giro 19
15. 26.5. rovinata etapa ciel rovina Ivrea > Como 232 km Cataldo
 
etapa 15
profil etapy, 3264 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Posledný deň pred druhým voľným dňom bol opäť kopcovitý. Cez tri tisícky výškových metrov a viac ako dvesto kilometrov museli cyklisti zdolať na ceste z Ivrea do Como, kde sa očakával ďalší dramatický súboj najlepších jazdcov do kopca. Na záver pretekárov čakali tri stúpania, hlavne to posledné, Civiglio, nebolo vôbec jednoduchou prekážkou. Na jeho vrchole sme už mohli poznať etapového víťaza, ktorým mohol byť niekto z trojlístka Pello Bilbao, Mikel Nieve alebo Giulio Ciccone. Prehovoriť mohli aj adepti na celkové víťazstvo.
 
Svoju stopu mohol a hlavne chcel zanechať aj celodenný únik, lenže vpredu sa osamostatnilo veľmi málo cyklistov, len dvaja. Boli nimi Dario Cataldo z Astany a Mattia Cattaneo z Androni Giocattoli  - Sidermec, ktorí si dokázali vytvoriť viac ako desaťminútový náskok. Premenené na drobné, medzera medzi nimi a pelotónom bola na méte 140 kilometrov pred pásku až dvanásť minút a tridsať sekúnd. Mali to tak dobré rozohrané, čo sa týka etapového vavrínu, lenže v ich neprospech hral fakt, že pred nimi bola stále ďaleká cesta do cieľa a boli len dvaja. 
 
Tiež dážď im úsmev na pery nepriniesol, práve naopak. Našťastie pre všetkých zúčastnených, bola to iba krátka prehánka, ktorá pretekárov iba osviežila. Potom už prišla prvá zásadná situácia v dnešnej etape, a to prvá šprintérska prémia. V úniku sme žiaden súboj na nej nevideli, plný počet bodov získal Cataldo (Astana). Veľkú bitku zviedli muži v pelotóne, menovite Ackermann (Bora) a Démare (FDJ), Francúz získal šesť bodov, Nemec len štyri, pretože medzi nich sa natlačil Guarnieri (FDJ). Rozdiel medzi dvoma najvyššie postavenými jazdcami v boji o fialový dres tak bol už 13 bodov.
 
Hlavná skupina sa dnes nikam nehnala, duo utečencov stále zveľaďovalo svoj odstup od najväčších favoritov. Pokračovali v tom aj po bufete, kedy už pelotón strácal celú štvrť hodinu, teda pätnásť minút. Jeho rýchlosť diktovali jazdci Movistaru, tímu, ktorý po novom bránil najcennejšie tričko. Prvé dve hodiny z čela skoro vôbec nezišiel Lluís Mas, ktorý ale udržoval pohodové tempo, akoby chcel dopriať oddych Richardovi Carapazovi, pretože včerajší deň mu zobral veľa síl. Ostatné celky boli zatiaľ spokojné s tým, ako sa etapa vyvíja. 
 
Maximálny náskok si dvojica v čele vybudovala na druhej šprintérskej prémii, ktorú podľa predpokladov vyhral Cattaneo (Androni). V tomto okamihu utečenci krútili pedálmi o šestnásť minút skôr ako pretekári v skupine favoritov. Potom sa však naskladal do čela balíka Mitchelton - Scott a začali veľmi rýchlo sťahovať vedúcich jazdcov. V ich zostave sa totiž nachádzali až dve zaujímavé mená pre dnešný dojazd, Simon Yates, ale aj Mikel Nieve. Na piatich kilometroch stiahli celú minútu.
 
Členovia austrálskeho zoskupenia pokračovali vo svojej práci. Durbridge držal pelotón v poriadnom švungu, za ním bol pripravený Bauer okamžite ho zastúpiť. Cataldo a Cattaneo prichádzali o svoj náskok veľmi rýchlo, čo desať kilometrov, to dve minúty. Stále však mali veľký priestor na manévrovanie, aj keď ich situácia sa každým metrom zhoršovala. Zlou správou pre oboch utečencov bol aj fakt, že do cieľa sa už len neustále buď stúpalo alebo klesalo a v ich zásobárni už veľa síl nezostávalo.
 
