giro 19
11. 22.5. rovinata etapa ciel rovina Carpi > Novi Ligure 221 km Ewan
 
etapa 11
profil etapy, 439 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Posledná šprintérska ponuka tohto týždňa udržiava v pozornosti najrýchlejších jazdcov  v balíku. Po včerajšom páde opustil podujatie Matteo Moschetti s vykĺbeným ramenom a mnohými odreninami po celom tele. Pascal Ackermann pokračoval, ale jeho zranenia mu len sotva dovolili podať potrebný výkon v hromadnom šprinte.
 
O brejk nebol veľký záujem a na čelo pretekov sa dostali len známi zástupcovia talianskej pro-konti scény. Marco Frapporti (Androni-Giocattoli), Mirco Maestri (Bardiani) a Damiano Cima (Nippo-Fantini) boli odhodlaní absolvovať čo najviac kilometrov pred balíkom, ale pelotón im dal hneď najavo, že na etapový triumf si nedá siahnuť. Deuceninck - Quick-Step, Lotto - Soudal a Groupama - FDJ ihneď kontrolovali situáciu na trati.
 
 
giro 19 etapa 11 unik rcsff
Unikajúca skupina (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Trojica talianskych utečencov sa už predstavila v niekoľkých únikoch a na čele pretekov odjazdili najviac kilometrov spomedzi všetkých jazdcov. Dnes chceli svoju štatistiku rozšíriť a organizátori im na to vyčlenili skutočne štedrý priestor. V slnečných podmienkach a na rovinatom profile neboli veľkým protivníkom pre hlavnú skupinu, ale ani tak si nevybudovali vyšší náskok ako štyri minúty. Šprintérske celky jednoducho nechceli hazardovať s takouto príležitosťou, ktorá sa už nebude opakovať v tohtoročnej edícii. Nešlo sa úplne pomaly, po dvoch hodinách vyskočil priemer na 42 km/h.
 
Quick-Step, Lotto a FDJ vyslali na čelo balíka po jednom pretekárovi a táto trojica zatiaľ zvádzala vyrovnaný súboj s trojicou utečencov. Rozdiel sa pohyboval dlhú dobu v okolí štyroch minút, ale brejk vedel, že v tejto hre rozdáva karty pelotón. Sto kilometrov pred cieľom klesla strata balíka na tri minúty a pre väčšinu jazdcov to bola skutočná transportná etapa, ktorou sa museli len prelúskať a bez problémov doraziť do cieľa.
 
Vítanou zmenou bol prechod cez šprintérsku prémiu, pre ktorú si vybehol Damiano Cima. Ostatní dvaja utečenci o ňu neprejavili záujem. V pelotóne podľa predpokladov chcel získať zvyšné body Arnaud Démare, ale nohy si precvičili aj Pascal Ackermann s Rüdigerom Seligom. Francúzsky pretekár bol na prémii úspešnejší a virtuálne sa posunul na čelo bodovacej súťaže. Ackermann sa síce zapojil do šprintu, ale bol to Selig, ktorý mal obrať Démara o body, ale nepodarilo sa mu to. Bolo vidno, že nemeckého šprintéra limitujú zranenia.
 
 
giro 19 etapa 11 unik rcsff
Pascal Ackermann to mal dnes ťažké (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Počasie zostávalo príjemné, silný vietor nehrozil a šprintérske celky mohli nerušene pokračovať v nasadenom pracovnom tempe. Na čele balíka sa naďalej pohybovali len tri spomínané zoskupenia. Medzi dvomi rýchlostnými prémiami pomaly klesol rozdiel medzi skupinami pod dve minúty, ale balík nechcel chytiť tak skoro ako vo včerajšej etape. Na druhej prémii si zobral najviac bodov bez boja Mirco Maestri. Hlavná skupina znížila svoju stratu na osemdesiat sekúnd a už sa začali vyťahovať dopredu viaceré celky pred hektickými záverečnými úsekmi.
 
Vedúca trojica bola chytená 25 kilometrov pred cieľom a na čele pretekov strávila takmer dvesto kilometrov. Potom už prebiehala pozičná bitka v pelotóne. Každý z dôležitých cyklistov sa chcel pohybovať na bezpečných, vedúcich priečkach, aby sa vyhol prípadnému pádu, aký sme videli včera. Pretekári si na konci nekomplikovali situáciu a čakalo sa len, kedy začnú robiť svoju prácu šprintérske zoskupenia pred cieľovou čiarou. Jazdci na celkové poradie úspešne prekonali métu troch kilometrov pred páskou a následne sa už naplno rozbehli prípravy na šprint. 
 
