giro 19
13. 24.5. rovinata etapa ciel rovina Pinerolo > Ceresole Reale 196 km Zakarin
 
etapa 13
profil etapy, 5063 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Po včerajšej vrchárskej ochutnávke prišla na rad prvá horská etapa aj s cieľovým stúpaním s dĺžkou dvadsiatich kilometrov. Všetci dobre vedeli, že najsilnejší je Primož Roglič, ale Landa s Lópezom sa vo štvrtok presvedčili, že ostatní vrchári s ním veľmi nechcú spolupracovať a Jumbo - Visma stále nie je ideálnym vrchárskym manšaftom. Čiže jednoducho, že sa umnou taktikou s prispením šťastia možno bude dať poraziť práve v takých etapách ako dnes.
 
To si za svoje vzali viaceré tímy na čele s Trekom - Segafredo, ktorí tvrdo zaútočili už v úvode dvestokilometrovej trinástej etapy a keď sa k nim pridali ďalší odhodlaní a silní ľudia, ktorí chceli vyhrať etapu či prekvapiť, vpredu bolo 28 ľudí vrátane viacerých domestikov a tí robili, čo sa len dalo. V úvodnej časti etapy boli silnejší ako ľudia z Jumba.
 
Kto bol vpredu? Bauke Mollema, Gianluca Brambilla, Giulio Ciccone a Nicola Conci (4x Trek), Dario Cataldo, Ion Izagirre a Andrej Zeits (3x Astana), Andrej Amador, Hector Carrettero a José Joaquin Rojas (3x Movistar), Tony Gallopin a Alexis Vuillermoz (2x Ag2r), Antonio Nibali a Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida), Chris Juul-Jensen a Mikel Nieve (Mitchelton), Eddie Dunbar a Tao Geoghegan Hart (2x Ineos), Mattia Cattaneo a Fausto Masnada (2x Androni), Krists Neilands a Ruben Plaza (Israel), Davide Formolo (Bora), Victor De La Parte (CCC Team), Joe Dombrowski (EF Education First), Antwan Tolhoek (Jumbo) a Ilnur Zakarin (Kaťuša).
 
Mollemovi pred etapou patrila šiesta pozícia celkového poradia so stratou dvoch minút na Rogliča, štyroch na Polanca. Práve fakt, že vpredu nebol nikto z UAE, teda biely celok nemohol z úniku hrať o etapu, potrebovali skúsiť aspoň predĺžiť si život v ružovom, teda minimálne v prvej polovici etapy pomáhali Jumbu ťahať pelotón. To bola pre žltých dôležitá pomoc. No aj napriek tomu si supersilný únik vybudoval tri minúty výhody. Ťahali najmä traja borci Treku, ale občas sa im tam pretočilo ďalších desať až pätnásť ľudí, a to bolo ďaleko viac ako v hlavnej skupine.
 
Prvú previerku v podobe Colle del Lys (14,9 km; 6,4 %) zvládol únik kompaktne. Najviac bodov si na nej pripísal víťaz vrchárskej súťaže z vlaňajšieho Okolo Slovenska Giulio Ciccone, ktorý o túto klasifikáciu bojoval na Gire aj vlani, ale tou pamätnou 19. etapou ho oň pripravil Froome. Tu sa zatiaľ zdá, že nemá súpera, ale rozdaných bolo ešte málo bodov. Každopádne to Trek hral dnes na viac strán.
 
Nebol to len Mollema, ktorý trápil Rogliča. Viacerých ďalších ľudí z balíka mohli zaujímať súperi ako deviaty Amador (3:23 na Rogliča), dvanásty Zakarin (3:38), ale teoreticky aj Cattaneo (5:18) či Formolo (5:26). Vypísali sme straty na Rogliča, ale na ostatných favoritov a konkurentov o Top 10 to bolo, samozrejme, ešte menej. Všetci si to dobre uvedomovali a tvrdo sa bojovalo. UAE výrazne pomáhal Jumbu a v rozmedzí medzi 110 a 80 km pred cieľom prišla čelná skupina o minútu a štvrť. Ostali im dve.
 
