giro 19
5. 15.5. zvlnena etapa ciel rovina Frascati > Terracina 140 km Ackermann
 
etapa 05
profil etapy, 1416 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Organizátori Gira už dlhé roky nenachystali taký jednoduchý úvodný týždeň ako teraz. Neokorenili ho žiadnou horskou etapou, a dokonca v itinerári vidíme iba jediný kopec v závere etapy, ktorý by mohol vytvoriť zásadnejšie rozdiely, a to zajtrajšie stúpanie Coppa Casarinelle. Náročnosť Grand Tour sa však skrýva aj v časovkách, nervozite, pádoch, chorobách či nutnosti ani raz nezaváhať. To všetko sa spojilo dokopy a už po štyroch jednoduchých dňoch sú rozdiely v celkovej klasifikácii veľké. Veď minútu stráca už deviaty pretekár. To sme tu dlho nemali.
 
Papierové predpoklady dnes hovorili o tom, že sa bude špurtovať a mohlo by to byť aj pokojnejšie. Etapa mala iba 140 kilometrov zvlneného charakteru. Bola to dobrá správa pre včera otlčených pretekárov. Zatiaľ si prvé dni vyžiadali päť odstúpení. Šiestym bol Tom Dumoulin (Sunweb), ktorý sa s tímom rozhodol, že jeho koleno to nezvládne. Stalo sa tak až v neutrálnej zóne, pretože z tímu neprichádzali žiadne informácie o tom, že nebude pokračovať ani pár minút pred štartom a tiež sa aj klasicky podpísal na štartový hárok.
 
Ten bol na programe o 14:00 a vzhľadom na predchádzajúce dni sa dalo tušiť, že sa pelotón príliš pomáhľať nebude, teda cieľ budeme sledovať až po 17:30. Vyhliadkam rýchlej etapy nenahrával ani dážď, ktorý kropil štartové pole. Možno aj to pomohlo Dumoulinovi rozhodnúť sa.
 
 
giro 19 etapa 5 ilustrak 2 rcsff
Ilustračný záber počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Únik sa vytvoril úplne bez boja tak ako to býva v týchto etapách najprestížnejších podujatí. Bolo v ňom šesť ľudí, štyria z prokontinentálnych celkov. Umberto OrsiniEnrico Barbin (2x Bardiani), Giulio Ciccone (Trek), Louis Vervaeke (Sunweb), Miguel Florez (Androni) a Ivan Santaromita (Nippo). Zaujímavosťou je, že Orsini s Cicconem boli v úniku aj počas vlaňajšieho Okolo Slovenska. Vedenie našich pretekov chystá tlačovú konferenciu k nadchádzajúcemu ročníku v poslednom týždni Gira.

Nádejný vrchár Treku Giulio Ciccone sa ale po dvadsiatich minútach rozhodol vrátiť do hlavnej skupiny. Vedenie tímu ho zrejme chcelo šetriť pre nádejnejší únik v ďalšom priebehu.
 
Na 25. kilometri sa nachádzal vrchol nekategorizovaného kopca Rocca di Papa, ktorý bol však pomerne náročný. Mal päť kilometrov a sklon na úrovni piatich percent. Na papieri to bol ťažší kopec ako ten jediný klasifikovaný, ktorý pretekárov čakal 53 km pred páskou. Ťažko povedať, prečo organizátori nevypísali prémiu aj tam. Počas stúpania sa náskok čelnej partie znížil z 2:45 na dve minúty. A klesal ďalej. V zjazde chceli byť favoriti vpredu, a tak šiel pelotón dosť rýchlo. To spôsobilo aj pár pádov. Na zemi sa ocitol aj Orsini z úniku či najexotickejší a posledný pretekár GC Awet Gebremedhin z Israel Academy. Eritrejský rodák a zvláštny samorast ide ešte len svoju druhú profesionálnu sezónu bez výsledkov a už štartuje na Gire. Bude mať čo robiť, aby to zvládol až do Verony.
 