Na dlhej cieľovej rovinke sa presadil Caleb Ewan, ktorý presne načasoval svoju koncovku. Druhý skončil Arnaud Démare, tretie miesto vybojoval Pascal Ackermann.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer
 
 
Ani v dnešnej rovinatej etape utečenci nerobili problémy najrýchlejším jazdcom v balíku a hlavná skupina pevne kontrolovala vývoj celého dňa. Na konci čakal na pretekárov priamočiary finiš s miernym protivetrom, preto bolo potrebné zvoliť správny moment na šprint. Toto všetko zvládol Caleb Ewan, ktorý ako druhý šprintér vybojoval druhý triumf na podujatí. Vo finále mu pomohli kolegovia a skúsene sa zaradil za Pascala Ackermanna, ktorý musel vyraziť dopredu ako prvý. Nemecký borec to nevydržal až do cieľa, ale vytvoril ideálnu ponuku pre Ewana, ktorý to perfektne využil. Ewan len potvrdil, že je veľmi silný na konci náročného dňa, a dnes neurobil na konci žiadnu pozičnú a ani taktickú chybu.
 
Do koncovky sa napokon zapojil aj Pascal Ackermann, ktorý prekonal bolesť. Vo finále dostal dobrú tímovú podporu, ale ako sa ukázalo, svoj šprint začal skoro. Predviedol sa však ako veľký bojovník, ale stratil cyklámenový dres. Novým lídrom bodovacej súťaže sa stal Arnaud Démare, ktorý bol od neho úspešnejší tak na rýchlostnej prémii, ako aj v cieli. Jazdec tímu FDJ však na páske nestačil na Ewana, keď nemal takú rýchlosť, aby sa dostal pred neho. Elia Viviani nepredviedol svoj najlepší šprint. Pred cieľom hľadal ideálnu pozíciu, ale nedokázal využiť podporu od svojho kolegu Sabatiniho. Jeho súperi boli v tomto smere šikovnejší. V bohatej šprintérskej ponuke tak nezískal ani jednu výhru. Po etape potvrdil, že na podujatí končí a rovnako sa rozhodol aj Caleb Ewan. Jzadci na GC prežili ďalší pokojný deň a už zajtra si otestujú svoje vrchárske nohy na ťažkom kopci Montoso. 
 