V nasledujúcich minútach sa čakalo, čo sa bude diať v druhom kopci. Mohli sme si teda pripomenúť, že do včerajšej etapy už nenastúpili šprintéri Viviani s Ewanom a Mareczko dostal limit. Dnes opustili Giro Nizzolo a Renshaw (2x DiData), Knox (Deceuninck), Kluge (Lotto), Konovalovas (FDJ) a Lonardi (Nippo). Nedobrovoľne musel opustiť preteky aj Tao Hart z Ineosu, ktorý počas etapy spadol, a to bol dokonca v úniku. Bola to pre neho už finálna rana, keďže v doterajšom priebehu spadol už viackrát.
 
 
roglic 19 giro s favoritmi rcsff
Primož Roglič počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
Prišlo stúpanie Pian Del Lupo s vrcholom 62 km pred cieľom. Malo 9,4 km a sklon 8,7 %. Očakávalo sa, či v úniku Treku pomôžu iné celky ako Movistar alebo Astana. V úvode kopca sa tak nedialo, ťahal to Brambilla. No veľmi mierne sa mu podarilo zvyšovať odstup a iste dúfal, že to presvedčí aj ostatné silné celky vpredu, aby priložili ruku k dielu a čoraz viac verili tejto partii. V polovici kopca to prebral Ciccone. Tempo bolo vysoké, pretože z čela vypadli Conci, Rojas s Plazom a neskôr aj Juul Jensen, Cataldo a De la Parte. Trochu prekvapujúce mená na to, že ešte bolo ďaleko pred cieľom.
 
Štyri kilometre pred vrcholom sa rozhodla rozbiť pelotón Astana a Pello Bilbao nasadil k zvýšeniu tempa. Prakticky hneď vyselektovali vedúceho Polanca, Jungelsa i mnohých ďalších. Roglič ostal s favoritmi, ale sám. Svetlomodrí šli výborne a zakrátko tam ostalo iba jedenásť ľudí. Boli tam Simon Yates a Esteban Cháves (2x Mitchelton), Pello Bilbao a Miguel López (2x Astana), Mikel Landa a Richard Carapaz (2x Movistar) Primož Roglič (Jumbo), Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), Rafal Majka (Bora), Pavel Sivakov (Ineos) a Hugh Carthy (EF).
 
Aj keď to nemal Ciccone jednoduché, vybojoval si najviac bodov na vrchole kopca a previezol čelnú skupinu, kde ostalo šestnásť ľudí. Minútu za nimi šli hlavní favoriti, kde to stále viedol Bilbao a bolo otázne, či mu po skončení zjazdu niekto bude pomáhať, keďže tam už neboli žiadni domestici. Pár ich ale bolo v tretej skupine s mankom 2:20, kde boli Jungels i Polanc, ale i ďalších pätnásť ľudí a táto skupina mala najväčší potenciál početného rastu. Teoreticky by tu mohli potiahnuť aj dvaja z Jumba, aby sa vrátili k lídrovi. Potrebovali však vyriešiť minútové manko na topfavoritov. V zjazde sa odstupy menili len minimálne.
 
 
giro 19 etapa 13 trek rcsff
Pozzovivo ťahal skupinu favoritov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 

50 km pred páskou Astana povolala z úniku Andreja Zeitsa, aby prišiel ťahať skupinu favoritov, ktorí sa nepribližovali k čelu a stále to mali najlepšie rozohraté Mollema so Zakarinom či Formolom. No Astanu vyvádzalo z miery aj to, že zozadu sa pomaličky blížila skupina s ružovým mužom plná domestikov ich súperov.
 
Na rovinatej pasáži pred záverečným stúpaním sa vpredu prestalo dobre spolupracovať. Vzadu to ale slušne ťahala Astana a rýchlo sa blížili. Ešte rýchlejšie ružová skupina, ktorá to docvakla 41 km pred cieľom. Čelu ostávalo iba tridsať sekúnd. Ešte sa ale trochu nadýchlo, pretože po spojení skupín za nimi sa začalo trochu jesť a občerstvovať. Vpredu šlo 16 ľudí, za nimi 26. Dokonca rozhodcovia za únik opäť pustili aj pár mechaničákov s najvyššími číslami vrátane toho z Treku, teda bolo zrejmé, že tam bude opäť už takmer minúta.
 
