giro 19
18. 30.5. zvlnena etapa ciel rovina Valdaora > St Maria di Sala 222 km Cima
 
etapa 18
profil etapy, 1545 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Jazdci na celkové poradie si mohli vyfúknuť na jeden deň a do popredia sa dostala poslednýkrát bitka o bodovaciu súťaž. Najväčšia pozornosť smerovala na Arnauda Démara s Pascalom Ackermannom, ktorí zostávali na Gire len z toho dôvodu, aby vo Verone predviedli cyklámenový dres.
 
Pred štartom etapy obaja ponúkli zaujímavé krátke vyjadrenia. Nemecký šprintér si nebol vôbec istý, či v cieľovom meste skutočne uvidíme hromadný dojazd, pretože Bora sa nechystá kontrolovať pelotón celý deň. Mnohí z nich sú unavení a aj zranení. Démare sa zase jasne vyjadril, že jeho hlavnou ambíciou je obhájiť cyklámenový dres. Dalo sa z toho vyčítať, že by mu asi neprekážalo, keby sa na konci nešprintovalo.
 
Od začiatku sa jazdilo agresívne a únik sa vytvoril len po päťdesiatich kilometroch. Nastupovali si viacerí, nikto nechcel premeškať tú správnu chvíľu. V jednom momente sa balík rozdelil na niekoľko skupiniek, dopredu sa dostal aj 10-členná partia a napokon sa vpredu usadili len traja cyklisti. Úspešný pokus predviedli Nico Denz (Ag2r), Mirco Maestri (Bardiani) a Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini).
 
 
giro 19 etapa 18 ilustrak rcsff
Únik počas etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V pelotóne sledoval aktivitu brejku aj Movistar, no boli to hlavne farby Cycling Academy, ktoré sa pohybovali na čele balíka najviac odhodlane. Davide Cimolai prišiel na Giro s veľkými ambíciami a dnes mal poslednú šancu, aby ich potvrdil etapovým triumfom. Jedného muža predsa len vyslal pracovať aj Bora - hansgrohe, tím FDJ bol schovaný v hlavnej skupine.
 
Na čele pretekov sa objavili dvaja pretekári z talianskych pro-konti celkov, ktorí si už niekoľkokrát vyskúšali túto pozíciu, a Mirco Maestri bol v úniku aj včera. Dopĺňal ich Nico Denz a nemecký jazdec musel mať pred očami minuloročnú desiatu etapu, keď ho na páske po celodennom úniku pokoril iba Matej Mohorič. Cycling Academy a Bora nepustili vedúcu trojicu ďalej ako na päť minút, čo malo stačiť na to, aby sme videli na konci hromadný dojazd pelotónu.
 
Jedinú vrchársku prémiu ovládol bez boja Damiano Cima. V tom čase strácal pelotón už šesť minút, ale záujem nad etapou prejavil aj Dimenison Data, ktorý sa tiež rozhodol kontrolovať utečencov. Svoje šprintérsky nohy si chcel vyskúšať v cieli Ryan Gibbons. V klesaní sa objavila na trati ľahká prehánka a niektorí jazdci vypadli z pelotónu, ale tento rozdiel trval len krátko. Spolupráca troch celkov na čele balíka naberala na intenzite a náskok utečencov už len klesal.
 
Pred šprintérskou prémiou rozdiel medzi skupinami klesol na tri minúty. V úniku preťal pásku ako prvý Mirco Maestri a v balíku sa už pripravoval kľúčový súboj o zvyšných päť bodov. Podľa predpokladov sme videli pekný súboj medzi Borou a FDJ. Arnaud Démare dostal lepšiu podporu a pripísal si päť bodov, Pascal Ackermann sa viezol za ním, ale do poriadneho šprintu sa nepustil. Francúzsky borec tak navýšil svoj náskok na štrnásť bodov, ale ešte nebolo o ničom rozhodnuté. V cieli sa bojovalo o päťdesiat bodov, druhý získal len 35 bodov, takže Ackermannovi stačilo dnešné víťazstvo, aby sa vrátil na čelo bodovacej súťaže.
 
 
giro 19 etapa 18 ilustrak rcsff
Ilustračný záber z etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Päťdesiat kilometrov pred cieľom náskok vedúcej skupiny opäť preskočil štyri minúty, trojica bojovníkov na čele pretekov neskladala zbrane. Cycling Academy, Dimension Data a najmä Bora museli tvrdo pracovať, aby zariadili hromadný šprint. Tím FDJ šetril energiu na samotné finále, aby Démare dostal želanú podporu, ale najmä si užíval, že jeho hlavný konkurent musí sťahovať svoje bodové manko. V pelotóne podal pomocnú ruku aj Deuceninck - Quick-Step, ktorý pracoval pre dvojicu Sénéchal - Sabatini, ale vedúca trojica trápila šprintérov viac, ako sa čakalo.
 
