektnej forme. Sebavedomým spôsobom fungovali aj jeho kolegovia, preto nebude pochýb, že nemecká zostava bude chcieť v plnej miere využiť Ackermannovu rýchlosť aj v meste Orbetello. Na jeho koncovku nenašiel odpoveď ani Elia Viviani, ktorí sa síce dokázal za neho zavesiť, ale nemal takú rýchlosť, aby sa dostal pred neho. Taliansky jazdec zistil, že mu pribudol ďalší silný protivník, a v takejto silnej konkurencii musí vyžadovať od svojich tímových kolegov len tú najlepšiu podporu. Finále druhej etapy výborne zvládol Lotto - Soudal, no Caleb Ewan nedokázal z toho vyťažiť víťazstvo. Ak belgická zostava zopakuje svoj výkon aj tentoraz, austrálsky rýchlik sa môže dostať po dvoch záverečných zákrutách do nechytateľnej pozície. Prechádzajúce sklamanie bude chcieť hodiť za hlavu Fernando Gaviria, no príčinou jeho predstavenia neboli práve najlepšie pocity. A v tretej etape na podujatí ho bude čakať 220 kilometrov, po ktorých býva šprint vždy veľmi ťažký. Démarovi chýbala včera vyššia rýchlosť, Nizzola zastavil defekt v záverečných kilometroch, Modolo priznal, že nemá svoju najlepšiu formu, Mareczko prišiel do cieľa v úplne poslednej skupine a aj títo jazdci budú chcieť niečo povedať v meste Orbetello.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Tretí deň si pripomenieme päťsté výročie smrti Leonarda da Vinciho, etapa odštartuje v jeho rodnom meste. Celý čas sa budeme pohybovať v Toskánsku a najrýchlejších cyklistov preveria iba menšie výstupy, ale to nebude predstavovať problém pre šprintérske zoskupenia. V druhej polovici to už bude priamočiara jazda na breh Tyrrhenského mora do mesta Orbettelo, ktorá vyvrcholí hromadným špurtom pelotónu. Cieľová čiara sa nachádza v prostredí nádhernej miestnej lagúny a tesne pred páskou sa objavia v rýchlom slede dve ostré zákruty.