Bola to cukatúra. Tridsať kilometrov pred cieľom mal únik 45 sekúnd k dobru. Stále tam boli aj čierni Petrovia ako Tolhoek z Jumba, Nieve z Motcheltonu či Carrettero z Movistaru. Vôbec sa neukazoval ani Ion Izagirre, ktorého ešte Astana dozadu nezavolala, ale bol pripravený na pomoc.
 
Mollemovi stále ťahali Brambilla s Cicconem, no už odratávali začiatok cieľového stúpania, keď si budú môcť vystúpiť a už to ich líder bude musieť zvládnuť sám. Že melú z posledného, bolo zrejmé aj kvôli tomu, že tesne pod kopcom sa náskok čela rýchlo znižoval. Keď Masnada videl, že už je to nezvratné, nemal na čo čakať a nastúpil. Za neho sa ešte chytili Ciccone, Carrettero, Izagirre a Dombrowski. Mollema nie. Už sa zrejme zmieril s osudom, nechcel čerpať sily a preladiť z ofenzívnej na defenzívnu taktiku.
 
 
giro 19 etapa 13 trek rcsff
Neúnavný Trek s Cicconem a Mollemom (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
Zaujímavé však bolo, že pozostatok pelotónu si šiel úplne svoju ligu a nenechal sa nijako vyprovokovať. Zrazu ich strata na čelo z 20 sekúnd vyletela na dve minúty. Mollema so Zakarinom ostali medzi čelnou päticou a favoritmi. Práve Zakarin sa po "umrtvení" Brambillu ujal tempa a s favoritmi z celodenného úniku to nevyzeralo až tak zle. Stále tam bol aj Formolo. No už ťahali práve oni traja. 20 km pred páskou mali k dobru 1:20 na ostatných favoritov. Už boli v kopci. Lago Serrú bol dlhý 20,3 km so sklonom 5,9 %. Náročný bol úvod i záver. Podrobne ste si kopec mohli pozrieť v článku nižšie.
 
Astane nechcel nikto pomôcť a favoriti sa po sebe iba pozerali. Ľudia, ktorí to nezvládli v predchádzajúcom kopci, to určite hrotiť nechceli a boli spokojní. Z ľudí ako Nibali či López ešte nikto nechcel vyrážať. Mali pred sebou ešte dlhú cestu na vrchol. 17 km pred ním sa dokázali Mollema, Zakarin, Formolo a Nieve dostať späť do čela. Bolo tam teda deväť ľudí. Vzadu už začal ťahať Caruso z Bahrainu Merida, no strácali už zrazu 2:15. No tu sa to už zastavilo.
 
Jasne najbojovnejším tímom bol dnes Trek. Mollema mal stále k dispozícii lídra vrchárskej súťaže Cicconeho a ešte aspoň na pár minút nemusel viesť skupinu niekto z tej trojky, ktorá bojovala v GC. Za nimi už ale začal dlho očakávaný súboj. Vyskúšal to Mikel Landa (Movistar). Keď videl, že za ním sú Nibali s Pozzovivom, Lópezom i Carapazom, ale Roglič nie, opäť do toho dupol a úplne odišiel súperom. Po chvíli dobehol kolegu Carrettera a ten ho potiahol. Medzitým sa k Nibalimu a spol. vrátili Roglič s Majkom.
 
 
landa 19 giro utok rcsff
Útok Mikela Landu (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vpredu ostávala už len štvorka Ciccone, Mollema, Zakarin a Nieve. Minútu a pol za nimi šiel Landa, ktorého ťahal Carrettero a chvíľu pomohol aj Amador. Dvadsať sekúnd za nimi šla partia Pozzovivo, Nibali, Roglič, Majka, López, Carapaz a Sivakov. Ďalších dvadsať sekúnd zaostával Polanc, no s ním tam bol aj trápiaci sa Yates a pár domestikov.
 
Obrovskú smolu mal Miguel López, ktorý mal problém, pravdepodobne s padnutou reťazou, a musel vymeniť bicykel. Stratil tam pol minúty a prepadol sa do skupiny s Polancom a Yatesom. Pokyn počkať túto partiu dostal aj Izagirre z pôvodného úniku, aby pomohol mladému Kolumbijčanovi.
 