 
giro 19 etapa 5 ilustrak 2 rcsff
Ilustračný záber počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Giro trpí aj na neutíchajúce problémy spojené s dopingom, ktoré sú práve počas jednoduchších etáp témou televíznych komentátorov či fanúšikov a v neposlednom rade plnia titulky novín a webov namiesto Gira. Máme ešte len štvrtý deň a už druhý pretekár skončil kvôli podozreniam zo zakázanej činnosti. Včera stiahol UAE Team Emirates Kolumbijčana Sebastiána Molana, ktorý mal podozrivé hodnoty v biologickom pase a dnes bol stiahnutý aj Kristijan Koren z Bahrajnu-Merida, ktorý je zapletený do Operácie Aderlass. Ako ste čítali v našej krátkej správe, tá sa týka aj Durašeka, Božiča a Petacchiho. Poslední dvaja už kariéru ukončili, no Kristijan Durašek jazdil v Kalifornii. Aj jeho UAE Team Emirates stopol.
 
Priebeh etapy nič pozitívne neprinášal, práve naopak. Cyklisti boli neustále "pod paľbou" hustého dažďa a aj tá krátka etapa im zrejme ubiehala pomaly. Prišla aj ďalšia správa o odstúpení, a to Jelleho Vannenderta z Lotta Soudal. Má problém s pravým kolenom. Pätica unikajúcich pretekárov mala problém s hlavným poľom, ktoré ich nepúšťalo na viac ako dve minúty, dlho sa ich náskok držal iba okolo hranice 1:20, a to bolo strašne málo.
 
 
giro 19 etapa 5 ilustrak 2 rcsff
Ilustračný záber počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Rozhodcovia sa po protestoch viacerých tímov rozhodli, že kvôli silnému dažďu zneutralizujú záverečných deväť kilometrov etapy na technickom okruhu okolo cieľového mesta Terracina, hoci s dlhou cieľovou rovinou. Pretekárom teda započítali čas, ktorý mali pri prvom prejazde páskou deväť kilometrov pred cieľom. V praxi to znamenalo, že záver už mohli pretekári na celkové poradie i nezainteresovaní domestici vypustiť. Pracovalo sa tam už iba pre špurtérov v boji o etapu i body kvôli cyklamenovému dresu.
 
Jediný klasifikovaný kopec Sezze (3,9 km; 5,2 %) sa odohral bez najmenšieho vzrušenia. Jeho vrcholom prvý prešiel Louis Vervaeke (Sunweb) a rozhodol sa pokračovať ďalej sám, pretože už minútu za únikom bol pelotón. Za krátko si vybudoval trištvrte minúty k dobru. Do cieľa ostávalo tridsať kilometrov, teda približne dvadsať do bodu neutralizácie. V pelotóne sa nič zásadné nedialo. Dážď pretrvával, ale pretekári nepadali. Prepadli sa iba štyria borci z pôvodného úniku do pelotónu. Onedlho to čakalo aj Vervaekeho.
 
 
giro 19 etapa 5 ilustrak 2 rcsff
Louis Vervaeke počas svojej snahy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V závere sme mohli tipovať, kto si podmaní záver na morkých uliciach, teda v trochu netypických podmienkach s viacerými nebezpečnými zákrutami.  Verilo sa určite domácemu favoritovi Eliovi Vivianimu. Pridať mohol piaty triumf v roku, rovnako ako Fernando Gaviria i Pascal Ackermann. Všetci vyrážali do dnešnej etapy so štyrmi zárezmi v roku 2019. O jeden menej mali Caleb Ewan i Davide Cimolai. Za to Arnaud Démare stále na svoje prvé víťazstvo čaká.
 
Do prvého prejazdu cieľom sa nič zásadné neudialo, teda nestratil nikto z favoritov a bolo zrejmé, že celkové poradie sa dnes na dôležitých miestach meniť nebude. Nasledoval záver pre šprintérov. Dlho sa zdalo, že najlepšie to má nachystané Quick-Step pre Vivianiho, dobre zorganizovaní boli aj v FDJ, ale napokon sa radoval Pascal Ackermann (Bora). Využil správnu pozíciu pri prejazde veľkou mlákou, ktorá veľmi znepríjemnila život prvým rozbiehačom a mal aj najsilnejšie nohy. Veľmi dobre mu konkuroval Fernando Gaviria, ale o pár centimetrov prehral.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
Elia Viviani a Arnaud Démare sa ocitli v rozhodujúcich okamihoch príliš vzadu, ich pretekári nechtiac mierne pomohli súperom a domáci matador v samom závere aj úplne rezignoval. Francúzovi ostalo aspoň tretie miesto, s ktorým ale spokojný určite nebol. Už mimo pódia a s niekoľko metrovou dierou finišoval Caleb Ewan (Lotto) a aj piaty Matteo Moschetti (Trek) znova videl, koľko ešte stráca na hviezdy. Zvyšok Top 10 patril ľuďom druhého sledu, ktorí sa pokúsili prekvapiť i potešiť svoje tímy.
 