Potom už prišla prvá ťažšia prekážka. Začalo sa stúpať na Madonna del Ghisallo (8,6 km - 5,6 %), v ktorom cyklisti museli zdolať až dvanásť a trinásť percentné prevýšenia. Vpredu sa nič zaujímavé nedialo, dvojica stále spolupracovala, ale v pelotóne sa už začali diať veci. V najprudších pasážach sa oddelilo grupeto, Ackermann (Bora), Démare (FDJ), ale aj iní šprintéri si už vystúpili z rýchleho tempa. Na druhom fronte sa ukazovali domestici najväčších favoritov, ktorí sa tlačili dopredu. Panovala tak celkom nervózna atmosféra.
 
Úvodný plný počet bodov do vrchárskej súťaže získal Cataldo, bez akéhokoľvek boja. Na prvom hodnotenom stúpaní sa ukázali tri celky. Okrem Mitcheltonu, za ktorý pracoval Hamilton, to boli Movistar a Amador, a nakoniec aj Bahrajn - Merida až v trojici. Tempo Pozzoviva poriadne preriedilo hlavnú skupinu, hlavne jazdci Jumbo - Visma sa dostali do veľkých problémov. Ich zlá situácia pokračovala po útoku Bakelantsa, ku ktorému sa chcel dostať ešte Ulissi, ale Talian sa vrátil do pelotónu.
 
 
giro 19 etapa 15 unik rcsff
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na vrchole Madonna del Ghisallo zostali pri Rogličovi už iba dvaja muži, oveľa lepšie na tom boli Carapaz a Landa. Tí mali po ruke štyroch pracantov. Sťažovať sa nemohol ani López, aj keď sa na chvíľku objavil za balíkom, išlo však iba o technické problémy, ktoré sa podarilo rýchlo vyriešiť. Celkovo v pelotóne zostalo okolo 50 jazdcov a do cieľa chýbalo ešte kvantum kilometrov. Dobrou správou bolo, že v technickom zjazde sa nikomu nič nestalo. Skupinu favoritov opäť ťahal Mitchelton - Scott.
 
Nasledovalo druhé hodnotené stúpanie, pod ktoré prišla dvojica v čele o šesť minút skôr ako poriadne preriedený pelotón. Kopec Colma di Sormano (9,6 km - 6,6 %) bol dlhší a papierovo náročnejší ako jeho predchodca. Pocítil to aj Ulissi, ktorý úvodné kilometre stúpania išiel zo zaťatými zubami a na poslednej pozícii, čo bola predzvesť toho, že na vrchole už nebude súčasťou skupiny. Rovnaké ťažkosti riešil aj Jungels. To Cataldo a Cattaneo mohli na vrchole druhého kopca skákať od radosti, ich náskok bol väčší ako štyri minúty, čo im dávalo veľkú šancu na zisk etapy.
 
Na Colma di Sormano sme videli prvýkrát Rogliča v menších problémoch. Po útoku Yatesa, na ktorý dokázali odpovedať iba Nibali a Carapaz s Landom, Slovinec kvôli zlému pozičnému boju zaostal, ale po krátkej chvíle sa k ostatným súperom vrátil. Spolu s ním ku kvartetu prišli Majka, Carthy a ďalších asi desať cyklistov. Yates však cítil, že má dobrý deň, hneď ako sa skupiny spojili, opäť zaútočil. Tentokrát bol sám, čo bola nevýhodná pozícia. Brit to okamžite pochopil, že zbytočne plytvá silami, takže ešte pred vrcholom sa zaradil do skupiny favoritov.
 
 
giro 19 etapa 15 unik rcsff
Favoriti aj s lídrom pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Ďalšie klesanie nebolo o nič jednoduchšie ako to predtým, o čom sa presvedčil Cataldo. Jazdec Astany v jednej pravotočivej zákrute skoro preletel cez zvodidlá. Ďalší nebezpečný incident postihol Caiceda, ktorý okúsil chuť asfaltu a dosť, že ho auto rozhodcu neprešlo. Technické patálie riešil aj Roglič, ktorý musel meniť bicykel a stratil kontakt. Aby sa dokázal vrátiť naspäť, musel vyplytvať veľa energie, pretože cyklisti Movistaru prepli do rýchlejšieho módu, čo nebolo príliš gentlemanské gesto.
 