No Landa sa prestal rýchlo blížiť k čelu. Ostal minútu a pol za Mollemom a spol. a veľa sa toho nemenilo. Ťahali to tí istí ľudia. Topfavoritov Pozzovivo. Úplne spokojný musel byť Polanc, ktorý bez problémov hájil dres, šiel v skupine s Lópezom aj Yatesom, ktorú ťahali ich pomocníci, teda to bolo pre neho ideálne. Situácia sa zmenila šesť kilometrov pred vytúženou cieľovou bránou, keď Polanc stratil kontakt so skupinou. Už sa začala najťažšia časť kopca.
 
 
polanc 19 giro ruzovy kopec rcsfa
Jan Polanc sa vytrápil, ale zvládol to (© LaPresse/Marco Alpozzi)

 
Vpredu už nemal sily doteraz motorový Ciccone a Zakarin ušiel Mollemovi s Nievem. Holanďan si ale potreboval nasadiť svoje tempo. Už iba minútu zaostával Landa, ktorému sa podarilo natiahnuť odstup na jeho sokov zhruba na štyridsať sekúnd. Tam si totiž už vystúpil Pozzovivo. Takže ostali tam už iba Roglič, Majka, Nibali a Carapaz. Očakávali sme nástup Nibaliho. No odišiel Majka. Zavesili sa za neho Carapaz a Sivakov. Roglič s Nibalim ostali sami a za nimi sa už vydal osamotený smoliar López.
 
Posledné tri kilometre pred cieľom boli pred Zakarinom, keď ho dobehol Nieve. Mollema ostával za nimi, no už bolo zjavné, že ich nedobehne. Rovnako ako Landa, ktorý ešte mal šancu dobehnúť Mollemu. Nasledovalo roztrhané štartové pole, prakticky žiadny z favoritov nešiel v skupine viac ako troch ľudí a ešte si aj vzájomne nastupovali tak ako Roglič Nibalimu, no iba na krátko.
 
V súboji Zakarin - Nieve bol napokon silnejší ruský borec a pripísal si druhý triumf na Gire. Pred štyrmi rokmi vyhral tiež sólo, ale tú pamätnú etapu do Imoly v ukrutnom lejaku. Teraz teda dvíhal ruky na veľmi náročnom kopci a posunul sa aj v celkovom poradí.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
So stratou 35 sekúnd prišiel na pásku Nieve. Ďalším zo spokojných ľudí bol Landa, ktorý sa tam objavil so zásekom 1:20. Za ním už bol kolega Carapaz (1:38). Paráda pre Movistar. Aj keď tú celodennú snahu Mollema nedokázal vyšperkovať bojom o triumf, získal aspoň pár desiatok sekúnd, keď bol na páske so stratou 1:45. Nasledovali Majka (2:07) a Roglič s Nibalim (2:57). Sivakov mal 3:34, Formolo 3:50, sklamaný López 4:18. Polanc sa doplazil s vyplazeným jazykom na pásku s mankom 4:39 a pre dnešok ešte bez problémov uhájil dres. Frustrovaný Yates nakúpil päť minút.
 
Pohľad na celkové poradie sa začína kryštalizovať, aj keď ho stále vedie nezlomný Jan Polanc s náskokom 2:25 na Rogliča. Slovinec si ale do medzery medzi ním a Nibalim pustil Zakarina (31 sek) aj Mollemu (41 sek). Nibali ostal na tom, čo po časovke, teda manku 1:43 na najväčšieho favorita. K Žralokovi sa už veľmi priblížili šiesty Carapaz a siedmy Majka. Landovi dnešný úspešný deň pomohol limitovať ďalšie desiatky sekúnd a už je ôsmy so stratou 2:44 na Rogliča. Stále je to veľmi veľa, ale už to nevyzerá tak frustrujúco ako po prvom týždni, keď to bolo 4:52.
 
 
zakarin 19 giro utok rcsff
Ilnur Zakarin (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Slabý deň mal dnes objav EF Education First Hugh Carthy a opäť sa mení držiteľ bieleho dresu. Na pódiu doň obliekli Pavla Sivakova, ktorý je celkovo na deviatej priečke. No už zajtra si na neho určite bude brúsiť zuby Miguel López, ktorý zaostáva iba o 35 sekúnd.
 