 
ewan 19 giro triumf 2 rcsff
Triumf Caleba Ewana (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Ackermann predviedol, že je tu jedným z najrýchlejších jazdcov. Jeho lead-out nás predbehol pred páskou, preto som rýchlo skočil na jeho zadné koleso. Moji kolegovia ma predtým držali v pozícii, takže som nemal veľa starostí s pozičnou jazdou. Ackermann vyrazil dopredu príliš skoro, takže som mohol čakať a vyraziť dopredu v perfektnom momente. Na štarte etapy som bol uvoľnený, lebo som už získal jednu výhru a ako tím sme pracovali skvele celý ten čas. Podľa mňa je rozumné, že šprintéri opustia Giro predčasne. V programe sú len ťažké etapy a to nám nevyhovuje. Myslím si, že organizátori chcú mať na začiatku najlepších špiontérov, preto im ponúknu pekné etapy, aj keď nedokončia preteky. Pár dní si oddýchnem a potom už začnem prípravu na TdF."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (2. miesto)
"Na konci bol hlavným faktorom protivietor. Približne 750 metrov pred páskou sa zúžila cesta a bolo ťažké pre môj lead-out, aby ma tadiaľ dostal do pozície. Cyklámenový dres je cenou útechu. Odteraz začína nové Giro. V horách ma čaká úplne iná úloha. Ubrániť cyklámenový dres."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jensa Zemkeho (DS Bora)
"Najskôr musím vyjadriť rešpekt k Pascalovmu výkonu. Napriek včerajšiemu ťažkému pádu bol schopný vybojovať pódium. Boli sme dnes veľmi motivovaní a pripravení dostať ho do pozície. To, že bol ochotný riskovať v záverečnom šprinte, si zaslujuje náš veľký rešpekt. Mrzí nás, že sme stratil dres, ale snáď budú v ďalšom priebehu nejaké príležitosti, aby sme ho získali späť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (4. miesto)
"Po tretej etape sa niečo zlomilo. Dovtedy som sa cítil veľmi silný a užíval som si podporu fanúšikov. Potom však na mňa doľahli všetky tie okolnosti okolo mojej diskvalifikácie a potom akoby som niečo stratil. Akonáhle som vysadol na bicykel, niečo bolo zle. Nebolo to moje Giro. Som sklamaný, končím a potrebujem nejaký čas na odpočinok. Ak sa vám nepodarí získať ciele, ktoré ste si dali, musíte vypnúť a myslieť na nové výzvy."
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 5:17:26 100
2. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00 40
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 12
5. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00 4
6. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
7. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00  
8. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00  
9. MARECZKO Jakub CCC Team link ikonka 00:00  
10. BENNETT Sean EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 45:02:05 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 01:50  
3. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 02:21  
4. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 02:33  
5. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 02:36  
6. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 02:39  
7. ANTUNES Amaro CCC Team link ikonka 03:05  
8. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 03:27  
9. CARBONI Giovanni Bardiani - CSF 03:30  
10. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 03:32  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 194
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 183
3. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 159
4. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 50
5. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 50
6. CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizané 44
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 32
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 22
3. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 18
4. PEDRERO Antonio Movistar Team link ikonka 18
5. FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec 15
6. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 8
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 45:04:26
2. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 01:06
3. CARBONI Giovanni Bardiani - CSF 01:09
4. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 02:15
5. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 02:41
6. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 03:40
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Cyklisti sa dostanú na rovnaký profil ako včera, ale šprintéri sa musia aj tak pripraviť na náročnejšiu výzvu. Oproti predchádzajúcemu dňu bude etapa merať o osemdesiat kilometrov viac, a to určite ovplyvní výkon kandidáta na titul. Finišovať sa bude do mierneho stúpania, ktoré dosiahne jeden a pol percenta, ale aj to môže zavážiť na konci dlhej etapy. A keď sa k tomu pridá popoludňajšia hrozba búrok, šprintérske celky musia predviesť sústredený výkon počas celého dňa, lebo utečenci môžu hrýzť na takomto dlhom profile. Po včerajšom triumfe Arnauda Démara zostal bez výhry už len Elia Viviani a najväčšie penzum práce si bude musieť odrobiť Deuceninck - Quick-Step. Talianskemu pretekárovi chýba v koncovkách želaná podpora a vždy si musí vytvárať pozíciu sám, čo ho v mnohých prípadoch vyhodilo z pohodlia. Špekuluje sa, že Viviani po tejto etape skončí, preto je stopercentné, že bude veľmi motivovaný. Podujatie by mal opustiť aj Caleb Ewan a v dvanástej etape na neho čaká zaujímavý finiš. Austrálsky jazdec patrí medzi najodolnejších šprintérov na Gire, a keď sa bude finišovať z únavy, bude to jeho výhoda. V najlepšej forme sa však aktuálne ukazuje Arnaud Démare, ktorý po včerajšom triumfe získal veľkú sebadôveru a bude to chcieť potvrdiť aj v Novi Ligure. A jeho veľmi silný šprint ešte viac vynikne na konci vyčerpávajúceho dňa. Quick-Step, Lotto - Soudal a FDJ tak budú mať na starosti kontrolu nad únikom. V tíme Bora - hansgrohe musia riešiť veľkú komplikáciu po nepríjemnom páde Pascala Ackermanna. Nemecký jazdec síce môže pokračovať, ale v nasledujúcom šprinte to bude mať poriadne náročné.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón sa postupne presunul do severnej, kopcovitejšej časti krajiny, ale aj v jedenástej etape sa bude ešte šprintovať. Šprintérske celky sa predstavia na začiatku druhého súťažného bloku v koncentrovanej verzii a z nepohody ich nemôže vyhodiť ani vyše 200-kilometrová trasa. Druhý deň po sebe nenájdeme na trati horskú prémiu, Novi Ligure v regióne Piemonte sa už teraz môže tešiť na šprintérsku koncovku. O výhru bude bojovať ten pretekár, ktorý na priamočiarej cieľovej rovinke dosiahne najvyššiu rýchlosť.