Potom už bola pred utečencami a adeptami na celkové víťazstvo len posledná previerka. Stúpanie Civiglio (4,2 km - 9,6 %), ktoré býva súčasťou podujatia Okolo Lombardie. Najväčšie skúsenosti s ním mal dodnes Pozzovivo, ktorý ho vyliezol už sedemkrát, spomedzi bojovníkov o GC to bol Nibali, ktorý ho súťažne absolvoval šesťkrát. Veriť si mohol aj Cataldo, pretože aj on už vedel, ako bolí jazda do tohto kopca a jeho schopnosti v jazde smerom dohora boli papierovo lepšie ako Cattanea.
 
Vedúca dvojica prišla pod záverečný kopec spolu a hlavne s veľmi dobrým náskokom. Skoro štyri minúty na nich strácala skupina za nimi. Práve preto už od samého začiatku začali Cataldo a Cattaneo taktizovať. V pelotóne spočiatku panoval pokoj zbraniam, ale potom sa skúsil odpútať Carthy. Podarilo sa mu získať nejaké drobné. O pár minút neskôr sa zdvihol tiež Yates. Títo dvaja cyklisti spojili sily. Lenže za nimi útočil Nibali a jeho zadného kolesa sa udržal iba Carapaz.
 
 
giro 19 etapa 15 unik rcsff
Unikajúca dvojica (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Dvaja utečenci si skoro vôbec nenastupovali a na vrchol prišli spolu. Poslednú prémiu vyhral Cataldo. U favoritov sa ale udiali veľké veci. Nibali pochopil, že Roglič má horší deň a tlačil poriadne na pílu. Z tohto mini-súboja ťažil Carapaz, ktorý sa Taliana držal ako kliešť a tesne pred vrcholom zapol aj on svoj rýchlejší pohon. Striasli sa tak nielen Yatesa, ale takmer aj Carthyho. Líder Jumbo - Visma bol na tom kriticky. Na kopec vyliezol o pätnásť sekúnd po jeho najväčších súperoch. S ním zostali Landa a López.
 
Nasledoval ďalší nebezpečný zjazd, v ktorom Yates doslova priletel k Nibalimu a Carapazovi. "Žralok z Mesiny" dole kopcom letel ako zmyslov zbavený a Roglič nemal inú možnosť, len riskovať. Primož však svoju snahu prehnal a vletel do zvodidiel a stratil dalšie drahocenné sekundy. Možno doplatil na fakt, že nejazdil na svojom bicykli. Slovinec v ďalších minútach počítal s pomocou Majku, ktorého sa snažil doviesť dopredu Formolo. Roglič ale dlho s nimi kontakt neudržal.
 
Ohľadom etapového vavrínu, Dario Cataldo a Mattia Cattaneo zliezli do cieľa spolu a o víťazovi musel rozhodnúť záverečný špurt. Z prvého miesta musel ísť jazdec Astany, ktorý sa stále obzeral, pretože cítil, že lídri sa blížia. Nakoniec obaja zviedli veľmi pekný súboj, v ktorom za dlhšiu časť lana ťahal Cataldo. Cattaneo sa snažil svojho súpera poraziť, lenže do záveru nepošetril toľko síl a musel sa uspokojiť s druhým miestom. Po tretie miesto si prišiel Simon Yates.
 
 
cataldo 19 giro triumf rcsff
Triumf Daria Catalda (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Výborný výkon dnes predviedol muž z Astany. Dario Cataldo sa nebál vo veľmi dlhej a náročnej etape naskočiť si do úniku. V nej sa mu podarilo našetriť dostatok síl, aby v záverečnom gladiátorskom súboji zlomil odpor svojho rivala a prišiel si len po piate profesionálne víťazstvo v kariére. Cataldo tak zažil jednu z najkrajších chvíľ, pretože na Gire ešte nikdy nevyhral a jeho dnešný zápis je spolu s etapovým víťazstvom na španielskej Grand Tour pre neho najcennejší.
 