Sledovali sme skvelé vrchárske predstavenie. Aj keď to tímom, ktoré investovali najviac, teda Treku s Astanou, až tak nevyšlo, lepšie povedané, Kazachom vôbec, vrchári sa do cieľa "šplhali" po jednom a vytvorili sa aj zaujímavé rozdiely, keďže i Zakarina stále musíme považovať za muža atakujúceho celkové pódium. Navyše, Kaťuša sa tento rok zmieta v problémoch a tento deň veľmi potrebovali. Bolo to pre nich iba tretie víťazstvo v roku a prvé v kategórii World Tour. Obrovská snaha Treku určite pridala fanúšikovského kreditu. No asi najspokojnejší bude Movistar, ktorý pri pohľade na výsledky etapy získal na súperov desiatky sekúnd až minúty. Samozrejme, zajtra máme ďalší náročný deň a dnešných hrdinov ešte vynaložené sily môžu mrzieť.
 
Ak si niektorí po prvom týždni mysleli, že Giro už bude len promenádou Primoža Rogliča, ktorému bude stačiť aj úplne defenzívna taktika, tieto dni ich vyviedli z omylu. Primož to dnes zrejme až príliš pustil a prišiel o značnú časť náskoku, ktorú si vybudoval vďaka časovkám. Navyše, súperom vlial do žíl optimizmus, že to vôbec nemusí byť márne. Rovnako sme už viackrát písali, že nemá pri sebe ani ideálny tím. Zatiaľ čo borci Movistaru Landovi v závere skvelo pomohli, Tolhoek už na to nemal a nepotiahol ho prakticky vôbec. Ešte to bude zrejme veľmi zaujímavé a útokov proti Rogličovi bude mnoho. Stále má aspoň to šťastie, že ešte aspoň zajtra čo-to potiahne aj UAE.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ilnura Zakarina (víťaz etapy)
"Je to super. Vedeli sme, že posledný kopec bude náročný, ale nemal som žiaden plán. Vydal som zo seba maximum a toto je výsledok. Chcem byť v Top 5, teraz sa mi otvorila k tomu cesta. Čo sa týka Rogliča, je to veľmi dobrý a silný jazdec. Uvidíme. Aj keď nemá tím, nemyslím si, že to bude odlišné, keďže je veľmi silný."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Landu (3. miesto)
"Záver bol nesmierne ťažký. Útočil som zďaleka, do stúpania mi zostávalo veľa kilometrov. Ráno som si povedal, že musím stiahnuť nejaký čas, a cítil som sa dobre. Ak budem mať nohy, ponesú ma až do Verony. Bude to dlhá bitka, ale mojím zámerom tu na Gire je bojovať s rivalmi. Skúsim to celkové poradie, lebo tu máme veľa jazdcov."
 
 
 
 
Výsledky etapy
1. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 5:34:40 100
2. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 00:35 40
3. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 01:20 20
4. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 01:38 12
5. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:45 4
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:07  
7. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:57  
8. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:57  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 03:34  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 03:50  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 
giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 54:28:59 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:25  
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:56  
4. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:06  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 04:09  
6. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 04:22  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 04:28  
8. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 05:08  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 07:13  
10. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 07:48  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 194
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 183
3. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 57
4. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 50
5. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 46
6. CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizané 44
 

zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 90
2. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 42
3. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 40
4. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 28
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 26
6. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 24
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 54:36:12
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:35
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 04:11
4. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 05:57
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 12:54
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 15:29
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 141,7 km - Colle del Lys: dĺžka 14,9 km; sklon 6,4 %
2 20 61,7 km - Pian Del Lupo: dĺžka 9,4 km; sklon 8,7 %
1 20ciel Cieľ - Lago Serrú: dĺžka 20,3 km; sklon 5,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
V predchádzajúcej etape sme videli len zahrievacie kolo toho, čo nás bude čakať v nasledujúcich dvoch previerkach. V trinástej etape už nebudú môcť favoriti vyčkávať a uvidíme ich v plnej sile. Vyše 5000 výškových metrov a finále na dlhom cieľovom kopci môže byť záležitosťou len najsilnejších vrchárov. Včera sa ukázali vo veľmi dobrom tímovom svetle Astana, Movistar a Mitchelton - Scott. Minimálne na Pian de Lupo by sa mala začať aktivita zo strany týchto celkov, aby prišli na cieľový kopec pretekári čo najviac unavení. Tí, ktorí budú mať na to kapacity, môžu vyslať v tejto dôležitej fáze dopredu svojho zástupcu, ktorý sa veľmi zíde na takom dlhom kopci ako Lago Serrú. López s Landom sú ochotní jazdiť agresívne, ale na útok z diaľky pomyslia len vtedy, ak budú mať záruku, že im niekto pomôže prejsť cez rovinatú pasáž na cieľovom kopci. Astana a Movistar disponujú kapacitami, aby na tomto úseku mali vpredu svojho zástupcu. Aj Simon Yates potrebuje zbierať čas a výkon jeho pomocníkov vo včerajšej etape mu dodal sebadôveru, že na takýchto náročných profiloch bude obklopený silnou podporou. A tiež to môže využiť na agresívne prevedenie. Lago Serrú je však veľmi dlhý  kopec a hlavnú pozornosť si vyslúžia najmä posledné kilometre, kde sa pôjde na hrane, a z toho dôvodu sa môže medzi favoritmi taktizovať a spoliehať sa na to, že trpezlivou jazdou, pred vrcholom a vo vysokej nadmorskej výške, sa budú najlepšie tvoriť rozdiely. Na konci včerajšieho stúpania Montoso vyzerali byť veľmi silní Nibali s Majkom a pre nich bude najvýhodnejšie, keď sa bude rozhodovať len v samotnom závere v unavenom štartovom poli. Aj Primož Roglič bude spokojný, keď sa odohrajú kľúčové momenty len na posledných kilometroch a môže sa ukázať jeho aktuálna forma a aj silný finiš. Ťažký test čaká na Zakarina s Mollemom, ktorí musia zvládnuť vytrvalostnú vrchársku previerku s najlepšími, ale v podstate každý jazdec na celkové poradie má pred sebou dôležitý test, keď musí prvýkrát na Gire zvládnuť eliminačnú jazdu v kopcoch a objaviť hierarchiu medzi vrchármi. Istú šancu na úspech budú mať aj utečenci, ale etapu môže získať len perfektne pripravený vrchár. Takýmito talentmi disponujú Ineos a Sunweb, motivovaný bude Masnada a z elitných domestikov môže lákať víťazstvo Izagirreho alebo Pozzoviva.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Na pelotón uderia v tej najkrajšej podobe tri alpské stúpania. Už začiatok etapy bude nepríjemný, lebo po dvanástich kilometroch sa začne liezť na Colletta di Cumiana (4 km; 6,3 %), čo bude dôležitý moment pre vytvorenie brejku. Po krátkej prestávke sa začne stúpať na kopec Colle del Lys (14 km; 6,7 %) ktorý je dlhý a bude tvoriť nosnú časť etapy, hoci nie rozhodujúcu. Ak však nebude ešte na trati únik, bude to tvrdá skúška. Na ďalšie stúpanie sa bude čakať šesťdesiat kilometrov, ale Pian del Lupo (9,4 km; 8,7 %) patrí k tomu najťažšiemu, čo môžeme nájsť v tomto regióne v blízkosti francúzskych hraníc. V jeho polovici sa nachádza trojkilometrový úsek s priemerom cez jedenásť percent. Aj na cieľový kopec bude viesť dlhšia prestávka, výstup k jazeru Lago Serrú začne až o štyridsať kilometrov neskôr. Na konci sa môžeme tešiť na atraktívny súboj najlepších vrchárov na kopci Col de Nivolet (20,3 km; 5,9 %), ktorý však nebude použitý v celej svojej paráde, ale finišovať sa bude v nádhernej scenérii pri Lago Serrú. Dlhý cieľový výstup je rozdelený na tri časti. Úvodných osem kilometrov kilometrov obsahuje aj relevantné strmé úseky s priemerom deväť percent, ale následne sa cesta zvoľní a na piatich kilometroch sa bude jazdiť takmer po rovine. Finálnych šesťtisíc metrov ale všetko vynahradí, lebo poskytne gradienty tesne pod desiatimi percentami. Na konci ťažkého dňa striehne ťažké finále, navyše vo vysokej nadmorskej výške, čo signalizuje dôležité rozdiely medzi hlavnými kandidátmi na titul.
 
 
etapa 01 finis
profil druhého kopca (© giroditalia.it)
 
 
etapa 01 finis
profil cieľového kopca (© giroditalia.it)