Ackermannovi sa podarilo už druhý raz triumfovať a dobre dopadol prakticky vo všetkých špurtoch. Zaslúžene jasne vedie bodovaciu klasifikáciu a počas etapy si prišiel aj po body na rýchlostnej prémii, takže je jasné, že ho chce získať. Zdá sa, že je aj najväčším favoritom, pretože jeho súperi už raz či dvakrát zaváhali. Pred Gaviriom má aktuálne 28 bodov k dobru.
 
 
giro etapa 5 spurt rcsfa
Ackermannov triumf (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Všetci vrchári dnes prežili prvý deň, v ktorom neriešili žiadne signifikantné problémy. Či niekto kvôli veľkému chladu a dažďu neochorie ešte teraz vedieť nemôžeme, takže možno sa následky dnešného dňa ešte len ukážu. V celkovom poradí teda zmeny nenastali. Najväčšou správou je tá o odstúpení Toma Dumoulina, ktorý bude určite ochudobnením pretekov, no spoločne s Bernalom a napokon možno aj Valverdem rozšíria prestížnu štartovú listinu Tour de France, kde budú mať určite viac síl ako po celom ťažkom Gire.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (víťaz)
"Dnes to bol pre mňa šprint na dvakrát. Dvesto metrov pred dojazdom som musel mierne na brzdu, ale potom bolo šťastím pre mňa, že mi to Gaviria perfektne rozbehol. Mal som dostatok síl v závere a som šťastný, že som mohol vyhrať. Šprint bol kvôli tomu dažďu a mlákam ozaj desivý. A vlastne aj celá etapa. V zjazdoch sme nič nevideli, lebo voda prskala od ostatných. No našťastie nikomu sa nič vážne nestalo.
Som rád, že máme bodovací dres a je super, že takto sa zatiaľ pre nás vyvíja Giro. Snáď dres doveziem až do Verony."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (2. miesto)
"Etapu výrazne poznačili dážď so zimou a na záverečný okruh som dorazil celkom vyčerpaný. Napriek tomu som v šprinte nechal na trati všetky sily a skoro som dosiahol môj veľký cieľ. Cieľová čiara bola na konci dlhej roviny, zdalo sa mi, že ju nikdy nedosiahneme. Po prezretí záznamu som si uvedomil, že som začal šprintovať skoro. Teraz by som vyčkával o čosi dlhšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (Quick-Step)
"Chceli sme ísť za etapovým triumfom, ale kvôli podmienkam sme začali pracovať v balíku trochu neskôr. Vo finále proti sebe bojovali silné šprintérske vláčiky, bola z toho veľká pozičná bitka a nebolo ľahké zostať na želanej pozícii. Keď vyrazili dopredu Ackermann s Gaviriom, pre mňa bolo hotovo. V takomto chladnom počasí sa môžete cítiť dobre aj dvesto metrov pred páskou, ale keď máte začať šprintovať, nohy vás nemusia poslúchať. Nesúhlasím s tým, že nemám svoju najlepšiu formu. Pred príjazdom do kopcov máme ešte dve šprintérske etapy. Verím, že ich vyhrám. Až potom sa rozhodnem, či budem pokračovať na pretekoch až do konca."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (Sunweb)
"Prišiel som sem na trojtýždňové dobrodružstvo a chcel som ho dokončiť. Nie som pripravený skončiť na Gire. Snažil som sa pokračovať, lebo som nechcel sedieť doma o dva dni neskôr, keď koleno opuchne a byť pri tom smutný, že už nie som na podujatí. Musel som to skúsiť aj za pomoci liekov proti bolesti a potreboval som vyskúšať, či nie je aspoň trochu možné pokračovať na podujatí."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder poradia)
"Nejazdilo sa v peknom počasí, ale podobne ako včera sme skončili etapu bez problémov, takže musím byť spokojný. Neutralizácia záverečného okruhu bolo správne rozhodnuie, pretože mnoho tímov natlačených dopredu by vytvorilo veľmi nebezpečnú situáciu, bol by to riskantný finiš  a mohlo to dopadnúť ako včera."
 