Dramatický záver kozmeticky upravil priebežnú klasifikáciu, ale výrazne pomenil časové rozdiely. Richard Carapaz o najcennejšie tričko neprišiel, práve naopak, upevnil si svoje vedúce postavenie. Ekvádorčan sa v druhom týždni prezentoval vo veľmi dobrom svetle a silu ukázal aj dnes v záverečnom kopci, v ktorom sa udržal domáceho esa. Pred posledným týždňom môže byť spokojný, jeho náskok pred priebežne druhým mužom je 47 sekúnd. Primož Roglič ubránil svoje postavenie, ale dnes po prvýkrát na Gire ukázal, že aj on je človek. Slovinec doplatil aj na veľkú dávku smoly, keďže kvôli vážnejším technickým problémom musel meniť bicykel a v záverečnom zjazde dokonca spadol. Nakoniec finišoval až skoro minútu za víťazom, na ružového muža stratil rovných 40 sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Naopak, Vincenzo Nibali opäť našiel v sebe dostatok energie, aby zaútočil a získal nejaké drobné na svoju stranu. Bol to on, kto rozprúdil bitku v záverečnom stúpaní, a bol to on, kvôli ktorému ostatní favoriti na konci dňa počítali straty. Talian však nebude zaspávať úplne spokojný, pretože jedného veľkého rivala dnes dokázal poraziť, ale zdá sa, že mu vyrástol ďalší. Tiež Simon Yates sa v nedeľu nestratil. Má za sebou ďalší lepší deň, čo mu môže pomôcť do posledného týždňa hlavne po psychickej stránke. Po dnešnom dni sa posunul na ôsmu pozíciu, no hlavné je, že dnes nič na vedúceho muža nestratil. 
 
Miguel Ángel López, Rafal Majka a Mikel Landa na najlepších čo-to stratili. Všetci traja sa na Civigliu vytrápili a potom sa snažili v zjazde dohnať svoje straty. Do cieľa prišli spolu o celú polminútu za víťazom. Ich strata na Carapaza sa navýšila, ale len o 25 sekúnd, čo nakoniec nie je pre nich až taký tragický výsledok. Všetci traja však privítajú deň voľna s otvorenou náručou, pretože v závere bolo na ich prejave cítiť únavu. Rovnaké pocity mal aj Pavel Sivakov, ktorý spomedzi jazdov z Top 10 v nedeľu počítal najväčšie straty. Jeho strata na Ekvádorčana dnes narástla o celú minútu. Posledný deň pred druhou prestávkou tak priniesol ďalší zaujímavý príbeh a naklonil misky váh na niektoré zo strán.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Daria Catalda (víťaz)
"V závere som si veril. Cattaneo mi na posledných kilometroch odmietal vystriedať. Preto som si išiel svojim tempom a snažil som sa udržať ostatné skupiny, ktoré sa k nám blížili, za nami. Potom som sa sústredil na špirnt a snažil som sa v ňom predviesť to najlepšie. Podarilo sa. Je to niečo úžasné, niečo, o čom som sníval celý život."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattiu Cattanea (2. miesto)
"No je to šport. Dnes mohol vyhrať iba jeden. Dnes to bol tretí deň, ktorý som strávil v úniku. Bolo to na mňa už veľa. Celý posledný kopec som išiel na plný plyn, snažil som sa ísť tak rýchlo, ako som mohol. Posledných 500 metrov k vrcholu som skúsil nastúpiť, ale nebolo to nič platné. V šprinte som nemal šancu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (priebežne vedúci pretekár)
"Vedel som, že to bude nervózne finále s nebezpečným zjazdom, takže som venoval pozornosť útoku Vincenza Nibaliho a nakoniec som urobil správne. Momentálne sa už teším na deň voľna, pred nami sú tvrdé etapy. Cítim, že Nibali ešte nepovedal posledné slovo, a budúci týždeň bude ešte silnejší ako teraz."
 