Druhú rýchlostnú prémiu uchmatol Damiano Cima a únik mal stále k dobru dve minúty. Tento napínavý súboj pokračoval až do samého konca etapy. V pelotóne prebiehalo totálne nasadenie a darilo sa mu znižovať stratu, ale utečenci to mali stále o svojich rukách. Šancu na etapový triumf cítil najmä Nico Denz, ktorý niekoľkokrát zrýchlil, ale neúspešne.
 
Ani zvýšená aktivita viacerých celkov v balíku už nedokázala chytiť únik a v hektickej koncovke vybojoval etapový triumf Damiano Cima, hoci do súboja o víťazstvo sa zapojili aj šprintéri z pelotónu. Tesne druhý skončil Pascal Ackermann. Čakali sme na výsledok Arnauda Démara, ktorému koncovka príliš nevyšla, a napokon finišoval až na ôsmom mieste, čo mu nestačilo, aby udržal cyklámenový dres. Ackermann si pred ním vybudoval solídny, 13-bodový náskok.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Aj takáto jednoduchá etapa ponúkla skvelý a napínavý záver, keď sa na posledných stovkách metrov nerozhodovalo len o etapovom triumfe, ale aj o líderstve v bodovacej súťaži. Na finále sa vynikajúco skoncentroval Pascal Ackermann, ktorému tretí etapový triumf na podujatí ušiel len o chlp, ale jeho parádna koncovka mu zaručila dostatočný bodový prídel, ktorým sa znovu dostal cyklámenového dresu.
 
 
cima 19 giro triumf bohfb
Damiano Cima a Pascal Ackermann (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Pred páskou musel staviť na veľmi dlhý šprint, lebo veľmi chcel vyhrať etapu a tým pádom získať aj maximálny bodový zisk. Nemecký jazdec bol vo finále nesmierne silný a jeho kvality rozhodili ostatných šprintérov, na čo doplatil aj samotný Arnaud Démare. Ackermann neplytval silami na prvej rýchlostnej prémii a toto rozhodnutie sa ukázalo ako správne. Veril si na pripravený finiš a potvrdil, že je rýchlejším pretekárom ako Démare. Ten mal všetko perfektne rozohrané a vo finále sa mohol spoliehať na sviežich spolujazdcov, lenže tak FDJ, ako aj samotný francúzsky šprintér nezvládli koncovku. Démare nebol potiahnutý od kolegov až na pásku a v dramatickom finále nezvládol svoju úlohu. Nebol dostatočne dravý. Pascalovi Ackermannovi na výhru v bodovacej súťaži stačí dôjsť do cieľa, Arnaud Démare ešte môže útočiť na rýchlostné prémie. Ale musí v nich bodovať počas nasledujúcich dvoch dní, a to bude mimoriadne náročné. Za výhru na prvej rýchlostnej prémii je iba dvanásť bodov.
 
Hrdinom dňa bol aj Damiano Cima, ktorý pri svojej premiére na Grand Tour vybojoval ohromný úspech. Bezpochyby je to jeho najväčší triumf v kariére, v minulom roku sa mu darilo len na menších čínskych podujatiach, a obrovskú radosť musia mať aj všetci v Nippo Vini Fantini, pretože tento taliansky pro-konti celok dosiahol najväčšie víťazstvo za posledné roky. Damiano Cima sa predstavil na Gire v niekoľkých únikoch a dnes urobil všetko správne, aby sa presadil. Využil napínavú koncovku, na konci sa zbytočne nevybíjal a na finále si tak ušetril dostatok energie, čo bolo rozhodujúce. Na konci sa veľmi snažil aj Nico Denz, ale nepodarilo sa mu nasadiť rozhodujúci atak. V priebežnom poradí sa nič nemenilo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Damiana Cimu (víťaz)
"Nemôžem uveriť tomu, čo sa stalo a čo som dosiahol. Počas tohto Gira som strávil množstvo kilometrov v únikoch. Myslel som si, že sa mi to nikdy nepodarí, ale dnes som vyhral. Je to šialené. Splnil sa mi životný sen."
       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (líder bodovacej súťaže)
"Samozrejme, bol som sklamaný, že som nevyhral. Mohli ste vidieť, že to bola šťastná výhra, ale Cima si to zaslúžil. Bol najsilnejší. Som však veľmi šťastný, že opäť vlastním cyklámenový dres. Náš tím ukázal, že veľmi chceme vyhrať bodovaciu súťaž a na trati sme odviedli maximálny výkon, aby sme dosiahli náš cieľ. Po mojom páde sa cítim pomerne dobre, ale stále bude náročné prejsť cez nasledujúce dve etapy. Budem bojovať, a keď sa mi podarí dostať sa do Verony v cyklámenovej, budem veľmi šťastný."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Arnauda Démara (FDJ)
"Nebol som schopný šprintovať a som veľmi sklamaný z výsledku. Ale nepáči sa mi, že z jedného dňa na druhý som sa stal neschopným cyklistom, lebo som stratil dres. Dali sme do toho všetko, aby sme vyhrali bodovaciu súťaž, ale Giro trvá tri týždne."
 