 
Výsledky etapy
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 3:15:44 100
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 40
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00 20
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 12
5. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 4
6. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
7. SIMION Paolo Bardiani - CSF 00:00  
8. BIERMANS Jenthe Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
9. LONARDI Giovanni Nippo Vini Fantini Faizané 00:00  
10. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 19:35:04 20
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:35  
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:39  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:44  
5. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:49  
7. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:55  
8. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:56  
9. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:02  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 01:06  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 121
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 93
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 86
4. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 66
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 50
6. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo link ikonka 32
 

zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 24
2. BIDARD Francois Ag2r La Mondiale link ikonka 6
3. FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec 4
4. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 4
5. VERVAEKE Louis Team Sunweb link ikonka 3
6. OWSIAN Łukasz CCC Team link ikonka 3
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 19:35:48
2. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 00:32
3. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:40
4. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:53
5. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 01:35
6. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 01:42
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 52,8 km - Sezze: dĺžka 3,9 km; sklon 5,2 %
 
Krátke preview etapy:
Zdá sa, že by sme sa mali konečne dočkať tradičného šprintérskeho predstavenia, bez akýchkoľvek bočných vplyvov. Prijateľná dĺžka etapy a úplne jednoduchý finiš sú presne tie atribúty, ktoré najrýchlejším pretekárom v doterajšom priebehu chýbali. Šprintérske celky len nemôžu pripustiť, aby sa dostali do úniku na úvodných dvoch kopcoch, kde vyskočia sklony na päť až šesť percent, príliš nebezpeční jazdci. V pelotóne môžeme znovu očakávať koalíciu tímov Quick-Step, Bora, Lotto - Soudal a UAE Emirates, ktorých spoločná sila bude dostatočná, aby dokázala zariadiť hromadný šprint. A ten sa odohrá bez technických komplikácii, takže by sa mali naplno predviesť lead-outy a forma šprintérov. Ohromnú motiváciu bude mať najmä Elia Viviani, ktorý urobí všetko preto, aby za pomoci kolegov dosiahol to, čo mu bolo zobrané v tretej etape. Postupne sa zlepšuje Fernando Gaviria a skutočne svižná koncovka by mala z neho dostať najlepší výkon. Mimoriadne silným dojmom pôsobí Pascal Ackermann, a keď neurobí pred páskou žiadnu chybu a začne šprintovať v správnom čase, jeho rýchlosť sa vyrovná komukoľvek na podujatí. Caleb Ewan bol veľmi blízko k výhre v predchádzajúcej etape, ale v meste Terracina sa nebude môcť spoliehať na svoju odolnosť, ale len na zrýchlenie. Lotto - Soudal disponuje silným vláčikom, čo bude veľká výhoda austrálskeho šprintéra. Do tempa sa už dostáva aj Arnaud Démare, no v takomto priamočiarom dojazde by mali byť spomínaní jazdci rýchlejší. V tretej etape predviedol dobrý finiš Moschetti a to mu určite zdvihlo sebavedomie, že sa môže presadiť v takejto silnej konkurencii. Jednoduchá etapa by mala pomôcť Nizzolovi, Modolovi alebo Mareczkovi, aby na finále ušetrili čo najviac potrebnej energie.            
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón čaká druhý finiš priamo na brehu Tyrrhenského mora a opäť to bude šanca pre šprintérov. Na začiatku etapy sa však budú musieť vyporiadať s dvomi zaujímavými kopcami. Prvé z nich je dlhšie, to druhé zase prudšie a šprintérske celky si tu musia dať pozor, aby sa pred balíkom nevytvorila silná skupina utečencov. Zvyšné kilometre už nebudú náročné, výnimku bude tvoriť jediná horská prémia Sezze (3,9 km; 5 %) štyridsať kilometrov pred cieľom, takže šprintéri dostanú dostatok času, aby sa zotavili po zaujímavom otvorení etapy. V meste Terracina sa urobí desaťkilometrový okruh a koncovka prebehne bez stresujúcich technických momentov.