 
Výsledky etapy
1. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 5:48:15 100
2. CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 40
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:11 20
4. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 00:11 12
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:11 4
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:11  
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:36  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:36  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
10. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:36  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 64:24:00 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:47  
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:47  
4. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 02:35  
5. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 03:15  
6. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:38  
7. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 04:12  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 05:24  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 05:48  
10. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 05:55  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 200
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 187
3. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 78
4. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 50
5. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 49
6. CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizané 46
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 171
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 66
3. CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 43
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 42
5. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 40
6. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 39
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 64:29:48
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:07
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 08:39
4. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 08:50
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 19:49
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 20:57
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 58,3 km - Madonna del Ghisallo: dĺžka 8,6 km; sklon 5,6 %
2 20 42,4 km - Colma di Sormano: dĺžka 9,6 km; sklon 6,6 %
3 20 8,7 km - Civiglio: dĺžka 4,2 km; sklon 9,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Jazdcov na celkové poradie nečaká eliminačný profil a s najväčšou pravdepodobnosťou zabojuje o etapu únik, ale po vyčerpávajúcich dňoch si musia favoriti aj tak udržať ostražitosť. Známa kombinácia Ghisallo a Sormano dokáže narobiť neplechu v balíku, ale potom zostáva do cieľa ešte hodinka jazdy a bude náročné zachovať prípadné benefity po úspešnom nástupe. Najväčšou výzvou tak bude kopec Civiglio, ktorý je prudký a môže rozdeliť aj kandidátov na titul. Na takomto krátkom stúpaní je mimoriadne silný Roglič, vo skvelej forme jazdí Carapaz, dôverne ho pozná Nibali a svoje najlepšie nohy tu budú potrebovať Yates, López alebo Landa. Ak bude o výhru naozaj bojovať brejk, spomínaní jazdci by to mali aj tak vyskúšať na poslednom stúpaní a zabojovať o dôležité sekundy. Do vedúcej skupiny sa bude tlačiť množstvo cyklistov a ako vždy bude zaujímavé sledovať, komu sa to podarí. V takejto koncovke dokáže uspieť len výborne pripravený vrchár vo forme, ktorého nezlomí 230 kilometrov na čele pretekov a pri tom všetkom si zachová v kopci kvalitné zrýchlenie. K totálnej spokojnosti potrebuje Giulio Ciccone už len etapový triumf a bolo by hriechom nevyužiť jeho aktuálnu formu, aby to neskúsil v pätnástej etape. O výhru sa budú zaujímať v Astane a Mitcheltone, ktoré disponujú potrebnými vrchármi, voľnú ruku svojim kolegom môže dať aj Nibali, čo bude platiť najmä pre Pozzoviva a Carusa, ktorí by už vedeli, čo majú robiť na poslednom kopci na konci pretekov. Úspešný pokus ešte nepredviedol Ag2r (takýto finiš určite sedí Vuillermozovi) a v popredí by určite nechcel chýbať ani Masnada.       
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Záver druhého súťažného bloku prebehne v Lombardii a na identickom teréne, aký poznáme z Klasiky padajúceho lístia. Už úvodný krátky výstup Zimone (3,9 km; 5,6 %) môže byť dôležitý z hľadiska etapového triumfu, lebo na takomto profile sa môžu presadiť utečenci. Na ďalšiu akciu budeme čakať dlhých 160 kilometrov, ale potom sa dostaneme na atraktívny klasikársky profil. V ponuke nebude chýbať Madonna del Ghisallo (8,6 km; 6,2 %) a ani Colma di Sormano (9,6 km; 6,5 %), ale tentoraz bez brutálnej časti Muro di Sormano. Obidva kopce okrešú zloženie pelotónu, značne vyčerpajú jazdcov a rozdajú karty pred kľúčovými stúpaniami etapy. Vo finále bude smerovať hlavná pozornosť na Civiglio (4,1 km; 10 %), prudký výstup, ktorý na konci dlhého dňa a druhého týždňa môže prekvapiť aj niektorého z favoritov na titul. Stúpanie finišuje iba deväť kilometrov pred páskou a môže vytvoriť ďalšiu zaujímavú zápletku. Dlhá etapa a ťažká koncovka môžu skončiť v rukách utečencov, ale silné tímy môžu vo finále rozohrať aj ostrý súboj kandidátov na titul.