 
Výsledky etapy
1. CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizané 4:56:04 100
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00 20
4. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 12
5. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00 4
6. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
7. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00  
8. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
9. BENNETT Sean EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
10. MAESTRI Mirco Bardiani - CSF 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 79:44:22 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:54  
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:16  
4. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 03:03  
5. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:07  
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 06:17  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 06:48  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 07:13  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 08:21  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 08:59  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 226
2. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 213
3. CIMA Damiano Nippo Vini Fantini Faizané 104
4. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 83
5. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 81
6. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 60
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 229
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 66
3. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 57
4. CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 53
5. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 48
6. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 42
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 79:50:39
2. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 02:04
3. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 08:34
4. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 13:28
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 19:09
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 31:03
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 103,9 km - Pieve di Alpago: dĺžka 6,7 km; sklon 4,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Rozhodujúca previerka z pohľadu bodovacej súťaže, ale najstatočnejší šprintéri nebudú mať vydláždenú cestu za etapovým triumfom. Medzi Arnaudom Démarom a Pascalom Ackermannom je iba trinásť bodov a to sa dá ľahko vymazať v záverečnom šprinte. Veľkú motiváciu bude mať najmä tím Bora - hansgrohe, ktorý potrebuje nutne získať body, a očakáva sa, že spoločne s Groupama - FDJ budú hlavnými ťahúňmi v balíku. Francúzska zostava môže venovať tejto etape maximálnu pozornosť, no Bora bojuje aj v klasifikácii, čo sa môže tiež prejaviť v priebehu osemnásteho dňa. Ak sa bude skutočne rozhodovať v šprintérskej koncovke, Ackermann je rýchlejší, no ešte nikdy neabsolvoval trojtýždňovú záťaž. A to môže byť Démarova výhoda - odolnosť, čím by mohol limitovať svoje rýchlostné manko. Z rýchlych pretekárov môžu myslieť na výhru aj Davide Cimolai. Cycling Academy ešte netriumfoval v tohtoročnej edícii, takže aj on môže pracovať v pelotóne na hromadnom dojazde. Ak budú uvedené zostavy naozaj spolupracovať v hlavnom balíku, mala by z toho vzniknúť dostatočná palebná sila na eliminovanie utečencov. Nepochybujeme však, že na trati sa rozprúdi dramatický súboj medzi pelotónom a únikom, keďže etapa je veľmi dlhá, pretekári sú unavení, ale stále je tu dostatok cyklistov, ktorí majú potrebnú energiu, aby udreli v úniku. Dvojica z Lotto - Soudal Hansen alebo De Gendt bude na čele pretekov veľmi nepríjemná, vpredu nebudú môcť chýbať talianske pro-konti celky a bez Vivianiho sa nájdu vhodné typy aj v Deuceninck - Quick-Step.            
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Ružový dres dostane odpočinok na jeden deň. Hneď po štarte sa dostane pelotón do nadmorskej výšky 1500 metrov a odtiaľ bude neustále klesať až takmer na úroveň mora. Rytmus etapy len na chvíľu zmení Pieve d’Alpago, väčšinu dňa nás čaká rýchla naháňačka medzi šprintérskymi tímami a únikom. Jednoduchý profil favorizuje balík, ale na konci pretekov zaváži, koľkí šprintéri zostali na podujatí a v akom stave prešli cez predchádzajúce horské previerky ich spolujazdci. Dobre pripravení utečenci môžu využiť značnú dĺžku etapy, takže v Santa Maria di Sala môžeme uvidieť zaujímavú koncovku. Samotné finále neobsahuje pred cieľom ostré zákruty.